Skip to content

Report z čtvrté Živoucí historie

Červen 15, 2015
tags:

O uplynulém víkendu se za podpory Pohanského kruhu konal v Popovicích u Uherského Hradiště čtvrtý ročník festivalu Živoucí historie. Opět se tedy v tamním Amfíku Bukovina sešli šikovní šermíři a řemeslníci, aby předvedli své umění a dovednosti. Tentokrát se festival věnoval zvláště období třicetileté války. Zástupci Kruhu se objevili na místě již v pátek odpoledne, aby pomohli při přípravách areálu. Na místě jsme se potkali se slovenskými přáteli z Arkona shopu, kteří rovněž přiložili ruku k dílu a s nimiž jsme si po roce opět rádi popovídali. Areál se postupně plnil dalšími přijíždějícími účinkujícími a páteční večer a noc se tak nesly v duchu družných hovorů a doplňování drahocenných tekutin.

V sobotu v 9:30 započaly oficiálně festival slavnostní salvy a rozběhlo se kolečko vystoupení jednotlivých skupin. Shlédnout tedy bylo možno např. Kmenový svaz Styrke, který vedle soubojů předvedl výstroj bojovníků z různých období a zemí. Dále Zlínská šermířská společnost, provozující mj. vlastní školu šermu, skupina Corporal, která se věnuje hned několika historickým obdobím, specialisté na raný středověk Nuntius regis, či Červený mušketýrský pluk švédského generála Banéra – Magna Moravia. Kromě těchto především mužských vystoupení okrašlovaly akci svým tancem pravidelné účastnice festivalu, tanečnice z Angel´s Tribe. Nechyběli ani šermíři a divadelníci z Memento Mori, jejichž vtipná představení vždycky zaručeně pobaví. Bojovníci z různých skupin se mezi sebou utkali v rámci středověkého kontaktního souboje  a rozhodně si nic nedarovali. Pařit se při více než 30 stupních ve zbroji samo o sobě není jistě nic příjemného, natož když vás přitom jeden či více podobně postižených chlapů mlátí po hlavě mečem či jiným pořádným kusem oceli. Vyzkoušet si helmy a souboj s bezpečnějšími „zbraněmi“ pak několikrát během dne mohli dospělí i děti.
O hudební stránku se postaral mužský vokální kvintet Magna Mysteria zpívající a capella středověké písně a skupina Marnatosnaha s blokem rovněž historií inspirovaných skladeb. Ani letos nechyběly přednášky; Petr Novotný přispěl hned dvěma, první se sáhodlouhým názvem „Po stopách truvérů, minnesängerů a jorgalů – povídání o okcitiánské poezii, dvorské kultuře a mravech, doplněné o ukázky dobové poezie“ a na neděli pak byla ohlášena jeho přednáška již méně romantičtější, konkrétně se věnující čtyř tisícům let lidského splachování exkrementů. Myslič z Pohanského kruhu zase seznámil posluchače s životem a tvorbou Snorri Sturlusona, o jehož psané dílo se dodnes opírají stoupenci severského pohanství. Podvečer patřil i tzv. historicky nesmyslným soubojům, kdy se mezi sebou utkali bojovníci zastupující různá historická období, ale např. i kuchař vybavený svými zbraněmi, tj. pokličkou a kvedlačkou. Zúčastnil se jich mj. s bičem či jen tak s holýma rukama náš soukmenovec Milan, jinak ředitel Amfíku Bukovina a dlouholetý cvičenec Ruské Systemy.
Vedle „arkoňáků“ jsme se na festivalu potkali s dalšími příjemnými lidmi, jako např. se zástupci Rodné víry, Veleslavou s Mstislavem, kterým se podařilo oživit Rodnou víru pojetím bližším i Pohanskému kruhu, či se sympatickým párem pohanských umělců Fíbou a Elen. Důležitý byl rovněž rozhovor s Vladislavem, díky jehož komentářům dlouhodobě kritizujícím veškerou činnost Kruhu, jej členové již nepovažují za svého soukmenovce.
Horké letní počasí prvního dne festivalu bylo pravým opakem chladného loňského, možná proto sobota lákala spíše vyjít si k vodě, a tak se v sobotu na Živoucí historii přišlo podívat asi jen 400 návštěvníků. Tady můj report končí, protože hned v neděli ráno jsme jeli se synem domů, aby se konečně vyspal – na závěr bych za sebe tedy rád poděkoval zvláště skupince neznámých „umělců“, kteří u stanů vyzpěvovali s kytarou po celou sobotní noc bezmála do 3 hodin ráno a znemožnili tak ostatním v areálu spát. Naopak všem ostatním patří dík v podobě následující prezentace fotografií z festivalu:

 

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. Červen 16, 2015 6:10 pm

    Díky za příjemnou atmosféru, možnost se s vámi seznámit a také za zázemí ke stanování. Stálo to i za tu dalekou cestu 🙂
    Bude-li čas, stavíme se i příští rok. Snad se nám na polním parkovišti ale nepovede zase prorazit dvě gumy jako letos 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: