Přejít k obsahu webu

Zimní slunovrat 2018 s Rodnou vírou

Prosinec 25, 2018
tags:

„Sláva Dazbohu, jasnému Slunce bohu! Sláva Dazbohu a jeho Otci Svarogu!“

Jakožto celkem novopečený občan Hradce Králové jsem moc rád přijal pozvání od člena Rodné víry a dobrého kamaráda Ctirada, který pořádal letošní obřad k Zimnímu slunovratu právě v Hradci dne 22. 12. 2018. Ctirad, ačkoliv rád používá image „ruský mužik“, je ve skutečnosti vážený právník a majitel pěkného pozemku u jednoho ze slepých ramen Labe 🙂 . Má tam dokonce loděnici, kde se zjara chystáme provést jeden zajímavý experiment ohledně tesání monoxylu – ale o tom je ještě asi příliš předčasné psát 🙂 .

Na Ctiradově pozemku jsme se začali scházet kolem třetí hodiny odpolední. Když jsem přišel já, už tu bylo několik rodnověrců včetně Veleslavy a Mstislava, kteří pravidelně navštěvují Sluneční zátoku, kterou zase pořádáme my z Pohanského kruhu. Dorazila už i Jeducha a z daleké Srbské Lužice Chotěbud. Samotný obřad měl začít ve čtyři hodiny při západu Slunce a tak brzy dovalili i další rodnověrci včetně náčelníka RV  Vítoslava. Celkem se nás sešlo asi ke dvaceti, dokonce dojel i jeden Angličan. Nepočítám v to potomstvo účastníků – capartů tam bylo hned několik a vůbec nezlobili – což je třeba zdůraznit, protože i v českém pohanském prostředí se čas od času objeví hlasy, které reptají na dětskou účast při rituálech.

Ten den bylo značně deštivo, avšak Hromovládce svůj vodní příval přerušil takřka na minutu přesně, když měl začít Slunovratový rituál. Všichni zúčastnění prošli několikrát v zástupu okolo obřadního ohniště za zpěvu „Sláva Dazbohu, jasnému Slunce bohu! Sláva Dazbohu a jeho Otci Svarogu!“ Drahomír poté rozdělal samotný oheň a Ctirad pronesl řeč k poctě slunečního vládce Dazboha a pána mrtvých Velese, kterým ulil do posvátného slunovratového ohně z vyřezávaného okřínu trochu medoviny. Okřín pak koloval v kruhu mezi účastníky, kteří individuálně připíjeli Slunci a dalším bohům. Pak následovalo rozdělení rituálního koláče se znakem kolovratu mezi účastníky. V jednom z dílků byla zapečena mince, kterou objevil malý potomek Veleslavy a Mstislava – a budiž jim tak dopřáno velké Svarohovo požehnání 🙂 .

I když se sám považuji spíše za vyznavače Ásatrú – tedy ctitele germánských bohů – celý Kračún – jak říkají Zimnímu slunovratu slovanští rodnověrci – jsem vnímal velmi dobře a opravdu se mi líbil. Skoro by se mi chtělo napsat, že to celé bylo v „ekumenickém duchu“ 🙂 . Všichni jsme nejspíš cítili, že Slunce je „přítelem“ všech etnických pohanů, kteří se zde sešli. Nastala chvíle, kdy jsem předvedl souvěrcům, kterak tvořím svou variantu runových návazů ze dřeva. Smrkových, javorových a bukových dřívek jsem měl připraveno dost, stejně jako konopného provázku a kožených šňůrek. Nakonec to dopadlo tak, že runy na návazy nepoužili zdaleka všichni. Mnozí návazníci svá dřívka vyzdobili naprosto „negermánskými“ symboly podle své chuti a já pevně věřím, že bohové to naprosto pochopí 🙂 . Návazy jsme pověsili na mladý dub, tak snad jeho síla poroste tak, jako síla našich slunovratových přání.

U ohně se rozproudila družná zábava včetně popíjení vína, piva a medoviny – darů bohů. Když jsem okolo sedmé hodiny za hluboké tmy odcházel, věru se mi nechtělo. Má žena se tentokrát neúčastnila a my na Zimní slunovrat slavíme i výročí našeho seznámení, tak bylo třeba jít domů 🙂 .  Ze slepých ramen Labe stoupala mlha a já věděl, že Slunce se znovu zrodí i další ráno… Slované: Bylo mi s Vámi moc dobře! Tak ať Vás přízeň Slunce provází i v dalším roce! 🙂

Fotografie: Autor.

Reklamy
komentářů 5 leave one →
 1. Ctirad permalink
  Prosinec 27, 2018 8:21 am

  Mysliči moc díky, že jsi dorazil! Kračun a zrození slunečního kotouče (ať už mu říkáme jakkoliv) jsme krásně oslavili, spojili jsme to i se saunou a koupelí v Labi, takže to nemělo chybu (až na ten déšť, který nás několikrát osvěžil v průběhu hodokvasu). Doubek těmi návazy úplně prokouknul, mám s ním ještě další plány, snad na jaře – asi jako tisíc dalších prací na pozemku 🙂

  • Prosinec 28, 2018 10:32 am

   Já moc děkuju 🙂 . A doufám, že se to stane tradicí 🙂 –

  • Miroslav"Frostík"Mráz permalink
   Prosinec 29, 2018 8:17 am

   Jak to máte s nástroji na monoxyl? Budete se držet původního postupu, nebo se to vezme Motorovkou (tak bych to udělal já) a pak dodělá ručně?

 2. Miroslav"Frostík"Mráz permalink
  Prosinec 26, 2018 9:54 am

  S tím deštěm máme letos podobný zážitek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: