Skip to content

Návštěva Naturhistorisches Museum ve Vídni

Červen 9, 2016
tags:

IMG_5153Dne 3. 6. 2016 jsme s Agnetou vyrazili do Vídně na festival Rock im Vienna 2016. Hráli tam totiž i naši oblíbení Rammstein. O tom asi nemá cenu tady moc psát, protože to s pohanstvím nijak nesouvisí  ☺ . Ale když u jsme v té Vídni byli, chtěli jsme druhý den navštívit i nějaká místní muzea, která jsou vyhlášená. Mne konkrétně zajímalo právě Naturhistorisches Museum.

Tuto obrovskou secesní budovu najdete na Maria –Theresien – Platz, kde je hned naproti ještě Kunsthistorisches Museum. Co se týká dopravy ve Vídni, je to trošku problém, protože tu jezdí metro, nadzemka, tramvaje a autobusy. V pláncích místní varianty MHD je očistec se vyznat. Nicméně od Hlavního nádraží to lze zvládnout s jedním přestupem. Vídeňáci své linky pojmenovali „U“, což působí trochu legračně, protože se to podobá značení, která používala za První světové války K.u.K. Kriegsmarine pro své ponorky. My tedy přijeli U 2 ☺ .

Vídeň mapka skenování000Vstup do muzea vyjde na dospělého za 10 euro. Ale té ceny jsme rozhodně nelitovali, protože návštěva stojí opravdu za to. Nás zajímala hlavně expozice, která se věnuje historii Střední Evropy od paleolitu po období stěhování národů. Kunsthistorisches Museum bylo štědře dotováno už císařem Františkem Josefem I., a tak zde najdete exponáty z celého bývalého Rakouska-Uherska, včetně Čech a Moravy. Ano, jsou tu i nálezy ze slavné Býčí skály ☺ . Takže pro českého pohanského návštěvníka Vídně je návštěva tohoto muzea takřka povinností ☺ .

IMG_5178Jak moc tvrdý byl život v pravěku, to dokazují pazourkové nástroje a další artefakty. Třeba sklizeň obilí pazourkovými čepelemi zasazenými v parohu – to musela být robota, kterou si dnešní člověk jen těžko dokáže představit…  Úmrtnost byla tehdy děsivá. K vidění je zde jak slavná Willendorfská Venuše, tak nálezy z městečka Hallstatt v Solné komoře.  A musím říci, že tyto „keltské“ artefakty mne opravdu uchvátily. Informační tabule jsou v němčině a angličtině, často doplněné leckdy vtipnými obrázky, což ocení zejména návštěvník, který si dokáže dělat legraci z všelijakých českých pseudodruidů a „momentálních Keltů“, kteří neváhají plácat kraviny o mírumilovnosti druidů ☺ 

IMG_5168I část věnovaná prvním středoevropským dolům moderního typu – právě z doby halštatské – stojí za prohlídku: Kus této expozice je věnován i tehdejším horníkům a jejich životnímu stylu. Dozvíte se zde, čím se obyčejní horníci v solných dolech té doby živili. Můžete si opsat i několik „dobových receptů, zrekonstruovaných na základě paleobotanických nálezů a chemických rozborů koprolitů (zkamenělých výkalů). Otročina v solných dolech musela být učiněné peklo.  Ano, keltský vládce neváhal zotročit své keltské poddané dost brutálně.

IMG_5212Hodně se mi líbily nejen bronzové zbraně, ale i šperky včetně korálků z rohoviny, skla, drahých kamenů a jantaru.  Samozřejmě, nemohl jsem nevyfotit bronzová „Taranova“ kola, to je totiž věc, kterou můžete jako repliku koupit i v Čechách na LH akcích. A je fajn vidět i originál ☺ .

IMG_5218Zlatým hřebem je samozřejmě depot z již zmíněné Býčí skály v Moravském krasu, kde se archeologům podařilo odkrýt kultovní místo a krvavé obětiště z doby halštatské. Tyto nádherné poklady byly objeveny J. Wankelem, „otcem“ moravské archeologie. V 19. století došlo k jakýmsi tahanicím a tak tyto exponáty skončily ve Vídni a ne v Praze, což je škoda, protože by byly velkolepou ozdobou Národního muzea.  Uvidíte tu legendárního bronzového býčka, podle kterého byla celá jeskyně pojmenována a také rekonstrukci nádherného vozu místního velmože.

IMG_5210

IMG_5226Výstava obsahuje i další zajímavé nálezy z doby halštatské, laténské a období stěhování národů, například z Roseldorfu z doby laténské, bohatou langobardskou pohřební výbavu a spoustu dalších nádherných věcí… Trochu mne mrzelo, že tu nejsou žádné exponáty z doby římské vlády – a že se jich jen ve Vídni a blízkém okolí našla spousta. Ale jsou v jiném muzeu a na to nám už nevyšel čas.


IMG_5230

V samotné budově je ještě stálá expozice o minerálech. A je to vážně paráda ☺ . Dále tu najdete planetárium (to jsem neviděl) a výstavu různých vypreparovaných a v lihu naložených tvorů ze všech končin živočišné říše. Naturhistorisches Museum se celé snad za jeden den ani nedá projít. Pokud se tedy někdy vypravíte do Vídně – určitě si na tohle místo najděte čas. Přeci jen, i my, Češi, jsme do tohoto muzea dost přispěli ☺ .

IMG_5227Na závěr se musím zmínit o jedné věci, která mne od mé poslední návštěvy Rakouska nepříjemně překvapila: Z Vídně je multirasové město s islámem na každém rohu. Policie se sice snaží tzv. „uprchlíky“ z budovy Hlavního nádraží a blízkého okolí vyexpedovat, ale přesto na ně ve Vídni narazíte. A není to hezký pohled. Z klenotu Střední Evropy se pomalu, ale jistě, stává stejné smetiště, jako z Londýna nebo Paříže. Vídeň, jako hlavní město Rakouska-Uherska, byla vždy domovem všech možných evropských národů z celé monarchie. Ale pokud tu žil třeba muslim z Bosny, jeho žena tu jistě nechodila celá zabalená v černém prostěradle. František Josef I. by asi neměl radost, co se s jeho městem děje…

Fotografie:  Autor

Reklamy
komentářů 13 leave one →
 1. ledňák permalink
  Červen 28, 2016 9:49 am

  Ahoj všichni, hezké čtení, jen doufám, že podobná a další jiná muzea nebudou v budoucnu nikoho urážet. Asi bude třeba tam vyrazit co nejdříve.

 2. Hvit Varulv permalink
  Červen 20, 2016 12:52 pm

  I kdyz souhlasim, ze Viden je dnes multikulturni az prilis (cca 40 % obyvatel se hlasi k jine nez rakouske narodnosti), na Londyn to fakt nema a dokonce i ve srovnani s Berlinem je na tom Viden viditelne lepe; vetsina cizincu jsou porad Evropane (I kdyz prevazne z Balkanskych zemi) a nejvetsi „exotika“, na jakou tam narazite, budou Turci. V Londyne naproti tomu prevladaji mimoevropske mensiny, prevazne Africane, Arabove, Pakistanci a Indove.

  • Červen 20, 2016 1:11 pm

   No, byl jsem tam po 15 letech. Takže tu změnu jsem vnímal zvláště v hostelu, kde jsme bydleli a okolo nádraží… Turka jsem tam neviděl, zato Arabů a černochů požehnaně. Jistě, Paříž to není (zatím) a ani Londýn.

   • Kryserka permalink
    Červen 20, 2016 2:56 pm

    Dodnes pamatuji ten sál s Bylanským vozem a celou stěnu s bronzovými meči…nádhera.

   • Hvit Varulv permalink
    Červen 24, 2016 3:09 pm

    Njn, tak v hostelech vzdycky narazis na to nejhorsi. Lepsi je se ubytovat pres Airbnb. Byl jsem tam naposled v breznu, na ruhu byla srbska hospoda/kavarna a v Bille byl koutek s bosenskym jidlem, jinak tam bylo cisto a klid.

   • Červen 25, 2016 9:31 am

    No, až budou ve Vídni zase hrát „Böhse onkelz“, počítám, že tam o tyhle už ani nezavadím 😀

 3. Zdenek permalink
  Červen 15, 2016 1:14 am

  Ten pohřeb v býčí skále připomíná ritus severoirancu tedy nám známých Skytu a Sarmatu

  • Červen 15, 2016 1:10 pm

   Ono v té době ještě různé árijské národy nebyly kulturně tak moc rozdílné, jako později. Ostatně, v Indii se podobné záležitosti děly ještě v 19. století (rituály k bohyni Kálí, thugové, …).

 4. Rushwolf permalink
  Červen 10, 2016 8:51 am

  V naší vesnici se našel poměrně velký bronzový depot, ještě za Rakouska Uherska, šlo o náramky, nákrčníky a další předměty, mělo by to být nejspíš právě v tomto muzeu, jako i spoustu jiných nálezů z Čech učiněných v téhle době. Taky bych je někdy viděl rád na vlastní oči a ne jen jako skyci v lepším případě fotografie v encyklopediích, snad to jednou vyjde 🙂

  • Červen 10, 2016 1:23 pm

   Jsou tam nálezy z celé bývalé monarchie. A možná, že je to i dobře, že jsou tam. Z Národního muzea se toho hodně „ztratilo“… Určitě do Vídně pojedu ještě speciálně na Vojenské muzeum a pak na římské památky. 🙂

   • Anonymní permalink
    Červen 17, 2016 3:50 pm

    Jsou tam vykopávky z Carnuntum?Jinak pokud se nepletu,tak Viden založily Rimane jako Vindobonu.

   • Červen 17, 2016 4:37 pm

    Jak poměrně jasně píšu v reportu: „Trochu mne mrzelo, že tu nejsou žádné exponáty z doby římské vlády – a že se jich jen ve Vídni a blízkém okolí našla spousta. Ale jsou v jiném muzeu a na to nám už nevyšel čas.“ 😀

 5. Agneta permalink
  Červen 9, 2016 8:53 pm

  Krásný report!
  Taky doporučuju návštěvu, myslím, že si tam každý pohan přijde na svý…
  Bohužel, musím taky obzlášť přitakat poslednímu odstavci… Je to dost nechutný a smutný…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: