Skip to content

Mysličova přednáška v Brně

Leden 17, 2016
tags:

P1000832Pohanský kruh včera uspořádal v brněnském knihkupectví Skleněná louka poloveřejnou přednášku „Etnické pohanství – víra a filosofie pro 21. století“. Soukmenovec Myslič v ní během cca hodiny a půl shrnul základní tradice evropského pohanství: řeckou, římskou, keltskou, germánskou a slovanskou. V úvodu definoval podstatu etnického pohanství a jeho podoby ve světě. Představil zdrojovou literaturu, z níž je možno při pohanské praxi  dnes vycházet. Navázal tak na svůj seriál Pohanská knihovna, který uvádí na našich stránkách. Zvláštní pozornost věnoval podvrhům či údajným původním zdrojům, které jsou v daných tradicích problematické. Závěr patřil diskusi k prezentovaným informacím.

Děkujeme všem návštěvníkům za účast i jejich podněty. Zvláštní dík patří samozřejmě Radkovi za poskytnutí prostor! Podobnou přednášku by Myslič rád zopakoval i v jiných městech. Pokud máte zájem být o našich akcích předem informováni, kontaktujte nás e-mailem či na FB. Zvukový záznam  přednášky v Brně si můžete ve formátu .wav stáhnout zde, heslo: PK

Reklamy
komentáře 4 leave one →
 1. Vampír obecný permalink
  Leden 18, 2016 6:24 pm

  No na jihu jsou vesměs bossové pantheonu bozi slunce (Hor, Ra), nebo blesku (Zeus, Jupiter, ale třebas i Marduk). Zajímavý postřeh….

 2. Miky permalink
  Leden 18, 2016 7:40 am

  Ten audiozáznam byl dobrý nápad. Obdivuji soukmenovce Mysliče, kolik toho má načteno a jaký má všeobecný přehled o IE mytologiích. Pěkné. Škoda jen, že je v závěru na nahrávce useknutá ta diskuse.

  • Leden 18, 2016 1:26 pm

   Děkuju 🙂 Já zase obdivuju tebe, jak to máš zvládnuté, když přednášíš, já mám v poznámkách strašný chaos, což se projevilo například zde 🙂 Ten konec tam není, protože už to bylo dost chaotické a nebyly ani moc slyšet dotazy.

 3. Leden 18, 2016 1:45 am

  Zdravím,

  ten záznam přednášky se moc dobře poslouchal. Opravdu velmi pěkné povídání se řadou zajímavých a důležitých informací. Díky!

  Zaujala mě též debata v závěru o „výjimečné“ úloze Ódina/Wotana mezi ostatními bohy. Padla tam řada podnětných myšlenek.
  Osobně si však nemyslím, že by šlo vyloženě o „germánskou zvláštnost“ (co se postavení bohů v pantheonu týče). Například u Keltů patřil k nejvyšším bohům Esus (a Taranis a Teutates). Jelikož má Ódin poměrně pestrou škálu oblastí, do kterých jeho archetyp zasahuje, asi si lze všimnout, že některé z těchto oblastí lze nalézt i u Esa. Podobně slovanský Veles s Ódinem sdílí některé vlastnosti. Jsou tu vztahy k magii, vědění, smrti, obětování… Řekl bych, že tento archetyp posloužil křesťanům také jako předobraz ďábla. Co se týče Velese, mám dojem, že jsem kdysi četl, že jeho kult se mohl vyrovnat i kultu Perunově. V každém případě byla jeho úloha patrně mocná.Takže, pokud bychom mohli říci, že se jedná o bohy, jejichž archetyp není úplně rozdílný, pak bych uvedl, že nejen u Germánů, ale také u Keltů a Slovanů musel tento archetyp figurovat na vrcholu.

  Důvod, proč tomu tak je, bych spatřoval vyloženě ve vlivu přírodních podmínek, krajině… Protože u Řeků či Římanů tento archetyp zjevně tak vystupňovaný není, kdežto severně od Alp ano. Pokud si představíme přírodní poměry na jihu Evropy, vyjde nám trochu jiný obrázek než při představě Evropy severněji. Na jihu je více sucho a slunečno, lesy jsou jiné… Evropa severně od Alp je mnohem „temnější“ (nebo byla) a onen ódinovský archetyp (který jistě také mimo jiné souvisí s onou magií, nevyzpytatelností, tajemstvím, věděním a moudrostí) má jistě větší vztah k těmto lokalitám, takže bych se domníval, že právě kvůli tomu je o něco více vystupňovaný a zjevnější – do takové míry, že konkuruje „hromovládci“, nebo ho dokonce přesahuje (ovšem otázkou také zůstává – jak bylo v přednášce zmíněno – jak to skutečně bylo s tou vedoucí úlohou Ódina.)

  Ale je to jen drobná hypotéza, kterou si alespoň já vysvětluji tyto některé zvláštnosti okolo zmíněných božstev.

  Přeji hodně zdaru a síly!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: