Skip to content

Seriál „Řím“ – legenda a skutečnost

Duben 2, 2016
tags:

řím sriál rome-tv-seriesKdyž v roce 2005 začala kabelová televize HBO vysílat výpravný historický seriál The Rome, jen jsem se vytočil, protože jsem tehdy samozřejmě neměl kabelovku. A internet – takže ani ilegální koukání mi nehrozilo. Štvalo mne to příšerně, protože, jak jsem se dočetl, mezi scénáristy přiložil své želízko do ohně i známý hollywoodský pravičák John Milius – tvůrce legendárního Barbara Conana. Římskou historii prostě miluju a Miliusovy filmy jakbysmet, ale musel jsem si holt počkat a bylo to čekání, které se rozhodně vyplatilo ☺ .

V roce 2008 jsem se konečně dočkal: Česká televize seriál Řím zakoupila a odvysílala obě dvě řady s výborným českým dabingem (který pořídilo už české HBO).  Šlo celkem o 22 dílů po cca 60. minutách. Na programu Čt 2 to běželo vždy v pátek po desáté hodině večerní a já pro jistotu nešel ani do hospody, abych to vůbec stihl. Už po první epizodě s názvem Ukradený orel jsem věděl, že tento seriál je pro mne kult na celý život ☺ . Tuto vysokorozočtovou koprodukci mají na svědomí Američané z HBO, Britové z BBC a Italové z RAI. Točilo se v Itálii většinou s neznámými britskými herci a tato sázka se rozhodně vyplatila. O co v tomto historickém díle vlastně jde? Oficiální text distributora praví: „Rok 52 před Kristem. Čtyři sta let po založení republiky je Řím nejmocnějším městem světa. Kosmopolitní metropole s miliónem obyvatel tvoří srdce obrovského impéria. Republika založená na principech sdílené moci a nelítostné individuální soutěživosti nikdy nedovolí jedinému muži získat absolutní moc. Avšak nyní se otřásají samotné základy těchto principů, podryté korupcí a nesváry. Po osmi letech válčení se dva vojáci Lucius Vorenus a Titus Pullo bezděčně ocitají ve víru událostí, které ovlivní dějiny celého Říma. Láska a zrada, vládci a otroci, muži a jejich ženy. Seriálové drama ŘÍM zachycuje bouřlivou éru mezi zánikem republiky a zrozením impéria.“

Američané mají neskutečný talent kurvit evropskou historii, viz sračkoidní fantasy seriál The Vikings, případně o něco lepší The Last kingdom. Jenže s britským a italským dozorem dostali šanci zaplatit něco, co historicky celkem sedí. Samozřejmě, i tady najde historicky vzdělaný divák nějaké chyby ve zbroji, osudech skutečných osobnostech dějin a všeobecně i sem tam anachronismus. Mě třeba ihned trklo do očí to, kterak jízda v 1. stol. n. l. používá třmeny. Ale to jsou opravdu detaily, i když … no, šťoura najde leccos ☺ . Ale určitě se to „nevyrovná“ výše zmíněné pseudohistorické fantasy The Vikings. Jako odborný historický poradce u Říma působil oxfordský profesor Jonathan Stamp, což je vskutku uznávaný odborník.  První dvanáctidílná řada, se s rozpočtem sto milionů dolarů, stala nejdražším projektem společnosti  HBO  před nástupem Game of Thrones.  Velkou pozornost věnovali tvůrci vytvoření iluze Říma jako živého města, a to do té míry, že rekonstruovala v Itálii podle dochovaných plánů Římské forum v dvoutřetinovém měřítku, na výrobu kostýmů používali pouze látky známé v tehdejší době a komparz hrající v bojových scénách procházel obdobou výcviku římských legionářů a gladiátorů.

The rome Vorenus tiskJohn Milius a další špičkoví scénáristé a režiséři dostali šanci, jaká se neodmítá. A využili ji. Milius měl v devadesátých letech v Hollywoodu obrovské problémy (podobně, jako o dekádu později Mel Gibson), prý pro „brutalitu ve filmech“ a dokonce si vysloužil nálepku „fašista“. O tom, jak špičkovým je scénáristou, ale svědčí takové filmové skvosty jako legendární western Jeremiah Johnson (1972) a kultovní akční Drsný Harry: Magnum force (1973). U Říma si s kolegy scénáristy a režiséry dal taky krvavě záležet a tak seriál běžel na českém HBO přes den vystříhaný a po desáté večer v necenzurované – řádně řeznické verzi.

Centuriona Lucia Vorena  hraje skotský drsňák Kevin McKidd. Jeho podřízeného, a pozdějšího přítele, legionáře Tita Pulla zase Ir Ray Stevenson. A jsou oba zatraceně dobří!!! Caesara ztvárnil další Ir, Ciáran Hinds. A můžu směle prohlásit, že lepšího Caesara jsem fakt neviděl.  Marka Antonia si střihl Angličan James Purefoy, a právě tato role ho vystřelila na filmařské výsluní, kde se drží dodnes. Dalším, který se vám dostane pod kůži, je Skot Kenneth Cranham jako Caesarův nepřítel Pompeius. Z vedlejších rolí si mé sympatie zasloužil Angličan Nicholas Woodesosn – jako Caesarův protřelý otrok Posca. A kupodivu také další Angličan, který hraje zajímavého Žida: Lee Boardman.  Jeho „hrdina“ Timon projde složitou cestou od obchodníka s koňmi, přes nájemného zabijáka a židovského teroristy, až k poklidnému otci rodiny, který chce mít od všech a všeho pokoj ☺ . V ženských rolích exceluje Angličanka Polly Walkerová – jako matka pozdějšího prvního imperátora Oktaviána Augusta. A věřte, že takovou mrchu jen tak nenajdete. Tuhle fúrii musíte prostě milovat! ☺ Český dabing je super a kdo tvrdí, že zahraniční filmy a seriály dabing przní, je prostě vůl.

Celý Řím má brutální děj: Vorenus a Pullo, veteráni Třinácté legie, dělají špinavou práci pro Ceasara. Po jeho zavraždění (opravdu monumentální scéna) Pullo „odstraňuje překážky“ pro Marka Antonia a Vorenus zase totéž dělá pro Oktaviána. Jejich zaměstnavatelé sice nejdříve svorně zlikvidují Caesarovy vrahy, ale pak si jdou vzájemně po krku. Vládce Říma může být totiž jenom jeden…  A Město netvoří jen mramorové chrámy bohů a paláce patricijů. Řím – to jsou také špinavé uličky a stoky chudinských čtvrtí, kde se slézá sebranka z celé Rebubliky. Právě zde to moc dobře zná Žid Timon a záběry s ním patří k tomu nejkrvavějšímu, co seriál nabízí. Velice zajímavé jsou také náboženské obřady, které pohanský divák Říma jistě také ocení.

Řím seriál 589651Vorenus se také stihne po ztrátě své rodiny zbláznit. Za to však sjednotí pouliční gangy Říma a vládne jim tvrdou rukou.  Pullo stojí věrně při svém příteli, zažijí spolu nespočet bojů a přežijí všechny intriky. No, přežijí… Seriál Řím byl po druhé sérii ukončen poněkud předčasně. Prostě předběhl svou dobu. A stal se kultem. Občas proběhne médii zpráva, že by se k němu tvůrci chtěli vrátit. Modlím se za to k Merkurovi!  Dejte tomuto kultu šanci, nebudete litovat. Kde se dá Řím sehnat na DVD, to už určitě najdete samotní ☺ .

A co hlavní hrdinové Říma? Lucius Vorenus a Titus Pullo? Že neexistovali a jsou smyšlení?! ☺ Omyl!!! Vážení přátelé, oni opravdu žili, sám Gaius Julius Caesar ve svých Zápiscích o válce galské o nich píše toto:

»V Cicerónově legii sloužili dva zvlášť stateční chlapíci, kteří se už blížili hodnosti setníka první třídy — Titus Pulló a Lúcius Vorénus. Ti dva se věčně hádali, kdo z nich má mít přednost před druhým a celá léta zápolili o pořadí s hroznou řevnivostí. Když se velmi ostře bojovalo na náspu, zvolá Pulló: „Co je to za rozpaky, Voréne?! Či jakou ještě čekáš příležitost osvědčit svou statečnost?! Dnešní den rozhodne o našich sporech!“ Jen to řekl, vyrazí ven z opevnění a zamíří svůj nápor tam, kde se mu zdálo, že je nepřátel nejhustěji. Ale ani Vorénus teď nezůstane na náspu a jde hned za Pullónem, boje se, co by tomu kdekdo řekl. Z neveliké vzdálenosti vrhne potom Pulló oštěp na nepřátele a protkne jím naskrz jednoho z nich, jak vybíhal proti němu z davu. Probodeného a již bezduchého druha kryjí ostatní svými štíty, na Pullóna metají všichni svá kopí a nedovolují mu pronikat dále. Pullónovi štít proražen kopím, kopí samo mu uvízne v řemeni závěsníku meče. Tento náraz posune pochvu s mečem dozadu a zdrží tak Pullónovu pravici v pokusech vytrhnout meč z pochvy. A tak obrany neschopného nepřátelé obklíčí. Na pomoc přispěchá mu sok a soupeř Vorénus a pomáhá v nouzi. Od Pullóna, o němž mají za to, že byl kopím usmrcen, obrátí se celý zástup ihned k Vorénovi. Ten bojuje mečem zblízka, jednoho zabije a zatlačí trochu ostatní. Dotírá až příliš bojechtivě, sklouzne nohou do dolíku a upadne. Nyní zase on je obklíčen a na pomoc mu jde Pulló. A oba dva pospolu, živi a zdrávi, pobivše značný počet nepřátel, vracejí řím seriál maxresdefaultse s velkou slávou do tábora. Tak si osud při všem soupeření a závodění zahrál s oběma, že soupeř byl soupeři ku pomoci a k záchraně a že se nedalo rozhodnout, kdo před kým by svou statečností zasluhoval přednost.«

Zdroj citátu: Gaius Julius Caesar: Zápisky o válce galské. Přeložil Ivan Bureš. SNKLU, 1964.

The Rome. Velká Británie / USA/ Itálie. 2005. 22 x 50 –  60 minut.

Reklamy
komentářů 27 leave one →
 1. Ondra permalink
  Duben 23, 2016 9:30 am

  Sračkoidní jseš leda tak ty autore, vikingové jsou nej seriál, leda závidíš, sám jsi se do žádnýho nedostal a jenom kritizuješ ostatní, to by ti šlo ty nulo. Člověk jako ty by neměl psát recenze….

  • Pavel permalink
   Duben 23, 2016 5:02 pm

   Člověk jako ty, by se neměl nikde vyjadřovat….

  • Duben 23, 2016 5:21 pm

   Drahý Ondro, máš patrně na mysli seriál „Vikingové“ – ten se píše s velkým „V“… Člověk jako ty, by měl vědět, že název seriálu má počáteční písmeno vždy velké. Těším se na další podnětnou diskusi 😀 .

  • Václav permalink
   Duben 24, 2016 6:26 pm

   No vidíte Ondro, já ještě neviděl jediný díl a nepřipadám se nějak ochuzen. Není to historický dokument, jen odpočinkový seriál a ty jdou mimo mě, nebo je vidím náhodou.. Jestli tu má někdo odlišný názor, tak je to jeho osobní věc. Stejně jako váš o „nej seriálu“. Sám jste se do žádného taky nedostal a pochybuji, že by jste vůbec nějakou recenzi sesmolil. Ale můžete nás překvapit a něco sem napsat.

   • Kryserka permalink
    Květen 3, 2016 1:42 pm

    Ondro, že ty chodíš Flokimu na ty jeho hříbky?

  • Rushwolf permalink
   Duben 25, 2016 6:06 am

   Není nic lepšího než seriál Vikingové… teda, počkat, jedna věc je ještě o trochu lepší… https://www.youtube.com/watch?v=ibDoGPDlUio VIKINGDOM!!! 😀

   • Frostík permalink
    Květen 1, 2016 6:35 am

    Je, pobavil jsem se.

  • Kryserka permalink
   Duben 26, 2016 7:51 am

   Zcela souhlasím s Mysličem: Vikingové jsou ostuda HBO, otřesně zpracované reálie a nevěrohodný příběh, snůška nesmyslů a fabulací, stačilo použít Google a tne bezmozek autor by vytvořil dílo o pět tříd výše. Abych to charakterizoval jazykem tvému primitivismu blízkým: je to totální fekální sračka, snůška obsahu protžených amerických střev, a anální megaodpad,pro tobě podobné schizofenní bezmozky po lobotomii, a horší výlev zatuchlého hollywoodského hnisu je už leda Reign a Otázky Václava Moravce.

   • Tyrfing permalink
    Duben 26, 2016 8:35 am

    Rollo Over The Floor Laughing? 🙂

   • Pan Velmi Tajemny permalink
    Duben 28, 2016 8:48 am

    Tak tak, kéž by sám Rollo Normanský nebo ještě lépe Ragnar Lodbrog dostal do ruky autora seriálu – krvavý orel by toho emerického bezmozka rozhodně neminul:DDD

   • Kryserka permalink
    Duben 28, 2016 8:51 am

    Kdyby se autor aspoň obtěžoval občas použít Wikipedii, mohl být výsledek na míle jiný. Mysličův Ragnar z kmene Pauníjů a Kattegat (ve skutečnosti ne OSADA, ale PRŮLIV) ležící v Lowecraftových Horách šílenství (v originále se nacházejících v Antarktidě) mne dorazily…je to celé školácká ukázka americké arogance, omezenosti, všeználkovství a hlouposti.

   • Tyrfing permalink
    Duben 28, 2016 10:21 am

    Vesely byl take „mec kralu“ se zpackanym runovym napisem v anglictine. A ctvrta serie plna kusi s puskohledem z lebky ptaka je zatim nejlepsi 😉

   • Duben 28, 2016 3:56 pm

    Takže seriál Vikingové jsou sračka protože nejsou historicky přesné? Já měl za to, že to je seriál a ne dokument.Také jsem jsem dojem, že zdejší stránky a diskutující mají nějakou úroveň, nadhled a slušné vyjadřování, tak koukám, že jsem se asi spletl.

   • Tyrfing permalink
    Duben 28, 2016 4:13 pm

    Neni mozne byt „historicky presny“ v pripade mytologicke postavy jako Ragnar Loðbrok, ale osobne bych vice ocenil serial blizici se znamym pramenum a dochovanym nalezum. Prirovnal bych to k rozdilu mezi Thorem, ktereho zname z mytu, a ktereho zname od Marvelu. 🙂 Jednoznacne preferuji toho prvniho. Vikingove se s dalsimi sezonami bohumzel trosku posouvaji tim druhym smerem. Proc ale potom navlekat historicke postavy na jakousi variaci Her o truny?

   • Duben 28, 2016 5:07 pm

    Proč? Protože diváci, kteří nemají zájem o historii, si nepřejí být unavováni historicky aspoň trochu věrnou produkcí 😀 Koho zajímá „Řím“, koho zajímá „Kryštof Kolumbus“, koho zajímá „Marco Polo“?! Vždyť jde o seriály z „pravěku“ – fanošukové „Vikingů“ radši „Xenu“ 😀 .

  • Kryserka permalink
   Duben 28, 2016 8:52 am

   Ty jsi nějak mentálně postiženej?

  • Kryserka permalink
   Duben 28, 2016 8:53 am

   Tak to je nám Ondro, vážně líto. Snad ti v léčebně když ne pomohou tedy alespoň zabrání otravovat normální lidi.

  • Duben 10, 2016 8:35 am

   Je to off topic, tak to příště rvi někam jinam, třeba do Vzkazů čtenářů.

  • Prasezlesa permalink
   Duben 25, 2016 5:28 pm

   Koho to kurwa zaujímá, že nějakej přičmoudlík ojel do prdele nějakýho vypatlanýho sluníčkáře? Když se jim to oběma líbilo… Beztak je to to co přičmoudlíci i sluníčka umí nejlíp, né?

  • Kryserka permalink
   Květen 3, 2016 1:45 pm

   Frajeři, jejichž předci dokážou postavit kuši s miřidly z lebky scíplé vrány, nebudou v prdeli nikdy! Za další Flokiho erotické výboje ve snovém světě s tou ženskou co má pusinku jak díru do pokladničky a tatínka Dlouhé Bidlo! Holahou!

 2. Rushwolf permalink
  Duben 4, 2016 5:34 pm

  Já měl rád hlavně v první sérii postavu Octaviana, na to jakej byl herec mlíčňák, zahrál moc zajimavej charakter… a zahrálho dobře 🙂

  • Kryserka permalink
   Duben 26, 2016 7:43 am

   Ano, jak spolu s Pullem vyslýchali v kanále toho zmetka co lez za starou Vorenovou, to jsem se mimořádně dobře nasmál. Oktavián byl s Pullem docela sehraná dvojka. A ta scénka jak Marcus zjistí, co provedl s Caesarovým dědictvím, chacha, to bylo překvápko..

 3. Andreos permalink
  Duben 4, 2016 12:03 pm

  Vcelku dobrý seriál, ovšem poněkud ho znevěrohodňuje, jak silně jsou významné události té doby provázány a ovlivňovány právě osudy dvou hlavních hrdinů, kteří jsou vcelku obyčejnými Římany. Třeba že definitivní rozkol mezi Caesarem a Pompeiem způsobil de facto Pullo kvůli své rvačce v krčmě nebo že psaní od Cicerona nedorazilo k Brutovi a Cassiovi kvůli Vorenovým dětem hrajícím si opodál jeho vily. Hmm…
  Děj je tak možná zajímavější, ale na věrohodnosti to tím docela ztrácí.

 4. Duben 2, 2016 6:25 pm

  Omlouvám se za chybu, samozřejmě jde o 1. stol. př. n. l.

  • zdenek permalink
   Duben 3, 2016 5:08 pm

   Já tenhle seriál, přímo žral!!😁tesil jsem se na každej díl a prožíval jsem to silně až dá se říct sugestivně😂 Caesar v podání Ciarana hindse je snad i na Oscara!!od tud jsem přešel zase k historickém románům z této doby😀 ALLAN MASSIE ,CAESAR,AUGUSTUS a TIBERIUS na seriál to ale nemělo v nejmenším.

   • Kryserka permalink
    Duben 7, 2016 3:45 pm

    Můj nejoblíbenější seriál z dílny HBO. Zbytek je až na Outlander, Hornblower a Tudors odpad, nebo megaodpad jako ta šílenost Bastard Executioner či dokonce vyložený hnus jako Reign. Vikingové i Hra o trůny mne hodně zklamali, a prvé daleko víc než druhé (od pohádek zas tak moc nečekám). Tím víc se mi líbil Řím. Abych nezapomněl Spartaca, první serie dobrý, i když i tam se našly sračky, a pak už čím dál horší až k úplnýmu kanálu v poslední, bohužel.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: