Skip to content

Oghamové závěsy

Prosinec 14, 2016
tags:

Na myšlenku používat závěsy v mé pohanské praxi mě dovedl náš soukmenovec Myslič (který věší runové závěsy), tradice závěsných obětin – symbolů, přežívající v lidových zvycích a materiální doklady archeologie. Jako vyznavač keltské mystiky a druidismu jsem si pro psaní vybral irské písmo Ogham. Nebudu tu rozebírat samotnou podstatu tohoto písma, velmi výstižně je popsána zde  i s odkazy pro vaše bádání, ale Ogham jsem si vybral pro jeho jednoduchost vyřezávání a vazbu k samotným dětem lesa. Výklad, že každé písmeno je přiřazeno k nějaké dřevině mě přivedl k přiřazení vlastností a významů, které mají jednotlivé stromy a keře. Určitou nevýhodou je, že stromy nemají vyloženě negativní vlastnosti jako lidé či zvířata. Pro kletbu se buď vybere vhodná kombinace znaků, nebo se přímo použije abeceda. Pro její doplnění, z důvodů funkčnosti, jsem musel přidat naše domorodé stromy. S přáním nebo vzkazem, není problém.

Inspirativní pro mě byla kniha „Stromy“ Freda Hagenedera, kde se zabývá symbolikou, mýty, legendami a duchy stromů. O Oghamu píše: Jestliže bylo mluvené slovo již tak mocné ve svém okamžitém působení, pak psané slovo bylo z důvodu svého přetrvávajícího účinku ještě více úctu vyžadujícím. Kletba vyřezaná do dřeva a zahrabána do země byla to poslední, čemu by člověk chtěl být vystaven. Zato pozitivní afirmace (např. na amuletech a talismanech) byly přiměřeně ke svému vlivu velice oblíbené.

Z toho plyne jedno pravidlo, kletba se zahrabe do země a přání či vyjádření stavu se pověsí. Dále víme, že se psalo od spodu nahoru, jako směr růstu. Ogham se ryl přes hranu.

o3

o2

 

 

 

 

 

 

 

 

Na všech veřejných snímcích jsem našel jen dva kameny, co jsou ryté do plochy. Těch několik set je ryto vždy přes hranu. Z toho vycházím. Záměrem je, pomocí nože vyřezat znaky. Do plochy to jenom čepelí nejde a při rytí špičkou přes vlákna na ploše se spíš člověk pořeže. Jednodušší je kulatý tvar seříznout a pak snadno přes celou plochu vyříznout zářez.

20150912_150009

Závěs se tak přibližuje Oghamovým kamenům.

O tom jak si svůj závěs zhotovíte, rozhodujete jen vy sami. Není to nějaké dogma a tím, že jednotlivý znak má více významů, přesný význam kombinace znáte jen vy. Vaše tajemství je mezi vámi a bohy. Jestli chcete napsat vzkaz lidem, použijete abecedu.

Můj Ogham je seřazen podle abecedy, není v něm rozdělení původních skupin. Je upraven pro mé, co nejsnazší užívání.

ogham-obraz

ogham-obraz-2

Můj systém Oghamu nemá nic společného s původními druidy, stejně jako irský Ogham , jen vazbu mezi námi a bohy sídlící v přírodě. Spojnicí je strom rostoucí ze země sahající k nebesům. Každý je vaším Yggdrasilem…

o5-yggra

…či Veledubem…

o6-vele

…nebo posvátným hájem.

 

o8-haj

Někdy se vám třeba stane, že vaše přání je přijato a posíleno, jak vidno na snímcích. Nebo je to vliv kombinace faktorů, jako je pigment lihové fixy a mikroklima v drážce?

20160828_111115

20160828_111128

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento můj úvazový Ogham slouží k přímé komunikaci, není v něm obraz světa, numerický kód, ani EZOtajemství dávných druidů. Je však jedním z vláknem spojující mě s bohy. Nese v sobě základ z minulosti a umožňuje příslib budoucnosti. Mně se osvědčil, pokud někoho zaujme a bude ho používat, budu jen potěšen.

 

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. Prosinec 14, 2016 4:06 pm

  Pěkný. Dobrý příklad toho, jak se dá použít a modifikovat dávný systém a zároveň poctivý přístup, který novodobé úpravy nevydává za cosi prastarého.

  • Miroslav "Frostík" Mráz permalink
   Prosinec 15, 2016 5:48 am

   Proto používám název „Závěsový ogham“. Další k těm 150 oghamům. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: