Skip to content

Hromnice 2017

Únor 6, 2017
tags:

hromnice„V oněch čtyřech božských podobách projevuje se jedna a táž podstata Hromovládce, stejně jako se těmito plameny projevuje jedna a táž podstata ohně. Toť Oheň Hromovládcův, značící jeho přítomnost v našem středu, a zároveň symbol planoucí víry a odhodlání v našem nitru.“

Obřad Hromovládcův

Zatímco soukmenovci z Čech si naplánovali oslavu Hromnic na sobotu, kdy měli na Frostíkově obřadišti světit jeho novou modlu, na jižní Moravě jsme tak učinili v pátek 3. února. Vzhledem k tomu, že v PK vnímáme Hromovládce jakožto patrona našeho společenství, jedná se o událost neméně důležitou než např. slunovrat či jiný svátek ročního cyklu.

Sešli jsme se v podvečer na již osvědčeném místě pod Obřanským hradiskem u řeky Svitavy. Skromný oheň jsme zažehli ze dřeva a materiálu doneseného s sebou, protože zemi zahaloval silný příkrov sněhu. Hlavním bodem programu byl obřad Hromovládcův, který sestával z několika částí, včetně citací primárních zdrojů o této stěžejní postavě indoevropské mytologie.

Oproti běžnému skupinovému obřadu PK, kdy přímo nejmenujeme žádného boha, aby si každý v duchu dosadil boha dle své tradice, byly během ústřední části, za zvuků citlivě použité brumle,  předloženy obětiny konkrétním čtyřem hromovládným bohům, a to tradice slovanské, germánské, keltské a římské. Tak byl jeden společný princip Hromovládce uctěn v podobě těchto čtyř konkrétních božstev.

Následoval tradiční obřad přípitků na oslavu bohů, předků, hrdinů, následovaný  volnými koly, při nichž jsme občas zvážněli, když jsme vzpomenuli na své blízké, kteří nás již opustili, ale občas se i pobavili. Jakmile oheň začal pohasínat a naše nádoby se vyprázdnily, přesunuli jsme se všichni ještě do nedalekého pohostinství, abychom i něco pojedli a podebatovali.

Jako naši předkové jsme tedy uctili sílu, která se i v naší „moderní“ době projevuje stejně a má tutéž platnost jako v dobách dávných, a zároveň jsme podobně jako oni tímto obřadem upevnili naši pospolitost. Díky tedy všem za účast a budeme se těšit zase příště!

„Sláva našim bohům, sláva našim předkům, sláva nositelům víry v pouto krve a země! Nechť světlo v našich duších prozáří temnotu kolem nás, abychom nad ní dokázali zvítězit rychlostí a silou blesku Hromovládcova!“ 

 Obřad Hromovládcův

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. Únor 7, 2017 8:42 am

  Paráda! Jsem rád, že naši bratři z Moravy také oslavovali a ty úryvky z obřadu znějí výborně.

  • Miroslav "Frostík" Mráz permalink
   Únor 8, 2017 5:36 am

   Je vidět, že soukmenovci myslí stejně, neb jsme na českém jihu jmenovali také. Taranise, Donara a Peruna. Tímto se omlouvám středomořským podobám patrona, že jsem je konkrétně nejmenoval. Vešli se do „…vzývám Tě ve všech tvých jménech a podobách.“

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: