Skip to content

Pohanství

Září 30, 2016
Zpěvy dubových listů„Naše tradice pramení z naší krve, z naší kultury, z nás. Je naší nedílnou součástí. Nemůžeme se jí zbavit.
Pokud to uděláme, ztratíme sami sebe!“
Varg Vikernes

Většina lidí si dnes pod pojmem pohanství představí různá dávná (většinou) polyteistická náboženství, která jsou podle nich vědou či jinými náboženskými směry dávno překonána.

To je samozřejmě absolutní nesmysl, který nám byl vsugerováván po staletí. Pohanství není náboženství tak, jak jej chápeme dnes – není o hříchu a následném hledání spásy, není o hledání odpuštění, není o svaté válce a šíření víry mečem a slovem. Pohanství je cosi jako obraz, který je nám dán pokrevně, geneticky, skrze linii našich předků. Je to obraz našeho vědění o přírodě a naší vlastní úloze v ní. Mýty, které většinou bývají s pradávným náboženstvím spojeny, jsou příběhy, které nám vysvětlují jisté přírodní zákonitosti, pochody. Umožňují nám také složitější filosofické interpretace. Bohové, kteří v mýtech vystupují, zosobňují jednak různé přírodní jevy, jednak jsou to archetypy v nás samých. Navíc je třeba chápat, že pohanské představy našich předků dokonale vázaly naše předky k jejich domovům, resp. k přírodě v jaké se pohybovali. Takže lze říci, že pohanství je náboženský koncept, který dokonale snoubí duchovně-materialistické uspořádání světa, jak ve světě samém, tak v člověku. Významnou roli v pohanství hraje biologický, společenský a metafyzický faktor, který je nezanedbatelný.

Pohanství se velmi silně váže také na prostředí. Na lidskou mentalitu má totiž bezesporu obrovský, ne-li rozhodující vliv prostředí, v němž se člověk či skupiny lidí pohyb ují. Příroda sice představuje celek, kterého jsme všichni součástí, avšak nezapomínejme na její rozmanitost. Na naší planetě existují písečné i kamenité pouště,  stepi, savany, deštné pralesy i lesy charakteristické pro severní polokouli. Člověk není bytost postavená mimo přírodu, vždy s ní byl pevně svázán.

Příroda hrála velevýznamnou roli v utváření lidských představ o makrokosmu a mikrokosmu, jež se v přírodních úkazech zjevovaly jednotlivcům i celým kmenům. Z takových představ vyrostla celá řada přesvědčení, souborů hodnot, kultur a tradic. Jenomže lidské skupiny, rody, kmeny a národy se nevyvíjely v jedné lokalitě.

—–

Život některých lidských společenství probíhal po celou historii v oblastech představujících převážně jeden druh biomů, život jiných společenství proběhl na pozadí většího počtu biomů. Je tedy logické, že se u různých skupin vytvořily různé představy. Různé odpovědi na otázky, jež si lidé přirozeně kladli.

Naše Evropa byla v minulosti tajemnější. Lesy se táhly prakticky po celé její ploše a chladnější klima dávalo přežít jen těm silnějším. Evropa zadarmo nikomu nic nedávala.

Pokud srovnáme pohanská božstva různých evropských národů, jistě mezi nimi spatříme určitou podobnost (zvláště pokud jde o jejich postavení v pantheonu). Lze snad i říci, že se mění pouze jména. Na druhou stranu můžeme jistou odlišnost spatřit v atmosféře pohanských představ různých evropských národů. Řekové i Římané ve své době představovali výbojné dobyvatele, obratné a schopné politiky, moudré filosofy či nadané umělce. Území, které Řekové i Římané obývali, jim umožňovalo v podstatě nepřetržitý kontakt s dalšími lidskými společenstvími roztroušenými okolo Středozemního moře. Srovnáme-li klasickou mytologii s mytologií Keltů či Germánů, zpozorujeme rozdíl v atmosféře. Ta je u Keltů i Germánů (a také u Slovanů přicházejících do nitra Evropy později) mlhavější. Je naplněna tajemstvím a duchem přírody. Tehdejší tvář Evropy bezpochyby mohla působit takovou atmosférou – místem, kde se roztodivné bytosti mohou skrývat za každým stromem, v každém potoce, tůni, v každé skále nebo uvnitř osamělého kopce.

—–

Příroda k nám vždy hovořila, ale uvědomme si, že existují i národy, které si k přírodě vytvořily jiný vztah než my. Lidé žijící v krajích, jež sálají vedrem a nad jimiž se snáší spíše písek, nikoli sníh (např. kmeny, jež se usadily v oblastech od severní Afriky po jihozápadní Asii), si jen těžko mohli utvořit podobné způsoby nazírání na přírodu, svět či na člověka a jeho úlohu. Stěží mohli vytvářet takové Představy a hodnoty jako naši předkové.

Evropané vytvářeli po celá staletí svou vlastní kulturu, uctívali podobná božstva, mířili k podobným hodnotám, strávili své „dětství“ ve stínu stromů. Evropská mentalita se liší od mentality cizinců migrujících na náš kontinent. Dědictví, která nám po sobě zanechali naši dávní předkové, mají hodnotu, kterou slovy ani popsat nelze. Přestože mezi evropskými národy existují odlišnosti, jsou svázány prastarým poutem, které bychom měli i my nadále uctívat a držet při životě, neb jsme Evropané. Evropa je naší matkou, naším domovem, naším útočištěm. Evropa je naším posvátným hájem, ze kterého čerpáme energii. Místem, ke kterému patříme, tak jako ono patří k nám.

Článek pochází ze souboru Rutharových úvah s názvem Zpěvy dubových listů, který si lze stáhnout zde.

 

 

Reklamy
komentářů 5 leave one →
 1. ledňák permalink
  Říjen 3, 2016 1:23 pm

  Zdravím, moc pěkné. Škoda, že poslední odstavec nejde vložit do hlavičky všech tištěných deníků, na potřebnou dobu pro uvědomění. možná ho vytesat na menhir a dát do vchodových dveří EP. No asi by to byla zbytečná práce

 2. Říjen 2, 2016 3:00 pm

  Jen bych trochu upozornil na toto: I Řekové a Římané měli úzký vztah k přírodě, jejich bohové jako Pan, Picus, Faunus nebo Silvanus jsou toho důkazem. Každý potůček a pramínek měl také svou nymfu 🙂

  • Říjen 2, 2016 5:07 pm

   Děkuji za doplnění. Rozhodně jsem z toho vztahu k přírodě nechtěl Řeky a Římany nějak vyšachovat. 🙂

 3. Kanec permalink
  Říjen 2, 2016 1:21 pm

  Díky za článek. A díky taky z překládání Vargových videí na tvém youtube kanálu. Nesouhlasím s ním rozhodně ve všem, ale říká co cítí a jak to vidí. A to oceňuji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: