Přejít k obsahu webu

Projekty

Zmapování duchovních míst „znásilněných“ křesťanstvím.

Každý určitě zná ve svém okolí krajinný prvek, kde se nachází nějaký kostelík či kříž a přitom má pohanský název nebo předkřesťanskou historii. Naším cílem je zmapování podobných míst a poukázání na fakt, že byla přivlastněna si cizí monoteistickou vírou. Shromážděné informace by byly dále publikovány a postupně by se tyto prostory mohly opatřit informačními cedulemi poukazujícími na skutečný význam daného místa apod. Cílem je seznámení širší veřejnosti se skutečnou historií údajně posvátných křesťanských center i celkově našich zemí. Křesťané nám vykáceli posvátné háje, zbořili modly a pronásledovali naší víru. Nebojme se na to upozornit!

Zatím byla v rámci projektu upomínání na místa duchovně spjatá s původní vírou označena 4 níže vyjmenovaná místa:

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od města Brna. Vstupní část jeskyně je známá od pradávna. Lidmi byla navštěvována postupně v paleolitu, neolitu, době bronzové, době železné – halštatské a laténské, době římské, době slovanské, obdobně i středověku a novověku. Od roku 1867 prováděl v jeskyni vykopávky Jindřich Wankel, který zde objevil sídliště z doby paleolitu. Tyto objevy pak byly korunovány nálezem sošky bronzového býčka bratranci Felklovými o dva roky později. V dalších letech pak učinil doktor Wankel nález Halštatského pohřbu, který ve své velkoleposti neměl u nás obdoby a který dodnes poutá pozornost. Prostor jeskyně byl v dlouhém časovém kontinuu užíván jako jeskynní svatyně, zaujímal význam v historické krajině. Její výzkum výrazně přispívá k pochopení vzniku kulturní krajiny minulosti a zejména její náboženské podstaty. Ve starší době železné zde mohly být provozovány náboženské úkony, které doložily široké spektrum obětin (lidských, zvířecích, vegetabilních a „symbolického“ usmrcování abnormálně velkého množství předmětů) spojených s obřady renovace, reprodukce, obecně obnovy světa a znovuzrozením. Obdobně i nález kovárny, organické součásti svatyně, poukazuje na náboženský proces, u kterého kovář-tvořitel prováděl náboženské úkony dokončování „porodu železa“, nového strategického kovu, jehož vynález proměnil „ekonomickou“ podstatu historické krajiny Moravského krasu.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Označení místa zvaného Staré Zámky (zde se uskutečnil i druhý sněm Pohanského kruhu) , kde se kdysi nacházelo hradisko keltské a později slovanské. Jeho historie sahá od pozdní doby kamenné až do 11. století, kdy bylo toto hradisko opuštěno. Jednalo se o důležité středisko za Velké Moravy, jejíž slávu přežilo, a někdy bývá ztotožňováno s bájným Veligradem.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

 Malý Blaník – tenhle kopec má 569 m n. m. a je také celý porostlý nádherným lesem. Na samotném vrcholu kopce ve středověku stávala tvrz, kterou vyvrátili husité. Odvedli dobrou práci, protože z ní nic nezbylo. Z cedule, která tam je, se dá vyčíst, že zde od pradávna bylo kultovní místo, které používali už pohané. Jako vždy, si však toto místo uzurpovala Katolická církev. V roce 1753 zde postavila (samozřejmě, že rukama nevolníků) poutní kapli Svaté Máří Magdalény. Její vskutku malebná zřícenina tvoří dominantu vrcholu dodnes. Jenže katolíci si to tu moc neužili. K moci se totiž dostal osvícený Josef II. a už v roce 1783 jim to zde celé zrušil.

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Vrch Melechov u řeky Sázavy, kde byla cedulka umístěna na paměť úspěšného setkání Pohanského kruhu ve Sluneční zátoce.

komentářů 11 leave one →
 1. Anonymní permalink
  27 října, 2014 8:10 pm

  A co posvátný Hostýn? To je myslím klasický případ katolického „znásilnění“…

 2. Anonymní permalink
  27 října, 2014 7:27 pm

  Dřevěný kříž vztyčili katolíci i na keltském hradisku nyní zvaném Požaha (u Nového Jičína). Co s tím? porazit ho?

 3. Martin permalink
  22 března, 2014 4:17 am

  Doporučuji nove misto nedaleko Mnichova Hradiště Klokočka

 4. Anonymní permalink
  15 března, 2014 2:13 pm

  Chtěla bych patřit k Vám.

 5. 23 září, 2012 7:13 pm

  Zdravím a děkuji Pétě Mouše (doufám, že jsem to vysklon’oval správně 🙂 ) Taky mám ten pocit, že na Malém Blaníku není nic vyloženě negativního, právě naopak. Pokud máš zájem o nějakou bližší spolupráci ohledně případných obřadů na Blanících, můžeš mi napsat na myslic.perun@seznam.cz

  • Péťa Moucha permalink
   6 října, 2012 8:58 am

   Tak bohužel díl Na Vlastní oči, kde je zachyceno měření termokamerou u Veřejové skály na Velkém Blaníku se mi nalézt nepodařilo, je o tom ovšem zmíňka v jednom z dílů rozhlasových pořadů Stanislava Motla – Fakta,mýty,tajemství, konkrétně díl Apoštolové temných sil, kde je zmiňováno i ono zkoumání nacisty – zároveň se tam zmiňuje i jeden známý o podivných jevech, které byly pozorovány na obloze z Vlašimské hvězdárny právě nad Blaníkem a také nad Kostelíkem (kopec nad rehabilitačním ústavem v Kladrubech). Díl je ke stažení i na Uloz.to!

 6. Péťa Moucha permalink
  23 září, 2012 1:19 pm

  Ještě mě napadlo, pro ty, co by si chtěli na Velký Blaník udělat výlet a nevadí jim si cestu trošku prodloužit : Pokud jedete směrem od Vlašimi, na křižovatce za Kondrací zahněte vlevo, auto ponechte na neplaceném parkovišti u geologické expozice a vydejte se na Blaník tudy. Je to sice poněkud delší cesta, než z parkoviště přímo u Blaníků, zato rozmanitější a zajímavější (a také méně používaná hlučnými výletníky). Pokud se rozhodnete se vydat ještě na Malý Blaník, bude to sice asi náročnější tůra, ale litovat nebudete. V Kondraci pak doporučuji se zastavit U Matoušků na vyhlášenou svíčkovou.

 7. Péťa Moucha permalink
  22 září, 2012 9:09 am

  Ahoj, jsem holka z kraje podblanického, mám pár doplňujících informací k vašemu blanickému projektu. O Velkém a Malém Blaníku koluje kromě dalších také pověst o tom, že zatímco Velký Blaník je zasvěcen světlým silám, Malý Blaník naproti tomu náleží temné straně. Všeobecně je mezi většinou mých přátel Malý Blaník vnímán jako místo s negativní energií – já to tak ovšem nevidím. Pravda je, že na Malém Blaníku nikdy žádné kultovní místo dlouho nevydrželo, v rozbořené kapli Máří Magdalény roste úctyhodný smrk poustevník (mimochodem prý jiný druh, než se vyskytuje v okolním porostu), matka země si tak bere nazpět své území. Další zajímavostí je, že Velký i Malý Blaník byly za druhé světové války zkoumány nacisty, kvůli údajnému vstupu do podzemní říše. Pověst o blanických rytířích zná skoro každý, ve skutečnosti je to poměrně novodobá záležitost, podbory se jí dostalo hlavně v době národního obrození, ale vzhledem k tomu, že na Velkém Blaníku bylo halštatsko-laténské opevnění, pověsti o bytostích z kopců se k tomuto místu neváží náhodou. Údajný vchod do podzemí se nachází v tzv. Veřejové skále, což je místo, kde bych já nenocovala ani náhodou. Jinak Blaníky, hlavně ten Velký, jsou i dnes navštěvovány příznivci různých kultů, kteří zde podnikají bubnovačky i úplňkové meditace. Jinak se mi vaše stránky moc líbí, ráda sem zavítám znovu 🙂

 8. 3 dubna, 2012 7:13 pm

  Matěj Lístek:

  Velmi pěkné.

 9. Matěj Lístek Hájek permalink
  2 dubna, 2012 2:59 pm

  Bezduchý člověče, nyní věz,
  tvé bludy, berle a zpupnost,
  krčí se v staré bouři dnes.
  Již brzy pocítí svou mrzkou zhoubnost.

  Staří znovu zavládnou nebesy,
  mocí deště, hromů, blesků.
  To vše rozkrylo se schováno pod závěsy.
  Dnes znovu skví se Bozi ve svém lesku.

  Kráčeje v té země spoušti,
  věnčen očistnou sprškou kapkobití,
  vím, že mrzkost novot zbude poušti,
  až v obnově nebude pro ni zbytí.

  V chůzi hruď svou dmu
  a prsa pnu svá hrdě.
  Vím, že nuzní padají ke dnu,
  věrní už uchopují moc pevně.

  Síla Vás, prastarých Duchů
  plní mě jako nádobu až po okraj.
  Nyní doléhá až ke křesťanským sluchům,
  kteří vyhnali Vás v peklo, uzmuli ráj.¨

  Den již přišel,
  jest připravena náprava.
  Každý slyšel,
  blíží se bídných poprava.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: