Přejít k obsahu webu

Tip na výlet: Archeopark Všestary

11 dubna, 2015

a IMG_3454Brzo se asi budu stěhovat 🙂 . A to do Hradce Králové. Je to město a kraj s dlouhou historií. Část mojí rodiny odtud pochází a tak se vlastně vrátím tam, odkud přišli moji předkové. Takový návrat ke „krvi a půdě“ 🙂 . Pár km od Hradce je archeopark ve Všestarech a právě tam jsme první dubovou sobotu s Agnetou vyrazili. A věřte, že rozhodně bylo na co koukat.

Všestary jsou sice malinká obec, ale její občané mají být na co hrdí. Archeopark je vybudován na místě starší „pravěké vesnice“. Ta byla postavena díky praxi studentů vedených pedagogy Katedry archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. ???????????????????????????????Odborné zázemí archeoparku zajišťuje opět tentýž ústav. Když jsme sem dorazili, nejdříve jsme hlavní budovu považovali za součást hřbitova místní obce, ale brzy nám bylo jasné, že ke krchovu opravdu nepatří 🙂 . Uvnitř jsme se ihned dali do řečí se skupinkou mladých archeologů a historiků, kteří tam pracují. Když jsem prohodil, že znám „známé LH firmy“ Šrouba a Křížáka, pánové ihned pookřáli a zapředli jsme zajímavou diskusi. Zmínil jsem Pohanský kruh, načež jeden z mladých kapacit prohlásil: „Jo, brácha taky pohaní“ 🙂 .

Archeopark zahrnuje Centrum experimentální archeologie Všestary (CEA) – „pravěkou vesnici“, rozšířenou o trojpatrovou halu s velkou stálou expozicí od pravěku až po dobu železnou. Ve venkovním areálu jsou k vidění rekonstrukce obydlí a kultovních míst a dalších staveb opět od pravěku až po dobu železnou. V druhém patře hlavní haly je nádherný obří model pravěké krajiny a vesnic, který ještě zmíním. V budově je také promítací místnost a v prvním patře (nebo možná spíše sklepení) můžete vidět rekonstrukce hrobů a obětních nálezů opět z různých dob. A celé to tam hlídá černý kočičí démon, který po celém areálu volně prochází 🙂 .

a IMG_3477Vlastně ihned po příchodu do archeoparku jsem si koupil plně funkční repliku pazourkové pilky (viz foto). Taková pilka je tuze šikovná věc: Pazourek je křemičitá hornina s dokonalým lasturnatým lomem. Takovéto pilky v podobě drobných čepelí se zoubkovitě retušovanou ostrou hranou byly vyráběny našimi předky od mladšího paleolitu (40 000 – 9000 př. n. l.), kdy v Čechách a na Moravě převládala chladná step a tundra. Četné pilky byly nalezeny při archeologických výzkumech sídlišť lovců mamutů na jižní Moravě (27 000 – 23 000 př. n. l.). Lovci tehdy pravděpodobně zasazovali drobné pilky za hroty oštěpů a šípů, aby tak prodloužili řeznou hranu střel. Zemědělci od neolitu až po dobu bronzovou vsazovali širší pazourkové pilky do srpů ke sklizni obilí. Tato replika byla vyrobena štípáním – původní technikou za použití nástrojů z losího parohu, kosti a kamene. Tenké čepele jsou nejprve odráženy v sérii úderů z jádra, tj. speciálně upravené hlízy pazourku a následně tvarovány tzv. tlakovou retuší – tlakem špičky parohu či kosti. Kdysi dávno jsem se pokoušel štípat pazourek. Chce to velkou dávku talentu a praxi. Budu to muset zase zkusit.

a IMG_3417K samotné vnitřní expozici: Samozřejmě, že mne, coby bývalého trochumodeláře, nejvíce zaujal obří model pravěké krajiny, kde jsou naprosto peckovní miniaturní vesnice od neolitu (4800 – 4200 př. n. I.) až po počátek eneolitu (4200 – 3800 př. n. l.). IMG_3399Pan Jan Jelínek, který toto nádherné dílo vytvořil je synem profesora Jelínka, zakladatele brněnského Anthroposu, a má tudíž historii takřka v krvi. Práce na modelu krajiny trvala rok. Předlohou byl víc než metrový pracovní sádrový model vytvořený Václavem Drnovským z katedry archeologie FF Univerzity Hradec Králové. IMG_3408Ten také při konzultacích testoval trpělivost tvůrců. Všechny pravěké stavby v modelu totiž odpovídají skutečným nálezům z našeho území a tvůrci museli stavby vyrábět přesně podle archeologických kresebných a fotografických podkladů. V další fázi bylo potřeba krajinu oživit pravěkými obyvateli. Hana Dohnálková a Václav Drnovský vytvořili scénář pro umístění postav lidí a zvířat, které Jan Jelínek vložil do daných scenerií. Pro krajinu mohl použít přírodniny pro modeláře, ale postavy lidí a zvířat musel zásadně upravit. Objekty zobrazené v pravěké krajině tedy nepatří všechny do jednoho období. Aby bylo možné zobrazit co nejvíce zajímavých situací ze života lidí závěru doby kamenné, byla zvolena kombinace objektů z konce neolitu (vesnice, rondel, těžba kamene) a počátku eneolitu (hradiště, mohyly, nákolní osada). Musím říci, že rekonstrukce rondelu a dalších kultovních míst je prostě užasná…

a IMG_3458Okolo modelu jsou vystaveny rekonstrukce dobových nástrojů a zbraní, které jsou umístěny před reprodukcemi obrazů Libora Baláka, který je důstojným nástupcem Zdeňka Buriana. a IMG_3413Opět se jedná o věci z různých dob. Tady musím přiznat, že moje záliba a MG_3463v bronzech se zde začala projevovat jako poněkud maniakální: Agneta později říkala, že jsem drmolil něco ve smyslu: „Co by na to říkal Fíba?! Toho by odsud nedostali!“ 🙂 . V expozici věnované neandrtálcům byl zrekonstruován pohřeb jednoho z nich. To mi zase velice připomnělo souvěrce Šrouba, který vypadá více než podobně 🙂 . V přízemí najdete pro změnu rekonstrukce pohřbů a obětních darů z dob dávno minulých, včetně jeskynních maleb. Opět to přechází do pozdějších, nám podstatně bližších časů, vše je řádně označeno popiskami, takže alespoň trochu historie znalého návštěvníka to nemůže zmást.

vše   mapaVenkovní prostory archeoparku taky rozhodně stojí za vidění. a IMG_3455Zde stojí rekonstruované domovy našich předků. Na ofocené mapce můžete vidět, jak areál vypadá, už je dokončen. Jsou tu kovárny, sýpky a další stavby z různých dob. Oko pohanovo se zalíbením pohlédne zejména na kultovní místa a idoly.a IMG_3443 Soukmenovec Miky by byl jistě potěšen tím, že zde je strom s rituálními návěsy z 6. – 7. stol. př. n. l., které byly rekonstruovány podle nálezů na Burkováku u Písku, kde to Miky má moc rád. a IMG_3432Mne ale nejvíc dostala rekonstrukce rondelu. Protože počasí bylo celkem nevlídné a v archeoparku nebylo moc návštěvníků, mohl jsem si atmosféru místa pod zataženou oblohou dosyta užít…

a IMG_3441K vidění jsou tu i dva monoxylony. Tedy dlouhé čluny dlabané z jednoho velkého kmene, na kterých v letech 1995 a 1998 proběhly dvě experimentální plavby po Středozemí. Řeknu vám, pustit se v tomhle na moře, to chce opravdu odvahu. Ale naši předkové takovéto lodě opravdu spouštěli na sladkou i slanou vodu.

a IMG_3424Rekonstruovaná obydlí také mají něco do sebe: Protože venku bylo opravdu zimavo a větrno, úplně detailně jsem si představoval, kterak v podobném počasí sedí členové kmene v takovém domě u ohně a poslouchají dávné báje a legendy. Prostě genius loci jak má být…

Vypsat, co všechno ve Všestarech mají, to by bylo opravdu na dlouho. Najděte si tedy volný den a vypravte se sem. Určitě nebudete litovat 🙂 . Za návštěvu to bude stát zejména v teplejších měsících, kdy se tu dějí zajímavé ukázky dobového života, workshopy a přednášky pod širým nebem. Určitě jsem tu nebyl naposledy, pokud chceme poznat víru našich předků, tak by bylo dobré poznat i jejich běžný život. A právě proto je dobré navštívit třeba Všestary. a IMG_3419Víra a život dnešních pohanů se posunula v čase, o tom snad není sporu. Ale její historii bychom měli znát všichni. Moje úcta a poděkování patří všem těm, kteří v archeoparcích, skanzenech a muzejních sbírkách dělají poctivě svou práci. Ten, kdo tvrdí, že „vliv LH na současné pohanství se přeceňuje“, nemá pravdu. Protože kdo chce žít v budoucnosti, musí znát svou minulost 🙂 .

 Informace:

http://www.archeoparkvsestary.cz/archeopark.html , https://www.facebook.com/archeoparkvsestary?fref=ts

Fotografie: Autor.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: