Skip to content

Václav Cílek: „Věřím tomu, že existuje něco jako Prastarý zákon“

Březen 27, 2016
tags:

Václav Cílek 215562216100013_001RNDr. Václav Cílek, CSc. (* 11. 5. 1955) je geolog, spisovatel a člověk, který slyší hlas krajiny. Je neúnavným popularizátorem tohoto hlasu a my jsme moc rádi, že nám kývl na tento krátký rozhovor ☺ . Pan Cílek si našel čas vskutku rychle a my mu za něj opravdu moc děkujeme.

Jak se vlastně geolog – tedy muž vědy a tvrdých dat. Jak se vědec dostane k duchovnu? Kdy se ve Vás probudil onen „cit pro tajemno“? Kdy jste poprvé uslyšel „hlas krajiny“?

On člověk je nejprve člověkem a pak teprve vědcem. Cit pro tajemno je součást lidské povahy a mají jej i zvířata. Zpočátku jej má úplně každý, ale pak jej většina lidí buď ztratí, anebo dál nepěstuje a on se pokazí. Lidi pak věří na tajemné hlouposti. Hlas krajiny jsem nejspíš poprvé uslyšel někdy v 15ti letech a to na obrovské africké pláni, nad kterou se vysoko zvedalo Kilimandžáro, tam krajině opravdu nešlo utéct.

Mohl byste nějak v krátkosti definovat svou víru? Myslím tím, zda jste nějak „věřící“, existuje náboženství, ke kterému se hlásíte nebo k němu máte alespoň blízko?

Beru to jako svoji soukromou záležitost a nehovořím o tom. Kdo si neuchová svá tajemství, otupí.

Traunkirchen v Rakousku. Odtud Keltové do Čech dováželi sůl

Traunkirchen v Rakousku. Odtud Keltové do Čech dováželi sůl

Když putujete českou krajinou, mluví k vám zdejší „posvátná“ místa a kameny jinak, než podobné lokality v zahraničí? Nebo je to podobné? Myslíte, že tam, kde žily celé generace Vašich předků, je hlas krajiny silnější a srozumitelnější?

Cizí lokality jsou rovněž úžasné, skupina japonských studentů, kteří vstoupí do katedrály sv. Víta dobře ví, že je v sakrálním prostoru. Někdy musíte k věcem domova přijít až v cizině, protože doma ani žádná věc není prorokem. Nakonec vám zbude domov, protože na vztahu se pracuje dlouho, ale cizina vám ukáže, že vůbec je.

Znáte se se spoustou novodobých stavěčů menhirů. Jací jsou to vlastně lidé? Co tím vlastně sledují? Vede je k tomu jejich víra, „pouto krve“ nebo jak to nazvat?

Lidé staví menhiry ze 62. různých příčin, z nichž většina je pochybená a několik je šťastných.

V Čechách v dnešní době rostou kamenné stély jako houby po dešti. Některé ale v krajině působí trochu jako pěst na oko. Krom toho se u nich často dějí i jakési ezobubnovací akce, o kterých píšete např. ve své knize Kameny a hvězdy. Myslím, že tady jste přímo udeřil hřebík na hlavičku: „Nepříjemné však mohou být hlučné slavnosti pod menhiry. Typicky to bývá bubnování, jehož rytmus neodpovídá ‚hudbě kamenů‘. Pro megalitické psychotroniky bývá charakteristický duchovní materialismus nejhrubšího ražení. Většinou se jim nejedná ani o krásu daného místa, ani o procítění nějakých archaických emocí, ale o ‚nabíjení se‘ a toky energií. Jsou to takoví duchovní elektrikáři, kteří se snaží něco si z místa odnést. V samoobsluze by nekradli, ale u menhiru klidně a radostně, a ještě to vypadá duchovně.“ Jak řešit tento nešvar? Pokud se to děje na pozemku s kameny, které tam postavil majitel a nevadí mu to, asi se nad tím dá pouze pokrčit rameny. Ale pokud se podíváme třeba na „obřady“ novodobých „druidů“ v prostěradlech za doprovodu australských didgeridoo a „indiánských“ bubínků při letním slunovratu ve Stonehange, působí to dost nepříčetně. Tato móda dorazila i k nám, co se, podle Vás, dá s touto hrůzou dělat?

Prostě od toho odejít a žít si vlastní život.

CÍLEK USA Four Corners

Skalní rytina z USA (Four Corners)

Co si myslíte o virgulářích a psychotronicích, kteří pobíhají okolo kamenů a loví tam všelijaké Lyřany, „astrální druidy“ a další mimozemšťany?

Ono pak v určitém okamžiku přestává být jasné, kdo je lovec a kdo lovený.

Napsal jste spoustu knih. Je nějaká, kterou byste dnes už napsal jinak? A je naopak nějaká jiná, na které byste nic neměnil?

Já o tom neuvažuji, píši knihy, abych si některé věci nemusel pamatovat. Myslím si, že člověk by svém díle neměl listovat, ale vyslat jej dál a oddělit se od něj, osvobodit jej od sebe.

Mnoho křesťanských kostelů a kapliček stojí na předkřesťanských posvátných místech. Vnímáte nějaký rozdíl mezi tím, co vyzařují místa nezasažená křesťanstvím a tím, co lze „zažít“ v křesťanských stavbách?

Vnímám i místa, která jsou přeplněná člověkem a jeho myšlenkami a místa, kam lidský duch ještě neexpandoval. Evropané mají tendenci k duchovní kolonizaci. Jinak tento rozdíl mezi před-, mimo- a křesťanskými místy si dobře uvědomíte třeba na mohylovém poli u Vitína, jakémkoliv starém židovském hřbitově, venkovském katolickém hřbitůvku nebo na Olšanech v metropoli mrtvých.

Súdán. Šestý katarakt na Nilu

Súdán. Šestý katarakt na Nilu

Členové a čtenáři Pohanského kruhu se hlásí k etnickému pohanství. Snažíme se znovuoživovat víru našich nekřesťanských předků. Ovšem tak, aby byla funkční i v 21. století. Co si myslíte o této snaze? Má podle Vás etnické pohanství šanci oslovit větší počet lidí v naší zemi, potažmo v Evropě? V knize Kameny a hvězdy píšete: „Jedna z kulturních forem, která přinese alespoň těm připraveným hluboký zážitek, budou poutě a cesty po památných místech, bojištích, hradištích, svatyních, klášterech a menhirech. Nebude to stát skoro nic, ale tam mezi kameny, stromy a starými budovami se obnoví a asi i vznikne něco nového s hlubokou vazbou do minulosti. Budeme tomu říkat kontinuita a budeme si to pochvalovat.“ Může k tomuto přispět i etnické pohanství?

Myslím si, že současné církve ztratily nějakou hybnost a že se vnitřně rozpadají. Řekl bych, že alespoň část lidí, mnozí z hledačů, začnou budovat víru od podlahy. Věřím tomu, že existuje něco jako Prastarý zákon, jako souhrn vědění hodně starých předků, pak monoteistický Starý zákon – dar pouště, a pak křesťanský Nový zákon a že to všechno dohromady tvoří jeden celek. Ten je stabilnější, když vnímá Prastarý zákon a také pak stojí na pevnějších základech.

Pane Cílku, moc Vám děkuji za rozhovor!

Fotografie: Archiv Václava Cílka

Reklamy
komentářů 30 leave one →
 1. Anální genderista permalink
  Duben 11, 2016 8:04 am

  Co je to Kvecalkoatly?

  • Kryserka permalink
   Duben 11, 2016 8:11 am

   To jsou příbuzní arrg-chujů. Těží krystaly kadlenitu. Ty jim slouží k Blábwe~crum~rengerín~elwétanowání.

   • Anální genderista permalink
    Duben 11, 2016 8:12 am

    No to mě poser to slyším prvně tydle termíny.

 2. Duben 7, 2016 12:51 pm

  K aktuálnímu blábolení některých jedinců zde: Soukmenovec Miky to pěkně rozepsal na svém blogu: http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1604/zamysleni-nad-jednim-citatem

 3. Kryserka permalink
  Březen 31, 2016 4:20 pm

  ..pokud se podíváme třeba na „obřady“ novodobých „druidů“ v prostěradlech za doprovodu australských didgeridoo a „indiánských“ bubínků při letním slunovratu ve Stonehange, působí to dost nepříčetně. Tato móda dorazila i k nám, co se, podle Vás, dá s touto hrůzou dělat?

  Prostě od toho odejít a žít si vlastní život.

  Výjimečně moudrý názor cenný obzvláště v dnešní době vzrůstající virulence arogantního všeználkovského debilismu a přibývajících hádek kdejakého rádobygurua s kdejakým pobíječem much o barvu trusu Velkého Vonta (či druida, slovana, žrece, etc, etc, ad vomitum..).

 4. Kryserka permalink
  Březen 31, 2016 4:16 pm

  Velmi sympatické, místy jsem se i dobře zasmál – u těch moderních „druidů“

 5. bijec havloidů permalink
  Březen 31, 2016 4:15 pm

  Parádní rozhovor!!!

 6. Jiný anonymní permalink
  Březen 31, 2016 12:22 pm

  Zednář Cílek není, jejich seznamy jsou dobře známy. „Již jen ty jeho stručné odpovědi.“ Ty mluví pro něj, včetně toho, že se nedá chytit do žádných rozvláčných a zcestných ideologických žvástů a proklamací jakéhokoliv a zejména ne černobílého druhu. Kdo ho poznal osobně, ví, o čem mluvím. Jeho pochopení komplexní, celistvé, nerozdělené tradice je příznačné a poučné, nejen pro ignoranty.

  • Spiral permalink
   Duben 1, 2016 6:33 am

   no, vypadá tak trochu jako Lábus, a ten víme co je zač, ne? nechci vás nějak prudit, ale pokud se ho (a podobných) zastáváte, nedivím se, že jsme tam, kde jsme jako rod….

   • Duben 1, 2016 12:28 pm

    Tak nepruď a zkus udělat rozhovor s někým zajímavým.

   • Eva permalink
    Duben 7, 2016 11:47 am

    Kde se takový myslitel rodí, který napsal to, co vy? Změňte lékaře nebo dealera, prosím.

   • Kryserka permalink
    Duben 11, 2016 8:14 am

    Že ty chodíš Vilmě tajně šňupat kadlenit?

 7. Anonymní permalink
  Březen 31, 2016 11:05 am

  myslím, že se v Cílkovi pletete, už jen ty jeho krátké odpovědi. Jeho dcera si vzala asiata (snad filipínce). Je to líbivej zednář,divím se, že mu dáváte prostor

  • Rushwolf permalink
   Březen 31, 2016 12:34 pm

   no a?

   • Spiral permalink
    Duben 1, 2016 6:37 am

    ..můžeš jít tedy „vítat“ na nádraží, víš koho ne?

   • Rushwolf permalink
    Duben 1, 2016 1:01 pm

    tvojí bábu?

  • Eva permalink
   Duben 7, 2016 11:49 am

   Naprostý a totální nesmysl a lež. Nechápu tvou motivaci něco takového tady psát.

  • Kryserka permalink
   Duben 11, 2016 8:15 am

   Raději filipínce než dalajlámu, né?

 8. Božena Ježíková permalink
  Březen 30, 2016 7:44 am

  Já jsem onemocněla,a duchovno mi řeklo atˇ požádám nahoru,já jsem to udělala,uzdravila jsem se a od té doby je můj Bůh moje priorita oč jej požádám to dostanu………jsem zdravá a štastná.

  • Březen 30, 2016 3:33 pm

   To je ale zajímavá informace… Škoda, že tak nějak mimo téma. 😀

  • Václav permalink
   Duben 5, 2016 6:05 pm

   Pani Ježíková, tyhle stránky jsou vedené pohany. Určitě by většinu zajímalo, o jakého boha šlo. Když nahoru, tak o Svaroga, Dia, či zdejšího patrona PK Hromovládce?

   • jakpro permalink
    Duben 7, 2016 11:04 am

    Tohle je, Václave, myslím, úplně jedno. Jestli tam nahoře něco či někdo je, tak je to vždy tatáž síla, ať jí nazýváte jakkoli. Přesně takové vynucování nějakého speciálního pojmenování božství, lpění na něm a boj proti jiným pojmenováním je nesmírně škodlivé. A dokonce si mylím, že název „pohané“ dává málo smysl a je v rozporu s tím, že vyznáváte Slovanská či jiná božstva.
    Poslední poznámka k tomu – každá krajina vyžaduje svůj spirituální přístup a z něj vyplývající označení božství. Přenášet al-Lá-hy nebo Kvecalkoatly do Karpat či Skandinávie je škodlivé rovněž a nemůže to fungovat. A naopak pochopitelně také ne.
    V tom je přínos pana Cílka, že vnímá toto energeticko-spirituální působní krajiny a píše o něm.

   • Duben 7, 2016 12:30 pm

    Drahé „jakpro“: Píšete: „Přesně takové vynucování nějakého speciálního pojmenování božství, lpění na něm a boj proti jiným pojmenováním je nesmírně škodlivé.“ A hned vzápětí: „Přenášet al-Lá-hy nebo Kvecalkoatly do Karpat či Skandinávie je škodlivé rovněž a nemůže to fungovat…“ Tím si ovšem nádherně protiřečíte.

   • Václav permalink
    Duben 10, 2016 12:10 pm

    Děkuji panu Mysliči, za hodnocení komentáře pana/í „jakpro“, udělal to za mě.
    Pro upřesnění. Myslím, že dost lidí by zajímal podobný zážitek a popis „duchovní entity“. Pohané nepopírají ničí božství, jen k němu můžou mít rozdílný postoj.

   • Kryserka permalink
    Duben 11, 2016 8:25 am

    Kdepak, byl to sám Pán kanálů Lomikel.

  • Kryserka permalink
   Duben 11, 2016 8:16 am

   To bys měla poradit těm maníkům co maj HIV, jistě by to ocenili. Máš to už patentováno?

 9. Březen 29, 2016 10:05 am

  Tak nějak, vždy si říkám, pokud se koupí starý dům, má svůj příběh, je v něm kus práce předků. Stejně tak při koupi zahrádky . která má sklípek, velmi mne přitahoval a nyní i mou vnučku. Je opravdu tajuplný.

 10. Miroslav Frostík Mráz. permalink
  Březen 28, 2016 7:26 am

  Více takových lidí.

  • Březen 28, 2016 8:19 am

   Ono je takových jistě více, jen nejsou tak moc vidět 🙂 S panem Cílkem se velice dobře komunikuje.

   • Březen 28, 2016 7:42 pm

    Je to chytrej a vzdělanej chlap, taky ho mám rád. V mnoha věcech se shodnem. Jen v tom křesťanství nějak ne 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: