Přejít k obsahu webu

Krušnou stezkou 2 „úsměv válečného božstva“- konec

Leden 6, 2018
tags:

10.

Naše čtyři zvědy jsme opustili ve víru válečné vřavy. Podívejme se tedy nyní na to, jak dopadla bitva pro ně. Naposledy se ponořme do časů, které jsou dávno zaváté pískem zapomnění, ale přesto v našich myslích čas od času ožívají.

Wituolf zůstal s Marobudem, ačkoli se chtěl vrátit za svými druhy. Marobud mu přísně nařídil setrvat v družině po jeho boku, protože jak sám pravil „takového muže si nyní nemůžu dovolit ztratit, tvůj otec se o sebe postará, protože všichni kráčíme vstříc svému osudu.“ Wituolf se podvolil náčelníkovu příkazu. Myšlenkami však byl u svých druhů a vzýval bohy svého lidu, aby je chránili.  Hroduolf, Arnwaldaz a Huguwin mezi tím nezaháleli. Při přepadení Arminiova pravého křídla, útočili v čele svých šiků, rozsévali kolem sebe smrt a jako hladoví a rozzuření vlci působili v řadách nepřítele ještě větší paniku. Bylo s nimi dost mužů jejich klanu, mnozí oblečeni ve vlčích kůžích, a proto mohlo nepříteli připadat, že se na něj řítí smečka vlků. Ostatně to bylo cílem způsobu, jakým tito muži bojovali. Pokud by jste je nasadili proti těžce ozbrojenému nepříteli tváří v tvář, pravděpodobně by po delším čase prohráli. Ovšem při různých léčkách a přepadech byla jejich role neocenitelná a dala se využít jejich rychlost, způsob myšlení a taktika. Poté co tedy zničili Arminiovo levé křídlo, postupovali bez problémů až k samému ohnisku bitvy a aktivně se zapojili.

Když dozněla hlavní bitevní vřava, Wituolf Marobudovi oznámil, že jde hledat své druhy. Ten jen kývnutím hlavy, mlčky svolil. Wituof vyrazil na koni přes bitevní pole, míjel přeživší, polomrtvé i mrtvé. Po chvíli se mu konečně podařilo zahlédnout pár známých tváří a ihned se jich vyptával na otce a další. Muži na něho jen mlčky hleděli, až po chvíli mu jeden pravil „po našem pravém boku vidíš březový hájek, tam najdeš svého otce“. Wituolf ihned vyrazil daným směrem. Již zdáli viděl muže svého klanu. Stáli pod jednou břízou, o jejíž kmen byl opřen v polosedě jeho otec, tak aby dobře viděl kolem sebe. „Otče, co se stalo,“ vydechl Wituolf. „Stalo se jen to, co čeká každého z nás, čekám tu na tebe, abych se s tebou rozloučil. Odcházím za svými předky a stejně jako se s nimi nyní setkám já, setkáš se jednou ty se mnou. Nyní je to na tobě, co jsem uměl a znal, jsem tě naučil. Arnwaldaz tě ještě nějaký čas bude doprovázet, aby ti případně mohl ze své zkušenosti poradit. Jsem rád, že jsem tě ještě mohl vidět. Ale teď musím na cestu. V dálce již vidím svého otce. Čeká na mne, a s ním další zástup našeho lidu,“ pronesl vyčerpaně Hroduolf a odešel za svými předky. Wituolf mu tiskl ruku a cítil, jak z něj odchází život. „Jak k tomu došlo?“ Zeptal se Wituolf Arnwaldaze, který byl poblíž. „Stalo se to, když jsme dorazili k hlavní bitvě. Tvůj otec narazil na Arwida a vyzval jej k souboji. Před tím se ještě navzájem objali a vzdali si úctu. Poté se do sebe nelítostně pustili. Hroduolf se dlouho statečně držel, nakonec jej však Arwid, sám dost poraněn udolal. Byl to čestný souboj, hodný velkých válečníků, jakými ostatně oba byli,“ odpověděl Arnwaldaz. „A Huguwin.“ Rozhlédl se Wituof okolo. „Nikde ho nevidím.“ Arnwaldaz se nadechl. „Huguwin, také padl. I on statečně bojoval do posledního dechu. Už jsem poslal muže pro jeho tělo.“ Poté muži dlouho mlčeli, hleděli na mrtvého Hroduolfa a mysleli na své předky a na to, že stejně tak jako tento muž i oni je jednou spatří. Bylo po boji. Válečné božstvo na trůnu naposledy připilo všem mrtvým i živým válečníkům a zapadající slunce halilo ztichlé bojiště svým narudlým hávem.

Wituolf, Arnwaldaz a pár mužů jejich klanu se poté stalo členy Marobudovi družiny a věrně při něm stáli až do konce jeho říše. Potom se i s dalšími vydali jihovýchodním směrem hledat nové štěstí. Ale to už je jiný příběh…

Reklamy
No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: