Přejít k obsahu webu

Else Christensenová (pamětní den 9. květen)

17 května, 2022

Else Christensenová (rozená Ochsnerová), se původně narodila v Dánsku a patřila k vůdčím postavám moderního Ásatrú hnutí. Jako mladá žena opustila rodné město Esbjerg kvůli Kodani. Právě během jejího kodaňského období, uprostřed pravicových a levicových radikálních bojů, Elsa procitla k idejím národního socialismu. Poznala se s Aage Alexem Christensenem a provdala se za něj. Oba se stali členy Dělnické strany Dánska. Po německé invazi Dánska byla roku 1940 i s manželem uvězněna kvůli jejich zapojení do Národní dělnické strany.  Po propuštění z vězení Elsa s manželem emigrovala přes Anglii do Kanady.

Else i z Kanady dál rozvíjela svou touhu nalézt místo pro svůj lid.  V tomto období, kdy spěla k extrémně pravicovým aktivistům napříč  Severní Amerikou, poprvé objevila v brožuře od Alexandera Rud Millse „Call of Our Ancient Nordic Religion“ ódinismus. Znamenal to počátek Elsiny oddanosti obnově uctívání severských bohů. Její chápání našeho vztahu s bohy silně ovlivňovala myšlenka, že bohové jsou zakódováni v kolektivním nevědomí árijské rasy.

Roku 1969 Else Christensenová založila Ódinské společenství [Odinist Fellowship]. Až do své smrti v roce 2005 neúnavně pracovala pro svůj lid, šíříc slovo o naší víře a našich bozích všem, kdo naslouchali. Založila vězeňský program, jenž se osvědčil jako nápomocný pro mnoho mužů. Napsala a vydala mnoho publikací. Díky svým snahám je stoupenci Ásatrú všude vnímána jako  Matka lidu.

Co se tedy můžeme naučit z tohoto příběhu?

Vždycky nevíme, kde náš příběh skončí. Vždy nevidíme důsledky svých myšlenek, když jsou uvedeny v činy. Else byla jen jediná žena. Byla ženou, jež věřila v neoblíbené ideje v době, kdy ony ideje byly neoblíbené s konečnou platností. Navzdory uvěznění za ono přesvědčení se nevzdala.

Naše dnešní časy se v mnohém podobají těm, s nimiž se potýkala Else. Jsou bouřlivé a vyvolány hněvem na všech stranách. Stojíme u strmé stěny nového světa, nemáme však ani potuchy, jakým směrem se proudy obrátí. Else se neobrátila a neutekla. Stála a čelila budoucnosti. Takto se podnes stala jednou z nejvýznamnějších žen v hnutí Ásatrú.

Když jsou věci obtížné, když vás chce veřejný názor přizpůsobit, jen si vzpomeňte. Váš příběh ještě nedošel ke konci a pouze vy můžete řídit směr, jímž se příběh bude odvíjet.

Zůstávejte silní.

Zůstávejte s Elsou.

Gythia Catie Ericksonová
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: