Přejít k obsahu webu

Report z Krumbenowe 2016

12 září, 2016
tags:

krumbe_2016_webSobotní den 10. září 2016 byl zalitý sluncem už od ranních hodin. Alespoň tady u nás na jihu Čech. Byl to zároveň den, kdy jsem vzal část rodiny na výlet do Českého Krumlova, na veletrh pravěké a středověké kultury Krumbenowe. Je to již třetí ročník této akce, ale první roky mi unikly a tak není porovnání s předchozími ročníky. Dojmů je však hodně a rád bych se o ně s vámi podělil.

25Celý festival se odehrává v pivovarských zahradách místního pivovaru Eggenberg, kde se v letech 1991-2 našly mladopaleolitické kamenné úštěpy ( z let 12 000 – 10 000 př.n.l.) a neolitické nástroje i zlomky nádob s lineární keramikou (6. tisíciletí př.n.l.). Od osmého století jsou zde pozůstatky po usídlení slovanů v podobě zahloubené chaty, tzv. polozemnice s pozůstatky pece. Historie místa je bohatší, ale na to, abychom si utvořili představu stačí i toto málo, co vyčteme z informační tabule. Pro ty z vás, kteří se zajímají o věc do hloubky, je tu možnost návštěvy Regionálního muzea v Českém Krumlově, jehož budova se nachází hned za divokou vodou (rozuměj Vltavou) na skalnatém vrchu starého města.

36-137Místo je zvoleno skvěle a i v tak horkém dni, jakým byla sobota, je tam příjemně a stromy dovolují nalézt stín. Pro odvážnější je hned za vraty řeka Vltava, kde se mohou zchladit, čehož jsem já a dvě moje děti odpoledne s chutí využili. Při vstupu, mimochodem bez vstupného, vás přivítají milí pracovníci muzea, předají vám křížovku, jejíž vyluštění je zároveň propustkou k pravým archeologickým úlomkům. Děti zde dostanou kožený řemínek spolu s korálkem a je to tedy takové symbolické zakončení jejich pouti za poznáním. Potom už jsou všude kolem vás lidé v kůžích a jednoduchých šatech a jak postupujete dále, přibývají kovové prvky, od římských vojáků po válečníky oděné do kroužkových zbrojí. Začátek, tedy pokud přicházíte bránou od náplavky (od řeky), je ovšem čarovný. Jako by jste se rázem ocitli ve filmu Osada Havranů, od pana J. Schmidta ( natočen 1977 ).

3112Hlinkou pomalovaní lidé v kůžích, chýše z proutí) a vřelé povídání o čemkoliv, co se jen trochu mihlo kolem starověku. Právě u malování, vydržela moje Orianka nejdéle. Mohla zde tvořit náramek z jeřabin, malovat hlinkou, jak na papír, tak na kámen a když si svou zvídavostí, naklonila většinu lektorů, míchala i barvy. Dokážete si představit, že pro holku, co zrovna nastoupila do první třídy, to bylo jak v Elysiu. Další její oblíbenou lokací bylo místečko s ručně postavenou hliněnou pecí, kde se pracovalo na zrnotěrce  a z namleté mouky se dělaly placky z hub, mrkve a vody, které se později pekly v peci. Ti stateční, jako třeba můj otec, je mohli i ochutnat. Alexeje naopak zaujala ukázka vrtání kostěných knoflíků, k čemuž se používala ručně poháněná vrtačka s bronzovým hrotem. Oba jsme to zkusili a všechna čest dřívějším umělcům a jejich umu. Také ho bavilo vrtání děr do kamene za pomoci jemného granátového prachu a měkkého dřeva. Ano, kupodivu díru do kamene uděláte spíše vrbou než dubem. Zkoušeli jsme řezat kámen a sekat různými typy seker. K dispozici tu byly sekery kamenné, pazourkové, bronzové a železné. Práce s nimi musela být náročná, pro nás to však byla skvělá zábava. Mě nejvíce zaujala přednáška a praktická ukázka štípání pazourků. Pan Petr Zítka (www.jaknapazourek.cz), je odborníkem na svém místě a jeho přednáška byla hodně inspirující. Ukázku čtyř metod štěpení pazourku a zároveň možnost si koupit třeba pazourkový hrot na šíp kvituji s povděkem.

22

4Bylo toho více, namátkou… motání lana, ukázka římských jednotek a jejich formací. Vysvětlení boje na meče a štíty, tzv. Hurstwicku, kterým řešili spory například Islanďané a kde měli soupeři možnost použít až tři štíty a bojovalo se do první krve. Což ovšem neznamenalo, že se tam nesekaly končetiny, do první krve při boji s ostrou zbraní je poněkud zavádějící pojem než si ho představujeme třeba dnes. Ti z vás, co byli na květnové návštěvě Sluneční zátoky, by tu s přehledem mohli vítězit ve švédské hře Kubb. Pletení za pomocí karetek a spousty jiného, které jsem neměl možnost shlédnout, ať už kvůli dětem nebo času, který zde letěl jako splašený.

Abych nepěl pouze chválu, mám dvě drobné výtky. První je, že zde bylo málo stánků, kde by se daly koupit třeba šperky z bronzu, mosazi… nebo jiné drobnosti, kterých se používalo kdysi. A druhou, ale podstatnější, byla nepřítomnost občerstvení pro návštěvníky. Sice zde byla malá kavárnička při zdi, ale mojito mi děti nenasytí. Ztratili jsme tedy zhruba 1,5 hodiny, kdy jsme se prodírali davy turistů, kteří lační selfíček, neznají bratra ni sestru svou a hledali nějakou přijatelnou hospodu, kde se člověk s rodinou nají a nenechá tam hřivnu nebo dvě stříbra. Mnohem raději bych se najedl opečených žeber a sledoval děti, jak si spokojeně hrají v pivovarské zahradě.

Celkově je to opravdu velmi podařená akce, kde se nebudete nudit ani vy jako dospělí, a mohu vám garantovat, že děti se zde zábavnou formou dozví mnoho o historii své země a života v dávných dobách. Dávám si tuto akci na svůj list oblíbených a za rok na Krumbenowe se uvidíme zas!

8

komentáře 3 leave one →
 1. 14 září, 2016 12:47 pm

  Tady je moc pěkné video z akce: https://www.youtube.com/watch?v=c-WgjuNn0mI&feature=youtu.be

 2. Medvíek permalink
  13 září, 2016 9:14 am

  Pěkný článek a dobře popsáno. Mě mrzí, že jsem se tam z časové tísně nedostal. Tak snad příští rok. A pro jistotu si do torny přibalím krajíc chleba.

 3. Kryserka permalink
  13 září, 2016 8:41 am

  Supr tip na stránky o zpracovávání pazourku, moc díky, jen tak dál a klidně i více článků o living history…rád vaše reporty z těchto akcí vždy čtu. Říkám si že by si living history už třebas zasloužila i nějaký vlastní časopis…
  Jinak výborné tipy na výlety, děkuji za tip na vikingskou osadu v Polsku..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: