Skip to content

Letní slunovrat na Křivolíku

Červen 22, 2015
tags:

IMG_4029Letošní Letní slunovrat členové Pohanského kruhu neslavili jako celek na jednom místě. Loni většina soukmenovců strávila tento bohy požehnaný svátek zde, letos tomu ale bylo jinak. Rozhodli jsme se, že se podíváme, jak slunovratujíí skupiny, o kterých si myslíme, že si s nimi máme co říci a mohli bychom se od něco přiučit. Zatímco soukmenovci z Jižních Čech vyrazili na Slunovrat ve slovanském duchu, my s Tomasem jsme se rozhodli vydat v sobotu 20. 6. 2015 do Pravěké Osady Křivolík poblíž České Třebové. A rozhodně jsme neudělali chybu 🙂

IMG_3968Křivolík provozuje Bacrie o.s., což je skupina nadšenců a fandů historie, která funguje od roku 2007. Věnují se činnosti výzkumné (v rámci oboru experimentální archeologie) a osvětové (za pomoci programů pro děti, mládež i dospělé). Asi nejvíce času věnují právě Pravěké osadě Křivolík – muzeu v živé přírodě a experimentálně archeologickému centru. Zabývají se životem a technologiemi lovců, prvních zemědělců, lidí doby bronzové, ale v jejich zájmu jsou i Keltové, Germáni a Slované. Období, které se snaží do svých rekonstrukcí zahrnout tedy spadá cca do let 36 000 př.n.l. až  900 n.l.

IMG_4015Se soukmenovcem Tomasem jsme zaparkovali auto u vesničky Kozlov a vydali jsme se pěšky přes louku a lesem asi půl km po modré turistické značce. Toho dne byl Hromovládce v obzvláště rozverné náladě a tak chvílemi svítilo Slunce a chvílemi pro změnu lilo jako z konve. Louka byla podmáčená a les lehce zamlžený. Údolí potoka, kde stojí Křivolík, bylo řádně rozbahněné, ale to vůbec nevadilo, protože v osadě to prostě žilo  🙂 . Souvěrci Šroub a Rushwolf už nás sem zvali dávno, ale nějak nám to stále nevycházelo. Byli jsme proto zvědaví, jaké to tu bude. No, klasika: Kde je Šroub, tam je jeho psí smečka. A kde jsou jeho psové, tam je randál. Takže jsme hned poznali, že Šroub už tam je. Právě pojídal cosi, co vypadalo jako čočka – ale fakt si nejsem jistý. Taky to mohlo být něco úplně jiného 🙂 . Rushwolf už tam byl taky, takže jsme měli čas pomluvit kdekoho v pohanské subkultuře (tímto všichni zdravíme Dýchavičného Alberta). Pod nohama nám občas proběhla tři malá prasata, takže jsme ihned věděli, kdo je v osadě skutečným pánem 🙂 .

IMG_4033Téma letošního Slunovratu bylo Svět mužů. Tedy na programu měly být ukázky dobového boje, řemesel, silových soutěží, ale například i vaření a popíjení piva podle pradávných receptur. Toho posledního jsem se účastnil a výsledek byl přesně takový, jak jsem čekal: Můj organismus na Křivoksicht  – jak tomuto „pivu“ místní říkají – není stavěn 🙂 . V osadě se také dalo leccos velmi výhodně koupit, jak kožené pásky a brašničky (repliky z různých dob), tak i kovové šperky (opět nádherné repliky), nože, ale i moc pěkné skleněné korálky. Takže jsem skutečně měl za co utrácet. Největší radost jsem si asi udělal skythským hrotem šípu a nožem, viz foto.

Co se týká občerstvení, točili tu výborné pivo Kohout (vedle onoho pravěkého samoseru) a peklo se tu spousta vepřového a klobás. Obávám se, že ti tři malý sviňáci to brzy budou mít spočítané 🙂 . Návštěvnost byla vzhledem k počasí více než slušná. Co je od provozovatelů moc pěkné je to, že vstup byl vlastně volný. To se často nevidí, zvlášť, když se někteří pohané běžně a již tradičně nerozpakují za návštěvu svých akcí vybírat i vstupné v řádu stokorun. Pro rodiny s dětmi je to jistě potěšující.

IMG_3971A nyní k samotnému programu: Po zatroubení na roh se shromáždili na návsi bojovníci. Šlo o germánské válečníky z doby římské a z období stěhování národů. Tedy většinou. Přítomen byl i jeden Kelt a jeden Skyth. Protože v publiku bylo i dost dětí, pořadatelé nejdříve zevrubně vysvětlili, kdo má jaké zbraně a výstroj, a z jakého historického období pocházejí. Výkladem provázel odborník na keltské válečnictví Petr Ondroušek (https://pohanskykruh.wordpress.com/2015/01/13/kelt-petr-ondrousek-davne-casy-si-nijak-neidealizuju/) a ještě další dva borci, jejichž jména jsem bohůmžel zapomněl, čímž se jim omlouvám 🙂 . Když byla provedena odborná přednáška, došlo i na názornou ukázku boje: Skupina Germánů s malými kulatými štíty se pokusila rozbít štítovou hradbu Germánů s velkými štíty. A došlo k závěrečné (dětmi tolik očekávané) bitce muže proti muži. Tady jsem se opět přesvědčil, jako jsou někteří prckové škodolibí: Když se například souvěrec Šroub válel „zabitý“ na zemi, jeden mládežník volal na jeho přemožitele: „Šlápni mu na krk!“  🙂 .

IMG_4011Co mne hodně zaujalo, byla pícka na tavení železné rudy. Protože pracuju v zaměstnání s kovy, vždycky mne zajímalo, jak železo získávali naši předkové. To by si určitě zasloužilo samostatný článek. Zatím tu jen zmíním, že práce s měchy, které do pícky ženou vzduch, byla fyzicky dost náročná a ti z dnešních pohanů, kteří občas na internetu trousí kydy o tom, jak „LH nemá s pohanstvím mnoho společného“, by si to někdy měli vyzkoušet. Možná to tvrdí právě proto, aby po nich náhodou nějakou fyzickou práci někdo nechtěl.

IMG_3996Co se týká samotných silových soutěží, kterých se místní bojovníci účastnili, tak to začalo tím, že se družstva (bylo jich celkem pět) rozestoupila kolem májky. První soutěž spočívala v tom, že na kmen májky mělo každé družstvo s pomocí štětce s barvou udělat značku až tam, kam dosáhne bez pomoci toho, aby se nějak dotklo onoho kmene. Borci na to šli různě, všelijak po sobě lezli, jiní se zvedali na štítech nebo se pokoušeli dosáhnout vítězství za pomoci jistícího klacku. Jelikož tráva byla řádně podmáčená, pekelně jim to klouzalo, což s oblibou kvitovaly zejména děti. Druhou soutěžní disciplínou byl jakýsi tanec s monoxilem – lodí vydlabanou z jednoho kmene. Tady se přiznám, že jsem moc nepochopil pravidla 🙂 . Borci občas také ne, takže diváci měli na co koukat. Poslední, netrpělivě očekávanou disciplínou, byl zápas. Šlo vlastně o jakýsi pankration. Kupodivu můj favorit, bijec s vizáží zápasníka sumo, nevyhrál. Porazil ho jakýsi zabiják, který předváděl bojové umění hodné Kvaj Čeng Kejna z kultovního seriálu Kung fu: Legenda pokračuje. Zesnulý David Carradine by měl jistě radost 🙂 .

IMG_4009

IMG_4024Po stěžejním bodu programu jsem měl konečně trochu času porozhlédnout se po místě, které mne z celého Křivolíku zajímalo asi nejvíc (ne, nebyla to hospoda): Kultovní místo. Mají tu dobový hřbitov, na kterém byly připravené i vykopané hroby. Souvěrec Šroub v jednom z nich s radostí zapózoval. No a mají tu i bažinu s modlami, včetně jedné z koňské kůže. Zbytky takovýchto obětišť archeologové skutečně našli i s lidskými oběťmi. Šroub prohlásil, že zde topí „sluníčkáře a podobnou pakáž“. Inu, je přece Slunovrat, tak proč ne 🙂 .

IMG_4026

To už se pomalu blížil večer a se soukmenovcem Tomasem jsme se chystali vyrazit k domovu. Návštěva Křivolíku rozhodně stála za to. Myslím, že jsme zase okoukli leccos nového a zajímavého, co bychom v Pohanském kruhu mohli využít. Závěrem bych chtěl poděkovat provozovatelům Křivolíku a účinkujícím, protože svou práci dělají opravdu srdcem. Jsem moc rád, že jsem je mohl poznat, držím jim všem palce v budoucí práci a těším se na další návštěvu. Bohové nechť jim žehnají 🙂

IMG_3968

IMG_3978

IMG_3986

IMG_3988

IMG_3989

IMG_4025

IMG_4020

Fotografie: Autor

Souřadnice: GPS: 49°53’17.4″N 16°25’5.7″E

Odkazy: 

http://www.krivolik.cz/

http://bacrie.cestovatel.cz/

https://www.facebook.com/bacrie?fref=ts

Reklamy
komentáře 3 leave one →
  1. Červen 22, 2015 12:50 pm

    Děkujeme nejen za návštěvu, ale i za to, že jsme Ti stáli za takový hezký report 🙂 Počasí nás mrzelo, měli jsme připravených ještě pár špeků, které jsme ale nemohli kvůli dešti vytasit. Ale proč se trápit věcmi, které změnit nemůžem :-)Tak zase za rok v Křivolíku!
    Zdraví Miho ^^

    • Červen 22, 2015 1:11 pm

      🙂 No, jsem rád, že se to líbí 🙂 Příští Letní slunovrat bude Kruh už zase slavit společně, letos jsme hodně špiónovali a házeli čučku, co kde obšlehnout. Ale určitě se objevíme na jiných akcích, které pořádáte 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: