Skip to content

Viking

Duben 23, 2017
tags: ,

Bojovník Rusko -10. století. ( Zdroj- GS Lebeděv – Viking Age v severní Evropě a v Rusku)

Viking. Režie Andrej Kravčuk. Rusko 2016, 133 min.

(osobní názor na tento film)

V první řadě bych chtěl říct, že pokud hledáte historickou rekonstrukci, tak budete asi zklamáni. Tímto ale nechceme zrazovat od sledování filmu, určité kouzlo má. Nechceme tento film srovnávat ani porovnávat s jinými filmy ani seriály, protože podle mne je každý film unikát.

Mapa 1 (Autor – Nikolaj Vasiljevič Zakrevskii. Zdroj -agritura.livejournal.com.jpg

V první řadě mi město Kyjev připadá ve filmu chudě zobrazené. Už v 9. století byl Kyjev opevněným hospodářským a politickým centrem oblasti, které bylo ve styku s Byzantskou říší. Z této doby také pochází nálezy tří hradišť: na svahu Starokyjevské hory, na Zámkové hoře a na Lysé hoře. Viz mapy 1 a 2 z 10. století a 3. mapa, kde je vidět rozvoj v 10. – 13. století. Jestli to byl účel, aby bylo ukázáno, že město začalo vzkvétat, až po vlivu církve to necháme opravdu na autorech.

Mapa 2 ( Zdroj – Бескровный Любомир Григорьевич Атлас карт и схем по русской военной истории)

Mapa 3 ( Zdroj – kyiv-pravosl.info)

Co se týče kostýmu, má film i světlé stránky. Například Rogněda měla vcelku pěkný kostým, až na absenci pokrývky hlavy. I žena Jaropolka měla dobře udělaný kostým vzhledem i k svému původu. Ale co se týče kostýmu Vladimira, tak na knížete byl opravdu chudý hodný, tak sedláka (upozorňuji, že hodnotím oblečení, ne zbroj). Ostatní kostýmy bych hodnotil jako střední kvalitu.

Porovnání helem

U hodnocení zbrojí je to ovšem velká tragédie. Helmy většinou otřesné, a to kožené, nedobově vzhlížející kovové vhodné, tak na fantasy filmy. Některé vypadají, jak kdyby byly inspirovány helmami z 12. – 13. století (viz foto). A na postavení knížete má Vladimír opravdu otřesnou helmu, která je nedobová a i otřesně vypadá. Další jsou ochrany těla. Většinou kožené vesty s náznakem nějakého kováni či plátování. Nikde není vidět lamelová či kroužková zbroj, které používané byly. O kožených zbrojích nejsou nálezy ani nejsou zmiňované v historických spisech. A na konec podivné nevzhledné obdélníkové štíty, když se používaly kruhové štíty a možná i mandlové, které ale svou datací jsou vcelku sporné. Viz. namalované rekonstrukce bojovníků.

Pravděpodobná rekonstrukce otce Vladimíra I. Svjatoslava

Masové scény působily spíš minimalisticky a pohled z výšky to jen umocňoval.

Závěrem konstatujeme, že film nenaplnil očekávání ani zdaleka, přes miliony rublů investovaných je to promarněná šance, což nám přijde škoda. Hodnotíme tento film jako historicky průměrný, dějově ovšem špatný není a co se týče věrohodnosti historických postav to také není špatné. Určitě si najde diváky, ale hlavně u osob, které se o historii moc nezajímají a ostatní to musí brát z nadhledem.

Hodnocení 60% ze 100

Autoři článku Geri a Elina

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. Duben 26, 2017 8:24 pm

  Ten film byl oslavou triumfu pravoslaví. Pohanství zde bylo znázorněno jako něco temného, plného krve a lidských obětí. Naopak křesťanství, tehdy již hodně pozměněné různými koncily, které diametrálně změnily Ježíšovo učení, jako něco čistého, spásného…

  Zaujala mě scéna na konci filmu, kdy pop dá rozhřešení Vladimírovi, který se přizná, že zabil bratra, znásilnil vlastní ženu před rodiči, povraždil stovky lidí… Stačí když Vladimír zapláče a pomaže se popem předanou vodičkou s olejem…

  Zde se vše ukazuje v plné nahotě.. Nechápu jak se zde může objevit holasný článek na tuto propagandu.

  p.s. film mi silně pripomíná manipulativní novodobé ruské filmy o 2. světové válce

  • Kryserka permalink
   Duben 27, 2017 6:13 pm

   Současné ruské filmy o válce jsou vesměs supr – zato americké jsou už desítky let jen kopy, směšných, patetických a nabubřelých sraček.

  • Květen 1, 2017 6:22 pm

   přesně. taky jsem byl dá se říct první půlkou nadšený, až pak jsem pochopil o co filmu a štábu za oponou vůbec jde. Škoda. Další zklamání po „Velkoknížeti Jaroslavu“. Další propagační film ruských křesťanů.

   • Kryserka permalink
    Květen 3, 2017 1:35 pm

    Ten mi taky moc nesed. zatím největší děs se tuším jmenoval Pověst smutných let – nejenom že se tam maníkovi zjevoval úplně psychedelický jednorožec, ale ještě k tomu jej učil po nocích šermovat duch španělského conquistadora..
    Ale na pár sraček ruských je americká tvorba sračka samá, takže zas není co srovnávat.
    Když už jsme u těch dobrých historických filmů, kdo z vás tady viděl rusko – dánskou tuším Šarlatovou kápi?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: