Skip to content

Mikyho rozumy – Keltománie 4

Srpen 10, 2016
tags:

Reklamy
komentářů 10 leave one →
 1. Září 5, 2016 12:45 pm

  A nebylo by dobré uveřenit nějaký seriál o ezo ? …. – nechci nikoho urážet – kteří sem i k posměchu jiných etnických pohanů přivádějí zde neetnické severské bohy, se kterými máme ne fantasijně, ale reálně společného asi tolik jako s druidy ? „Moudrý člověk hledí na svět jaký je…“ atd. Kdo to tesá do kamene ?

 2. Hrobař permalink
  Srpen 23, 2016 10:43 am

  Poučný seriál, díky za něj. Dovolím si k němu dvě úvahy.

  Lpění na genetické identitě a na co nejpřesnějším napodobování původních tradic mi příjde zbytečné. To co národ tvoří je kultura, ne geny. Z Kultury starých keltů nám toho mnoho nezůstalo. Je tedy přirozené že díry zaplňujeme vlastní moderní fantazií která zahrnuje třeba ochranu životního prostředí která v době původních keltů nebyla třeba. Dnešní neopohan není archeolog, je to duchovně žijící člověk. A nemyslím si že by původní starověcí pohané chtěli těm dnešním diktovat jak přesně se mají a nemají chovat. Ano, třeba termínem Druid se plítvá, to souhlasím, ale asi lepší než kdyby se na něj zapomělo.
  Z Mikyho videí jsem nabyl dojmu že se považuje za lepšího pohana protože toho víc přečetl o jejich historii. Studium kořenů je opravdu důležité ale není to všechno. Zavrhování moderní podoby pohanství jen proto že neodpovídá té původní není nutné.

  Co se týká ezopošuků tak ti jsou stejní jako kteříkoli jiní pošuci. Politickoaktivističtí pošuci, náboženští pošuci, popkulturní pošuci atd. I mezi ne-ezoterními pohany je určitě dost pošuků. To ještě neznamená že politický aktivismus, náboženství, popkultura, pohanství nebo ezoterika jsou doménou šílenců. Jen jsou většinou prostě hlasitější než střízlivěji uvažující většina. Ona už samotná myšlenka odproštění pohanství od magie, eventuálně ezoteriky je absurdní. A Bohové jsou jako co? 😀

  Idealizování předků je stejně špatné jako jakékoli jiné idealizování / démonizování čehokoli. Moudrý člověk hledí na svět jaký je, ne na jaký by si přál aby byl.

  • Frostík permalink
   Srpen 24, 2016 4:26 am

   Dovolím si taky dvě úvahy.

   Miky se nepovažuje za lepšího. Jen poukazuje na některé jedince, co berou vše s nálepkou „původní keltské“. Ale je to hlavně vina těch, co tu nálepku davají.

   Všichni provozujeme magii a svou vírou vlastně i ezoteriku, Jen je třeba být realistou a stát pevně na zemi.

   Jinak přínosný a pravdivý komentář.

  • Miky permalink
   Srpen 24, 2016 11:33 am

   V podstatě souhlasím úplně se vším z Hrobařova příspěvku, s výjimkou toho, že sám sebe považuju za nějakého „lepšího pohana“. Poslední odstaveček : „Idealizování předků je stejně špatné jako jakékoli jiné idealizování / démonizování čehokoli. Moudrý člověk hledí na svět jaký je, ne na jaký by si přál aby byl.“ bych dal tesat do kamene.

  • Andreos permalink
   Srpen 25, 2016 9:30 am

   Hrobař
   Ovšem geny právě ovlivňují to, jakou má který národ kulturu. Teoreticky, kdyby území, kde žili Keltové, obývali třeba Arabové, Asiati nebo Indiáni, vznikla by tam u každého etnika jiná kultura.

  • Hrobař permalink
   Září 4, 2016 2:58 pm

   Dobře, tak si teda Miky nemyslí že je lepší pohan 😀

   Anderos: S tím rozhodně nemůžu souhlasit. Nic jako genetická kulturní informace neexistuje. To je jako říct že všichni germáni jsou genetičtí nacisti. Vlastně právě nacisti by nejspíš myšlenku genetické kultury ocenili.
   Genetika určuje inteligenci a další fyzické vlastnosti. Může určit třeba i agresivitu. Ale rozhodně neovlivní jaké barvy má národní kroj, jaká se nám líbí muzika nebo třeba jakým mluvíme jazykem.
   Nikdy bych netvrdil že jsou všechny rasy stejné. Je vědecky dokázaný opak. například průměrné IQ atd. Ale kultura se krystalizuje v závislosti na mnoha faktorech, jako je ekosystém, historie, prožitá národní traumata atd. Tím pádem nejsou ani keltské geny, jsou jen geny které se vyskytovali i u Keltů.

 3. Kryserka permalink
  Srpen 22, 2016 5:13 pm

  Jsem vrchní, ba ten nejvrchnější a nejzasvěcenější druid ze Stokorcového lesa!

 4. Jen tak permalink
  Srpen 14, 2016 8:28 am

  Ezopošuci ti vadí. Ale P. Kozák ne? To musí být z tvého úhlu pohledu na život, král ezopošuků, ne rozumější ezopošuk. Nebo jsi se tě přece jen něco ezoterického na místech, které objevil dotklo a ty nechceš zapochybovat o svém celoživotním světonázoru?

  Jinak. Díky za videa.

  • Miky permalink
   Srpen 22, 2016 12:44 pm

   Myslím, že to říkám jasně, Kozákovy teorie jsou z mého pohledu naprosto šílené, ale v jeho knihách lze najít inspiraci pro návštěvu mnohých zajímavých míst a novodobé megality, které on a jeho stoupenci po ČR postavily stojí také často za shlédnutí.

   • Frostík permalink
    Srpen 22, 2016 1:49 pm

    Vždycky se někdo najde, kdo nepochopí tvé myšlenky, ač se je snažíš podat co nejsrozumitelněji.
    Ty aspoň přemýšlíš nad tím, než něco publikuješ.
    Svoje duševní 😀 „výpotky“ dávám nejdřív k posouzení své ženě „nepohance“, abych měl jistotu, že to pochopí i neznalá část populace. Jak jsi se u mého článku dočet, stejně je to málo. 😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: