Přejít k obsahu webu

Druhý sněm Pohanského kruhu

14 června, 2012
tags:

Pohanský kruhStejně jako loni, i letos se sešli zástupci Pohanského kruhu na svém sněmu. Tentokrát se konal v sobotu 9. 6. v Brně. Nejprve krátce po poledni účastníci navštívili místo zvané Staré Zámky, kde se kdysi nacházelo hradisko keltské a později slovanské. Zde se v krátkosti seznámili s jeho historií, sahající od pozdní doby kamenné až do 11. století, kdy bylo toto hradisko opuštěno. Jednalo se o důležité středisko za Velké Moravy, jejíž slávu přežilo, a někdy bývá ztotožňováno s bájným Veligradem. Ani na tomto místě se nenachází jediná informace , která by jeho význam v minulosti připomínala. Pohanský kruh zde tedy instaloval vlastní tabulku (viz foto) a následovat bude další v rámci projektu upomínání na posvátná místa předkřesťanské kultury, o čemž vás budeme informovat.

Následně se „kruhaři“  odebrali do nedaleké výletní restaurace Muchova bouda, v níž zhodnotili svou dosavadní roční činnost, projednali interní záležitosti a stanovili cíle do budoucna, z nichž k těm nejbližším patří např. výroba propagačních triček. Zároveň bylo dohodnuto rozšíření společenství o pobočku Uherskohradišťsko (kontakt: pk.vychodnimorava@gmail.com).

K večeru se Pohanský kruh vrátil na Staré Zámky, kde se měla odehrát závěrečná část sněmu. Do té doby celodenní deštivé počasí zmizelo jako mávnutím kouzelného proutku,  právě když to bylo nejvíce potřeba. Večerní vatra tak vzplála již za pěkného počasí a bohové účastníky pozdravili nádherným západem slunce.  Vedle potravy duševní v podobě plodného rozhovoru se podávala i nad ohněm opékaná uzenina, pivo a víno. Kolem půlnoci příjemné posezení  ještě duchovně zpestřili souvěrci z Vysočiny vlastním obřadem Hromovládce, významného boha,  objevujícího se pod různými jmény ve všech evropských pantheonech. Po předložení obětin a několika kolech přípitků medovinou pokračovala debata až do ranních hodin, kdy již sněmovní vatra zvolna dohasínala.

Dopoledne se účastníci druhého sněmu rozjeli zpět do svých domovů. To se již znovu o slovo pomalu hlásil déšť. Bohové však uplynulé noci opět ukázali, že před ním nad Pohanským kruhem drží svou ochrannou ruku.

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: