Přejít k obsahu webu

Vzpomínka na můj první pohanský obřad III

20 prosince, 2017
tags:

Rád bych dnes navázal na nedávný článek soukmenovce Mysliče a také se trochu ponořil do vzpomínek. V roce 1995, v době, kdy Myslič prožíval svůj první pohanský skupinový obřad, jsem byl ještě zarytým křesťanem, ale již zhruba deset let předtím jsem se účastnil obřadů, které ve mně zřejmě zasely semínko, ze kterého pak později to moje pohanství vyrostlo.

V druhé polovině osmdesátých let jsem se pohyboval v trampském prostředí mezi lidmi, kteří se inspirovali tehdy zakázaným skautingem a woodcraftem Ernesta Thompsona Setona. Toulali jsme se přírodou a čas od času jsme se sjížděli ze všech koutů republiky na potlachy, kde se zapalovaly slavnostní ohně. Správný slavnostní woodcrafterský oheň hoří ve dvojitém kruhu z kamenů. Vnitřní středový kruh je určen přímo pro oheň, vnější pro obřadníky a ohnivce. Hranici dřeva zapalují pochodněmi čtyři lidé ze čtyř světových stran. Oheň je symbolem Velkého Ducha a každý mu musí projevovat náležitou úctu. Přikládat do něj smí pouze předem určený „ohnivec“, a ten, kdo by si troufl do ohně vhodit papírek, nebo se k němu otočit zády bývá ostatními potrestán vhozením do potoka. Součástí každého ohně bývá také tichá obřadní vzpomínka na předky, tedy kamarády, kteří už sedí u „věčného táboráku“. Vše kolem ohně probíhá podle přísných pravidel. Tato pravidla se uvolní, až když vrchní obřadník (většinou šerif osady) otevře vnější kamenný kruh ohniště k volné zábavě.

Ano, to byly moje první obřady. Woodcrafterské rituály, které u nás v hojné míře přejali trampové a skauti samozřejmě nejsou přímo pohanské, ale rozhodně se dotýkají čehosi základního uvnitř nás, vždyť i ruské křesťanské středověké traktáty kárají prostý lid, že ctí oheň a nazývá ho jménem starého slovanského boha Svarožice. Blízkost přírody, sounáležitost s lidmi shromážděných kol ohně, včetně těch mrtvých, to všechno mě formovalo a připravovalo na budoucí přijetí staré víry.

Toto moje směřování sice na 6 let zbrzdila již zmiňovaná konverze ke křesťanství, ale jakmile jsem se s touto importovanou vírou z pouště v roce 1996 rozešel, ihned mě začali předkové a přírodní duchové opět volat. Po zkušenostech z církevního společenství jsem byl ale opatrný a své pohanství jsem si žil mnoho let samostatně. Jiným pohanům jsem se zprvu vyhýbal, protože jsem nestál o to, aby mi někdo zase radil, čemu smím nebo nesmím věřit. Prvních pohanských skupinových obřadů jsem se tedy zúčastnil až v roce 2010 a 2011. Byly to obřady ve stylu Rökkr, které vedla Linda Dragonari v rámci festivalu Mystica pořádaném společenstvím Dávný obyčej. Linda byla dobrá kněžka a rituály dělat uměla, žel bohům si příliš dlouho pohrávala s tím, co by rytíři Jedi asi nazvali „temná strana Síly“ a to ji nakonec zničilo. Dnes vlastně ani nevím, co s ní je, ale moc bych jí přál, aby se z toho bahna kde skončila ještě jednou zvedla.

Od chvíle, kdy jsem se stal členem Pohanského kruhu, prožívám skupinové obřady už převážně v rámci tohoto společenství. Obřady pro nás dělá hlavně Frostík a Tomas, my ostatní jim ale při tom pomáháme. Myslič čte často při našich rituálem texty z knih, já většinou vykuřuji pelyňkem, Jakub vyrábí pochodně, další z nás pomáhají s obřadním picím rohem a jinými věcmi. Jsme prostě kmen, nemáme mezi sebou arcidruidy ani outsidery, jsme si všichni rovni.

Stále si ale myslím, že moje pohanské začátky jsou tam někde v osmdesátých letech minulého století mezi trampy a woodcraftery. Rád vzpomínám třeba na T.O.Knechty z Votic, kteří na rozdíl od jiných woodcrafterů nenapodovali svým oděvem a obřady americké indiány, ale staré Slovany. Díky vám všem, kteří jste mě na mé cestě inspirovali a kteří jste tam byli tehdy se mnou.

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: