Skip to content

O runovém kameni ve Sluneční zátoce

Září 13, 2017
tags:

Letošní podzimní setkání Pohanského kruhu ve Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou 8. – 9. září bylo spíše komorního charakteru, protože se ho v podstatě účastnili jen členové a nikoliv větší počet hostů a spřátelených souvěrců, jak tomu bývá obvykle.  Většina z nás dorazila na místo také až v sobotu, v pátek jen pár lidí.

Já jsem přijel okolo jedenácté hodiny dopoledne, vybalil věci, a hned v zápětí jsme vyrazili do blízkých Vilémovic, podívat se na náš oblíbený prastarý tis, který je místní chloubou. Na informační tabulce u tohoto památného stromu stojí: „Velkou zdejší turistickou atrakcí je v parku stojící starý tis červený. Mohlo to být snad někdy na počátku našeho letopočtu, kdy do Čech přicházely germánské kmeny Markomanů. V hustě zarostlém pralese, blízko tekoucí vody / až později nazvané řekou Sázavou / se usadilo do kamenité země semínko tehdy zde dosti rozšířeného stromu tisu. Semínko se mělo k životu a brzy z něho byl statný stromek. Když kolem roku 1210 přišli do těchto končin kolonizovat mniši Benediktini z Vilémovského kláštera, vykáceli řady stromů, ale tento tis zde ponechali. Kolem něj založili osadu a později ji nazvali Vilémovice. Strom se rozrůstal do nevídané síly. Byl ve středověku symbolem smutku a smrti. Jako takový ho jako čarodějnou rostlinu opředli lidé mnoha bájemi a věřili v jeho kouzlo. Usnout pod jeho korunou a nadýchat se výparů prý znamenalo jistou smrt.

Celý strom je totiž jedovatý, protože obsahuje směs taxinu, taxitinu a jiných látek. Nejedovatý je na stromě pouze červený míšek, ten pojídá mnoho ptáků, protože chutná nasládle. Svým trusem pak rozšiřují semena stromu na velké vzdálenosti. Jen málo z nich se ale ujme. Otrava je možná použitím jehliček nebo kůry. Má velmi rychlý průběh, který může skončit i smrtí. Jako projevy se uvádí bolesti žaludku, zvracení, průjem, křeče a celková slabost, končící bezvědomím a nakonec i smrtí. Je nezbytné ihned po náhodném požití vyhledat lékařskou pomoc. Otrava byla pozorována také u koní, skotu, králíků a domácí drůbeže. V odborných pramenech je uváděn i případ, kdy mladí koně, při okusování nových výhonků, se na místě skáceli a v křečích uhynuli. Jedním z případů je, že ze sousedního stavení odběhla koza, chvíli se pásla v zámeckém parku, potom objevila tento strom, a větve, které byly nízko nad zemí, počala okusovat. Navečer, když hospodyně kozu postrádala, po delším hledání ji našli v koutě zámecké zahrady pod tisem, bez sebemenších známek života. Zdejší tis červený I Taxus baccata / roste v zahradě barokního zámečku z let 1743 až 1746. Jeho stáří odhadují botanici na 1500 až 2000 let. Řadí se proto mezi nejstarší strom v České republice, ale i ve střední Evropě. Tis je strom dvoudomý a tento unikátní vilémovický tis je samicí. Obvod kmene, měřený ve výšce 130 cm, je 360 centimetrů. Má výšku 14 metrů, a právě tolik měří průměr jeho koruny. Strom je chráněný státem a chloubou zdejší obce. Každoročně se na něj přijde podívat mnoho návštěvníků od nás i ze zahraničí.“ Po pozdravení starého přítele jsme se ještě občerstvili pivkem v místní hospodě a vydali se zpět na Sluneční zátoku, protože mezitím už tam dorazili soukmenovci z Brna a přivezli to, nač jsme se všichni moc těšili 🙂 .

S kluky z Brna přijel totiž také známý pohanský všeuměl Fíba, který pro Pohanský kruh už před lety vytvořil kresbu, kterou si soukmenovci nechávají natisknout na trička a mikiny. Před časem také na Sluneční zátoce vytesal runový kámen, který se stal mezi turisty značně populární. Tentokrát Fíba opět tesal další ruňák, jenže mnohem propracovanější a dělal ho doma, takže bylo nutné je oba dva přivézt  🙂 . Kámen zobrazuje Donara – boha bouře kontinentálních Germánů. Fíba opět předvedl opravdový majstrštyk a majitel areálu Sluneční zátoky vybral místo, kde bude Hromovládce dobře vidět. Soukmenovec Tomas obstaral mulčovací kůru a geotextilii a zbývalo tedy pouze vykopat vhodnou jámu. I toho jsme se úspěšně zhostili a runový kámen byl usazen za patřičných úliteb Donarovi. Jelikož někdy v září roku 9 n. l. došlo k bitvě v Teutoburském lese, kde Cherusk Arminius s (načas) sjednocenými germánskými kmeny drtivě porazil tři římské legie, byla tato událost zmíněna i při obřadu vztyčování ruňáku. Podle římských autorů totiž došlo ke strašlivé bouři, která legiím dost uškodila. Inu, hromovládný Donar se rozhodl Germánům pomoci a jeho kladivo tehdy pěkně řádilo 🙂

Měli jsme tedy co zapíjet a záhy Sluneční zátoka ožila bujarým hlaholem, který k Pohanskému kruhu prostě neodmyslitelně patří. Konal se také sněm, na kterém bylo Fíbovi uděleno čestné členství v PK. Takže již to není „pouze“ souvěrec, ale naprostý soukmenovec  🙂 . Při setmění byl zažehnut posvátný oheň a zapálena dřevěná runa ALGIZ. Probíhal klasický sumbel, kdy účastníci vínem a medovinou připíjeli bohům, předkům a hrdinům našeho lidu. Nejspíše šlo o poslední letošní „letní“ sobotní noc a tak jsme poseděli u ohně dosti dlouho. Zavzpomínali jsme na soukmenovce Mikyho, který tou dobou trpěl v práci a na další přátele, které zřejmě uvidíme až na „velkém“ jarním setkání ve Sluneční zátoce.

Od založení Pohanského kruhu uběhlo již více, než šest let. Když jsme jej zakládali, rozhodně jsme nečekali, že vytvoříme takto fungující novodobý kmen. Za tu dobu jsme poznali řadu dobrých přátel a je pro nás všechny velkou ctí, že i Fíba je nyní naším soukmenovcem. Takže Fíbo, ať se Ti v PK líbí! A moc Ti děkujeme!  🙂 .

Fotografie: Autor.

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. Adonis permalink
  Září 14, 2017 11:28 am

  Moc pěkné. Ale proč ta geotextilie a mulčovací kůra?

  • Září 14, 2017 3:35 pm

   Aby to bylo v tom areálu právě pěkné 🙂 . Na Gabrétě to s mulčovkou a geoškou opravdu není.

  • Miroslav "Frostík" Mráz permalink
   Září 15, 2017 6:22 am

   Hlavně, aby to majitel areálu nemusel osekávat.

 2. Září 13, 2017 4:28 pm

  Mám velikánskou radost, že Fíba členství přijal. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: