Přejít k obsahu webu

Svobodu, či okovy?

Leden 25, 2019

Když mne před mnoha lety poprvé zlákalo ásatrú, nejvíce mne na našem náboženství přitahovala neústupná svoboda a individualistická elegance vikinských tuláků po moři. Jistě, jak šel čas, začal jsem chápat, že tyto čilé a silné osobnosti žily v rámci rodiny a lidu, ovšem nic zcela nenahradilo onen výrazný, vzdorný obraz vikinského bojovníka!

Ono zdůrazňování svobody není z mé strany jen nostalgie či romantismus. Naše tradiční teutonská kultura je jedna z těch, které trvaly na právech svobodného občana a v souhlasu s tím omezovaly moc vládců. Pro čtenáře THE RUNESTONE také není novinkou, že parlamentáři, řízení před porotou a mnoho našich právních institucí lze vysledovat až k našim nádherným prapředkům. 

Staří Frísové měli bohyni jménem Friagabi, jejíž jméno znamená něco jako „dárkyně svobody“. Jak jsme ale svobodní dnes? Je Friagabi stále s námi, nebo znechucena odešla?

Děláme z toho, že jsme v Americe svobodní, velkou věc – ale nemyslím si, že je to pravda. Jsme otroci. A neříkejte mi prosím, že „jsme nejsvobodnějším národem na Zemi“; nejen, že jsem to už slyšel, ale už jsem toho dost zcestoval, než abych souhlasil s tím, že většina světa je žumpa korupce a pout. Smysl není v tom, že jsme bohatší než Haiti či Nigérie nebo Singapur, ale že svobodní nejsme.

Nesouhlasíte? Dobře, fajn – ale vyslechněte mne, než rozhodnete, že se mýlím.

Podívejme se na naše pouta. Největšími je nekonečná síť byrokracie, která určuje, jaké formuláře musíme vyplnit a v kolika kopiích, a jaké lidské jednání je předpisy povoleno či zakázáno. Žádné z těchto banálních pravidel samo o sobě nestojí za ozbrojenou revoluci. Nicméně dohromady vytváří atmosféru a precedens pro útlak. Příliš jsme si zvykli přijímat rozkazy.

Jiná pouta jsou zlověstnější, protože se zaměřují výslovně na lidi evropského původu. Mandát „pozitivní diskriminace“ posledních dvou desetiletí snížil pravděpodobnost, že vaše děti přijmou na vysokou školu, že dostanou stipendium na pomoc s úhradou cesty, nebo že po absolvování studia dostanou práci, kterou si zaslouží. V kampusu budou služby, jichž nemohou využít z důvodu barvy kůže, trhy práce, jež nemohou navštěvovat, a pozice ve vládním systému, kam by nebyli připuštěni ani ke zkouškám. Je ironické, že toto všechno se děje ve jménu boje proti rasismu!

Třetí kategorií porušení naší svobody souvisí se zbraněmi. Všichni víme, že se více a více omezují vaše práva, vyplývající z druhého dodatku. Druh zbraně, velikost zásobníku, více papírování  – seznam omezení stále narůstá. Zdá se, že NRA [Národní střelecká asociace] se nakonec zredukuje na lobování za naše právo vlastnit muškety na černý prach!

Kam až toto směřování k tyranii zajde? Nevím. Nemohu si pomoci, ale vzpomínám si, že to bylo zabavení zbraní, co strhlo Iceny ke vzpouře proti Římu, a že khamský Tibet povstal proti čínskému. Domnívám se, že záleží na tom, jak naše instinkty otupěly. V historii měli zakázáno vlastnit zbraně jen otroci… nasadíme si na krk dobrovolně obojek?

Ve svém bludu si myslíme, že máme svobodu, protože můžeme nakupovat, kde chceme, a můžeme volit loutky dle našeho výběru! Kult materiálního vlastnictví („Kdo umře s nejvíce hračkami, ten vyhrává“) nahradil naše náboženství jako opium lidí. A demokracie? Vhoďte svůj hlas spolu s třiceti miliony dalších a uvidíte, kolik svobody získáte. Získáte tolik svobody, kolik si masy –  lidé ve frontě u pokladny v K-Martu! – myslí, že byste měli mít. Ne, svoboda je víc, než mít spousty konzumentských voleb, a víc než žádat průměrnou špínu o svolení pokračoval život. Je ostrá a chladná jako meč a ano, stejně tak i nebezpečná. Ale cokoliv jiného svobodou není a nic míň nestačí.

Hlavní rysy kontrolované společnosti popsali lepší autoři než já, tudíž vás tímto tématem nebudu obtěžovat. Odkářu vás však na jednoho z mistrů takové literatury – Aldouse Huxleye v Brave New World [v češtině vyšlo jako Konec civilizace]. Není zajímavé, jak všichni citujeme díla, jako je to jeho, i když jsme je nikdy nečetli, nebo je četli před mnoha lety? Občas potřebujeme projít stránky těchto klišovitých klasik znovu a připomenout si, co nám autor chtěl sdělit. Znovu jsem četl Huxleyho mistrovské dílo nedávno, stejně jako jeho hodnotný a nebeletristický protějšek Brave New World Revisited. Znovu mne vyděsila přesnost Huxleyho vize. Pokud jste ji nečetli, nebo léta zamlžila vaše první přečtení, vybízím vás si text obstarat!

Co tedy jako jedinec udělat? Zde je McNallenův seznam:

Staňte se ásatrú. Vaše náboženství vás činí součástí svobodné kultury. Také vám poskytuje duchovní sílu a vedení v odporu vůči tyranii. Nezapomeňte, že svoboda je náboženská záležitost!

Zapojte se politicky. Pravda, téměř každý čin je politický, ale některé skutky jsou političtější než jiné. Aktivně podporujte lidi a témata, které dle vás rozšiřují a brání naše svobody. Která že to jsou? To si uvědomíte. Mám své názory a vy bezpochyby také.

Připravte se k odporu. Myslím tím hromadit pod svým domem kulomety a minomety? Rozhodně ne. Nejdůležitější příprava, kterou můžete provést, je psychologická – naučit se potlačit svou důvěru ve vládu a neuposlechnout, pokud je to nutné. Ale ano, asi byste měli být připraveni své zbraně zakopat! A taky by vám neuškodilo mít plnou spižírnu.

Budujte alternativy systému. Systém získává svou moc z našeho souhlasu a součinnosti. Pokud dokážeme přijít na způsoby, jak pro sebe dělat to, co pro nás typicky dělá vláda, staneme se svobodnějšími. Co kdyby kmen a druhové asafolk [vyznavači germánského pohanství] dělali většinu toho, co pro nás dělá vláda? Svět by se mohl stát velmi odlišným!

Pro asafolk je svoboda nedílnou součástí naší tradiční kultury a našeho náboženství. Je na nás, abychom ji bránili! Friagabi žije!

Přeloženo z časopisu THE RUNESTONE

Reklamy
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: