Přejít k obsahu webu

Perúnova družina

24 února, 2021

V loňském roce začala být na Facebooku aktivní slovenská rodnověrecká občina Perúnova družina, která působí velmi dobrým dojmem mladých nadšenců. Proto mne napadlo, že bych těmto souvěrcům položil pár otázek, protože odpovědi by mohly naše čtenáře zajímat také  🙂 

Myslič

Jak jste se dostali k pohanství a proč jste si vybrali zrovna rodnověří? Proč ne třeba Ásatrú nebo keltskou spiritualitu?

V družine sa medzi sebou poznáme už dlhšie a medzi naše spoločné záujmy patrí aj navštevovanie prírody, kde veľmi radi trávime čas pri ohni a dobrej medovine. Častou témou bývalo duchovno, pohanstvo a všeobecne s tým spojené vnímanie prírody ako takej. Časom sme sa zhodli na tom, že toto vnímanie zdieľame a rozhodli sme sa vytvoriť občinu. Rodnoverie sme si zvolili okrem iného aj preto, lebo našim materinským jazykom je jazyk zo slovanskej jazykovej vetvy. Jazyk vnímame ako prostriedok na vyjadrenie pocitov, myšlienok a v neposlednej rade aj náboženských predstáv. Práve preto sme sa cítili najviac spojení s duchovnom starých Slovanov a výrazy, ktoré k nemu patria, nám všeobecne neboli tak cudzie, ako je tomu napríklad v Ásatrú alebo v keltskej spiritualite.

Kdy občina Perúnova družina vznikla a kolik má členů?

Myšlienka založenia občiny prišla pred viac ako dvoma rokmi (2018). Postupne sa stalo tradíciou, že sme sa stretávali v lese okolo Bratislavy počas hlavných pohanských osláv. Neskôr to dospelo až k tomu, že sme prvýkrát ako družina oslavovali letný slnovrat a Perúnove dni. Aktuálne je nás v družine 6, ale nedávno sme sa zhodli, že by sme sa radi rozrástli. 

Jste v kontaktu s jinými slovenskými skupinami rodnověrců nebo i pohanů jinýc tradic? Máte nějaké kontakty se zahraničními souvěrci?

Momentálne nie sme v kontakte s inými občinami. Poznáme pár ľudí, ktorí praktizujú Ásatrú a tí sú na našich oslavách vždy radi vítaní.

Jaká je podle Vás současná situace na Slovensku okolo rodnověří a pohanství vůbec? Při pohledu z Čech to skoro vypadá, že to tam naprosto ovládají slovanskoárijští védysté – je jich plný internet.

Na Slovensku je nepochybne veľa pohanov, avšak väčšinou ide o individuálnu duchovnú skúsenosť. Navyše je tu podľa nás veľa ľudí, ktorí sa akoby hľadajú. Ide o ľudí, ktorí majú duchovné cítenie, avšak nevedia nájsť svoju cestu a kresťanstvo, resp. cirkev, im ju ponúknuť nedokáže. Práve s tým môže súvisieť aj to spomínane rozšírenie slovansko-árijskych véd na našom území. Ak si niekto ako duchovnú cestu napokon zvolí rodnoverie, čaká ho neľahká úloha získavania relevantných informácií z početných zdrojov, čo nepochybne stojí veľa času. Slovanská mytológia bohužiaľ nemá svojho Snorriho a momentálne sú kvalitné knihy, ktoré mapujú mytológiu v našom jazyku, ťažko dostupné. Naopak védisti vydali celú knižnú sériu v slovenčine a vytvorili weby na ktorých je relatívne jednoduchý prístup ku komplexným informáciám o ich viere. Navyše celý koncept védizmu nesie nejakým spôsobom nádych konšpirácie, čo je v dnešnom svete akýmsi trendom.  Práve preto sme sa rozhodli založiť našu FB stránku, kde sa snažíme ponúkať čo najrelevantnejšie informácie o starej viere a vytvoriť protipól nezmyslom, ktoré sú prezentované védistami. 

Jaké obřady slavíte? Klasické Kolo roku nebo i další svátky?

Ako družina sa stretávame počas slnovratov, rovnodenností, Hromníc a v lete počas Perúnových dní.  

Fotky z Vašeho božiště působí velmi pěkně. Kdo je autorem modly Peruna?

Na tvorbe modly Perúna sme sa podieľali všetci. Niektorí z nás tesali, niektorí kopali jamu a podobne. Zaujímavé je ale to, že sme s myšlienkou vlastnej modly prišli už skôr, avšak nemali sme tušenie ako získame a následne dostaneme hlboko do lesa dostatočne veľkú dubovú guľatinu. Výrub živého stromu na mieste samozrejme neprichádzal do úvahy a myšlienka, že by sme mali cez les ťahať mohutnú guľatinu tiež nevyznela práve najlepšie. V tom sme jedného dňa prišli do lesa na naše miesto a zhruba 30 metrov od nás bol po búrke vyvalený dosť veľký dub. To sme brali ako jasné znamenie od Hromovládcu  🙂 . Modlu sme dokončovali krátko pred Perúnovými dňami a počas práce sa z oblohy jeden deň ozývali silné hromy vzdialenej búrky. Vtedy tam naozaj vznikla nezabudnuteľná atmosféra. Nedávno sa nám podarila dokončiť aj modla Velesa, pričom sme sa ku guľatine dostali opäť rovnakým spôsobom.

Vaším symbolem je Perunova sekera, proč jste za svého patrona zvolili právě Hromovládce?

Je to predovšetkým kvôli jeho atribútom. Hrom a boh hromu je spájaný s plodivou silou a úrodnosťou, ktorá je pre život nevyhnutná. Samozrejme tento fakt v dnešnej dobe vnímame inak ako naši predkovia, ktorých blahobyt závisel vyslovene od toho čo sa im urodí. Pri skúmaní indoeurópskych panteónov sa nám navyše vždy páčili príbehy hromovládcov. Ďalej sa niektorí z nás rekreačne venujú bojovým športom a Perúnova sila sa v tomto kontexte vždy zíde  🙂 .

V České republice bude letos probíhat Sčítání lidu a na Slovensku také. Jak u nás, tak u Vás bude možno uvést jako náboženské vyznání pohanství. Využijete tuto možnost? Je podle Vás dobré, že je zde šance přihlásit se ke své víře?

Určite túto možnosť využijeme. Je dôležité, aby si ľudia pod pojmom „viera“ nepredstavovali iba kresťanstvo a cirkvi. To najmenej čo preto môžeme urobiť je prihlásiť sa k našej viere. Úprimne sme však zvažovali aj uvedenie „bez vyznania“, samozrejme nie preto, že by sme skutočne boli bez vyznania. Na Slovensku vznikla táto iniciatíva z dôvodu oslabenia postavenia cirkví a sčítanie je jedným z možných prostriedkov, nakoľko je s ním späté ich financovanie. Táto iniciatíva sa snaží dosiahnuť odluku cirkví od štátu a zrušenie pre Slovensko nevýhodných Vatikánskych zmlúv.

Uvažujete o nějaké formě „legalizace“ Vaší občiny (něco jako má Rodná víra ČR) nebo se obejdete bez státní registrace?

Už sme nad tým uvažovali a možno v budúcnosti vytvoríme občianske združenie. Na najbližšie obdobie to však nie je našou prioritou. 

Co si myslíte o spojení národní myšlenky a rodnověří? Patří národovectví (nacionalismus) a vlastenectví (patriotismus) k Vaší víře?

Toto je naozaj relevantná otázka. Dá sa povedať, že vyznávame archaické náboženstvo našich  predkov a toto náboženstvo de facto nie je viazané k určitému existujúcemu štátnemu celku alebo konkrétnemu národu, čiže patriotizmus a nacionalizmus rozhodne nie je podmienkou našej viery. Všeobecne prevláda v družine názor, že by sa tieto dve veci nemali spájať. Ak sa niekto cíti ako vlastenec, je to jeho osobná vec, ale viera ako taká by s týmto spájaná byť  nemala. V tomto kontexte je určite vhodné spomenúť aj istú myšlienku romantického  panslavizmu, resp. všeslovanského patriotizmu, s ktorou sme sa mali možnosť niekoľkokrát stretnúť. Pri pohľade na históriu vzájomných slovanských vzťahov je to pomerne úsmevná myšlienka. Naša družina je navyše striktne apolitická a v podstate jediné pravidlo, ktoré máme, je istá forma politického tabu počas oficiálnych osláv. Inými slovami na našich oslavách neradi rozoberáme aktuálnu politickú situáciu doma a v zahraničí.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna? Chtěli byste na závěr sdělit něco souvěrcům do Čech?

Ako sme už naznačili, v najbližšej dobe sa budeme snažiť o rozšírenie našej družiny. Ako ďalší cieľ sme si určili spustenie webu na ktorom by sme ponúkali relevantné informácie o slovanskej mytológii. Našich súvercov v Čechách by sme chceli týmto spôsobom pozdraviť a zaželať im, nech sú k nim bohovia zhovievaví  🙂 .

Tímto Vám jménem Pohanského kruhu moc děkuji za rozhovor a také přeji přízeň bohů při Vaší činnosti. Snad se také někdy osobně setkáme a budeme mít možnost společně uctít bohy a vypít něco medoviny  🙂 .

Fotografie pochází z archivu PD.

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: