Skip to content

Tip na výlet – Pohansko (podruhé)

Srpen 4, 2016
tags:

pohansko logoO svém výletu na Pohansko u Břeclavi už tu před čtyřmi lety psal soukmenovec Rolf zde . Před nedávnem jsem se na toto zajímavé místo konečně dostal i já. A trošku bych se o něm tedy chtěl rozepsat, protože to tady skutečně stojí za návštěvu  ☺ .

Nejdříve tedy něco o historii této lokality s kouzelným názvem a pak přidám pár svých dojmů: Archeologickou památkovou rezervaci Pohansko u Břeclavi můžeme směle označit za jedno z nejvýznamnějších nalezišť z období Velké Moravy.   

IMG_5588Leží cca 2,5 km jižně od samotné Břeclavi v prostoru lužních lesů nad soutokem Moravy s Dyjí. Z města vás na parkoviště, vzdálené od samotného Pohanska ještě asi 1 km, nasměrují ukazatele, odtud to pak v pohodě dojdete pěšky po zelené turistické značce přes oboru.  Na bývalém panství rodu Lichtenštejnů  výzkum  zahájil už v roce 1958 profesor  František  Kalousek z  Ústavu archeologie a muzeologie FF MU v Brně a archeologové se tu vrtají v hlíně dodnes  –  jak můžete vidět na fotografii  ☺ .  Odborníci tu našli artefakty z různých období pravěku, ale nejpozoruhodnější je to, že zde sídlili Slované od 6. až do 10. století. Něco z toho, co se tu našlo, tady také zůstalo. V empírovém zámečku, který zde nechali postavit Lichtenštejnové v letech 1810 – 1812, je otevřena stálá výstava dokumentující výsledky rozsáhlých archeologických výzkumů zdejšího slovanského hradiště. V této expozici jsou vystaveny nálezy pocházející z doby, kdy se nedaleko Břeclavi nacházelo jedno z center Velkomoravské říše, tedy prvního slovanského státního útvaru na našem území (tzv. „Sámovu říši“ za „stát“ asi považovat nemůžeme). Říše Mojmírovců patřila v 9. století k mocným hráčům na evropském kontinentě a docházelo v ní k třenicím mezi pohanským a křesťanským světem.

IMG_5570

IMG_5559Vstupné do zámečku činí 50 korun, což není nijak mnoho a skutečně se vyplatí.   V úvodní místnosti je představen obraz života na hradišti v dobách Velké Moravy, mají tu model hradiště oválného tvaru, které zabíralo asi 28 ha, což bylo na svou dobu slušné sídlo. Druhá muzejní místnost je rozčleněna do čtyř tematických okruhů: Nejstarší Slované, Sídlo velmože, Vojenská družina, a Řemeslníci a zemědělci. Uvidíte zde množství důležitých archeologických nálezů:  Keramiku, zemědělské a řemeslnické nástroje, zbraně, ale také zlaté a stříbrné náušnice, prsteny a gombíky.  To vše popisuje tehdejší život prostých lidí i nobility. Prohlídka samotná je bez průvodce, což ale nijak nevadí, protože popisky k exponátům jsou jasné a srozumitelné. Na obrazovce také běží dvě filmové smyčky, z nichž jedna – o výrobě šperků – mne skutečně velice zaujala.  Atmosféru doby také dokreslují nádherné malby mistra Libora Baláka, krásně ilustrující život na hradišti.

IMG_5578

IMG_5591Pro žíznivé cestovatele a pohanské návštěvníky je jistě důležitá informace to, že v samotném zámečku funguje bufet, kde točí výborné žatecké pivo  ☺ . Už cestou od parkoviště si můžete na louce před zámečkem prohlédnout rekonstrukci pohanské svatyně a domu starých Slovanů, o kterých se vše potřebné dozvíte z informační tabule.  Dále můžete nakouknout i k archeology odkrytým základům kostela z 9. století. Poblíž můžete omrknout i „řopík“ – tedy bunkr, jaké stavěla Československá republika ve třicátých letech dvacátého století proti nacistům.

IMG_5548Na návštěvu Pohanska vám budou stačit i s prohlídkou tak tři hodiny. Pokud už zde ale budete, není na škodu navštívit i širší okolí Břeclavi. Například CHKO Pálava, vodní nádrž Nové mlýny nebo legendární Věstonice. O těchto nádherných místech si povíme zase někdy příště  ☺ . Mimochodem, víte, že název města Břeclavi je odvozen od jména Břetislava I.? Krajinou Jižní Moravy kráčely dějiny a stojí rozhodně za návštěvu. I Římané tu byli a v nedalekém Mušově ve 2. stol. n. l. vybudovali pevnost. No a jsou tu také samozřejmě vinohrady – ale to už je opravdu jiný příběh a o něm si také samozřejmě povíme  🙂 .

Úplné a vyčerpávající informace o Pohansku najdete zde: http://pohansko.muni.cz/ .

Fotografie: Autor

Pohansko mapka skenování0007

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. Srpen 14, 2016 4:56 pm

    Ještě něco k těm Římanům na Moravě, brzy (snad) report z místa 🙂 http://www.rimanevolomouci.cz/cz/stranka/rimska-vojenska-zakladna-musov.html

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: