Přejít k obsahu webu

Den středověkých řemesel v Údolí vlků

1 června, 2022
tags:

V sobotu 28. 5. 2022 pořádal kmen Jagāri v Liptále na Valašsku již třetí ročník svého Dne středověkých řemesel. A mně se dostalo té cti, že jsem tam byl pozván a směl přispět svou troškou do mlýna k programu. Z Jagāri jsem z dřívějška znal jenom Mártyho který se už jednou účastnil setkání členů Pohanského kruhu a spřátelených souvěrců ve Sluneční Zátoce. Když mne letos napsala jeho žena Dana, zda bych nechtěl mít cca hodinové povídání o pohanství u nich v Úlfdalech (Údolí vlků), neváhal jsem a souhlasil. Jelikož tam také autem jeli Veleslava s Mstislavem z Rodné víry, s kterými jsme přátelé již dlouhá léta, o odvoz jsem měl postaráno a nebylo co řešit. Veleslava sebou ostatně sama vezla svůj stánek s karetkami a i ten byl součástí celého sobotního programu. Co tam všechno mělo být k vidění, je na plakátku – že něco z toho nevyšlo – rozhodně není chyba organizátorů.

Do Liptálu jsme dorazili něco před devátou hodinou večerní v pátek a ještě než jsme se pořádně přivítali s organizátory, nastalo peklo. Musel jsem si totiž postavit stan. Nenávidím stavění stanů a zvláště toho svého, kór, když ho stavím jednou za šest let. Mám sice technické vzdělání, ale na stavbu mého stanu zkrátka nestačí ani precizní znalost výkresové dokumentace. Nebýt malého Rostíka, synka Mstislava a Veleslavy, který mi odhodlaně svítil baterkou, a členek hudební skupiny Ragojka – nikdy bych nad tou kupou nesmyslných tyček, provazů a plátna nezvítězil. Tímto děkuju všem pomocníkům za pomoc! Nakonec zbylo ještě trochu světla, abych se pozdravil s již ubytovanými účastníky celé akce, prohlédl si aspoň trochu Úlfdaly a popil ještě něco vína u ohně.

Jelikož jsem se svým stanem uzavřel (a dodržoval) tiché a nepsané příměří, velmi dobře jsem se vyspal a v sobotu ráno byl fit. V sedm hodin jsem tedy vstal a takřka hned dostal ke snídani pravý valašský frgál s borůvkami velikosti pořádné pizzy. No prostě paráda! Konečně jsem si také mohl prohlédnout řádně celou osadu (stanové městečko bylo totiž mimo ní). Jagāri si se stavbou opravdu skvěle vyhráli a je tady rozhodně vidět kus fortelně odvedené práce. Tenhle kmen (družina) se snaží rekonstruovat život Seveřanů v cca 10. století (a jinde v Evropě) – a to nejen bojovníků, ale právě i řemesel a takového toho běžného života. Takže v Úlfdalech najdete třeba i záhonky s bylinkami, pec na chleba, chlívky pro domácí zvířata atd. Zvířátka tu tentokrát ovšem nebyla, protože by je návštěvníci mohli stresovat, což naprosto chápu. 

Jelikož moje povídání s názvem Etnické pohanství – víra, filosofie a životní styl pro (nejen) 21. století mělo začít až ve dvě hodiny, vyrazil jsem záhy prozkoumat jak samotnou obec Liptál, tak okolní lesy a nádherné valašské kopce. Okolo deváté hodiny už byla většina účinkujících na místech a přicházeli první návštěvníci a já se tam nechtěl motat. V Liptálu jsem před tamním obchodem Jednota poklábosil s místními dědy a vyšlápl konečně do lesů. Moc pěkně jsem se prošel, udělal pár fotek nádherné krajiny a okolo poledne se vrátil do Úlfdalů.

A zde to již opravdu hučelo. Díky příjemnému počasí (asi tak 18°C) bylo návštěvníků dost, v dodávce s občerstvením vesele pěnil Radegast 10%, pekly se klobásky, smažily hamburgery a vůbec tam bylo plno dobrot. V osadě už rozbalili své stánky například Fíba a Elen z Jitřenky, dvojice výrobců jantarových šperků Mannaz Craft, zářily novotou skleněné perly, koval kovář, ručně tetoval Raven from the north a ke všemu tomu veselému ruchu hrály skupiny Stella Betula a již zmíněná Ragojka.

Ve dvě hodiny nastal čas na mé povídání („přednáška“ bych tomu rozhodně neříkal). Odehrálo se na místě poněkud stranou samotných Úlfdalů, v malém hájku na kopci. Přišlo si mne poslechnout asi patnáct lidí, z nichž většina o pohanství zatím mnoho nevěděla. No, snad si z toho mého drmolení něco odnesli  🙂 Pojal jsem to pro začátečníky tedy více ze široka a zdržel se i u tématu antiky, kdy pro posluchače bylo překvapením to, že velcí řečtí a římští filosofové, sochaři, vynálezci, dramatici a politici byli také pohané – a že pohan nemusí být nutně jen „barbar v kůžích“, ale i příslušník vyspělé antické kultury, která položila základy té naší – současné evropské civilizace. Athénská demokracie a římské právo, které vytvořili pohané, ostatně formulovalo také vznik moderních evropských států, včetně České republiky. Základy Evropy skutečně stojí na dvou pahorcích – není to však Sinaj a Golgota – jsou jimi Akropole a Capitol. 

Když jsme tedy měli mou část programu za sebou, mohl jsem konečně poklábosit s novými i starými kamarády a kamarádkami a věnovat se tomu, co mi jde nejlépe: Totiž pokecu a popíjení vína, piva a medoviny. Po šesté hodině v podvečer odešli poslední návštěvníci a organizátoři a účinkující si mohli konečně vydechnout. Na Daně a Mártym bylo vidět, jak je všechny ty organizační záležitosti zmáhají. Jejich výdrž nezbývá než obdivovat – moje nervy by to rozhodně neustály. Tady musím vypíchnout jednu velice zajímavou a fajn věc: Po celou dobu konání programu (i po něm) byly přítomny děti členů Jagāri. Potěr byl různého věku a všechen vychováván v pohanském duchu. Takže ono to jde! A jde to i v tak katolickém regionu, jako je Valašsko. Malých poháňat tam bylo požehnaně a je radost vidět další generaci souvěrců, která roste do krásy k radosti svých pohanských rodičů  🙂

Když se tedy Úlfdaly vyprázdnily od návštěvníků, po setmění nastal čas na obřad k poctě místních bohů a duchů, který vedly Veleslava a Dana. A musím říci, že se jim to moc povedlo. Byl to pro mne opravdu silný spirituální zážitek, který zde ale nebudu popisovat, protože jde o věc navýsost soukromou a přikládám tak pouze fotografii tzv. Švédské svíce, kterých během rituálu hořelo v kruhu celkem devět. Během samotného obřadu nám tiše zahráli a zazpívali i členové a členky Ragojky a Slelly Betuly – což bylo prostě nádherné a já opravdu cítil přítomnost bohů a duchů…

Po skončení obřadu už jsme se přesunuli k normálnímu ohni, kde probíhalo klasické pohanské veselí a popíjení vína, piva a medoviny (u někoho až do časných ranních hodin). Jelikož v noci spadly teploty až k nule, děly se celkem zajímavé věci. Například Jeducha vytahovala z ohniště horké kameny, které se cpala pod sebe – takže někteří hodovníci se sázeli, zda chytne plamenem nebo ne  🙂 Naštěstí to dopadlo dobře. Zmíním také jinou povedenou historku, která se mi tady přihodila: Přišel ke mně dvoumetrový, nabouchaný viking a povídá: Ty seš Myslič z Pohanskýho kruhu? Já jsem Dalibor, znáš mě?“  V ten moment jsem se začal poohlížet po nejbližším klacku, protože na FB Pohanského kruhu občas zabanuju někoho, kdo to dost nelibě nese a pak mi to hodlá ručně vysvětlit. Naštěstí se ukázalo, že jde o fajn borce, který mě má celkem rád a přišel mi to jenom říct 🙂

Po veselé noci tu bylo nedělní ráno. Z Úlfdalů pomalu odjížděla většina nocležníků a zůstali jen místní a my s Veleslavou, Mstislavem a Rostíkem. Nastal ale malý velký problém – bylo třeba dopít sud piva! Opět se potvrdilo pravidlo každé podobné akce, které se účastním: Nějaký místní píč ve mně naprosto neomylně vycítí kolegu. Takže na zdolání sudu jsme zbyli fakticky jen dva – já a člen Jagāri Richard. No, samozřejmě se nám to nepovedlo, protože toho piva zbylo prostě moc. Takže když jsme okolo třetí hodiny odpoledne konečně odjížděli, dostal jsem na cestu plný kanystr Radegastu. A právě teď, při psaní této reportáže, ho dopíjím. 

Závěrem bych chtěl poděkovat všem organizátorům z Jagāri, kteří se o nás dokonale postarali (Valaši jsou zkrátka lid bodrý a pohostinný) – jmenovitě Daně, Mártymu a tedy i Richardovi a v neposlední řadě Úlfarrovi, „základnímu pilíři skupiny“, protože to celé bylo naprosto skvělé. Bohové požehnejte tomuto místu a těmto lidem, opravdu si to zaslouží! Příště moc rád dorazím zas. Díky pohanství jsem poznal nové souvěrce a strávil parádní víkend. Co víc si může pohan přát?

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: