Skip to content

S Římany na Kvildě

Srpen 23, 2016
tags:

Antonius akce 13940901_1362836717077201_1058079763_nMám rád LH (living history). Ale nedělám ji  ☺. Nicméně, jak píšu, mám rád lidi, co ji dělají a hlavně rozumí období, které se snaží rekonstruovat. Mezi těmito nadšenci mám řadu přátel. A právě na těchto akcích mám možnost je vidět při jejich koníčkaření.  Přeci jen, když někdo něco dělá dobře, je radost se na to dívat. Když tedy členy Pohanského kruhu pozval „Říman“  Titvs Antonivs Cvrro na akci Saltus Hircanus 2016, která se konala 20. srpna na Kvildě, abychom tam návštěvníkům pověděli něco o římském pohanství a válečnických kultech, neváhali jsme se soukmenovcem Tomasem ani minutu.

IMG_5758Že je Antonivs vskutku novodobým „Římanem“ o tom si můžete přečíst v tomto rozhovoru. V sobotu ráno jsem tedy přešlapoval před naším panelákem s velkým batohem plným knih dost netrpělivě. Asi týden jsem si připravoval na zadané téma poznámky. Nakonec jsem je příliš nezužitkoval, ale k tomu se ještě dostaneme  ☺ . Na Kvildu jsme dorazili těsně před začátkem samotné akce asi ve 12 hodin. Římané už tu tábořili týden a připravili ukázkové legionářské ležení. Celou akci pořádalo jejich sdružení  Legio X GPF – Coh VIII Bestia a obec Kvilda se starostou panem Václavem Vostradovským. Šlo o první ročník a vstup byl pro veřejnost zadarmo. Považte, v dnešní době stále existují lidé, kteří jsou ochotni udělat pro druhé něco zadarmo! ☺

_MG_8167Když jsme přijeli k místu římského tábora za kostelem (opravdu příhodná lokalita) legionáři pod vedením optia Antonia právě pochodovali směrem do obce. Hned nám vykázal místo na parkování (římský pořádek v praxi) a sdělil nám, že už dorazili souvěrci Šroub a Rushwolf. Že dorazil Šroub, to jsme poznali i podle řevu jeho psí smečky, zvané velmi příhodně „Krvavá parta“.  Tito dva soukmenovci měli „hrát“ obyvatele tzv. „Divoké Germánie“, tedy barbary, kterým Římané srovnají se zemí vesnici.

Jen jsme tedy zaparkovali a zběžně prošli římské ležení, vyrazili jsme na pivo k blízkému kiosku. Jo, žízeň je věčná a potvrdí to jistě jak každý legionář, tak barbar  ☺ . Měli kvalitní Budvar a v druhém výčepu o kus dál točili Svijany za velmi rozumnou cenu. Co mne mile překvapilo hned po příjezdu: Nikde žádný stánek s perníkem a otravnýma cetkama. Sotva jsme s klucima dali první pivo, už dorazil i souvěrec Greenman.  Greenman přijel poněkud netradičně vyzbrojen lidskou lebkou – chtěl si totiž půjčit římskou přílbu, do ní vložit onu lebku a vyfotit si to jako „oběť z Teutoburského lesa“. Když to zaslechla o kus dále sedící maminka od dětí, polil ji studený pot  ☺ .

IMG_5766Už se pomalu blížil začátek programu a tak jsme na kraji tábora s klucima připravili stůl s lavicemi, kde jsem hodlal dělat chytrého o římském náboženství. Podle Antoniova plánu to mělo probíhat takto: Zatímco Římané a Germáni budou návštěvníkům akce předvádět výzbroj a dobový život, já jsem měl zájemcům vysvětlovat něco o pohanských kultech v Římské říši okolo roku 100 n. l. No, lidi si mysleli, že knihy položené na stole prodávám a tak se jich skutečně pár stavilo  ☺ . Nepočítám kamarády, které zaujal zejména Dionýsův kult, protože dobrého moku není nikdy dost a záminka se najde, zvláště, když se pije z náboženských důvodů  ☺ .  Bouřlivou rozpravu nad odbornou literaturou můžete vidět na fotografii. Návštěvnost mi patrně zvýšila i ona lebka, kterou na stůl položil souvěrec Greenman, což přilákalo zejména jistého mladého antropologa z řad Římanů. Mile mne překvapilo, že o dané téma se zajímalo i docela dost chytrých dětí.  Jeden chlapeček se například hodně ptal na lidské oběti a dost ho znechutilo, že Římané je vlastně nepraktikovali. Ovšem, vynahradil si to listováním v knize o válečných strojích, které legionáři používali. Humorná situace nastala, když se jistý postarší pán zeptal, jestli Římané znali nevěstince. Tak samozřejmě, že znali! Načež jsem pánovi popsal, co to byl takový lupanar. Bohůmžel, byl tam s manželkou, která následnou diskusi přerušila velice razantně rozkazem: „Táto, jdeme!!!“  ☺ .

IMG_5779To už se blížil čas hlavního programu, tedy scénky, která měla být o tom, kterak Římané vyvraždí a vypálí germánskou vesnici. Sbalil jsem tedy svůj úřad a přesunul se na bojiště. Antonivs obecenstvu nejprve vysvětlil, že Římané se na území dnešních Čech skutečně ve starověku dostali se svou armádou. A to nejméně dvakrát:  Poprvé za markomanského krále Marobuda (asi 35 př. n. l. – 38 n. l.), kterému zatápěl budoucí druhý římský císař Tiberius. Podruhé si to legionáři mašírovali v našich končinách za moudrého imperátora Marca Aurelia (26. 4. 121 n. l. – 17. 3 180 n. l.) a pokaždé Germánům vyprášili kožich. No a možná, že prošli i Šumavou, které Keltové kdysi dávno říkali Gabréta  – tedy doslova Pohoří kozorožců  –  ta byla součástí tzv. Hercynského lesa  – divočiny pokrývající tehdejší Střední Evropu.

IMG_5771Aktéři akce to sehráli nějak takto: Římané postupují Gabrétou na území Barbarika. Napřed vyšlou jednotku tzv. “pomocných sborů“ – tvořených Germány v římských službách. Pomocňáci dorazí do germánské vesnice, kde je zdejší náčelník Šroub přesvědčí, aby dezertovali a usadili se u nich. Přemluví je samozřejmě pomocí piva  ☺ . Když se průzkumníci k Římanům nevrací, dorazí k vesnici barbarů X. legie. A začne boj. No, byla to pěkná podívaná. Germáni byli pobiti i s dezertéry, ženy prchly do lesů, vesnice vypálená a náčelník Šroub byl zajat. Římané pro něj měli připraveno něco hodně speciálního: Ukřižovali ho! A to k velkému veselí přihlížejících dospělých i dětí. Nutno ovšem podotknouti, že už je na to zvyklý, přeci jen, nedělal to poprvé  ☺ .

ježíš kristus 12472497_1125518084173184_154050480122574707_nKolik se přišlo podívat návštěvníků, to si netroufám odhadnout, ale celá akce se mi moc líbila. Příroda Šumavy je nádherná, Kvilda je celkem šikovně položená obec a počasí vyšlo. Po skončení programu jsme ještě s Římany a Germány poseděli u ohně a popili něco kvalitního piva, které bylo i pro nás, jakožto účinkující, od jisté doby zdarma, čehož jsme náležitě využili  ☺ . Po setmění začalo konečně pršet, což bylo jasným znamením, že Hromovládce je přítomen a celá akce se mu náramně líbí  ☺ . Přesunuli jsme se tedy do blízkého kulturního domu, kde bylo nocležiště. A tady započala ta pravá zábava. Vytáhli jsme pár lahví medoviny (kvasil jsem tu svou právě pro tuto příležitost) a vína, souvěrec Šroub přinesl velký picí roh a propuklo to, čemu v Pohanském kruhu říkáme sumbel. Tedy obřad, kdy připíjíme na bohy, předky a hrdiny našeho lidu. Už si přesně nepamatuju, kolik se nás zúčastnilo a kolik kol přípitků proběhlo…  Každopádně jsem si nakonec ustlal na ovčím rounu, které patrně měl připraven souvěrec Šroub pro sebe.  Když jsme v neděli ráno se Soukmenovcem Tomasem vyráželi domů, vůbec se nám odtud nechtělo. Příští rok se určitě zastavíme znovu. Děkuji tímto ještě jednou pořadatelům a účinkujícím, bylo to celé moc fajn  ☺ .

Fotografie:  Autor a Greenman.

Ilustrace: Cyanide and happiness [CZ & SK].

Odkazy: Legio X GPF – Coh VIII Bestia , http://legionari.eu/, http://www.sumava.net/kvilda/.

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. Září 23, 2016 3:53 pm

  Ta Gerulata, tedy Bratislava – Rusovce, to vypadá také dobře: http://www.bratislava-rusovce.sk/sk/rusovce/kulturne-pamiatky/gerulata/

 2. zdenek permalink
  Září 4, 2016 7:01 am

  http://clovekonline.cz/hledani-ztraceneho-more/ ahoj tady je zajímavý článek na téma Trojské války,a argonautu😉

  • Září 8, 2016 2:11 pm

   Tohle hodně připomíná Slovanskoárijské védy.

   • Anonymní permalink
    Září 9, 2016 11:06 pm

    takže je to blbost😀.Jinak bych se chtěl zeptat jestli budeš dávat další antikvariatni poklady jako předtím téma o Skythech,Thracich a dalších národech v tom se rochnim již od 17 let

   • Září 10, 2016 8:02 am

    Něco se tu určitě objeví. Etruskové, Římané, Seveřané, ….

 3. Srpen 25, 2016 4:15 pm

  Zde je k vidění mnohem více fotografií 🙂 : https://www.facebook.com/LegioBestia/photos/?tab=album&album_id=652143711628946

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: