Přejít k obsahu webu

„Malá“ Sluneční zátoka 2016

6 září, 2016
tags:

zatokaPrvní zářijový víkend uspořádal Pohanský kruh letos podruhé setkání ve Sluneční zátoce. Pro tuto poprázdninovou akci se v PK vžil název „Malá“ Sluneční zátoka, protože se jí většinou účastní méně lidí než té květnové. Tentokrát byl však počet účastníků s květnovou akcí v podstatě srovnatelný. Těší nás tedy, jestliže zvláště lidé mimo PK přijedou, aby pobyli v naší veskrze lidové společnosti více než jednou ročně 🙂

frostik

Většina z nás dorazila už v pátek večer a ten jako vždy patřil především rozhovorům, popíjení a ochutnávání dobrot z Meluzíniny kuchyně, a to opět až do ranních hodin, neboť sobota se již nesla ve znamení naplánovaného programu. Ten byl dle domluvy z posledního sněmu vyvěšen na okně jídelny, aby každý věděl, co se bude dít. Na 11. hodinu si Frostík připravil workshop na téma oghamových úvazů. Seznámil zájemce se samotnou oghamovou abecedou, k jejímuž rozvoji přispěl i přidáním vlastních písmen, která se používají v češtině. Členové PK tak nejen studují historii pohanských civilizací, ale rovněž k ní přispívají vlastním dílem. Na workshop navázal Myslič přednáškou o římských vojenských kultech v době principátu a dominátu. Zajímavá byla zmínka o kultech, které Římané vymysleli pro barbary. Na závěr Myslič shrnul, že Římané i my máme stále dost společného, protože naše každodenní životy se v mnohém podobají.

myslicPřednáška volně přešla v Mysličem moderovanou diskusi ohledně etnického pohanství. Aby se hlasy diskutujících vzájemně nepřebíjely, mohl mluvit pouze ten, komu předcházející mluvčí předal kladivo. Padlo množství různých názorů ohledně toho, kam směřovat etnické pohanství, potažmo PK, dál a hlavním tématem v podstatě bylo, zda oslovovat aktivněji masy, aby se členská základna rozrostla, nebo se spíše zaměřit na budování komunity osvědčených a spolehlivých jedinců.

zavod

Odpoledne si mnozí udělali volný program a vydali se na výlet do různých směrů, jichž malebné prostředí Sázavy nabízí bezpočet. Kdo zůstal v zátoce, mohl si poměřit síly v několika sportovních disciplínách – v házení  franskou sekerou na cíl, hodu traverzou či v jejím držení v předpažení na čas. Hlavním závodem bylo pádlování dvoučlenných posádek. Ve třech kolech se utkalo celkem šest lodí a závěrečné finále patřilo třem nejlepším. Vítězi se stali Managarm s Frostíkem. Nechyběly ani veselé momenty, např. když se některé posádky snažily ohromit publikum na břehu nedobrovolným provedením eskymáckého obratu, z něhož však zvládly jen jeho první polovinu, tj. ponoření do vody… Zvláštní poděkování patří Tomasovu příbuznému, který se nezištně uvolil po desítky minut v řece plnit roli živé bóje, kolem níž se lodě vracely zpět do cíle.

obradPo šesté večer se šlo na dřevo pro večerní vatru. Bohůmžel, ne všichni si vzali k srdci na programu uvedenou zmínku, že kdo se sběru dřeva nezúčastní, nepůjde ani na obřad, takže příště bude patrně potřeba toto pravidlo ještě zdůraznit. I tentokrát vatře dominoval dávný symbol. Tentokrát Tomas připravil ze dřeva „složeninu“ sowulo, jejíž křížový střed byl ovinut listnatými větvemi dubu, tedy stromu jednotně spojovaného v indoevropských tradicích s bohem Hromu. V úvodu obřadu Myslič tradičně promluvil pár vět. Tentokrát přečetl odstavec z knihy Alexeje Pludka Pověsti dávných časů, který končí slovy: „Ale budoucnost patří těm, kdo dovedou odpouštět, nezapomínajíce přitom na utrpěné křivdy. Těm, kdo dovedou tvořit, poučujíce se z minulých zkušeností. Těm, kdo dovedou podat ruku i někdejšímu nepříteli, jestliže ji upřímně stiskne ke slibu společného díla, jehož je nám už tolik, tolik zapotřebí.“  Shrnul tak sounáležitost panující jak napříč tradicemi uvnitř PK, tak v rámci kruhu, který účastníci této akce, ať už členové PK či jeho hosté, společně na Zátoce vytvářejí. Poté začal již klasický Obřad krve a země, jehož se zúčastnilo 24 lidí, včetně toho nejmladšího v šátku na děti, jímž byl synek Mstislava a Veleslavy, členů spřátelené Rodné víry. Před obřadem byl ještě uvítán v PK jakožto jeho nový člen Martin.

Následoval sumbel, čtyřkolový rituál obřadného připíjení na bohy, předky, hrdiny a volné kolo dle libosti. Zvláště přípitky na hrdiny ukázaly, jak rozdílné osoby se vnímají jako hrdinové, přesto je všechny spojuje společná idea obětovat se za celek a položit za něj i život. Často se tentokrát připíjelo také na ženy. Na ty, které třeba nedávno přešly na druhou stranu, či ty, které budou v následujícím období potřebovat podporu svých blízkých i bohů. Někteří setrvali v přípitcích ještě po oficiálním skončení obřadu a tehdy možná zazněla vyznání vůbec nejniternější.

Bujará nálada vyvrcholila „mužskými mystérii“, kdy se spolu za svitu čelovky utkalo několik jedinců v zápase, který ukončilo až prasknutí Tomasových žeber, což byla v podstatě tečka za letošní Zátokou. „Malou“ názvem, ne však významem. PK si opět zajistil program vlastními silami a vzhledem k tomu, že se naši hosté vrací opakovaně, nalézají v tom, co děláme, něco smysluplného.

Kromě Tomasova zranění nás může znepokojit snad jen to, že se nám na Zátoce potřetí v řadě ani nyní nepřipomenul Hromovládce deštěm a po celou dobu trvání akce vládlo krásné počasí. Neberme to však jako Hromovládcovu nepřízeň. Jestliže jsou tradice skutečně od toho, aby se porušovaly, tak pro koho by to mělo platit více než pro bohy 🙂

Fotografie: Myslič, Krei

komentářů 9 leave one →
 1. Hrobař permalink
  9 září, 2016 11:36 am

  No a jak jste se tedy dohodli? Pokusíte se oslovit širší společnost nebo se z PK stane komorní záležitost pro zvané?

  • 9 září, 2016 12:34 pm

   No, pro anonymní jedince to jistě nebude, kdo nás chce poznat, napíše nám, proč by se s námi chtěl sejít a my se podle toho zařídíme. Každopádně se o tom určitě dočteš. Pokud máš zájem, v Kontaktech je mail, kam můžeš napsat, proč si myslíš, že by pro nás tvá přítomnost mohla být přínosem.

   • Hrobař permalink
    9 září, 2016 2:05 pm

    No, pro začátek mi příjde dobré dát vědět světu jestli o nějaké nové lidi vůbec stojíte. O nějakém svém členství jsem neřekl ani slovo, ptal jsem se zcela obecně.

   • 9 září, 2016 2:54 pm

    No, však vám taky žádné členství nikdo nenabízí. 😀 A o tom, o koho stojíme a nestojíme si můžete přečíst i v některých článcích zde. Mluvíme o tom i na akcích kam nás zve někdo jiný, i na těch, které pořádáme samotní a které jsou otevřené (opět tu o nich něco je). A když budete chtít něco nabídnout, případně se sejít, opět je tu ten mail.

   • Hrobař permalink
    10 září, 2016 4:35 am

    Jistě, byl jsem jen zvědaví na vaši personální politiku 🙂 Sám jsem byl členem nebo rovnou spoluzakladatelem několika skupin a tak rád sleduji jaké metody volí takové lidové spolky. Třeba nedávno mi bylo nabízeno abych se ujal vedení Brněnské ČPS ale nepřijal jsem to a budu spíš jen vypomáhat. Koneckonců nejsem jejich člen.
    Kontakt na vás kdybych se potřeboval přímo spojit určitě najdu. A když budete potřebovat něco vi ode mě tak se neváhejte ozvat. 🙂

 2. 8 září, 2016 9:05 pm

  Děkujeme za pozvání. Akce se z našeho pohledu vydařila a těšíme se na další shledání v budoucnu, ať už na naší akci či zase na vaší 🙂

  • 9 září, 2016 12:31 pm

   Také jsme rádi, že jste dorazili, stává se z toho pěkná tradice 🙂 Rodná víra a Pohanský kruh mají mnoho společného 🙂

 3. 8 září, 2016 1:23 pm

  Jen bych ještě doplnil, že PK děkuje provozovatelům Zátoky, že to s náma již tolik let vydrželi 🙂

  • Kryserka permalink
   9 září, 2016 2:45 pm

   A co Veležrecové? Vládislav a ti dva další zdejší kláuni – vyslali alespoň jednoho zástupce? A předvedli nějaké „Om seky hromy bum“? (mantra Peruna – kdybys nepoznal)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: