Skip to content

Tip na výlet: Adršpašské skály II

Červenec 19, 2016
tags:

IMG_1571Tip na výlet do Adršpachu již na našich stránkách najdete, ale přesto mi po zhlédnutí fotogalerie bylo navrhnuto, abych napsal článek.

Kvůli škole a brigádě jsem neměl čas oslavit slunovrat se svými přáteli z Kruhu, o to víc jsem si to vynahradil právě v Adršpašských skalách a v Ostaši. Jako student lesnictví  to pro mě nebyla jen pasivní dovolená, ale naopak dovolená velmi aktivní.

22244691990_e443459dbf_oPrvní den jsme vyrazili na stolovou horu Ostaš. Už samotný název je poměrně zajímavý, jelikož vychází ze jména Ostach neboli Eustach, což je patron myslivců a lovců. Potkat mluvícího jelena s křížem mezi parožím by pro nás asi již nebyl moment, kdy bychom se stali křesťany, ale pro Eustacha byl.

Na rozdíl od Adršpašských skal, je na Ostaši možnost sejít ze značené cesty, což umocňuje požitek z různorodosti krajiny a přírody samotné. Skály Adršpachu jsou obsypány horolezci a po stezkách se potulují turisté, ale zde jich není tolik a tak se dalo pokračovat v klidu ve svém vlastním tempu. Horní labyrint jsme prolézali několik hodin, neodolali jsme několika skalám a rovněž se vydali šplhat na jejich vrcholy. To pravé polezení nás čekalo až v Dolním labyrintu, především v Kočičím hradu (který by se jistě líbil Mysličovi, na kterého jsme si vzpomněli při čtení názvu skalního útvaru).

22269759400_be575a8e32_oA jelikož výlet zrovna vycházel na slunovrat, neodolal jsem a uposlechl vnitřní hlas a vzdal díky bohům. Bude to znít jako z pohádky, kdy již při krátkém rituálu se nebesa zatemnila a postupně se zvedal vítr, jehož poryv se do nás v plné síle opřel při vyvrcholení a ukončení rituálu. Mrzelo mě, že jsem nemohl oslavit slunovrat se svými soukmenovci, přesto byl zážitek velmi silný.

Po zastávce na pivo jsme slezli do níže položeného Dolního labyrintu, kde se například vyskytuje již zmíněný Kočičí hrad. Výhled do krajiny již nebyl tak krásný, ale o to zajímavější byla skalní města.

Druhý den jsme vyrazili do Adršpašských skal, o kterých se Myslič rozepsal v odkaze výše, a proto to zkrátím a jen doplním o zajímavosti. Nejvíce jsem asi trpěl kvůli zákazu koupání v zatopené pískovně. Tak krásnou vodu s možností skákání do ní jsem dlouho neviděl, ale naprosto chápu jeho důležitost. Už samotná lidská přítomnost skalám nepřispívá, natož kdyby se zde koupali, a tak jsem tiše snášel žár poledního slunce a pokračoval dál. Zastavil jsem se jen při krmení velmi krotkých kachen, které se nebály brát si z ruky. Naštěstí žár letního dne upadl v zapomnění při vstupu do chladu skalního města. Měli jsme štěstí a podařilo se nám zahlédnout pár ryb (nejspíše pstruzi) v potoce a hlavně čolka pod Velkým vodopádem. Protože jsme měli dostatečně našetřeno, mohli jsme vyrazit  na projížďku lodí, kterou doprovázelo velmi vtipné povídání kapitána. Všem, kteří se do Adršpašských skal vypraví, tuto projížďku vřele doporučuji! Dále jsme prošli Vlčí roklí až na vlakové nádraží Teplice nad Metují – skály.22444684661_7a1474ef9d_o

IMG_1576Nevím, jak ostatní turisté vnímali zdejší krajinu, ale mě rašeliniště dočista ohromila. Nerad bych z toho udělal nějaký studijní materiál, proto jen doporučím přečíst si něco o rašeliništích, jelikož jsou to opravdu nádherně fungující ekosystémy. U konce rokle jsme narazili na Stříbrný pramen s vystavenými hrníčky. Vyvěrající voda nás ohromila natolik, že jsme neodolali a okusili lahodně ledovou vodu. Byla to velká chyba. Nedělejte to! Nepijte to!!!

Čímž naše dovolená velmi rychle skončila, stejně jako můj report. Možná bych na závěr doplnil, že pár dní v takto krásné krajině strávit nestačí a že z potoků se nepije! 😀

Panorama 2

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Medvídek permalink
    Červenec 20, 2016 10:01 am

    Pěkný report. Kdysi jsem tam byl. Pokud by tam někdo jel, doporučuji ještě navštívit Broumovské stěny. Jsou více outdoorové a je tam méně turistů. A nedaleko je Broumovský pivovar. Dělají kompletní prohlídku a nám ukázali i postupy a provedení jednotlivých prací. Doporučuji připlatit si za ochutnávku. Vyplatí se. 🙂 Celkově je tam krásná krajina a příroda na dosah ruky. Původně jsme měli v plánu se tam zdržet tři dny (spaly jsme na koňském ranči) ale okouzlilo nás to natolik, že jsme si připlatili ještě dvě další noci. Řehtání koní dunělo horami.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: