Skip to content

Výstava „Hroby barbarů“

Červen 2, 2015
tags:

Hroby skenování0002 dVe středu 27. 5. 2015 byla v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci otevřena výstava “Hroby barbarů. Svět živých a mrtvých doby stěhování národů”. Moc jsem se na to těšil. 🙂 Období, které výstava zahrnuje, je totiž mým oblíbeným. Byla to doba, kdy Řím slábl a barbaři narušovali Říši po celé délce jejich neklidných hranic.

V roce 375 n. l. přitáhli ze středoasijských stepí do Evropy divocí Hunové. Patrně šlo o turkotatarské etnikum, v té době již promíšené s jinými kmeny. Pod ničící hunskou invazí se daly do pohybu germánské, sarmatské a další indoevropské kmeny usedlé na různých místech východní a střední Evropy. První uprchlíci před Huny byli sarmatští Alani a germánští Gótové, kteří vtrhli do východořímských provincií na Balkáně. Hunové před sebou tlačili o něco později další Germány, například Svéby, Franky, Vandaly (ti se nakonec na své cestě dostali až do Afriky), Burgundy a Langobardy. Řím, který byl tehdy rozdělen na Východní a Západní Říši už na obranu před touto hrozbou nestačil. Vlna tohoto stěhování barbarů samozřejmě zasáhla i území dnešní České republiky.

IMG_3836A právě k tomu se váží exponáty této nádherné výstavy. Její jádro tvoří unikátní soubor nálezů z kostrového pohřebiště vinařické skupiny z 5. století n. l., které bylo v letech 2005-2008 prozkoumáno při Hrozenkovské ulici v Praze-Zličíně, kde se měly stavět nové obytné domy. Na pohřebišti bylo společným výzkumem Muzea hl. m. Prahy a Labrys o.p.s. odkryto celkem 173 hrobových celků, které tak tvoří největší doposud prozkoumané kostrové pohřebiště v Českých zemích z období stěhování národů. Archeologové byli z nálezů doslova u vytržení, stejně tak historici. Jejich práce nám tak umožňuje zahledět se do dávné minulosti naší země a poodhalit tak osudy oněch bezejmenných mrtvých, kteří tu v oné neklidné době žili a umírali. I tito lidé měli své všední starosti, představy o posmrtném životě, uctívali své bohy a duchy. A o tom všem je tato nádherná výstava. Mrtví k nám promlouvají jejím prostřednictvím i dnes.

IMG_3854Autory výstavy jsou Miroslava Šmolíková (Muzeum hl. m. Prahy), Jaroslav Jiřík a Jiří Vávra (Labrys o.p.s.). Na celé expozici si dali opravdu záležet. Neuvidíte tu jen nálezy ze Zličína. Mají tu také unikátní předměty z bohatých hrobů na Moravě (Blučina, Smolín) a v Čechách (Měcholupy u Žatce, Bříza, Úherce) a z dalších lokalit v Praze i jinde (Praha-Podbaba, Praha-Kobylisy, Praha-Libeň, Praha-Radotín, Litovice, Zbuzany, Hostivice-Palouky). Přestože byla většina hrobů vykradena už v dávné minulosti, dochovala se v nich řada zajímavých předmětů z pohřební výbavy: Skleněné a keramické nádoby, zlaté a stříbrné šperky, skleněné korálky, kostěné hřebeny, železné zbraně a další předměty denní potřeby.

IMG_3848Když jsme na výstavu s Agnetou dorazili, nejdříve mne zarazilo, že je vlastně celkem malá. Ale to byl vskutku mylný dojem. Hned v první místnosti mě zaujala zvuková smyčka, která návštěvníky výstavy stručně zavede do problematiky oné doby. Z reproduktorů se ozývají hlasy zkušených dabérů Alfréda Strejčka a Pavla Rýmského. Na obrazových panelech mě taky upoutaly reprodukce obrazů malíře Libora Baláka, který je více než důstojným nástupcem legendárního Zdeňka Buriana.

No a pak už jsme se opravdu jen a jen kochali 🙂 . A že se bylo na co dívat… I v dnešní době se jistě najdou lidé, kteří si u slova barbar vybaví zarostlého, nemytého a zavšiveného jedince, který je „prostě fuj“ – zvláště, jde li o Germána. Jenže ono to tak vždy rozhodně nebylo. Oni totiž právě v této dějinné epoše Germáni převzali spoustu římských zvyků, způsobů a hlavně se rádi obklopovali luxusním římským zbožím, které se našlo v jejich hrobech. A samotní už prokazovali velkou řemeslnou zručnost, kterou opět dosvědčí nádherné nálezy. No, i když byla spousta hrobů Germánů v minulosti vykradena, to co archeologové našli, je i tak prostě nádherné a fascinující. Pod římským vlivem se první vládcové germánských států snažili vylupování hrobů zabránit vysokými tresty, které měli rušitele klidu mrtvých odradit: „Pokud nějaký narušitel hrobu okrade mrtvého, ať už o jeho ozdoby či šaty, pokud je svobodný, ať je donucen zaplatit libru zlata dědicům (mrtvého), a ať vrátí, co ukradl. Pokud nebudou dědicové, ať dá obnos do naší pokladny a kromě toho ať utržil 100 ran bičem. Pokud tento zločin provede otrok, pak po vrácení všeho, co zjevně odnesl, ať utrží 200 ran bičem a poté ať je upálen.“ Tolik k problematice zločinu a trestu praví langobardský zákoník Liber Judiciorum ze 7. stol. n. l. Díky takovým vysokým trestům dnes můžeme v expozicích po celé Evropě vidět aspoň něco 🙂 .

IMG_3851Na výstavě můžete vidět i ukázku germánského domu, rekonstrukce oděvů a šperků. Mě zaujaly hlavně jantarové a skleněné korálky, které by i dnes mohly být ozdobou krásných žen. Muzeum hl. města Prahy vydalo i výpravnou a informacemi narvanou knihu Hroby barbarů v Praze Zličíně. Svět živých a mrtvých doby stěhování národů” autorů Jaroslava Jiříka, Jiřího Vávry, Miroslavy Šmolíkové a Milana Kuchaříka.  Vedle nich svými texty přispěla řada dalších autorů, včetně zahraničních. Tady bych moc rád upozornil na kapitolu Náboženství Germánů. Kontinuita a proměna, kterou napsal Němec Wilhelm Heizmann a kterou přeložil Jiří Starý – přední český odborník na germánskou mytologii. Nezbytnou součástí knihy jsou informace o zličínském výzkumu, popis dobového života Germánů a situace v Evropě po vpádu Hunů. Knihu doprovází množství krásných a názorných fotografií, výtvarných rekonstrukcí Libora Baláka a jiného obrazového materiálu. Celá publikace má 256 stran na křídovém papíře. Připravte se však, že vypláznete 540 korun. Nicméně, opravdu za to stojí.

IMG_3873S návštěvou této skvělé výstavy nemusíte zrovna spěchat, protože trvá až do 14. 2. 2016. Na závěr bych rád upozornil, že v budově muzea je k vidění i stálá expozice „Praha v pravěku“. I ta stojí rozhodně za vidění.

Fotografie: Autor.

IMG_3874

IMG_3849

IMG_3857

IMG_3867

IMG_3924

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. Frostík permalink
  Červen 3, 2015 5:57 am

  Plánujem rodinný výlet do Prahy, tohle si budu muset vynutit.

 2. Ehwaz permalink
  Červen 2, 2015 6:47 pm

  Kolik vyslo vlezne?

 3. Červen 2, 2015 11:02 am

  Pokud někoho zaujmou nádherné obrazy Libora Baláka, pěknou galerii najdete i zde: http://www.liborbalak.wz.cz/obrazy_pro_muzea.htm

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: