Přejít k obsahu webu

Malta

Prosinec 7, 2018
tags:

Ta Hagrat Temples

Maltu, ostrůvek uprostřed Středozemního moře, jsme pro její polohu, laciné letenky a dobré víno zvolili v únoru 2017 coby ideální destinaci pro zimní čundr.

Země je to malá, až prťavá, tvořena dvěma trvale obydlenými ostrovy – větší Maltou a menším Gozo. Díky své poloze však jistě nepřekvapí velmi rozmanitou historií. Vystřídaly se zde dávno zapomenuté megalitické kultury s Řeky, Římany, Féničany, Germány, Araby, maltézskými rytíři a Brity.

 

Přístav ve Valettě

Žel Bohům tvoří všechny památky po těchto dávných i nedávných obyvatelích a četná muzea, jež kolem nich dnešní Malťané vystavěli, 1/3 maltského rozpočtu, a jsou tak pro studenty, kterými jsme toho času byli, nedosažitelnou finanční položkou. Opravdu – téměř každé muzeum, hrad, pevnůstka i většina chrámů, byla zpoplatněna vstupným ve výši okolo 10 euro. Po předložení platné studentské ISIC karty občas 9. Museli jsme se tak spokojit „pouze“ s tím, co bylo viditelné z venku, naštěští toho nebylo málo a sama maltská krajina pro nás byla natolik exotická, že jsme placených atrakcí příliš neželeli.

Chrám Mnjadra. Foceno zdálky, přiblíženo

Krajina

Skalnatá placka. Nejvyšší kopec má 253 m. n.m. Ostrov je tvořen místním druhem vápence, ze kterého je také postavena drtivá většina budov a plotů. Oploceno je zde každé políčko i zahrada. Krajina je však relativně průchodná, občas se nesmíte bát plot přelézt 🙂  Okolí hlavního města Vallety (ono „okolí“ zabírá polovinu ostrova – přibližně severovýchod) je velice hustě obydleno a jedna obec navazuje na druhou. Naopak na jihovýchodě se dá jít celý den a téměř nenarazit na živáčka. Je zde také ptačí rezervace. Tedy, slovo „rezervace“ není úplně na místě. Na Maltě se nevyskytuje žádný větší savec, a není zde dostatečné lovecké vyžití. Malťané se tedy buď věnují rybolovu, anebo čižbě ve zmíněné rezervaci. Při té regulují ptactvo táhnoucí mezi Evropou a Afrikou. Na severní části ostrova se však nachází ptačí rezervace v pravém slova smyslu, kde se do opeřenců nestřílí 🙂

Zeleň zde sice je, ale bujná rozhodně není, na celém ostrově jsme potkali pouze jeden borový háj. Jinak spíše byliny a křoviny. A také bolestivé bodláčí. Zato překvapí všudypřítomné kaktusy s chutně vypadajícími plody, ty však příliš chutné nejsou… vlastně Vám poté pěkných pár hodin nic nezachutná 🙂

Pobřeží je velmi skalnaté a poseté středověkými i novověkými strážními věžemi, místy i moderními bunkry, ty se občas dají využít coby pohodlné nocležiště. Všechny pláže jsou umělé a pouze v blízkosti hotelových destinací, koupání zde tedy příliš pohodlné není.

Neupravené pobřeží

K historii

Nejstarší nálezy v jeskyni Għar Dalam na jihovýchodě Malty ukazují, že se zde v předvěkých dobách potulovali trpasličí sloni i hroši. Na úsvitu lidstva potom Malta připomínala spíše Evropu – jsou zde nálezy jelena i medvěda. K jeskyni se váže také nejstarší lidské osídlení, které se datuje do doby 5 000 př. n. l. Z této doby pochází zdejší nálezy keramiky.

Ke stavbě známých megalitických chrámů však dochází až o 1 000 let později. Žel Bohům není o jejich stavitelích známo téměř nic. Předpokládá se však několik migračních vln.

Megalitické chrámy jsou budovány přibližně od 5. do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Jsou rozděleny na dvě etapy dle použitého materiálu a pravděpodobně i kultur, které je stavěly.

Během starší epochy byl ke stavbě odtěžován tehdy povrchový vápenec – koralit – který je oproti podpovrchovému velmi hrubý a chrámy podle toho také působí.

Ve druhé epoše, kdy se již pravděpodobně nová vlna osadníků dostala k měkkému vápenci pod zemí, který se používá dodnes, se budují větší a propracovanější chrámy.

Lid, který stavěl chrámy, však záhadně zaniká a Malta je mezi lety 2000 – 2500 př. n. l. neobydlena. Osadníci, kteří poté přicházejí zřejmě ze Sicílie, vztyčují menhiry a tvoří záhadné kolejnice vyryté do kamenného podloží na jihu Malty. Ačkoliv zůstává jejich význam dodnes záhadou, měl pan Daniken o jejich významu již dopředu jasno a věřím, že bych se na internetech dozajista dočetl také o Slovienském původu 🙂

Kolem roku 1 000 př. n. l. ostrov obsazují Féničané, kterým jej ve 2. století př. n. l. zabavují Římané (a jsme doma v Evropě 🙂 ). Za Římanů Malta dostává své jméno od latinského „melita“, tedy med. Dodnes zde žije endemický druh včely produkující vzácný med. Po Římanech se dochovaly zbytky několika chrámů, lázní i poměrně zachovalá osada.

Po rozpadu Říše Římské se Malta vrhá do víru dějin, z nějž bych vypíchnul už pouze rok 1565.

V květnu tohoto roku se totiž Malta pod vládou Maltézských rytířů stává terčem osmanské expanze a je po několik měsíců obléhána. Obránci vedení Joanem de Valettou, čítající 800 hlav, čelí obrovské přesile 24 000 Turků. Přesto statečně vytrvají až do září, kdy přijde spása v podobě vojenské pomoci ze Španělska. Bezprostředně poté, co se zachránci vylodí, porážejí Turky na hlavu a Malta se tak stává dějištěm osudné porážky Turků v jejich snaze expandovat dále do této části Evropy. Chvíli poté je dobudováno dnešní hlavní město a na počest svého zachránce nazvané Valetta.

Skorba temples

Lidé

 Ačkoliv Malťané hovoří vlastním semitským jazykem, umí zde každý anglicky a mnoho lidí také italsky. Lidé jsou velmi vstřícní a pohostinní, kdokoliv nám ochotně poradil ohledně cesty apod.

Zajímavostí ale je, že zde vůbec neznají stopování, na zdvižený palec řidiči většinou odpovídají úsměvem. Velmi malá rozloha ostrova také vedla k relativizaci vzdáleností. Například když jsem se ptal kudy se dostanu na 2 km vzdálené místo, bylo mi řečeno, že musím nejprve autobusem do 15 km vzdáleného hlavního města a teprve odtud že mi něco pojede tam, kam potřebuji 🙂 Také je Malťanům proti mysli přesouvat se na větší vzdálenosti pěšky. Když jsem například zmínil, že jdeme pěšky napříč (a naokolo) celým ostrovem, spíše si mě nevěřícně měřili.

Jednoho rána jsme měli příležitost okusit maltskou pohostinnost – parta důchodců na pikniku nás přizvala k snídani. Posezení s nimi bylo velice příjemné. Paní nám z fotoalba ukazovala význačné momenty z historie jejich země, dokonce jsme si výrazně zanotovali v otázce tehdy probíhající uprchlické krize i pohledu na EU.

Naši hostitelé

Závěrem

Maltu pro její polohu, historii a dostupnost určitě doporučuji navštívit. Je pěkné podívat se na samý kraj Evropy a těšit se z nesporné přítomnosti starých Bohů, ať už byla jejich jména jakákoliv.

A ačkoliv je většina starých chrámů turisticky značně vydýchaná, dají se stále najít místa více než příhodná pro oběť nebo přípitek.

„Nekomerční a nevydýchaná“ megalitická památka 🙂

 

Pravěký menhir, kolem něhož později vznikla římská osada

 

Římská včelnice

 

Pozůstatky římského chrámu

 

Římské lázně

 

Obranná věž na jihu ostrova

 

Hradby Valetty

 

Pevnůstka na východě

 

Modrá jeskyně, v pozadí ostrůvek Fifla

 

Pohled do krajiny

 

Na jihu, zrovna když jsme hledali, kde se vykoupat 🙂

 

I Germáni zde zanechali svou kůltůru 😀

Odkazy:

http://www.prehistorickyodkaz.cz/prehistorieevropa/maltskekoleje.htm – podrobně o kolejích a megalitech

https://www.youtube.com/watch?v=zZHNV3YMGas&t=133s – video o lovu táhnoucího ptactva na Maltě

Reklamy
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: