Přejít k obsahu webu

Sčítání pohanů 2021

10 března, 2021
tags:

Blíží se Sčítání lidu, které v České republice probíhá každých deset let. I letos budete moci vyplnit v kolonce Náboženská víra  svou vlastní víru – tedy Pohanství. Při posledním Sčítání  v roce 2011 tak učinilo celkem 863 pohanů z celé České republiky. Je to takřka symbolické číslo, protože právě roku 863 přišli na Velkou Moravu zvěropěsti Cyril a Metoděj, aby zahájili své „slavné“ tažení proti pohanství.  My, členové Pohanského kruhu, jsme se po vnitřní diskusi rozhodli, že se v dotazníku Sčítání  ke své víře bez problémů přihlásíme. Soukmenovec Miky k tomu natočil dokonce moc  pěkné video, kde vysvětluje, proč je správné tak učinit. Česká pohanská společnost na svých stránkách má dobrý článek o tom, proč její členové vyplní jako svou víru Pohanství také. I když se česká pohanská subkultura a různé české pohanské skupiny často neshodnou ani na tom, jakou barvu má hovno – v tomhle je potřeba postupovat jednotně (opět viz odkaz na ČPS): Nemá smysl do kolonky Uveďte Vaši náboženskou víru zapisovat Wicca, Ásatrú, římské pohanství, jsem Kelt, rodnověří a podobně! Úřady to totiž vůbec neuznají! Pokud se cítíte být pohany – napište prostě Pohanství. Pokud si z toho chcete dělat srandu, klidně tam flákněte třeba Rytíř Jedi – ale tím českému pohanství jakéhokoliv směru vůbec nepomůžete a akorát ze sebe uděláte debila. Možná si budete myslet, že vyplnit formulář  a zapsat Pohanství je k ničemu a budete bát se nějakého systémového seznamu pro nepohodlné, kam budou úředníci umísťovat  pohany. To je samozřejmě blbost. Jde o to, aby stát vůbec věděl, že tu jsme. A abychom, přes všechny názorové neshody, jednou ukázali, že je třeba s námi počítat. Protože až budeme po státu něco chtít – budou naše hlasy slyšet. Takže je to na Vás: Můžete pro svou víru a souvěrce něco udělat nebo se zachovat jako „vtipný“ debil. Nikdo Vás k ničemu nenutí  🙂 

 

Ilustrace: Diel

komentářů 8 leave one →
 1. Zimorod permalink
  28 března, 2021 4:00 pm

  Tak vyplněno, odesláno. Formulář dost polopatický, takže snad to většina vyplní správně.

 2. Zimorod permalink
  21 března, 2021 9:12 am

  Jsem zvědavý, jaký rozdíl bude mezi výsledky tohoto letošního sčítání a dotazníku, který dělala ČPS někdy tři čtyři roky zpátky. Tam byla tehdy možnost i zaškrtnout konkrétní pohanský směr a všechno se počítalo do celkového počtu, což tady pochopitelně nebude, jak píšeš. Takže fakt doufám, že se k tomuhle dostane co nejvíc lidí. O nějaký závratný počet mi nejde, ale dost mě to číslo zajímá.

  • 21 března, 2021 11:15 am

   Tak na Slovensku mají dle mne hodně nesmyslné „Rodné duchovno“ – jako jedinou věc, kterou je tam možno zapsat místo „Pohanství“. Prý to hodně tlačil Žiarislav. Mě osobně to opravdu nepřijde jako šťastná volba, protože pojem „Rodné duchovno“ i mnoha Slovákům ukazuje to, čemu se v Čechách říká „Rodnověří“ – tedy „Slovanské pohanství“ a nic jiného, žádné další pohanství, žádné jiné tradice. Takže chápu jisté rozčarování, které to na Slovensku způsobilo třeba u vyznavačů Ásatrú nebo řecko-římských pohanů. Být kemetista (třeba), tak by mi fakt dělal pojem „Rodné duchovno“ velký špatný, protože do kemetismu se na Sovensku asi nikdo nenarodil.

   • Zimorod permalink
    21 března, 2021 2:31 pm

    Zajímavý. Na téma slovenské schizofrenie ohledně sčítání jsem před časem četl dobrý článek na Mokošině kruhu. Těžko říct, čím podložili zavedení té kategorie a čemu to mělo prospět (mělo-li). Ze svého úhlu pohledu v tom nevidím žádný smysluplný přínos, akorát zbytečné štěpení.
    Ale nakonec, dokud si tam nezavádí zvláštní kolonku pro védy… teoreticky to nikomu neškodí.

  • 21 března, 2021 4:12 pm

   No „neškodí“… Pokud bych byl Slovák a praktikoval třeba Ásatrú nebo již zmíněný kemetismus (či cokoliv jiného) – rozhodně bych měl problém klasifikovat svou víru jako „Rodné duchovno“. Z jednoduchého důvodu: Nebyl bych rodnověrec (nebo „rodnoduchovec“) – tedy pohan slovanské víry. S jelikož jsem se do své víry nenarodil, tak by mi to nesedělo, ani kdybych do „rodného duchovna“ chtěl to Ásatrú nebo kemetismus mermomocí nacpat. Ale ono to prosazení „Rodného duchovna“ bude taky o tom, že Žiarislav a spol. nejspíš jako jediní komunikovali o zápisu s úřady – zatímco „ostatní“ se s tím vůbec neobtěžovali.

   • Michal Puchovský permalink
    22 března, 2021 11:38 am

    Ahojte, doplním pár poznámok z pozície človeka, ktorý debaty o slovenskom sčítaní a pohanstve sledoval podrobnejšie. Hlavne mám pocit, že tu v diskusii vznikla akási mýlka, že Žiarislav komunikoval s úradmi a vybavil si do sčítacieho formuláre ako jeden z možností Rodné duchovno. Tak to je nie je. Len vedie kampaň na svojich weboch, aby sa jeho sympatizanti ako k svojej viere v kategórie „Iné“ prihlásili k „Rodnému duchovnu“.

    Z mojej skúsenosti taktiež viem, že veľká časť slovenských rodnovercov má problém s pojmom „Pohan“. Je to pre nich skôr nadávka než slovo, ktorým by sa definovali. Už len z tohto dôvodu je vlastne nemožné na Slovensku zjednotiť všetkých sympatizantov Rodnej viery, Asatrú, druidizmu či Wiccy v sčítaniach do jedného chlievika. A védisti sa pre istotu od celého novopohanstva dištancujú a hovoria o sebe ako starovercoch.

    A ono to rodné duchovno ako variácia na rodnú vieru vlastné má celkom logiku v slovenskom kontexte. Kým počty slovenských rodnovercov môžeme počítať na stovky, možno až tisícku, tak ostatných pohanov je tak asi sto dohromady. A sú prakticky neviditeľní a často splývajú s New Age s výnimkou Ásatrú.

   • 22 března, 2021 2:23 pm

    Michal Puchovský:

    Jako pozorovatel z venčí a čtenář názorů ze Slovenska mám pocit, že „Rodné duchovno“ diskvalifikuje všechny mimoslovanské pohany, což jsi mi vlastně potvrdil. I když se česká pohanská subkultura neshodne často ani na tom, jakou barvu má hovno, napříč skupinami jako Rodná víra, Česká pohanská společnost, Pohanský kruh,… a řadou „bezpartijních“ jednotlivců panuje shoda, že zapsat v Čechách „Pohanství“ je to jediné, co má aktuálně smysl. Nemá cenu (jak už píšu v článku) to zbytečně fragmentovat nebo razit jen jednu „oficiální tradici“ (třeba helénismus). A skutečně naprosto chápu slovenské vyznavače Ásatrú, že se jim vyplnění „Rodného duchovna“ nezdá. Je logické, že by raději zapsali „Pohanstvo“. Nepochybuju, že to Žiarislav myslí dobře – to jistě myslí. Ale pokud by logicky na Slovensku byla možnost zapsat „Pohanstvo“, výsledné číslo by bylo vyšší. Znám na Slovensku řadu lidí, hlásících se k Ásatrú nebo keltskému pohanství a dokonce i k maďarské variantě tengrismu. Rozhodně si nemyslím, že je to „pár lidí“. Ale opět bych rád poznamenal, že jiní než rodnověrci se v celé cause jednání s úřady zřejmě neangažovali.

   • Michal Puchovský permalink
    22 března, 2021 2:42 pm

    Ahoj, máš pravdu, údaje budú skreslené o tie desiatky ľudí, čo nie sú rodnoverci. Bohužiaľ, zatiaľ nie je na Slovensku vôľa vytvárať pohanskú subkultúru. Každý si ide to svoje, na škodu veci. Takže ak sa niekedy dozvieme, koľko ľudí sa prihlásilo k rodnému duchovnu, tak to sú žiarislavovci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: