Přejít k obsahu webu

Jarl Haakon Sigurdsson (pamětní den 9. duben)

20 dubna, 2022

Jarl Haakon, či Haakon Sigurdsson, syn norského jarla z Lade,  byl vyhnán do Dánska poté, co jeho otce zavraždil Harald II. Šedoplášť. Záhy vstoupil do spojenectví s Haraldem Modrozubem a společně vraha jeho otce svrhli. Zatímco Haakon se stal vládcem na západě, Harald Modrozub zabral  jihovýchodní Norsko. Oba spojili síly, když roku 974 Modrozub potřeboval pomoc v boji proti císaři Svaté říše římské, Ottovi II.

Ačkoliv byl Haakon nucen ke křtu, jeho víra v bohy byla natolik silná, že dokázal na čas odporovat nejen Modrozubovým snahám christianizovat Norsko, ale rovněž na svých územích šířit a rozvíjet svou víru. Nakonec síly, které nedokázal ovládat, začaly ovlivňovat postoj jeho mužů a byl zabit jedním ze svých sluhů. Jarl Haakon byl poslední z králů Norska vyznávajících Ásatrú a jeho smrt v roce 995 přímo vedla k převzetí vlády Olafem Trygvassonem.

Co se tedy můžeme naučit z tohoto příběhu?

Vždy se budou v našich životech objevovat lidé, kteří nechápou naši víru a oddanost naší víře. Dokonce i naši přátelé by se mohli pokoušet naši mysl měnit. Když si tak počínají lidé, jimž jsme věřili, můžeme svá rozhodnutí někdy zpochybňovat, byť jen na chvíli. ,Co když?‘ Nadechněte se a znovu si svou víru potvrďte. Vždycky to nebude snadné, ale to není cokoliv cenného nikdy. 

S touto oddaností může přijít odměna. Možná nedokážeme každého přesvědčit o našich hodnotách a naší víře, ale za každou osobu, která se odvrátí, je tu někde osoba, jejíž mysl se našimi slovy může otevřít. To je osoba, jejíž duše touží „přijít domů“. Jen to ještě neví. Možná vaše slova, vaše oddanost, vaše víra bude tím, co někomu dalšímu pomůže nalézt svou cestu, a jaká lepší odměna může být za to, zůstat silní?

Rovněž si musíme vyhradit chvilku na to, abychom nezapomínali držet na uzdě svou aroganci. Když se stáváme příliš sebejistí my i naše schopnost stát zpříma před vším, co s námi bojuje, může nás oslepit realita skutečnosti kolem nás. Nikdy nezapomínejte vyčkat, než situaci zhodnotíte. Vyčkejte, až poznáte, že je správný čas mluvit, nebo mlčet.

Každý by měl
kus rozumu mít,
i když ne přemíru rozumu.
Tomu z lidí se
vždy lépe žije,
kdo velmi mnoho ví.

Výroky Vysokého 54

Gythia Catie Ericksonová
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: