Přejít k obsahu webu

10 let Pohanského kruhu ve Sluneční Zátoce

23 června, 2021
tags:

Vážení čtenáři, Pohanský kruh je tu už celých 10 let. Navzdory „proroctvím“ nepřejícníků, že „do půl roku se to stejně rozpadne“ a podobně, jsme tu stále. V roce 2012 jsme poprvé uspořádali první poloveřejné setkání pohanů v nejen foglarovci  oblíbené Sluneční Zátoce, kam jsme pozvali spřátelené pohanské souvěrce z celé naší republiky. Akce se stala v české (ale i slovenské) pohanské subkultuře oblíbenou a tak jsme ji letos pořádali již po deváté u již zmíněného výročí založení PK. Ovšem, tak jako loni kvůli vládním nařízením byla událost nakonec přeložena z května na červen a spojena s oslavou letního slunovratu. A tak jsme všichni netrpělivě očekávali datum 18. – 20. 6. 2021.

Na místo setkání jsem dorazil z pohanů jako první a jelikož panovalo tropické vedro, ihned jsem se začal věnovat výbornému chlazenému pivu Rebel 11%. Záhy už se začali sjíždět další pohané z celého území České republiky a dorazila i delegace slovenských rodnověrců. V šenku bylo veselo, Rebel pěkně pěnil a vládla tu dobrá nálada.

I přes úmorné teplo se několik odvážlivců rozhodlo věnovat nejen pivu, vínu a medovině, ale i hraní kubbu. V krčmě se drnkalo na kytaru a probíraly se drby, kterými česká pohanská subkultura žije. Bohůmžel, ani letos nedorazili všichni, kteří chtěli. No nic, hojně jsme popili i za ně. S příchodem soumraku se volná zábava přesunula i před hospodu a protáhla se do svítání. Mám oprávněný pocit, že někteří alkopohané nešli spát vůbec – případně nocovali přímo v hospodě nebo na lavicích před ní 🙂

Sobotní ráno už patřilo „kulturnímu programu“.  Opět vládly tropické teploty a tak se někteří přítomní pohané (včetně mé maličkosti) vydali k Sázavě na koupačku. Čeští a slovenští etničtí pohané naprosto otevřeně pohrdají takovou dekadentní úpadkovou záležitostí, jako jsou plavky. V řece to tedy záhy vypadalo, jako by se zde sešly nejen holé lebky, ale i holé zadky. K nesmírné radosti proplouvajících vodaček došlo na nejen legendární bílou velrybu, ale i na jinde nevídané plavecké kreace, jako například plavba s kruhem nebo křidélky. Tato fotografie je asi jediná, kterou lze zveřejnit. Část účastníků se místo toho věnovala střelecké soutěži ze vzduchovky, kterou organizoval Tom, jemuž rovněž děkujeme za kanystr jeho výtečné medoviny na večerní obřad.

Zatímco koupačky a popíjení lahodných moků probíhaly celodenně, v brzkém odpoledni v hospodě se konaly přednášky. Z původně více plánovaných nakonec byly realizovány dvě. Soukmenovec Wolf se rozhovořil na téma 10 let Pohanského kruhu s obrazovou projekcí. Musím se přiznat, že na některé památné okamžiky z naší historie už jsem téměř zapomenul a tak to pro mne bylo velmi výživné. Druhé povídání měla slovenská kamarádka Barbora o včelaření. To bylo také velmi zajímavé a poučné a bylo to spojeno s degustací včelích produktů, včetně medu a medoviny. Já teda ochutnal i vosk.

V podvečer jsme stihli ještě zasněmovat a probrat plány PK do budoucnosti. Pak již nastal čas na vystoupení hudební skupiny Subulcus. A to byla opravdu velká pecka, kterou je třeba pořádně pochválit! Jelikož již měli někteří přítomní lehce pod kulichem, došlo i na tanec. Kapela má ve znaku takového legračního punkového kance a tak někteří holohlaví tanečníci vytvářeli chybějící číra na svých hlavách s pomocí prstů rukou.  Zábava se rozproudila velmi dobře, stejně jako pivo, víno a medovina.

Po setmění přišel konečně netrpělivě očekávaný slunovratový obřad. Přesunuli jsme se tady k ohništi, kde už čekala připravená hranice, za jejíž stavbu je nutné poděkovat zejména PE POVI Tomášovi  a Marje. Obřadní oheň byl zapálen ze čtyř světových stran k poctě Sluncevládci. Po samotném obřadu proběhl oblíbený sumbel, kdy účastníci shromáždění v kruhu připíjeli bohům, předkům a hrdinům našeho lidu. Jelikož byla opět tropická noc, někteří nevydrželi u ohně dlouho a opět vyrazili záhy k hospodě. Ovšem – hrstka statečných píčů se rozhodla pro půlnoční kupalo v řece. Samozřejmě jsem byl mezi nimi a tak sem se stal svědkem skutečného „zázraku“. Měli jsme sebou lahev výborné medoviny, která nám na vteřinku spadla do Sázavy. Takřka ihned však byla vylovena a zachráněna. Všimli jsme si však, že je v ní medoviny jaksi více, než tomu bylo před pádem do vody! Vážení, něco podobného naposledy dokázal jistý Žid s vínem za vlády Říma a stal se z toho kult! Možná je čas na vznik dalšího kultu a my budeme jeho věrozvěsty 🙂

Popíjení v krčmě i před ní se opět protáhlo do svítání za hraní na rozličné hudební nástroje. Jistým nepřítomným „pohanským celebritám“ z toho muselo pěkně znít v uších, když si z nich přítomní alkopohané dělali legraci. V neděli dopoledne už nastal čas na to, aby se účastníci vydali ke svým domovům. Bohůmžel jsme zjistili, že jedna z kruhařských vlajek byla „zmizena“ neznámým zlodějem. Budiž tedy proklet pořádnými hemeroidy a navždy zapomenut. Jinak celé setkání hodnotím velmi kladně a rád bych vzkázal všem nepřejícníkům a zrádcům, že Pohanský kruh je zde stále a když bohové dají, oslavíme dalších deset let naší činnosti. Tímto děkuji všem účastníkům a souvěrcům a za rok se budu těšit zas!

Video s dalšími fotkami z akce dostupné zde.

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: