Přejít k obsahu webu

Letní slunovrat v Brně

25 června, 2018
tags:

Společnou oslavu letního slunovratu uspořádal Pohanský kruh letos opět v Brně. Zatímco loni jsme slavili pod Obřanským hradiskem, kde většinou brněnská sekce vykonává během roku své obřady, tentokrát jsme se vydali na zříceninu Horákovského hradu. I když zřícenina není v tomto případě přesné označení, protože po zřícení zůstanou nějaké trosky, které však na tomto hradě rozhodně nenajdete. Nás však lákal spíše svou historií, která jeho středověkým dějinám předcházela, kdy se zde rozkládalo velkomoravské hradisko a archeologické nálezy dokládají osídlení této ostrožny již v době kamenné.

Sraz účastníků byl v sobotu úderem dvanácté na parkovišti u hřbitova v Líšni, odkud jsme se vydali něco před jednou směrem ke Starým zámkům. Doprovodili nás tam přátelé Mstislav a Veleslava se synkem z Rodné víry, kterážto občina toho dne pořádala tradičně na Starých zámcích zase svou oslavu slunovratu. Na místě již připravoval ohniště jejich další člen, Ladislav, a při našem živelném příchodu se možná se zprvu vylekal, že si budeme obřadiště nárokovat pro sebe. Na Starých zámcích následoval krátký výklad k historii osídlení, o němž si můžete něco přečíst zde. Navázali jsme tak současně na první obřad Pohanského kruhu a druhý sněm, které se tam konaly 9. června 2012 a po letech jej pěknou poetickou formou shrnul soukmenovec Tomas v tomto článku. Tehdy jsme tam umístili informační tabulku, kterou do půl roku někdo odstranil a nahradil dřevěným křížem. Ten však zatím  ne naším přičiněním zmizel, tudíž jsme při u příležitosti návratu na místo činu instalovali nad tím, co z něj zbylo, tabulku novou. Je příznačné, že součástí akropole měl být křesťanský kostelík, ten však již zmizel někdy se zánikem hradiska zkraje středověku a křesťanství se tam již nepraktikuje. Předkřesťanská víra se však na Staré zámky díky obřadům Rodné víry vrátila a svou skromnou měrou k tomu snad přispěl i Pohanský kruh.

Než jsme pokračovali v cestě, domluvili jsme se s členy Rodné víry, že se po svých večerních obřadech potkáme ještě v noci u společného koupání, které ke slovanské oslavě letního slunovratu, zvané Kupadla, tradičně patří. Pak jsme sešli z ostrožny do údolí Říčky, kde jsme pojedli a popili v restauraci Muchova bouda. V podvečer jsme vystoupali na Horákovský hrad, kde jsme si také řekli základní info k historii jeho i Horákovské kultury, jež souvisí s archeologickými nálezy z 19. stol. v  nedaleké mohyle Hlásnica. Ty podobně jako objevy na hradisku Obřanech dokládají vyznávání slunečního kultu, což je s oslavou slunovratu samozřejmě ideální kombinace.

Kolem déváté hodiny večerní začal obřad Bohopocta Suncevládci zažehnutím hranice s rovnoramenným křížem ve slaměném kolem, jedním z tradičních vypodobnění  Slunce. Oslavujeme v něm sluneční princip jakožto archetyp, jeho součástí je vzývání  tohoto principu a ztotožnění se s ním. Po něm se předkládá se oběť čtyřem slunečním božstvům kultury slovanské, řecko-římské, keltské a germánské.  V následném čtyřkolovém sumbelu jsme vzpomenuli bohy, předky, hrdiny a v závěru se pronesly přípitky v kole volném. Poté se samozřejmě vedly hovory, které zpestřil Frostík hrou na kytaru. Někteří z nás se dle domluvy vydali k vodě na Kupadla Rodné víry. Ráno jsme vrátili zpět k líšeňskému hřbitovu a kruh se tak na nějakou dobu zase uzavřel.

Takto tedy Pohanský kruh oslavil letní slunovrat na Horákovském hradě, zatímco ve stejnou dobu na protějším kopci cca 300m vzdušnou čarou slavila Rodná víra týž svátek po svém.  Obě sousedící ostrožny připomínají zuby, které do sebe zapadají a odděluje je údolí Říček. Jako by to symbolicky vyjadřovalo, že Rodná víra i Pohanský kruh jsou svébytné špičáky v téže pohanské tlamě. Ty první, mléčné zuby z ní byly vytrhány a vymláceny před 2 tisíci lety. Věřme, že tyto druhé zuby, byť jich bude třeba méně, budou držet o to pevněji!

 

komentáře 4 leave one →
 1. Torham permalink
  27 června, 2018 6:47 am

  Super akce! Obzvlášť vyzdvihuji moment, kdy se při obřadu zvedl vítr, začalo mírně poprchat a spolu s koncem obřadu taky vše utichlo. Ovšem je mi jasné, že si to nebudou úplně všichni pamatovat 🙂
  Nicméně musím říct, že se mi to s vámi líbí čím dál víc a to mi ani není 40 😀

 2. Ladislav permalink
  27 června, 2018 5:46 am

  Žádné lekání, o domluvě jsem věděl, takže už jsem vás hodnou chvíli očekával! V sobotu se zajdu podívat, jestli tam tabulka ještě visí 😀

  L.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: