Skip to content

Arrigos: „Jde nám hlavně o tradiční a dobře dělané řemeslo.“

Leden 20, 2016
tags:

Dnes si můžete na Pohanském kruhu přečíst rozhovor se zajímavými lidmi o zajímavé práci. Naše země byla ve své historii vždy proslulá kvalitními řemeslníky. Je tomu tak vlastně i dnes. A pokud tito mistři mají blízko k pohanství, o to je to lepší  🙂

Švartnové náramky. Keltové věřili, že mají magickou moc, nosili je jako amulet....jsou příjemné, a nám se na nich líbí, že jsou vlastně z prapraprpravěku. Materiál - sapropelit - je stejně starý jako černé uhlí.

Švartnové náramky. Keltové věřili, že mají magickou moc, nosili je jako amulet….jsou příjemné, a nám se na nich líbí, že jsou vlastně z prapraprpravěku. Materiál – sapropelit – je stejně starý jako černé uhlí.

Na začátek bych se rád zeptal, co vlastně znamená slovo Arrigos a kolik členů vaše „firma“ má?

Nejdřív odpovídá služebně nejstaršíVendula:  Arrigos – ateliér řemesel – je taková rodinná záležitost. Jméno si vymyslel Václav, kovář a autor fantasy povídek. Dobrodružství fauna Cerrila Arrigose pár lidí mohlo číst na netu , povídky se účastnily soutěží fantasy tvorby, ale tiskem nevyšlo nic. Zatím. Arrigos je taková trochu netypická urban fantasy, faun, kterému je přibližně 300 let, v trochu posunuté současnosti funguje jako svérázný soukromý detektiv. Svět, ve kterém se pohybuje, je plný bytostí, které patří do pohádek nebo mytologie, ale fungují i v našem světě (vodník např. Provozuje plovárnu a kavárnu, jsou tady rusalky, duchové …). A mají problémy jako každý jiný člověk. Jméno pro tohoto svého hrdinu si Václav vymyslel sám.

Václav:  Nakonec jsem  zjistil, že to „first name“ Cerril je španělské slovo…  Před dvěma lety nás napadlo, že je asi dobré změnit dosavadní název pro kovářství, neboť jsme se rozrostli z počtu dvou osob do současného stavu šesti osob, a kromě kovařiny a práce s barevnými kovy se zabýváme truhlařinou, řezbařinou, zpracováváme paroží, kosti a taky přírodní kameny.

Hromádka našich kudel. Užiteční kamarádi pro každý den.

Hromádka našich kudel. Užiteční kamarádi pro každý den.

Jak vás vlastně napadlo vyrábět funkční repliky starověkých šperků, zbraní a vůbec dělat LH řemeslo? Je to zděděné po předcích nebo to přišlo tak nějak samo? –

Vendula:  Je tady rodinná tradice. Ta se datuje od osmdesátých let minulého století. Umělecký kovář a profesionální šermíř Petr Melč, i když jako šermíř fungoval spíše ve vrcholném středověku, měl rád pohanské časy a kulturu našich pohanských předků. V tom jsme se velice shodli, a tak začaly vznikat předměty ovlivněné Kelty, Slovany, Seveřany… Někdy kolem roku 1990 se v naší dílně začaly vyrábět švartnové náramky. Ty se staly velice oblíbené u současných Keltů doma i v cizině. V téhle tradici dílna Arrigos pokračuje, švartňáky si lze u nás objednávat stále.  

Václav: Jde nám hlavně o tradiční a dobře dělané řemeslo. Z naší dílny nevychází jenom repliky, ani nesměřujeme k tomu, pouze repliky tvořit či vyrábět. Nejméně polovina naší práce není striktně „LH“. Jsme ateliér, vymýšlíme i vlastní tvary, varianty a ptáme se lidí, co je zajímá. A pokud jde o zákazníky, je to tak padesát na padesát. Čili asi tak polovina našich zákazníků dělá LARP, mají rádi fantasy, nebo jsou to myslivci, trappeři, čundráci… Taky pár fandů dobové kuchyně (i 19. století), a zhruba polovina tvoří příznivci reenactemnetu. Pracujeme samozřejmě i na objednávku. A snažíme se zdokonalovat a vymýšlet nové věci. Já osobně třeba mám spoustu nápadů pokud jde o fantasy tvary  šperků, a také nožů…. Kamarád Lukáš výborně rozumí dřevu a je velmi zručný brusič. Takže se třeba, pokud jde o historické dýky, snažíme vyhledávat hlavně ty, které se osazují dřevěnými rukojeťmi. Zrovna tak nože. Snažíme se hodně kombinovat železo, ocel a dřevo. Pokud jde o šperky, já si hraji rád s přírodními kameny. Hlavně mne inspirují jejich barvy a tvary, jejich názvy si pletu  🙂 .

Zavíráky. Potvrzeno archeologickými nálezy ve Staré Boleslavi, velmi podobné kapesní zavírací nože existovaly už v 10. století. Jednoduchý systém.

Zavíráky. Potvrzeno archeologickými nálezy ve Staré Boleslavi, velmi podobné kapesní zavírací nože existovaly už v 10. století. Jednoduchý systém.

Které z historických období máte nejradši, kterému se ve své práci nejraději věnujete? A co vlastně nejradši vyrábíte?  

Václav:  Jelikož je nás víc, tak se tahle otázka nedá odpovědět jednoznačně. Vendula určitě má hodně ráda Kelty a Germány, ale třeba taky antické Řecko… Já spíš z každého období něco. Nejraději dělám šperky a menší nože, ale ze všech historických období mám nejraději antický Řím a Egypt.

Lukáš:  Nějakou dobu si buduju výzbroj a výstroj měšťana a šlechtice z 15. století, k tomu přidávám řemeslníka zhruba 13. – 15. století, a pak mám jednodušší výstroj na raný středověk. Trochu šermuju, s kamarády se účastníme víceméně komorních akcí, občas povede „historický“ čundr… Jinak je mým největším koníčkem řezbařina, užívám si řezbářská symposia, tam se člověk pobaví i dost naučí.

Děláte to na „plný úvazek“ nebo je to koníček doplňující běžné „civilní“ zaměstnání?

Lukáš:  Řemeslem se z nás šesti živí pět lidí. Civilní zaměstnání má jen František, je to středoškolský učitel. My všichni ostatní jsme živnostníci.

Hromádka spon.

Hromádka spon.

Kde pro svou práci hledáte podklady? Radíte se s historiky, archeology a dalšími odborníky? Jak nároční jsou vaši zákazníci a kdo to vlastně je?

Vendula:  Podklady? Všude kolem sebe. Navazujeme jednak na to, co se v dílně dělalo už před 25. lety – tedy pro historický a scénický šerm. Původní dílna pracovala pro skupiny Equites (Rytíři země české), Fictum a další, především ze severozápadních Čech, a pro řadu německých šermířů.  Už kdysi ocenil práci naší dílny archeolog Jiří Waldhauser – dokonce v knize Jak se kopou keltské hroby je citován můj zevrubný článek o švartnových (sapropelitových) náramcích a kounovské švartně, v Encyklopedii Keltů téhož autora jsou fotky keltských nožů mého muže Petra Melče (zemřel v roce 2007), přátelila jsem se s historičkou a spisovatelkou Annou Bauerovou, která měla spoustu inspirujících nápadů… Vaškovy šperky obdivuje přítelkyně nás obou spisovatelka Františka Vrbenská a taky harfistka a ilustrátorka českých fantasy knížek Jana Šouflová. V současnosti hodně spolupracujeme s dalším kamarádem archeologem Pavlem Mošem. No, já osobně mám historické vzdělání (kdysi jsem absolvovala pomocné vědy historické a dějiny knihoven na FFUK). Pánové v dílně jsou zase o to víc řemeslníci a technici. Jezdíme na akce nikoli po celé Evropě, a ale cca od Brna po Paříž na západ, po Londýn na severozápad, po Amsterdam na sever. Navštěvujem archeoparky a muzea v přírodě, kromě muzeí klasických… A čteme a koukáme. Diskutujeme. Kromě odborníků jsou taky dost inspirativní lidi, kteří dělají nějaké historické období jako svého koníčka. A pak také hlavně šikovní lidé, řemeslníci sice ne povoláním, ale tělem i duší, jako je třeba brníř Bobr Krédl – to je fachman a vynikající člověk a kamarád. Takových je víc, kteří dovedou poradit a inspirovat.

"Den s řemesly" loni, letos bude určitě lepší!

„Den s řemesly“ loni, letos bude určitě lepší!

Teď trošku odbočím. Pohanský kruh je, jak už sám název napovídá, uskupením lidí, kteří se snaží oživit polyteistickou víru našich předků – ovšem tak, aby dávala smysl i v 21. století. Jak jste na tom se svou vírou vy?

Vendula:  Od dětství vím, že skřítkové, víly a lesní bytosti prostě jsou, jsou tady pořád, i když lidi dělají co můžou, aby je zapudili co nejdál od měst… Takže pokud jde o víru, nejvíc se blížím Keltům – každý pramínek má svou vílu nebo bohyni, každý kámen je živý… Asi bych to tady nedokázala stručně popsat. Blíží se Imbolc, svátek mé nejmilejší bohyně Brigit. Tyhle svátky vždycky prožívám. Jsou místa, kde přítomnost Bytostí opravdu vnímám. Takže asi nejvíc souzním s prastarou mytologií Keltů a Germánů.  Dost věřím runám… Zajímám se vůbec o mytologii starých národů – evropských – Slovanů, Řeků, Etrusků, i mimoevropských  –  Indiánů, i třeba Evenků. Mají mnoho společných aspektů. Ale nedefinovala bych se jako nějaký ortodoxní přívrženec něčeho úplně vyhraněného. Nejblíže mám asi k té keltské mytologii – dost hezky popsané například v Františkou Vrbenskou (Stín modrého býka) nebo Annou Bauerovou – znám dost míst, kde se ty příběhy odehrávají (klobucký menhir, Kounovské řady, Koněpruské jeskyně, kult bohyně Kotys-Epony…) a taky věřím, že všechny lidové pohádky mají jádro v pradávné mytologii a ukrývá se v nich poselství dávných bohů a našich předků.

Jaký je váš názor na smysl etnického pohanství v dnešní době, v této zemi a na tomto kontinentě?

Vendula:  Určitě má smysl. Dokonce hodně velký smysl. Díky tomu mám nějaké přátele tam, kde bych je asi nikdy jinak nenašla… Nevím, jestli pohanství je schopno přispět k záchraně Evropy. Doufám, že ano.

Co pro vás znamená pojem „vlast“ – případně „národ“? Cítíte hrdost na odkaz generací předků – všech těch „obyčejných“ kovářů, ševců, řezbářů,…?

Vendula:  Ctím hlavně kulturní dědictví, tradice, paměť krajiny taky….

Václav:  Určitě, odkaz předků je důležitý. Ale žít bych asi mohl i jinde, nežli v Evropě. Třeba v Austrálii.

Lukáš: Mám rád svůj domov.

Točník, největší z našich kocourů.

Točník, největší z našich kocourů.

Kde všude vás mohou naši čtenáři vidět? Jakých akcí u nás nebo v zahraničí se účastníte?

Vendula:  Naživo a osobně – třeba u nás v západních Čechách, 20. února pořádáme víkend s řemesly na statku v Nové Vsi. Nebude chybět harfa Jany Šouflové. První víkend v březnu na zámku v Brandýse nad Labem – Tajemství zaniklých řemesel, na Šermířské burze v Brně – Prahu vynecháváme, je tam tlačenice a vůbec nepohoda, patrně bude někdo od nás na bitvě u Sudoměře… V dubnu jsme na dvou akcích ve Francii, v sousedním Německu už v březnu na hradě Ronneburg… Na našich stránkách by se měl koncem února objevit přehled akcí a trhů, na kterých budeme. Na našem FB bude seznam taky.

Děkuji moc za rozhovor a váš čas. Přeju vám ve vaší práci mnoho úspěchů i nadále. Máte na závěr něco, co byste chtěli vzkázat našim pohanským čtenářům?

Vendula:  Každému přeju hlavně hodně štěstí, a obrovskou kliku (na Titanicu byli zdraví všichni)!

Václav:  Live and let live. Milujte se a množte se.

Lukáš :  A zastavte se, přijďte pobejt.

Odkazy: web Arrigos , Arrigos na FB

Fotografie:  Archiv Arrigos.

Reklamy
komentářů 41 leave one →
 1. Kryserka permalink
  Leden 28, 2016 11:52 am

  Pokud se někdo chce posunout někam dál od cílkovin (sory že se o ten idol otírám, také mne pozitivně zaujal a připadal mi supr, než jsem se v jeho díle nezačal babrat víc a hlavně nekontaktoval lidi z jeho oboru) k realitě, doporučuji:
  David Lewis-Williams, 2007: Mysl v jeskyni. Academia
  a
  David Lewis-Williams a David Pearce, 2008: Uvnitř neolitické mysli. Academia

 2. Kryserka permalink
  Leden 28, 2016 11:33 am

  Soudě dle informací veležrece Vladislava, je PK nejspíše:
  1) spolek vedený jedním alkoholikem a jedním tlusťochem.
  2) spolek vedený alkoholikem a tlusťochem v jedné osobě.
  3) spolek tvořený tlustými alkoholiky.
  4) spolek tvořený buď tlusťochy, nebo alkoholiky.

  Dále, vycházeje z veležrecových informací jest zřejmé, že:
  Na jeho setkáních se to vše ožere a pak serve na pěsti. Nikdo z nich nemá vyšší vzdělání než střední. Všichni jsou svobodní či rozvedení. Jejich šéf a možná i ti ostatní jsou řízeni Vatikánem a asi i Bilderbergem. Vatikán jim přikázal zdiskreditovat jakoukoli myšlenku pohanství v ČR a to tak, že podvodně vydávají living history za kultické praktiky. Dále nevěří, že vše dobré a moudré toliko od slovana pochází, též ve Velkou Tartárii, a také, že kelti a germáni jsou jen dědiční nepřátelé řízení duchem Jindřicha Ptáčníka, který je reinkarnovaným Karlem Velikým a ten je zase reinkarnovaným císařem Konstantinem. Tento škůdce pak byl ve své úplně poslední inkarnaci Adolfem Hitlerem. Dle Veležrece jsou zde krom ožralých keltů a vraždících germánů ještě židi a ti jsou z jiné planety. Tuto víru členstvo PK též nesdílí ke škodě světového pohanstva. Nesdílejí též Vladislavovu vášeň pro trička Hello Kitty a kácení božích muk a křížů, zpozdile se obávajíce obvinění z výtržnictví a poškozování cizí věci. Blábolí též Vladislavem neschválené modlitby a šijí si jakési oblečky, které jej irtují. Odmítají komunikovat telefony, nezajímá je Tučková a jiní havloidi, ani Cílek a jiní magoři. Na netu tvoří za mrzký dolar od Bilderbergu web, kde schválně v žoldu Vatikánu dezinformují tisíce českých zájemců o pohanství, z nichž by jinak Veležrec vybudoval mocnou jednotnou frontu a změnil dějiny planety. Tato jejich činnost vede k tomu, aby se nikdy nemohly úspěšně reinkarnovat miliony mrtvých západních slovanů, vyhubených zmíněným Konstantinem/Karlem/Jindřichem/ Adolfem. Též málo ctí Vladimíra Vladimiroviče Putina, který je reinkarnovaným Alexandrem Něvským, Petrem Velikým a knížetem Niklotem. Odmítají tedy kráčet v jednotném šiku do Poslední bitvy po boku Vladimíra/Petra/Alexandra/Niklota proti Adolfovi/Jindřichovi/Karlovi/Konstantinovi a jeho germánským mutantům, vytvořeným za účelem vyhlazení Slovanstva nosatými ještírky z Judeje, pocházejícími z planety Nibiru.

  Co tupý bezzásadový potomek Huna a romanizovaného Illyra hledím zděšen na to, co se vše u poradního ohně PK může objevit za exempláře. Tak mně napadá, co na to Aštar Šeran?

  • Pavel permalink
   Leden 28, 2016 1:05 pm

   Jojoj to jsem se nasmál 🙂 Zvedlo mi to náladu !!!

   • Kryserka permalink
    Leden 28, 2016 2:37 pm

    To jsem rád, to je už role nás veverek, vnášet vzruch do šedi životů, třebas i polobožských bytostí a bohů, kvíík…

  • Miroslav Frostík Mráz permalink
   Leden 28, 2016 4:33 pm

   Aštar Šeran? Toho jsme také zvali na sněm PK, žel Bohům, má poruchu na své kosmické lodi, tak nemohl přiletět. Má ji prozatím v servisu a čeká na dodání náhradních dílů. Jak prohlásil: „Prostě intergalaktický bordel.“

   • Kryserka permalink
    Leden 28, 2016 4:45 pm

    3:o))))) jsem se nasmál, že jsem si až naprskal šlupek z ořechů do monitoru.
    Ano, myslím, že kdyby se Veležrec Vladislav spojil se slavným guru Járou Nadsamcem z Olomouce, proslulým vařičem durmanových čajů Petrem Chobotem, hlavou českého jogínstva satguruem Jiřím Vackem a vyslance Plejáďanů Ivo Bendou, zažili by jste nefalšovaný Ragnarok. Napřed by se ovšem musil nechat Nadsamcem odháčkovat, šmankote Hurvajz…

  • Trn permalink
   Leden 28, 2016 7:23 pm

   Ještě nutno dodat k těm, kteří náhodou mají manželky či přítelkyně. Tyto ženy jsou nehezké a samozřejmě neúspěšné. Vladislav se jistě s mnohými z nich setkal, tak to může zcela korektně potvrdit.

   • Kryserka permalink
    Leden 28, 2016 7:47 pm

    A jsou ty ženské taky tlusté a alkoholičky, nebo jen alkoholičky, nebo jen tlusté? Jestli je tedy podmínkou na členství v PK být tlustý a alkoholik tak jsem v rusutru, neb nejsem ani jedno ani druhé. Hele, nestačilo by být jen tlustý? Já bych si dal nějaký stranický závazek, že do konce nějaké vaší pohanské pětiletky opravdu přiberu alespoň do průměrné váhy. My veverky bohužel musíme být lehké váhy jinak je průser se skokem i šplháním.

    http://hobby.idnes.cz/tlusta-vylekana-veverka-se-netrefila-na-vetev-fow-/hobby-mazlicci.aspx?c=A151229_142650_hobby-mazlicci_mce

    Vůbec to není tím, že bych pohrdal tlustými alkoholickými pohany, to vážně néé..

 3. Malvaz permalink
  Leden 27, 2016 11:14 am

  Mne by jenom zajímalo, jak konkrétně by si Vladislav představoval to „pohanství pro současného člověka“, bez living history, rekonstrukcí, trampství, settkávání nad alkoholem a pod. Pohanství, které by se stao masovou záležitostí. Napadá mne jedině něco jako nacismus. Ovšem, bez přebírání kostýmů a rituálů historického nacismu- to by bylo zase jen living history… 🙂

  • Miroslav Frostík Mráz permalink
   Leden 27, 2016 11:29 am

   Tak to se nikdy nedovíme. Až se se sem zase vrátí, opět bude poukazovat, co děláme špatně, ale nedá nám návod na jedině správné pohanství. Nejsme hodni.

   • Kryserka permalink
    Leden 28, 2016 4:46 pm

    Hlot, hlot, čuchám, že se snad už pro vlastní dobro nevrátí…

  • Rushwolf permalink
   Leden 27, 2016 11:49 am

   Tak hlavně Vladislav nějak opomněl několik zásadních faktů.. nesrovnává… když se mrkneme za oceán na šintoistické „pohanské“ japonsko… neznám jinou zemi na světě kde by lidé podléhali novým módním trendům tak rychle, jako tam, je to moderní země, plná úspěšných lidí… a přezto jejich náboženská praxe je plná tisíciletých anachronismů, tradičních oděvů, postupů atd. Tvrdit, že v Evropě by to tak nebylo a že moderní evropský pohan, který slaví svátek v tunice z vlny nebo ze lnu je představitelem nefunkčního anachronismu je nesmysl. Funkce oděvu není jen ta, ež má člověka zahřát a schovat jeho nahotu, často se člověk oblečením vymezuje, jinak chodí do práce, jinak na koncert, do divadla, jinak se obléká na rituál… a stejné je to i s pomůckami.. můžeme používat nádoby z nerezu, ale i mě připadá taknějak patřičnější volský roh… je to anachronismus, ale o tom vždy lidové pohanství bylo… co je vlastně dnešní folklor, než anachronismus, ozvěny lidových obyčejů a tradic? Má snad moderní člověk zavrhnout folklór? Tak proč by nutně pohan musel zavrhnout ve svých rituálech věci minulosti, které mají často hlubší symbolický význam, než předměty současné?

 4. ledňák permalink
  Leden 24, 2016 8:14 am

  Příznivci Kruhu zdravím, jeden takový osobní postřeh:
  možná by měl mít Vladislav svou kolonku na liště, ať nezdržuje a neotravuje jiné čtenáře a přispěvatele. to se vážně nedá číst.

  • Vladislav permalink
   Leden 25, 2016 9:31 am

   Milý Ledňáku, člověče, který tady nikdy nic nepublikoval, další pokuse, jak dát „odjinud“ (protože členové PK se mnou přece nekomunikují, tak to musí udělat někdo jakože jiný) vědět, jak někomu neustále šlapu na kuří oko, existuje jedna taková stará indiánská moudrost:

   – orel ztratil nejvíc času, když se učil u vrány.

   Milý Pohanský kruhu v dnešní cimrmanovské living history podobě,
   Můj čas špinění se s bratrstvem kočičí pracky končí. Osud PK je zpečetěn, tato organizace má před sebou v nynější podobě nanejvýš několik let. Víc a víc si uvědomuju, jak je pod moji úroveň přesvědčovat o svém pohledu na svět někoho, kdo má problémy nejen někam se posunout, udělat si aspoň maturitu a získat průměrně placenou práci, ale často se zbavit i patologické závislosti na alkoholu a nadváhy.
   Nenašel jsem v PK, už ani v časech, kdy jsem byl jedním z jeho zakládajících členů, až na jednoho či dva muže, který/ří je/jsou dnes na tuto organizaci naprosto stejného názoru, jako já, nikoho, ke komu bych dokázal vzhlížet, obdivovat ho, u koho bych cítil, že mi může být vzorem, od kterého bych se mohl a měl mnohému učit.
   Odmítám klesat na tuto úroveň, protože jsem prostě ve svém rozvoji jako etnický pohan i člověk dál, než většina z vás, a je úplně jedno, jak to bude nebo nebude kým vnímáno.
   Už jsem to jednou sliboval, ale tehdy nedodržel: končím. Teď jsem silnější a hlavně méně idealistický, než jsem byl tehdy, takže teď už to dodržím. Spíš voda poteče do kopce, než bych to zradil.
   Užijte si tedy hoši, své cesty trampíků, rekonstrukcionalistů bitvy u Slavkova, euroindiánů, pokoušečů se o sblížení se skutečnými pohany, kteří vám přitom jen slušně říkají to, co říkám já neomaleně, spoluorganizátorů Living History, kam navzdory počasí proudí méně a méně nejen účinkujících, ale i pohanů odjinud a návštěvníků, nechápačů toho, co se dnes ve světě doopravdy děje, neúspěšných sbližovačů se s chovatelkami čs. ovčáků, organizátorů sněmu PK, na který dorazí tři lidé, cimrmanovských českých Keltů a Germánů, kteří jsou těm skutečným jen pro smích. Vikingů, kteří se nechali lehce pokřtít, nevěřili téměř v nic a kromě mořeplavby uměli především loupit, příbuzensky se množit a vraždit, což řeší kradením dětí dodnes, křesťanů, jejichž stokrát cíleně překroucené informace snaživě opakujete, a především – užitečných idiotů. Jste nástrojem něčeho, co nechápete a pochopit se bráníte, svou činností zavíráte bránu k pohanství stovkám a možná tisícům dalších lidí, majících jen tu „chybu“, že jsou příliš inteligentní a poučení na to, aby toto přehlédli.
   Pokud se nic nezmění, svou hru nevědomky dohrajete tak, jak vám někdo bez vašeho vědomí předepsal. A jak říkala moje fyzikářka na gymplu: „divil bych se i břuchem, kdyby tomu tak nebylo“.
   Takže finito, soudruzi.

   • Pavel permalink
    Leden 25, 2016 10:29 am

    V životě jsem nepotkal člověka s tak šíleným egem…

   • ledňák permalink
    Leden 25, 2016 6:52 pm

    Vy milý dobráku, já nemusím publikovat na tomto webu (publikuji jinde a v jiném oboru). Tyto články mne zajímají a tím pádem i následné diskuze, pokud ze sebe děláte hvězdu nejprvnější velikosti, tak rád něco připíšu. V životě jste mne neviděl a na přímé otázky též neodpověděl (nejen mě), ale pokud teda znáte i velikost mých bot, rodné číslo a obsah mého loďáku. Ještě vám mohu prozradit, že na z. vestě jsem měl čísla 37 a 19. Tak ať v tom máte pořádek.
    Pánové Frostík, Miky, Myslič a další mě znají osobně, takže nejsem výplod vašeho paranoidního mozku. Jen je škoda, že mi na to už neodpovíte. VŽDYTˇ JSTE TU S NÁMI SKONČIL, ŽE.

    Pavle to ego není asi jen šílené, já bych typoval že i dost dlouhé.

  • Kryserka permalink
   Leden 28, 2016 11:38 am

   Třebas by zde mohl mít speciální sekci? Tím by jste jej nemusili cenzurovat, což jak jsem pochopil z úcty ke svobodnému vyjádření kohokoli na svých stránkách nechcete – dost je už cenzurovaných Novinek, Televizních novin, MF dnes, Lidovek, Reflexu a podobného havlistického škváru, že. Na druhé straně by jednak bylo celé Vladislavovo učení pohromadě, a všechny jeho perly by takříkajíc zářily v jediném náhrdelníku. Možná by se nad tím pak i sám zamyslil, což by mohlo mít velmi pozitivní terapeutický dopad.

   • ledňák permalink
    Leden 29, 2016 5:03 pm

    Zdravím, lépe to snad ani nelze vyjádřit.

 5. Vladislav permalink
  Leden 24, 2016 7:33 am

  Kryserka-jeste poznámka: neobhajuji Tuckovou, ale směr, o kterém píše. Vědomectvi, tedy ten nejryzejsi zdroj pohanství. Směr, ke kterému se nedostane většina lidi možná nikdy a vůbec, a ke kterému rozhodne nevede cesta pres ozrakecke pivní dýchánky a studium kopii opisu kopii zdrojů sepsaných jakymisi křesťanskými mnichy. Alkohol nicí charakter, zabijí v člověku přirozené schopnosti, intuici, predvidavost, a kdo ho neumí držet na uzde, nemá právo školit druhé o ničem. Jediné pohanství, které muže tvrdit, ze vyrůstá z reálných kořenu, se musí zakládat na tom, co v nas zůstalo evidentně z předkřesťanských času, v našem myšlení, zkušenostech a instinktech. A tam je úplně jedno, jestli si k tomu oblecu obleček rádoby z 8.stoleti, nebo pustím duc-duc techno. Forma je jedna věc, ale OBSAH věc druha.
  Co z toho je asi podstatnější, co myslíte?

  • Václav permalink
   Leden 24, 2016 7:03 pm

   Můžete rozvést, co si představujete pod vaším pojmem: „… co v nás zůstalo evidentně z předkřesťanských časů, v našem myšlení, zkušenostech a instinktech.“ ?
   Je dokázáno, že jsme formováni společností, rodinnou výchovou a životními zkušenostmi. Instinkty a modely chování, vycházejí z naší přirozenosti a nemění se. Jak by se chovali dávní pohané v dnešní době blahobytu a konzumu? Nezneužívali by třeba sociální dávky?

   • Vladislav permalink
    Leden 25, 2016 8:39 am

    Na to Vám velmi rád odpovím. Jak píšete, „instinkty a modely chování vycházejí z naší přirozenosti a nemění se“. Dávní pohané blahobyt a konzum zažili také, četl jste někdy třeba o tom, jak se vedlo slovanským baltským přístavům, než je dobyli, pokřtili a ukradli Němci? I arabští cestovatelé popisují v těchto oblastech blahobyt, který nikde jinde, v místech dávno skovaných monoteismem, nenašli.
    Na Moravě zase například mezi 9. a 13. stoletím na základě vykopávek klesla průměrná tělesná výška populace o 12-15 cm. Přitom 13. století bylo obdobím nejmasovější kolonizace, expanze, kdy si na své přišel kdekdo. Proč tedy k tomu asi došlo?
    Sklony zneužívat sociální dávky nebo dobrotivost a šlechetnost druhých má za jisté situace skoro každý. Ne každá společnost to ovšem toleruje. Toleruje to hlavně společnost zatížená historickou vinou, tedy např. evropská zatížená kolonialismem, či blíže např. německá, která z extrému fašismu přešla k opačnému extrému, tzv. „vítačství“.
    Co v nás zůstalo z předkřesťanských časů? Právě ty instinkty. Ochrana rodu a rodiny, úcta k přírodě a touha poznat ji, schopnost obětování se pro vyšší celek svých nejbližších. Přitom nikoliv „nastavování druhé tváře“. Přirozené hledání a nalézání posvátného ve světě stvořeném někým, kdo nás přesahuje. Objevování souvislostí a kauzalit, Hrdost a šlechetnost jakožto instinkty.
    Představte si, že byly časy, kdy lidé měli JINÉ hodnoty. Dnes je bezostyšně podsouváno, jak pohané loupili, brali otroky, mysleli pouze na své nejnižší pudy – KÝM? I kdyby to byla pravda – zločiny „protistrany“, tisíckrát hroznější, jsou odbývány máváním rukou nebo zamlčovány zcela. Uvědomují si takoví lidé, komu tím slouží, kdo jim jen umně podstrkává své konstrukty, aby pak pod rouškou pohanství mohli hlásat lži, které Systém potřebuje rozšířit? Že se vlastně nic tak hrozného porážkou pohanství nestalo, byl to logický a přirozený vývoj, protože všichni jsme i tak víceméně stejní, že?
    Systém pracuje tak, že k 90% pravdy přimíchá 10% jedu a lži. Lidé kteří mají tyto informace konzumovat, pak na základě těch 90% pravdy přijmou i těch zbylých 10% – zatímco kdyby jim někdo podal ty lži v „neředěné“ podobě, poznali by to a odmítli.
    Takto se dneska „pracuje“ s pohanstvím. Takto kdysi „pracovalo“ i křesťanství, a stejně jako dnes, ani tehdy nebyla většina lidí tu umně zabalenou a naředěnou lež schopna poznat. Pokud máte přijmout 100 mg jedu, je úplně jedno, jestli to vypijete ve dvou litrech džusu nebo spolknete neředěné v malé tabletce. To první ale v pohodě a nevědomě uděláte, to druhé bezpochyby odmítnete.

   • Václav permalink
    Leden 25, 2016 9:29 am

    Mám pocit, že si ty staré a „dobré“ časy dost idealizujete. Ale to je váš úhel pohledu.

 6. Vladislav permalink
  Leden 24, 2016 7:22 am

  Kryserka: Vy jste jasny. Je velmi pravdepodobne, ze jste byl vytvořen PK za cílem polemiky s Vladislavem, kterou ovšem samotný PK jako takový odmítá, ale rozhořčeny „nestranný pozorovatel“, který se na to proste už nemůže dívat, se do ni pustí. Prozrazuje Vás Vás osobní styl, kdy stejne bezzube, jako někteří členové PK proti mne vystupujete témeř výlučně z pozice ad hominem, protože proste víte, ze v argumentaci k faktům byste prohrál!
  Projekt PK si přivlastnili lidé průměrných znalosti a schopnosti. Pokud mám takové kvality, ale přesto chci něco řídit a o něčem rozhodovat, nemůžu strpět, aby se mnou v takové skupině byli lidé, kteří si z pohledu svých znalosti a schopnosti budou troufat se mnou polemizovat! Raději budu své pojetí pohanství šířit mezi desítkou stejne vybavených soukmenovcu, než bych riskoval výstup na vyšší level – kde bych se ovšem mohl stát už jen jedním z mnoha…Přesne toto je dnešní PK – a ti konkrétní lidé, o nichž tímto mluvím, velice dobre vědí, ze jde o ne.
  Ke komunikaci jsem nabídl nejen telefon, ale i e-mail. Odmítl jsem účast na akcích, kde jsou tři lidé, kteří jsou v okamžiku, kdy tam přijedu, už v silne opilem stavu, a odlišné názory mají primitivisticky tendenci vyjasnovat si pěstmi. Na tuto úroveň nehodlám jít.
  Jinak myslím uvádím jasne příklady, kde to funguje. Nejsem ten, za koho by me soudruzi rádi vydávali – urypanec, který kritizuje všechno a všechny. Ale nedopustim, aby si, z důvodu svého neúspěchu v jiných aspektech života v kombinaci s potřebou vyniknout, přisuzoval patent na moudrost v oboru, který je z hlediska dějinné podstaty národa, jehož jsem součásti, kdekdo.

  • Kryserka permalink
   Leden 27, 2016 4:29 pm

   Takže já jsem vymyšlenej? Fakt si to myslíš, Vladislave? Kým jsem z těch zlotřilců z PK vymyšlenej konkrétně? Frostíkem, Mysličem, Volosem, Fíbou, Rushwolfem, nebo nějakým jiným ze tvých fiktivních nepřátel?
   Ach jo…to je fakt rozhovor jak v blázinci. A ještě se zeptám – ani muslimáci nemaj papeže, pročpak by ho měli mít pohani? Maníka, co by určil c je jediné správné a všechny ostatní poslal do ohně pekelného, nebo na ně vyhlásil fatwu nebo co. Fakt nevím, jak si to v praxi představuješ, hodláš jakéhokoli své odpůrce jen vyloučit z Jediné pravé pohanské církve, nebo rovnou nechat upálit či ukamenovat? A nestačilo by obřadní spálení jeho díla, třebas?.
   Můj pocit je, že ses sám pasoval do role nějakého velekněze celého slovanského pantheonu a to není nic než psychóza, s prominutím. Legraci si evidentně neděláš a myslíš ten svůj jediný patent na veškeré poznání a rozum naprosto vážně. Vede tě k tomu nějaké zjevení, hlasy, nebo jiné vnější věci, nebo jen vlastní názor a prostě tvůj rozumový závěr, nebo jen emoce a nedoceněné ego? Protože v prvním případě je to holenku nejspíše schizofrenie a v druhém blud, a je třeba se s tím stavit za psychologem, a pokud už slyšíš i hlasy bohů a mluvíš s převtělenými pohany tak spíš za psychiatrem, a to si nedělám legraci – dřív, než začneš být nebezpečný sám sobě.
   Onemocnět může každý z nás a zbláznit se není žádná ostuda. Vzpamatuj se, chlape, ty jsi úplně mimo realitu. Mimo normu je tu těch lidí víc, ale opakuji – ty jsi mimo realitu, nejsi ji schopen už vnímat. A to je znak psychózy jako hrom.

 7. Kryserka permalink
  Leden 22, 2016 7:39 pm

  ..sečteno a podtrženo, ten její výmět seriózního zájemce o problematiku kopanických bohyní spíše znechutí až odradí.
  Je to prostě užvaněné, frustrátské a prolhané havloidní hovado a celé to „dílo“ slátala dílem z touhy po finačním úspěchu, který se oprávněně nekonal, dílem ze svým četných komplexů. Je to v podstatě jen nepříliš čtivý dokument o její psychopatologii, a tím taky veškerá jeho informační hodnota začíná i končí.

 8. Vladislav permalink
  Leden 21, 2016 5:33 pm

  Ales: kdo vůbec jste? Co děláte? Už jste někde publikoval aspoň nějaké své názory, články, nebo jste jen alter ego jistých lidi? Víc energie Vám nemá smysl věnovat.

  • Aleš permalink
   Leden 22, 2016 10:03 am

   😀

   • Kryserka permalink
    Leden 27, 2016 4:30 pm

    Jestlikak ty nejsi alter ego Niddhoga nebo Vidofnira? Jako by tě Rattatoskr odněkud poznávala, ty neřáde :o)))

  • Václav permalink
   Leden 22, 2016 10:47 am

   Pokud budeme měřit stejným metrem, jak jste na tom Vy? Kde se projevujete mimo tyto stránky? Rád bych si něco od vás přečetl i mimo Pohanský kruh.
   Nevím jestli je správný názor členů Pohanského kruhu, nechat vás tady se propagovat, ale váš přístup je spíš těmto zajímavým stránkám, na škodu. Pravidelně se opakujete ve své zášti proti nim. Jak jsem si pozorně pročetl zdejší stanovy (na jejich sestavení máte, dle komentářů, hlavní podíl) museli vás vyloučit pro stálé porušování vašeho vlastního kodexu. Tohoto: 4. Neexistují žádné syntetické návody, jak přesně žít, která přikázání a jak často dodržovat. Cesta každého jednotlivce je jedinečná a neexistuje nic jako „univerzální morálka“. Vše je „správné“ nebo „nesprávné“ pouze v kontextu podmínek, okolností a původce toho, co bylo provedeno. Každý čin je nutno posuzovat nejen podle něho samotného, ale především dle jeho dopadu, úmyslů, jež k němu vedly, důsledků, které měl a všech okolností, které jej provázely.
   Dalo mi to práci se zde orientovat, ale po tom, co jsem si našel všechny souvislosti, nechápu, že vás tu trpí.
   Mohl by se mi k tomu vyjádřit někdo z vedení Pohanského kruhu?

   • Vladislav permalink
    Leden 22, 2016 12:41 pm

    Jsem zde stále z jednoho prostého důvodu: dle mého názoru způsob, jímž PK prezentuje etnické pohanství, skutečnému pohanství velmi silně ŠKODÍ a je třeba na to upozorňovat veřejnost. Jako není kompetentní léčitel doporučující bylinky na žlučník k operaci žlučníku, tak není současné „vedení PK“ (abych použil Vaše slova) kompetentní k tomu, aby do světa troubilo, co je a co není etnické pohanství. Tito lidé si ten termín přivlastnili, doslova ukradli, a tím, jak tuto věc prezentují, odrazují desítky, možná stovky dalších zájemců, kteří by skutečné pohanské věci mohli napomoci. Zcela přitom ignorují, či se doslova vysmívají mnoha skutečně etnickým pohanským směrům, a to jen na základě vlastní neznalosti, neschopnosti chápat nebo – PŘEDEVŠÍM – strachu, že by v konfrontaci s nimi už nemohli být takovými guruy, na něž si hrají.
    PK je dnes organizace slučující zejména jinak profesně neúspěšné lidi, koníčkáře v oboru living history, razící teze o pohanství, které prostě NEJSOU PRAVDA. V životě nepříliš úspěšné „alternativce“, kteří (by) za jiných okolností vyznávali jinou módu, a kteří, až móda pohanství skončí, ji taky vyznávat budou.
    Je to vážná věc. Je to urážlivá věc. Za pohanské myšlení zemřely desetitisíce našich předků, takže je velice snadné uchopit tyto věci urážlivým, plytkým, degradujícím způsobem. Srovnal bych to např. se situací, kdy by se snažila přivlastnit si primát na upomínku hrdinské smrti parašutistů odpovědných za atentát na Heydricha skupina opilců a nezaměstnaných feťáků.
    Bylo mi vytýkáno, že kritizuju vše, co souvisí s již existujícími pohanskými skupinami. Není to pravda. Žiarislavova Rodná cesta nebo někteří lidé z tolik vysmívaných „védistů“ patří úplně jinam.
    Několikrát jsem „vedení“ nabízel myšlenkovou konfrontaci, ale byl jsem buďto jen odbytý offline komentářem, nebo demonstrativně zvaný na nějaké ožralecké párty, kde jediné, k čemu byli někteří pivní hrdinové ochotní, bylo dát mi po pár pivech do zubů – než usnuli.
    V PK bylo několik lidí, kteří intelektuálně, životním stylem, nebo vzděláním i znalostmi natolik převyšovali současné „vedení“, že byli vyštípáni, aby mohla zvítězit ambiciózní průměrnost pivních hospodských gerojů.
    Na webu „bratrství“ najdete úvodní stanovy PK, na kterých jsem se skutečně podílel – a posuďte prosím, co z nich nedodržuju já a co ti, kteří mě neustále napadají.
    Já svůj vlastní projekt připravuju, ale to víte: postavit kvalitní dům, který má vydržet i potomkům, dá „trochu“ víc práce než stlouct ze shnilých prken kůlnu – i když i v té se dá bydlet:-) Jen to asi nebude ten nejdůstojnější způsob!

   • Miky permalink
    Leden 22, 2016 3:50 pm

    Václave, PK žádné vedení nemá, o všech věcech týkajících se organizace hlasujeme na sněmech nebo prostřednictvím uzavřené skupiny na facebooku, do které byl ostatně Vladislav dlouho před svým vyloučením opakovaně zván a nikdy nepřijal. Vždycky říkal : „Máte můj telefon.“ Jenže po telefonu se holt kolektivní záležitosti vyřizují špatně. Naživo jsme mu zase připadali znečištěni alkoholem, takže to dopadlo, jak to dopadlo. Nyní je Vladislav přisátý k tomuto webu jak pijavice, všechno komentuje a všechno děláme samozřejmě špatně. On má ale pocit, že nám zvyšuje návštěvnost a že musí uvádět na pravou míru všechny bludy, které podle jeho názoru šíříme. Nikdo se s ním už nechce bavit, protože to stejně nikdy k ničemu nevedlo, takže se teď pro změnu ukájí i pocitem, že nám došly argumenty, ale dopřejme mu to, bláznům se prý nemá odporovat. Ten jeho připravovaný projekt mu určitě vyjde, protože jak on říká „kvalita se pozná podle výsledků“ a pak obklopen tisíci následovníky se třeba konečně začne zabývat něčím svým, a přestane otravovat vzduch tam, kde o něj nikdo nestojí.

   • Kryserka permalink
    Leden 22, 2016 7:53 pm

    No, ta otázka co zmiňujete, by mne taky zajímala – položil jsme ji přímo V a odpověď mi zůstal dodnes dlužen. Jsem sám zvědavý, jak vám na ni odpoví lidi z PK. Myslím, že zde V. hraje úlohu obecního blázna. Jeho rolí je vlastně jakási pojící katarze pro celou skupinu. Pozorovat, jak Pepek Vyskoč exhibuje a co zase vymyslí, a pak jej svorně odsoudit (což zde příliš neprovozují, ale dříve by se leccos našlo). U něj je to daleko horší – masochistická snaha být za každou cenu středem pozornosti a obávám se, velká dávka megalomanie a mesiášského komplexu – co to tak sleduji místy už hraničící s psychopatickými projevy či bludy.
    Je to smutné, pokoušel jsem se přijít na to, proč tak činí, a poté jsem se mu pokusil vysvětlit, že tímto chováním shazuje sám sebe i onu skupinu jíž býval prý členem, koneckonců jde o skupinu duchovní praxe, což neí jen tak nějaká parta zahrádkářů – to zavazuje – a taky, že ošklivě porušuje zásady jichž je jak se zde lze dočíst sám spolutvůrcem – ale jak bych hrách na stěnu házel.
    Obávám se, že V. exhibování, výlevy poučování a snaha dokázat svou pravdu jsou pro něj již daleko přednější, než reálný pohled na to, jak působí trapně až směšně a hlavně, že jde proti vlastním zde deklarovaným zásadám.
    Já si z toho už někdy utahuji, a to ty chlapy neznám, ale v zásadě je to mnohem víc smutné, než směšné.

   • Václav permalink
    Leden 24, 2016 7:10 pm

    To je stále dokola pane Vladislave. To píšete pokaždé.
    Opakuji.
    Pokud budeme měřit stejným metrem, jak jste na tom Vy? Kde se projevujete mimo tyto stránky? Rád bych si něco od vás přečetl i mimo Pohanský kruh.

 9. Leden 20, 2016 1:30 pm

  Vážení čtenáři našeho webu,
  pokud se podivujete nad komentáři jistého VLADISLAVA, potom vězte, že se jedná o psychicky vyšinutého jedince, který trpí utkvělou představou, že pouze on má recept na jediné pravé pohanství, všichni ostatní si na pohany pouze hrají a uvědoměle či neuvědoměle slouží zlým Anglosasům a Vatikánu.
  Po mnohých předchozích zkušenostech jsme zjistili, že Vladislav nedokáže přijímat ani pádné argumenty a každá naše reakce na jeho komentáře ho vždy pouze vyprovokuje k dalším nekonečným komentářům plným bludů, urážek a polopravd. Členové Pohanského kruhu se proto rozhodli na jeho další příspěvky nereagovat. Mrzí nás, že je Vladislav natolik ubohý, že místo aby si založil své vlastní stránky prostřednictvím kterých by své psycho-výplody šířil, dále zapleveluje svými komentáři stránky naše. Nechceme ho, ale blokovat, nebo mu příspěvky mazat, protože by měl pocit vítěze a jistě by nás hned obvinil z cenzury. Jedinou naší reakcí bude tak nadále zveřejňování tohoto prohlášení.
  Buďte k nám tedy prosím shovívaví a nenechte se jeho pomatenými komentáři odradit. Třeba konečně sám pochopí, že většina příznivců PK o jeho plky nestojí…i když asi spíš ne. Je to prostě chudák, který nic nedokázal a nikdo ho nebere vážně.

  • Vladislav permalink
   Leden 21, 2016 10:01 am

   Á, opět náš starý známý srabácký offset komentář, který je i tak zbytečně dlouhý, protože by se dal shrnout do jediné věty:

   Bojíme se tě a nemáme žádné argumenty.

   Jediný rozhovor např. s autorkou Žítkovských bohyní Kateřinou Tučkovou, nebo geologem Václavem Cílkem, by stačil k poznání, že i v této zemi je cca o dva řády víc lidí s pohanským myšlením (či aspoň se zabývajících pohanskou tématikou), než někteří jedinci srabácky tvrdí, aby mohli být Někým před svými několika „soukmenovci“.

   A aby mohli, za nadšeného aplaudování všech celkem 30 Čechů a Moravanů, kteří jsou téhož názoru, i nadále předstírat, že pohanství = living history.

   Jenže stál by nynější PK takovýmto známým a respektovaným osobnostem vůbec za rozhovor?

   A měl by někdo z PK vůbec intelektuálně na to ho vést?

   Každá životaschopná skupina potřebuje jak dělníky, tak vojáky, tak i mozky. Pokud má jenom dělníky, jde o sranda-spolek, který má akorát tak na to, aby metodou Ctrl+C – Ctrl-V vkládal předpřipravené komentáře.

   • Aleš permalink
    Leden 21, 2016 12:05 pm

    Pokud se Vám nelíbí tato stránka,tak sem nechoďte a články nečtěte. A pokud už mluvíte o Living History tak dokažte co jste dokázal vy. Proč si nevytvoříte vlastní web? Třeba by Vám na jeho základě změnili léky nebo ošetřujícího lékaře……..

 10. Václav permalink
  Leden 20, 2016 11:18 am

  Mám rád šikovné lidi. Nejspíš proto, že na rukodělnou práci nestačím. Je hezké, když se někdo může živit tím, co ho baví. Těší mě, že Petr Melč má pokračovatele.

 11. Vladislav permalink
  Leden 20, 2016 9:51 am

  Toto ovšem nemá (kromě názorů členů té skupiny) s pohanstvím společného vůbec nic. Je to výroba domněle historických předmětů, tedy living history. Vytvářet repliky keltských artefaktů z doby pár set let po nebo kolem začátku křesťanského letopočtu (proč zrovna z té doby?) a spojovat to s pohanskou tradicí, je stejné, jako by praotec Čech, v rámci údajné pohanské tradice, zabalený do medvědí kožešiny, rval zuby nebo řezal pazourkem syrové maso.
  „Pohanství“ v tomto vydání nedokáže vybřednout z orientace na minulost, čemuž také odpovídá ta zanedbatelná hrstka příznivců (navíc se rekrutujících neustále víceméně z jedné a téže společenské skupiny), kterou má.
  Pokud budu 18letý kluk nebo 60letá paní s pohanským či „protopohanským“ myšlením, budu s největší pravděpodobností mít úplně jiné starosti a představy, než si spojovat svůj život s nějakými LH směry. A proč bych taky měl/a?. Proč bych si měl/a asociovat pohanství s nějakými historickými předměty? S jakoukoliv konkrétní dobou v minulosti? Keltové, Germáni, Slované, měli ve SVÉ DOBĚ kulturu odpovídající JEJICH DOBĚ. Dnes by chodili v riflích nebo oblecích, pro zvýšení svého vlivu studovali a pracovali, používali chytré telefony, jezdili v autech a řešili problémy, které řeší každý jiný člověk O keltství, které mělo mnonohonásobně menší vliv na naše dějiny než slovanství, nicméně je to pro nemálo vykořeněných sebestylizujících se týpků zejména z České kotliny prostě móda, móda, a zase móda, nemluvě.
  Před 2 lety jsem byl na oslavě letního slunovratu, kterou pořádal ve slovenských horách Žiarislav. Nepočítal jsem, kolik tam mohlo být lidí, ale nejméně 300 to bylo určitě. Nejen „alternativní“ chlapi ve věku 25-50, ale prostě i desítky těch babiček, puberťáků a malých holčiček nebo chlapečků. Bohatí, chudí, dělníci, manažeři, nezaměstnaní, vědci, invalidé, ateisté, védisté, formální křesťané … všechno možné. Reálný průřez soudobou společností. Všichni ti se dokázali sjednotit a tu akci si užít.
  Nic takového v ČR plné Keltů, Vikingů a Římanů není možné. České pohanství je impotentní, a dokonce si už začíná nalhávat, že jiné prý ani být nemůže. Jak – pouze jinými slovy – uvedl slušně i Žiarislav v rozhovoru, který vyšel na těchto stránkách: hledá kořeny tam, kde ŽÁDNÉ KOŘENY NEEXISTUJÍ. Hraje si na Kelty a Vikingy, čímž je skutečným Keltům a Vikingům tak akorát k smíchu.
  Kolik z vás ty Kelty či Vikingy osobně zná? Kdo z vás pobýval kdy ve Švédsku nebo třeba v Irsku? Kdo se seznámil s jejich kulturou, kdo tam má osobní přátele či známé, kdo to SKUTEČNĚ cítí ve své krvi a ztotožnil se s tím?
  A kdo si to jenom někde pohodlně načetl, protože k těmto směrům existuje asi tak 50% více informací různé úrovně, než třeba ke slovanství?
  Měřítkem pravdivosti čehokoliv je VÝSLEDEK. Můžu si nalhávat, jak jsem dobrý, třeba od rána do večera, ale pokud dělám přednášky pro pár lidí, pokud si troufám vyslovovat generalizující moudra a poučky o věcech, které se kdysi týkaly 100% mých předků, ale sám mám nějakých deset příznivců, tak potom asi nemám pravdu.
  Sesypejte se na mě za toto, ignorujte to nebo se vysmívejte – to je vaše věc. Je to míněno dobře, protože šance, že dojde v budoucnu k odimpotentnění pohanství v českých zemích, tady, i když malá, pořád ještě je.

  • Kryserka permalink
   Leden 22, 2016 8:41 am

   Vladislave, když už jsi u těch Žítkovských bohyní, není to než kopa sraček a slátanin, a kdyby se autorka objevila někdy na Kopanicích, znám dost lidí co by jí za ten její výblitek s chutí po zásluze rozflákali držku.

   „Tů Tučkovu by bylo potřeba pověsit za piču do udírny, uřezával bych z ní prasatům a děckám to zakázal žrat.“ – cituji jednoho z nich – vyjádřil svůj názor sice drsně, ale dosti přesně.
   Zkus si zjistit fakta, než o něčem budeš mlít. A vůbec, co to, že zrovna ty, starý Putinofil, se biješ za takový havloidní odpad nejhoršího druhu?

   • Vladislav permalink
    Leden 22, 2016 12:16 pm

    Neřeším osobu autorky, vím, že je to havlistka. Řeším její intelekt, řeším to, o ČEM píše. Spousta taky-pohanů se totiž domnívá, že se k pohanství propracuje četbou nějakých stokrát přemletých a předschválených zdrojů, a naprosto neřeší fakt, že jedním z atributů pohanského myšlení, který tu byl ve zbytcích ještě před desítkami let, bylo tzv. vědomectví, jasnozřivost a na něj navazující „čáry“. Jediný, kdo toto dokáže reflektovat, je Žiarislav. Pohanství je především „stará“, tradiční moudrost, a té nedílnou složkou bylo vědomectví. Ne living history odlévání náramků, šití oblečků a blábolení modliteb, kterým ti lidé stejně nerozumějí, ale skutečná znalost přírody a z ní vycházející poznání, ne papouškování několika povolených, stokrát přepisovaných a dávno bezpečně prověřených „seríózních zdrojů“.
    Např. na Valašsku bylo vědomectví rozšířeno ještě před 150 lety. Ti lidé skutečně něco VĚDĚLI, existuje o tom spousta informací. Pomáhali a byli ctění. Pohanství je o VĚDĚNÍ, nikoliv o slepé víře, kdy pouze takoví „pohané“ zamění Ježíše za Odina. Pohanství, to je především tradiční moudrost, a pokud žádnou nedisponuji a nepoznám ani většinu stromů či keřů, měl bych se asi začít označovat za něco úplně jiného.

   • Vampír obecný permalink
    Leden 22, 2016 7:36 pm

    Jenže ona do toho namíchala hafo vyložených lží, z nichž některé poškozují dodnes žijící lidi či potomky zmíněných..a těch nikoli lží ale vyložených blbostí – boj bohyň s StB, a předtím se skupinou Ahnenerbe, ach jo, vždyť to je horší slátanina než výplody Aštara Šerana!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: