Skip to content

Duchovno znamená sílu a praktičnost!

Únor 22, 2015
7597336Slovo „duchovní“ má pro různé lidi různé významy. Pro některé znamená to, co je „povznesené“, „svaté“, „nepostižitelné“ a „dobré“.  Když však slyší slovo „duchovní“ druzí lidé, pomyslí na něco „načechraného“, „měkkého“, „nepraktického“, „slabého“ a „nepodstatného“.

Skutečné duchovno je však cokoliv, jen ne slabé či nepraktické. Při pečlivém snažení znamená duchovní cesta –  včetně Stezky Ódina!  –  pravý opak!  Nejedná se o stejně vágní a špatně formovanou představu o universální lásce a věčném míru. Je to spíše válka s tím, kým jsme, abychom se mohli stát něčím vyšším. Je to používání vůle k překonání nečinnosti a ke změně nás samých navzdory všemu v našem nitru, které chce zůstat v klidu. Stezka Ódina není tolik o rozvírání křehkého květu, jako o kování ostrého meče z oceli. Životní lekce jsou máchání kladivem, které otlouká usazeniny, stimuluje naši houževnatost při zachování naší pružnosti a  nakonec nás doostřuje v nástroj moudrosti, vůle, síly a stávání se.Odměna není pro každodenní život nepraktická či nepodstatná. I jednoduchá meditace skýtá velké výhody – zlepšení koncentrace, silnější vůli a vše prostupující smysl pro klid a způsobilost, nižší krevní tlak a obecně šťastnější život. Den, jenž začne meditací, je lepší než ten bez ní! Praktikujícímu dává všestrannou výhodu, která se může projevit v zasedací místnosti, v ložnici či při rvačce v baru.

Duchovno, jak jej praktikuje Stezka Ódina, je silné, skutečné, užitečné. Na nejvyšší úrovni je pak cestou k tomu, stát se vyšší bytostí… ale jednoho dne se to začne vyplácet.

Stephen
30. října 2014
Přeloženo z: www.stephenamcnallen.com
Reklamy
komentářů 200
 1. Březen 8, 2015 5:28 pm

  Nevím tedy, zda poslednch několik desítek komentářů pod tímto článkem čte ještě někdo kromě hlavním protagonistů, ale doporučoval bych takovou osobní debatu přesunout na mail. Tady opravdu nikoho nezajímá a nesouvisí s tématem!

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 8, 2015 5:43 pm

   To ano, vskutku má Pohanský kruh spousty členů a čtenářů, jenom spočítat je všechny nadlidský výkon. Pouze dvoum lidem se líbí tento článek.

 2. Renegát Thorbrand permalink
  Březen 8, 2015 4:09 pm

  Milý Vladislave, to je jen tvé zbožné přání, abych byl tápající mladík a panic, aby sis mohl myslet, že jsi něco víc, jenomže pro pohanství to nemá žádný význam. Dokonce i ten tápající panic, co místo sexu pilně studoval prameny, je pro pohanství užitečnější než ty. Ano Vladislave, tohle je pravý smysl pohanské oběti; když něco chceš nebo bys něčeho rád dosáhl, tak musíš logicky něco obětovat, ať už je to třeba čas, energie nebo něco cenného. Ti lidé, kteří se rozhodli kvůli vyššímu poslání se zřeknout sexu si dle mého spíše zaslouží úctu než tvoje urážky a nemusíš mě kvůli tomu obviňovat ze sympatií ke křesťanství. Rituální čistota a celibát byly už dávno před křesťanstvím, je to i případ babylónských kněží a římských kněžek-vestálek, ale to ty samozřejmě nemůžeš vědět, ty nepotřebuješ „vyzobávat“ žádné „povrchní“ informace, nejsi přece „povrchní“, ale já, milý Vladislave, nestojím o jakési rádoby „pohanství“, které je z velké části duševním výtvorem nějakého spekulanta a fantasty.

  Mé názory, Vladislave, nemůže změnit sex ani cokoli jiného, protože vycházejí z mého bytostného přesvědčení a přeci správný chlap nikdy nezradí své přesvědčení, zásady ani nezmění své názory kvůli ženské. To by bylo slabošské, ale u tebe asi normální jev, nevím. Každopádně mě rozčilují muži, co mění názory jako ponožky, to vůbec není mužské. 😉

  Asi už chápu Vladislave, proč konkrétně ty nepotřebuješ „vyzobávat“ „povrchní“ informace o pohanství. Ty jsi totiž pohanství vynalezl! Jak jsem mohl si nevšimnout, vždyť ty si vystačíš jen sám se sebou, máš dar vytvářet náboženství z ničeho. Tvůj přístup vymýšlet si vlastní náboženství se svými vlastními zákony a pravidly typu „Panicům vstup zakázán!“ je „obdivuhodný“, jako kdyby snad sex měl vliv na vědomosti a mozkovou činnost, ale jak tím chceš pohantví prospět je záhadou. Jak jsem řekl, dokonce i ten panic s vědomostmi má větší hodnotu. Vždyť by to namenalo, že ani děti a dospívající se nemohou stát pohany, včetně dětí pohanů, ale jestli jsou sexuální zkušenosti jediným parametrem, podle kterého lze posuzovat duchovní úroveň pohana, tak ti mile rád připomenu, kde je tvé místo: Málo víš, nerozumíš tomu, nemáš tu co pohledávat, jsi jen obyčejná nula, která nemá co kázat a poučovat. Tvé vědomosti nejsou ani zlomkem toho, co vím já. Nejsi mi v ničem roven, nejsi ani hoden na mě promluvit. Nedovedeš věcně diskutovat, umíš jen provokovat, lhát a vést prázdné řeči o sexu. Myslíš si o sobě, že jsi něco víc, tak se naparuješ a děláš ramena jako velký šéf, ale jsi jenom další povýšený trdlo k ničemu, pro pohanství jsi jenom parazit, který ho vysává. Takže vystydni chlapáku a přenech to odborníkům, jasný? Kdyby ses jen nekrčil na webu svých kamarádů, všechny ty tvoje těžce vypocené výplody o pohanství nemají valnou hodnotu. Nevím, proč nejdeš kázat o polygamii třeba té sexuálně frustrované katolické mládeži? Ale napřed si běž prosím nastudovat nějaký materiál, ať nevypadáš jako úplný trdlo, pak se můžeš vrátit a poučovat mě o pohanství, protože do té doby jsi jenom nula, jedno velké nabubřelé nic. Můžete vzít sebou Rushwolfa, aby se také něčemu přiučil. Tak jako nemůžeš dělat zaměstnání bez potřebné kvalifikace, tak ani pohanství nemůžeš dělat bez potřebných vědomostí. 🙂

  A můžete sebou vzít i Mysliče, který vyměňuje oleje v CNC, také „potřebná kvalifikace“. 😀

  Tady se sešlo tolik duchovních (j)elit, že jsem z toho celý na měkko. Jenom samé urážky a ponižování místo argumentů, tak je alespoň tady vidět ta vaše „úroveň“ a spolu s ní i vaše budoucnost, obojí totiž nepříjemně zapáchá. Měl by tu platit stejný evoluční zákon jako v přírodě, kde jsou neschopní nahrazeni těmi schopnějšími, protože vy jste opravdu k ničemu, nedovede pohanství vést, akorát mu prokazujete medvědí službu a táhnete ho ke dnu spolu se sebou do propadliště dějin. Hlavní je, že jste spokojeni. 😦

 3. Pavel permalink
  Březen 6, 2015 6:29 pm

  A fakt vás to všechny ještě baví? A fakt si myslíte že dojdete ke stejnému cíli? Až se za týden vrátím, uvidím tu příspěvek č. 300 a pořád stejné bla bla bla?
  Omlouvám se.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 8, 2015 5:10 pm

   Vysoce inteligentní kolegové Rushwolf a Vladislav bohužel nepochopili, že pohané by při svém počtu by měli být rádi za každého člověka, který je ochotný se něčím tak nepraktickým jako pohanství vůbec zabývat. Oni jsou ale ještě tak drzí a povýšení, že si ještě zvyšují svoje nároky – prý by se Eddu měla číst od pěti let a ztrátu panictví v deseti letech, to jsou nutná podmínky pro to stát se pohanem podle kolegů Rushwolfa a Vladislava. Měli by se spíše stydět a chodit kanálama za to, že nedovedou nabídnout svoje služby „duchovních“ pro pohanství a za to, že jim někdo vůbec věnuje pozornost, protože takoví budižkničemu si nezaslouží ani letmý pohled.

 4. Vladislav permalink
  Březen 6, 2015 11:50 am

  Ruswolf, 11:42: přesně. Taky jsem si teď uvědomil, co a jak moc nás spojuje i přes všechny spory, které jsme měli a jistě ještě budeme mít. Díky tomuto člověku.
  A to je fakt dobře. Protože je vidět, že když jde o to podstatné, tak zkrátka máme hodně společného.
  Proto fakt – díky za něj!

 5. Vladislav permalink
  Březen 6, 2015 10:35 am

  Renegáte – možná poslední vzkaz tobě (protože nejsem odborník a nemám kvalifikaci na to, komunikovat vhodnou formou s lidmi postiženými jistým typem duševních poruch):

  – najdi si ženskou. Klidně jedinou, ať to nevypadá, že tě nabádám k nízkostem, z nichž Duch svatý chytá psotník.

  A potom přijď zpátky a svěř se nám, co to s tebou udělalo!

  Myslím, že ty i já budeme velice překvapení.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 6, 2015 10:56 am

   Řekl sebestředný člověk, který podle sebe soudí ostatní.
   Přečti si ugaritské destičky, studuj pohanství a mytologii – keltskou, germánskou, řeckořímskou, slovanskou, babylónskou… nevynech ani Eddu a severské ságy, ani egyptskou knihu mrtvých… a pak přijď a pověz nám, co to s tebou udělalo. Myslím, že ty i já budeme velice překvapeni. 😉

   • Vladislav permalink
    Březen 6, 2015 11:37 am

    Ne, já opravdu nejsem „vyzobávač“ povrchních informací z 50 různých duchovních i „duchovních“ směrů.
    Víš od každého trochu – ale dohromady není nic, o čem bys věděl něco podstatného, eklektiku.
    Povrch, povrch, povrch…
    A zase: povrch, povrch, povrch …
    Čeká tě dlouhý vývoj. První věc bude, že přijdeš o panictví. Druhá, že se zaměříš NA NĚCO KONKRÉTNÍHO. Ve studiu i v životě.

    K tomu nepotřebuješ znát desítky směrů, ale třeba jen dva nebo tři.
    Zato pořádně.
    Tvá obhajoba křesťanství, stará ani ne půl roku, kterou tady publikoval Rushwolf, to je opravdu něco odporného.
    Nevěřím ti ani nos mezi očima.

   • Rushwolf permalink
    Březen 6, 2015 11:42 am

    Nebojím se že Vladislav Eddu vynechal… myslím, že narozdíl od tebe se o její existenci nedozvěděl až ve 20 letech po tm co tě na její existenci upozornil nědo po tom co si hozačal o pohanství poučovat ty „religionisto“ 😉 Jednu věc si ale dokázal a to ti budiž ke cti… Třeba já a Vladislav jsme spolu v mnoha tématech bytostně nesouhlasili a věřím že taková témata jistě i přijdou, je spoustu lidí tady i jinde kteří spolu nesouhlasí tak až mají chuť jeden druhého krocnout… ale jen výskyt tak prvotřídního debila jako jsi ty dokáže usmířit i tak horké a zatvrzelé hlavy. Teprva s příchodem skutečného sebestředného asociála jako jsi ty sem si uvědomil, že moje rozpory s kýmkoli tady jsou vlastně jen malichernosti. Sám si přeber, nakolik ti tato skutečnost poslouží ke cti.. já jen… chtěl sem, když už nás tedy jak doufám opouštíš… říct k tvé osobě i něco pozitivního 😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 8, 2015 4:42 pm

    Děkuji ti, příteli Vladislave, právě jsi mi názorně předvedl, jak málo stačí na to být pohanem. Je vidět, že je na co být hrdý. 😉

    Dozajista chvályhodné privilegium stát se pohanem, jaká to společenská prestiž být pohanem! S tím určitě uděláte do světa velkou díru Vladislave.
    ———-
    Příteli Rushwolfe, dovol mi, abych ti připomněl, že nikde neexistují žádné stanovené věkové limity pro četbu Eddy, i když já chápu, že bys je zcela jistě rád zavedl do svého „pohanského katechismu“ pro východu mladých novopohanů. Nicméně si nemyslím, že by děti a dospívající adolescenti mohli z Eddy vyčíst cokoli užitečného. Naopak si myslím, že 20 let je pro člověka optimální věk začít se zamýšlet nad světem kolem sebe a nad smyslem života. To ti potvrdí každý křesťanský učenec, který je jen trochu znalý vývojem člověka. Mladší ročníky mají plnou hlavu zábavy a školního studia, počítačových her a jiných volnočasových aktivit, ty zcela určitě dumají nad těmito knihami Rushwolfe. Pokud ty jsi byl výjimka a začínal jsi dříve, tak tě musím upřímně obdivovat, neb jsi opravdu byl osvícené dítě. Je jen škoda, že ti to nevydrželo. 😉

    Ano, jsem asi opravdu chudák, že jsem s četbou Eddy začínal až ve 20 letech, musím se za to hanbit. Vždyť je tu tolik dětí, kteří přečetly obě celé Eddy. Minimálně v každé domácnosti je jeden výtisk a každý rodič z něj předčítá svým ratolestem před spaním. Prostě idyla.

    Ty mě bavíš Rushwolfe, že vůbec dokážeš něco takového ze sebe vypouštět. Hlavní je, že jsem asociální debil. 😀

   • Rushwolf permalink
    Březen 8, 2015 5:26 pm

    Milý Mafomete.. tady vůbec nejde o to, dy si Eddu četl.. jde tu o to, že si jí ještě ani nečetl a už si si hrál na odborníka na pohanství a stavěl sise do role mentora co to všem statním natře ( a vlastně se tak chováš stále aniž bys postoupil na nějakoudalší úroveň než je úroveň povrchně informovaného „religionisty“ teoretika) … zbytek tvých komentářů tady nebudu ani číst natož na ně reagovat narozdíl od tebe mám i jiné možnosti jak příjemně trávit nedělní večer 😉

 6. Renegát Thorbrand permalink
  Březen 6, 2015 8:38 am

  Vážení, snažím se s vámi rozmlouvat příležitostně už asi pátým rokem, zatím bez úspěchu, neboť jsme se nedokázali shodnout snad ani na jedné věci. Asi bych se měl už vážně zamýšlet nad tím, zda má vůbec cenu vůbec s vámi diskutovat.

  Pokaždé, když se snažím vám sdělit nějaké důležité poselství, vyberete si z něj jednu jedinou větu a tu pak rozebíráte. Když jsem řekl, že na „seznamkách je mnoho mužů“, tak jsem tím nemluvil o sobě, ale jen o tom, že na seznamkách je mnoho mužů. Bohužel je to takhle to probíhá pokaždé. Vy totiž máte velký zlozvyk číst ve větách něco, co tam není napsané. Další případ na světě: před chvílí sem přišel nějaký chlapík (Tomas), něco málo si přečetl a chytil se termínu „náboženství pro lidi“, což si vyložil si podle sebe jako „církev“ a zároveň upozornil na to, že by to tedy nemělo být „náboženství pro lidi“, ale „náboženství pro rodinu, kult a klan“. Tomu tedy říkám „výkon“. Copak rodina, kult a klan nejsou lidé? Jsou to snad elfové nebo zelení mužíčci?

  Jak jsem si všiml, nevidím tu ani rodinu, kult, natož klan, ale jenom pár pomatených jednotlivců, kteří by rádi skrze pohanství prezentovali svoje názory a svůj způsob žití (tedy nikoli prožívání duchovna jednotlivce, jak si to chybně vyložil Rushwolf). Jeden jistý pán tu za každou cenu prosazuje polygamii, protože ten svazek si vyzkoušel a byl s ním spokojený, k tomu si ještě našel zaručeně vědecká odůvodnění… ale asi mu nedochází, že k tomu, aby člověk žil v polygamním svazku vlastně pohanství vůbec nepotřebuje. V polygamii může žít pohan, ale i ateista, co je tedy na tom pohanského? Co je na této diskuzi vůbec pohanského a proč to tu řešíme? K čemu je nám tedy pohanství? Co je pohanského na argumentaci o genetické výbavě a sociologické problematice a jiném „ýznamném bla bla bla“. To vám připadá v pořádku, že na pohanském fóru nerozebíráme pohanství, ale místo toho Vladislavovu sexuální revoluci podloženou nějakou zaručeně echt vědeckou utopií?

  Dosud nikdo z vás tu neodůvodnil a ničím nepodložil smysl dnešního novopohanství, jako kdyby nikomu z vás snad ani nedocházelo, že lidé v pohanství nehledají vaše názory, ale svoje ztracené pouto se svými předky, se svou minulostí a svými kořeny, a přírodou… jenže tohle vám nestačí a nemáte zájem toto lidem nabízet. Ani já nestojím o to, co vy vydáváte za „pohanství“, a to vážně nemá s křesťanstvím nic společného. Realitu nemůžete změnit tím, že mě budete kritizovat a rozebírat „mojí víru“, ale jenom ztratíte další jeden hlas, který dovedl nahlas a pravdivě popsat skutečnost. Když se odsud vypařím a nikdy se tu neukáži, tak tím já nic neztratím, ale naopak, budu mít svůj klid a vám udělám radost. Svoje problémy jste si způsobili sami a musíte si je také sami vyřešit, ale neděláte to, ani já s tím vám nemůžu pomoci, nedokážu to vyřešit za vás, ale alespoň jsem měl snahu. Vy však raději řešíte mojí osobu a můj vztah ke „křesťanství“, přestože vám do toho nic není. No jak je libo, ale o mě tady skutečně nejde. Časem zjistíte, že jsem měl pravdu. 🙂

  • Březen 6, 2015 9:06 am

   Tak tedy na neshledanou 😀 Chybět opravdu nebudeš 😀

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 9:29 am

    Jistě, ale to jen té doby, než se začnou mé prognózy postupně naplňovat, potom mě začnete považovat za proroka a ještě s prosíkem za mnou přilezete. 😀

    Určitě nejsem první ani poslední. Po mě přijdou další, kteří nebudou trpět duchovní slepotou jako vy a vaše lhání odsoudí tak jako já. Všude na internetu jsem zanechal svoje příspěvky, které jim poslouží jako inspirace a povbuzení. 😛

   • Březen 6, 2015 9:42 am

    Tak jsme si přečetli „Prorokova“ slova 😀 😀

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 9:50 am

    Hmm, nakonec se budu smát jenom já, protože čas je neúprosný, budete stárnout a vaše pohanstvím se nikam nepohne, bude to cesta odnikud nikam plná nostalgie a úvah „co kdyby tenkrát“ apod., alespoň že ten Vladislav může těma děsnýma řečma zblbnout nějaké tři subinky a pak si s nimi zapíchat, ono mu asi totiž o nic jiného ani nejde. 🙂

   • Březen 6, 2015 9:52 am

    Prosím, Proroku… neodcházej, zůstaň tu s námi…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 10:05 am

    Nepokoušej mě, Mysliči, mé rozhodnutí bude konečné. Pokud odejdu, stane se tvým prorokem Mohamed a ten ti to pohanství mile rád vysvětlí. Alláh je už vážně naštvaný.

   • Březen 6, 2015 10:09 am

    😀 Neodcházej…. prosím…. 😦

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 10:20 am

    Každé ráno se za mě pomodli k Diovi Olympskému.

   • Březen 6, 2015 10:22 am

    Jo… vždycky, když budu měnit olej u CNC.

   • Vladislav permalink
    Březen 6, 2015 10:29 am

    Renegát, 9:29: chlape, toto je moc už i na mě. Ty budeš vážně duševně nemocný …

  • lomikel permalink
   Březen 6, 2015 9:47 am

   🙂 dobre

   smysl sam o sobe neni v nicem, kazdy si vklada smysl podle sveho zalozeni do veci ktere s nim souzni. Smysl ti nikdo neda, ale protoze jsem take mel ucitou pochybnost o smyslu nabozenstvi obecne, a navic sem chodis uz 5 let, tak ti zkusim navrhnou jak o tom premyslet.

   1. smysl ma pro tebe to kde smysl citi, alespone nejake male puzeni. tam kde ho necitis, nebo citis odpor, tak to nech byt. Na zacatku, trebs se pocase vratis, treba ne.

   2. nabozenstvi samo o sobe jako socialni institut, nebo jako intelektualni hricka muze mit smysl jen v tech kategorii ktere jsou na zacatku vety ( coz nemusi byt malo, pokud clovek chce byt doktor religiostiky, zalezi na viz. bod 1.)

   3. pokud se chces dosta za bod 2., tedy vidis malicky smysl v tom zkusit prozit/overit, probadat to co lezi za tou socialne-intelektualni casti nabozenstvi tak zacni nejakou praxi, v nejake tradici. Muze byt ze pak mnoho otazek zmizi a jine se vynori. Muj pohled je takovi ze primanri je osobni spriritualita(divne slovo ale co nadelat)/praxe ano ty primitivni praktiky, nabozenstvi je sekundarni a ne nutne.

   Treba jsi tu psal kraviny o meditaci, kdybys mel nejakou praxi tak to nenapises, to nesouvysi s tim ktere Bohy uctivas nebo ke ktere tradici se klonis. Proste s tim, obecnou technikou, nemas zadnou zkusenost. Tak to zkus.

   Ted se ma situace tak ze se snazis intelektualne jit tam kde se intelektualne nedostanes. Leva, prava, rozum, cit, analyza ,synteza, prozitek, spekulace – hledej rozidily, stale jeste je to intelektulani pristup ale smeruje za.

   Kazdy ma nejake sve zvlastnustky ktere sam ne dobre vidi, slepa mista ktera vidi lepe druzi. Tazke ano Vladislav je trosku erotoman (mimo jine) z meho pohledu :), ale to nijak neresi tvuj mesiasky kompex kombinovany s hledanim fyzickeho ucitele :). To neni ve zlem, jen examplum.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 9:56 am

    Předvádíš docela pěkný relativismus, jen tak dál, přesně tohle pohanství „potřebuje“ k tomu, aby se dostalo do hrobu. 😉

    Ne, já o meditaci jsem tu nikdy nepsal, nýbrž McNallen a nijak se ta jeho meditace neodlišuje od toho, co běžně píší buddhističtí učitelé. Rozdíl mezi McNallenem a buddhistickými učiteli je ten, že buddhisté jsou v tom věrohodnější, ale o tom jsem myslím už také psal.

   • lomikel permalink
    Březen 6, 2015 10:06 am

    ok nema to ted cenu. kazdy ma sve cykly. Nech ti Buddhove pozehnaji, Namaha!
    😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 10:13 am

    Já se nesnažím dostat nikam, jenom konstatuji problémy pohanské „tradice“, nebo spíše toho mišmaše, co se za pohanství vydává. Teprve pak, až by byly tyto závady napraveny a odstraněny, tak teprve pak bych uvažoval o tom se někam dostat.

    Až bude v ČR třeba nějaké společenství Ásatrú, které nebude ignorovat Eddu a bude přísně rekonstrukcionistické, nebo třeba něco na způsob Nova Roma, tak se třeba mile rád přidám. Ale je zcela jasné, že za tím nebude stát Rushwolf, Vladislav a podobní lidé, protože ty zajímá úplně něco jiného.

    Proti tobě lomikeli nic nemám.

 7. Vladislav permalink
  Březen 6, 2015 7:42 am

  Machomete: jako nemůžeš docházet zároveň do dvou zaměstnání, tak nemůžeš být zároveň křesťanem a pohanem, jak to předstíráš.
  Přiznej na rovinu to, co z tebe všichni tady vidí na první pohled: jsi křesťan, který se sem vetřel, zřejmě aby to tady evangelizoval.
  Je mi úplně nanic z tvých zapálených křesťanských příspěvků, které tu včera Rushwolf prezentoval.
  Prosím tě, jak můžeš mít vůbec odvahu jít potom na TENTO server? Vždyť to je, jako bych třeba já se v říjnu někde rozplýval nad Amerikou, jak je perfektní, jak ji žeru a jak mě štve, že tu ještě nemáme NATO vojenskou základnu, a pár měsíců nato navrhoval na úplně jiných stránkách založení nějaké společnosti přátel Putina.

  Jsi tak schizofrenický, nebo lidsky nevyzrálý … nebo tak převlékáš kabát, nebo jsi taková korouhvička?

  Poznal jsem skoro okamžitě, že jednáš, uvažuješ a chováš se jako TYPICKÝ křesťan. To, co pak Rushwolf vytáhl z archivu, to, bohům žel, už jen potvrdilo.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 6, 2015 9:05 am

   Jsem křesťan asi jako Svědek Jehovův, jsem nepokřtěný, ani tu Bibli jsem nedočetl a nepamatuji si to nejzásadnější – totiž křesťanské krédo, tj. Apoštolské vyznání víry, kde hned v první větě se píše „Věřím v Boha, Otce všemohoucího“ a ani Nicejské vyznání víry, kde se hned v první větě říká „Věříme v jednoho Boha, vševládnoucího Otce“, tedy jako polyteista jsem s tím v přímém rozporu a tedy nemůžu být křesťan. 😉

   Za to mezi vámi je zcela jistě mnoho pohanů, kteří jsou pokřtění. 😀

   Víš o křesťanství velký kulový, příteli. Křesťanem se člověk nestává tím, že má někde na diskuzním fóru v ikonce „provokativní“ obrázek Ježíška, ani tím, že je Ježíšem někdo „fascinován“ (jak praví mistr Rushwolf), ale právě tím, že je pokřtěný a dodržuje věrouku.

   Přestaň rozebírat mojí osobu a začni se zabývat tím, co je podstatné – to, proč má pohanství jen skupinky o pěti lidech.

   Já také nerozebírám tvojí osobu, proč jsi vyznavačem libertinismu a sexuální dobrodruh, který chce tento svůj libertinský způsob života vnucovat ostatním a měnit naší víc jak 1000 let starou kulturu podle svých libertinských představ. Křesťanské pořekodlo „ty po mě kamenem, já po tobě chlebem“ u mě neplatí, hodím po tobě ještě větší šutr. 😉

   • Tyrfing permalink
    Březen 6, 2015 9:35 am

    Myslim, ze moc tech pokrtenych nebude. Jedna z vyhod totace byla, ze se to krteni moc nenosilo, tak ja osobne jsem nastesti nikdy nemel co smyvat. 🙂

   • Vladislav permalink
    Březen 6, 2015 10:26 am

    Neměním „naši víc jak 1000 let starou kulturu“ podle svých představ, oposume!
    To, co tvrdím například o polygamii, jsou FAKTA, která si můžeš lehce dohledat – proto taky např. uvádím příklad knížete Ratibora a jeho OSMI DOSPĚLÝCH synů!
    Nikomu polygamii nenutím, pouze na základě nevyvratitelných faktů konstatuju, že je – minimálně jako jeden z několika možných mechanismů – naprosto „v pořádku“ a tedy „pohanská“.

    Což ovšem těžko pochopí někdo, kdo si bezmála ve 30 ještě nešáhl na ženskou, že?

    A opakuju: nejsem člověk, který je polygamní a tedy – jako vedlejší produkt a spíše pro sebeomluvu – i pohanský! Polygamie je tak možná jedna desetina mého pohanství, a je to pouze JEDEN z jeho projevů, zdaleka ne ten hlavní či nejdůležitější! Ty ses na to ovšem – jako neukojený křesťan – moc rád upnul … co ti taky zbývá, že?

    Se mnou řada lidí nesouhlasí. Pokud si projdeš diskuze na tomto serveru roky zpátky, zjistíš, kolikrát jsem se s různými lidmi vč. Rushwolfa o něco přel, a někdy i dost nevybíravě. Ani na mnou uznávanou polygamii nemají zdaleka všichni stejný názor, jako já.
    Přesto nás něco spojuje. Mezi námi jsou šarvátky, ale celkově kopeme za stejnou věc.

    Ale mezi tebou a námi je HLUBOKÁ PROPAST.

    Protože ty jsi křesťan. A argumentuješ typicky „po křesťansku“: „nebyl jsem pokřtěn“, „nedočetl jsem Bibli celou“, nesouhlasím s tím a tím postulátem“…

    Jste pořád stejní, vy křesťané. Za Apostaty, Ratibora, Niklota, Husa, Hitlera i Zaorálka:

    – předstíráte, že jste „s námi“, abyste nás pak oklamali a „zchlamstli“ … sebejistí až patologicky … odkazující se na Bibli a její odkaz … a přitom předstírající, jako v tomto případě, že jste „pohané“.

    Jste lstiví, jako jste byl vždy. Dnes vám to už ale neklapne, kámo. Vaše doba je pryč. Vezmi si svého Ježíše a vytapetuj si s ním pokojík zastříkaný od spermií, jak – duchovně čistý a narozdíl od většiny ostatních chlapů pravdomluvný – čekáš na tu svou vysněnou partnerku.

    Pro tvou informaci – to až budeš zase coby insider lézt na podobné servery, kde budeš zase doufat, že tě neodhalí – prozrazují tě tyto věci:

    – poukazování na rozpor mezi „nečistým“ a tělem a „čistým“ duchem
    – zdůrazňování rozdílů zvířecí vs. lidský
    – nepochopení iniciační, individuální cesty pohanství, snaha o jakési „sbory“, vzor čs. církev bratrská
    – tvrzení, kolik „pohanského“ přetrvalo v křesťanství
    – povyšování se nad animismus a vůbec „přírodní“ kulty
    – desítky dalších přímých i nepřímých indicií
    – (a to neřeším texty, které našel a dal sem Rushwolf) …

    Připomínáš mi toho knížete z pohádky Princezna ze mlejna. Jak se přestrojil za sloužícího a ucházel se o práci ve mlýně, aby byl blíž té holce, o kterou usiloval.
    Snažil se působit autenticky – ale i poloviční osel by přišel na to, že tam něco fakt podstatného nehraje.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 6, 2015 10:46 am

    Polygamie je tvoje osobní rozhodnutí a s pohanstvím to nemá nic společného. Nevím co je křesťanského na tom, že to říkám. 😉

    Na to ostatní reagovat nehodlám, jsou to off-topic bláboly. Nic se z toho se nezakládá na pravdě, jsou to jenom obyčejné pomluvy.

    Pokud ti něco vadí na duálních rozdílech a rozporech, zkus si něco zjistit o polyteismu na Blízkém východě, třeba o zoroastrismu. To je pouze tvoje nedovzdělanost. Předpokládám, že jsi nečetl texty z Ugaritu.

   • Vladislav permalink
    Březen 6, 2015 11:46 am

    Renegát, 10:46: tvůj názor, že polygamie nemá s pohanstvím nic společného, pouze dokazuje, že nejsi pohan.
    Že vůbec nic nevíš o tom, co pohanství je, z čeho vzniká.
    Že máš nulové povědomí o přirozených zákonech přírody i o tom, jak žili naši předkové.

    Nastuduj si klidně dalších 30 takových či onakých směrů, vyzobni si z každého pár povrchních informací, a pak se tím holedbej před sobě rovnými. Jak ale vidíš, tady ti to nikdo nežere. Nepřesvědčils.

    Nesuď, co je a co není pohanského, pokud sám pohanem nejsi.
    Podívej se na své ani ne půl roku staré texty vášnivě obhajující křesťanství, které sem dal Rushwolf. Na své zmínky o tom, jak je křesťanství perfektní, protože ho vyznává nějakých 40+ procent Jihokorejců.

    Děláš si legraci, nebo jsi duševně nemocný? Poznal jsem v životě už různé lidi, ale takovou míru schizofrenní drzosti jsem asi ještě nezažil.

    Podle toho, jak jsi reagoval na Mysliče, si opravdu myslím, že jsi nebezpečný pomatenec.

 8. Tomas permalink
  Březen 5, 2015 7:44 pm

  Co je vlastně „pohanství“? Každý jej bude definovat jinak. Žel definice některých jedinců mají sakra blízko ke křesťanství, např. „pohanství je pro lidi“ a podobné sračky. Pro jaké lidi? „Pohanství“ nebo spíše to o co se zde pokoušíme by mělo být především o rodině, kultu, klanu a né o nějaké všeobecné masové, populární a univerzální nauce. Neexistuje žádná všeobecná definice „pohanství“. A pokud je někdo schopen odsoudit animismus a tvrdit, že lidé a bohové jsou na vyšší úrovni než zvířata a že se zvířata řídí čistě pudy, tak žel takový jedinec je spíš politováníhodný, protože mu nikdy nedojde ona „tajemná podstata stvoření a tvoření“, bez ohledu na to za co nebo koho se bude považovat. Zvířata nepotřebují naši „civilizaci“ ani naše složité rituály, ony jsou totiž těmi pravými dětmi bohů…

  • Vladislav permalink
   Březen 6, 2015 7:54 am

   Je to čistokrevný křesťan, který ze zvědavosti a možná nudy koketuje s myšlenkou pohanství. A přistupuje k němu tak, jak to jedině umí – po křesťansku.
   Jinak – ONI takoví budou vždycky. Budou se nás pokoušet poučovat. Buďto převést na svou víru, nebo nám vnutit své představy o pohanství – protože oni skutečně úplně všichni pohanství na 100% neodmítají.
   Ani bych se nedivil, kdyby takoví Machometi ve finále pak chtěli udělat ze své představy pohanství jednu z nových křesťanských církví.
   Možná ho k tomu vyvolil Ježíš, nedivil bych se, kdyby to nakonec přiznal:-)

 9. Vladislav permalink
  Březen 5, 2015 3:50 pm

  Rushwolf, 15:40: pěkná tečka! Když jsme u těch deja vu – před lety jsem něco podobného už od jednoho kamaráda slyšel. Pak jsme se pár let neviděli – a pak jsem ho jednou zase potkal, brečel, že ho „podvádí“ žena, protože chce „pořád sex“ a on už nemá zájem.

  Nakonec se rozvedl a dneska – žije ten kujón s dalším „kamarádem“!

  Přeju Machometovi, ať ho potká lepší osud!

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 4:27 pm

   Snad… Je pravda, že já sem začal dost brzo… je mě teprva 28 ale bude to 6 rok co sem v manželství a ne proto že bych musel. Partnerka je o pět let starší a chodili jsme spolu dva roky před svatbou… čekáme třetího potomka…takže taky toho za sebou nemám tolik co třeba ty… ale nebral bych to pro sebe jako omluvu… a už vůbec sinepřipadámže bych přišel onějakou zábavu, nebosi dost neužil pubertu… chlap co v 25 hledá holku přez inzerát, protože aby šel někam do společnosti, musela by mu přijít pozvánka… chlapíci co ještě ve třiceti brouzdaj světem a neví kam by se vrtli… chápu že jejiná doba… ale nesmrtelný nejsme , čas kvapí a v 80 toho moc nestihnem… proto Mafomete, možná skus míň lítat po diskuzích a víc chodit třeba na ty demonstrace (pozvánky na ně choděj, např na FB, taky mě přišla) třeba tam konečně najdeš nějakou co už ti přistřihne perka 🙂

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 5, 2015 7:37 pm

   Hmmm, ten kamarád zřejmě našel svou svou pravou sexuální orientaci, kterou asi dlouhou dobu skrýval, proto ani neměl zájem o sex, ale jinak ti děkuji, Vlastislave, jsem rád, že mi nepřeješ takový osud. 🙂

 10. Vladislav permalink
  Březen 5, 2015 12:16 pm

  Rushwolf: díky. Tak teď už ho chápu. Mladý tápající kluk. Nevím, jak je na tom s buddhismem, ale k tomu křesťanství má pořád evidentně blízko, to je vidět.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 5, 2015 2:58 pm

   Ano, je to vážně smutné, že mladý tápající mladík má více rozumu než vy dva dohromady. Blahopřeji, právě jsi ty a Rushwolf ztratili dalšího sympatizanta (totiž MĚ) a ještě k tomu jsi nad svým pohanstvím vynesl ortel navždy přežívat jen ve skupinkách po pěti lidech, tomu říkám „úspěch“. Takhle to dopadá, když novopohan místo knih o pohanství raději čte utopie post-nacistických darwinistů.

   Je mi to vážně líto, ale žádná normální žena s tebou nemůže souhlasit. Chtěl bych vidět ženy a dívky, které by s touhle představou polygamie byly ochotné souhlasit. Zřejmě by se nejednalo žádné normální, sebevědomé a inteligentní samostatné ženy, ale spíše jenom o samé mentálně zaostalé a frustrované zoufalky, které jsou nesamostatné a čekají, až je někdo nakrmí, nebo hambáčema vypapkané matrace. Žádná sebevědomá a inteligentní žena nebude následovat toto tzv. „pohanství“ – jak nazýváš svůj sociální darwinismus, který já pohanstvím nenazývám. Já mám rád pohanství pouze takové, které nečiní ženy závislé na mužích, čili přesný opak tvého blouznění. Patrně vnímáš ženy jen jako součást svého osobního vlastnictví a nestačí ti vlastnit jen jednu ženu, ale potřebuješ jich do svého harému víc. Zajímavou skutečností je, že jsi vůbec nepřipustil i opačnou možnost – totiž polyandrii, takže mužům bys umožnil výsadu mít více žen najednou a přitom bys ženám možnost mít více mužů nedopřál? Není to tak trochu nespravedlivé? 🙂

   Děkovat Rushwolfovi nemusíš, nemáš totiž za co, protože ten vůbec nic neví. Neví jestli s někým jsem či nejsem, nebo zda jsem na seznamce byl před lety nebo tam jsem nyní. Neví ani, jestli jsem „zasunul“, nebo jestli teď s někým jsem či nejsem. Prostě ten člověk nemá páru vůbec o ničem. Já se mu nesvěřuju se svým soukromím, je to pouze jeho blouznění. Navíc jeho reakce jsou přesně úměrné tomu, jak dalece je se svou argumentací v koncích, tak alespoň na mě udělal podpásovku a všechno co jsem napsal překroutil, jak to bývá u něj obvyklé. Nařknout mě z toho, že jsem křesťan, to už je ta nejubožejší a nejzoufalejší taktika – ano, zajímám se o křesťanství a buddhismus, protože religionistika je můj koníček, to je vše. Zajímám se o náboženství, protože pocházím z ateistické rodiny a mám ryze ateistickou výchovu a sekulární vzdělání, čili si nemyslím, že na tom něco špatného si rozšiřovat obzory. Proto mi připadá úsměvné, když mě někdo obviňuje z toho, že jsem křesťan, když jsem křesťanstvím absolutně nedotčen, dokonce ani Bibli jsem nečetl a začal jsem s tím až v dospělosti, ale dosud jsem nedočetl. Používám pouze svůj vlastní rozum, svou logiku a své vlastní duchovní zření.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:07 pm

    Samosebou že nic nevím, od toho tu jsi ty 😉

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:18 pm

    Moje blouznění… takže upřímně… kdy si měl naposledy holku? A nepočítá se ta nafukovací, ani prdel kamaráda… uvědom si že mám možnost tě hodnotit na základě docela pestré škály tvojí virtuální činnosti… a nemusím být zrovna psycholog abych si některý věci přebral… s tou Eddou je to tak, dokonce i tady na PK si to svého času potvrdil s argumentací že tě to na základce nikdo neřekl… což je u chlapce se zájmem o religionistiku opravdu pech 😉 Poprvé ses o Eddě dozvěděl na fóru na seznamu, kdy si mě a Rowlaně tehdy začal vykládat jak má vypadat správný pohan… děláš tohle i křestanům? Jinak neznám moc pohanů co by měli svého času profil plný Budhy a Ježíška, tak jako ty 😉 stejně tak i s tebou preferovaných témat je patrné kam tě to táhne… https://www.diskutnici.cz/uzivatel/Mafomet/

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:21 pm

    jinak tvůj komentář: Mafomet, 18.12.13 11:31:36

    Jediné zvěrstvo, které je v Novém zákoně, je to, které bylo spácháno na Ježíši Kristu. Ježíš byl vlastně náboženský vůdce a reformátor, který usiloval o přerod stávajícího judaismu v mírnější „judaismus s lidskou tváří“, za což doplatil vlastním životem ve vykonstruovaném procesu farizejů. Z tohoto důvodu mi obviňování křesťanství ze schvalování „starozákonních zvěrstev“ připadá jako poněkud nepatřičné a nespravedlivé. Ježíš hlásal lásku, mír a pokoj, ale náš milý smíšek je zaujatý a proto bude hledat jen to zlé a omílat to stále dokola.

    Opravdu nezaujatý zájem o religionistiku 😉

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:24 pm

    neber to jako podpásovku ale…

    Mafomet, 22.11.13 13:07:02

    Ano, souhlasím, křesťanství je tak trochu cizí element, ale jsem realista a myslím si, že člověk, který chce poctivě věřit v Boha, tak spíše sáhne po křesťanství, které je propracovanější a smysluplnější.
    Pohanství mi přijde dobré tak akorát na nějaký ten sezónní svátek či slavnost, kdy se provede nějaká ta menší oběť či úlitba, tedy něco na způsob folklóru. Takové pohanství by mi úplně stačilo a vyhovovalo, protože si také nemyslím, že by se dnes někdo vroucně modlil každý den k Perunovi a pak sháněl zvířata k obětování. Proto nechápu ani netolerantní chování některých dnešních novopohanů, kteří své postoje odvozují přímo od odporu proti křesťanství a mají potřebu lidi kádrovat do dvou oddělených skupin, na křesťany a pohany. Už to dokonce dosáhlo takového vrcholu, že jsou v pohanství přehlíženy ty prvky, které třeba jen křesťanství zdánlivě připomínají, čímž se z novopohanství stává kult přírody (přesněji kult lesů, květin a ženskosti), který je značně ochuzen. Já chápu, že pohanství je více původní, více domácké, ale to se nachází v takovém stavu, že ani moderní wiccanské splácaniny a umělotiny to nezachrání, křesťanství tu bude mít vždy svoje pevné místo.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:29 pm

    Asi bychmohlpokračovat hodně dlouho… ale tohle už je snad každému jasné, jdu prubnout ty seznamky a mimochodem.. nejmenuješ se občanským jménem Jan Hlavatý? I když v tom se možná opravdu pletu 😉

    Mafomet, 19.11.13 21:43:38

    Stále v různých diskuzích na rozmanitá témata se objevuje několik nechápavých jedinců, kteří se neustále vyptávají po smyslu křesťanství. Na smysl jiných náboženství se neptají, pouze jim vrtá hlavou smysl křesťanství, jako kdyby snad kterákoli jiná víra byla lepší či užitečnější. Nechápavost nevzdělaných-nevěřících Čechů a diskriminace křesťanů v ČR dosáhla takového vrcholu, že by se za něj nemusela stydět kterákoli bolševická země na světě. Zkuste se po smyslu křesťanství zeptat třeba 46 % křesťanů v Jižní Koreji. Co přimělo 46 % Jihokorejců k tomu, aby konvertovali k náboženství, které není domácí ani kulturně spjaté s jejich zemí? 46 % křesťanů v Jižní Koreji je opravdu obrovské množství, je to víc než je kolik křesťanů v ČR, přitom v Koreji by křesťanství klidně mohli vnímat nepřátelsky jako cizí náboženství, je to jako kdyby u nás v ČR bylo 46 % buddhistů, přesto tam mají o křesťanství mnohem lepší představu a povědomí, než lidé v Česku, kteří nad křesťanstvím ohrnují nos a alibisticky to odůvodňují nesympatiemi k církvi, papeži, křesťanské historii apod., ale jsou to jen výmluvy netečného konformismu, křesťanství není postavené na nějaké instituci či celebritě, ale na učení Ježíše Krista, které je velmi praktické a užitečné. Rovněž víra není postavená na iluzích v hlavě a Bůh není dědečkem na obláčku, většina Čechů tak jen stále dokazuje, že křesťanství vůbec nerozumí, na rozdíl od Jihokorejců, což je docela ostuda vzhledem ke skutečnosti, že Česko se nachází uprostřed kontinentu, který byl odjakživa chápán jako tradičně křesťanský.

   • Vladislav permalink
    Březen 5, 2015 3:34 pm

    Milý Renegáte,

    dovol mi parafrázovat Freuda a jeho slova o onanii (kterého jinak opravdu HODNĚ nemusím, nicméně v tomto kontextu mi to připadá opodstatněné):

    – VŠICHNI jsme (dosud) zasaženi křesťanstvím. A ti, kteří tvrdí, že nejsou, jsou jím většinou zasaženi nejvíc.

    Tvé přísně dualistické vnímání světa jako zvířecí vs. lidské, duchovní vs. fyzické, je – i při zohlednění tvého věku a nezkušenosti – bytostně křesťanské.

    Jinak: můžeš mi, prosím tě, říct, jak si můžeš dovolit z titulu svých plus/mínus 25 let posuzovat, co je a co není přijatelné pro muže a ženy v partnerském svazku??

    Kolik jsi už stihl mít ve svém věku žen, jaké jsi s nimi měl vztahy, jaký měl ty ženy statut, a kolik měly let?

    Víš, co je takovou typickou vlastností eklektika? Že tak, jak si ze všeho něco vyzobává, má taky nutkání ke všemu, bez ohledu na to, zdali o tom něco i skutečně ví, psát zasvěcené názory.

    Rozdíl mez tebou a mnou je ten, že já jsem ty věci PROŽIL. Měl jsem domácnost se dvěma ženami, souběžné vztahy (nikoliv pouze milenecké) i se třemi. Sexuální s několika současně za jediný večer – a věř tomu, že byly opravdu přitažlivé (jinak bych asi neměl motivaci). Ony byly spokojené, já jsem byl spokojený. … Ty ženy o sobě věděly, a byly to inteligentní a velice hezké ženy, žádné zoufalky, jak si ty zřejmě potřebuješ myslet.

    Co ty na to?

    Při svých zkušenostech prostě nemůžeš vědět, jaký je rozdíl v reakcích mezi „průměrnou“ 20letou a třeba 38letou ženou. V názorech na to, co je „správné“ a přijatelné ve vztahu, a co takové není. Ve věcech, které tyto ženy upřednostňují a které naopak ne.

    Pokud jsi normální muž svého věku, máš zatím zkušenosti s 15-25letýma v podstatě holkama, s jejich vyvíjejícími se a ve spoustě věcí černobílými názory, s jejich často hypertrofovaným sebevědomím, daným tím, že jsou ještě mladé a mnohem hezčí, než budou za 20 let a 20 kilo k tomu, ovládanýma pocity, že můžou mít 90% chlapů, na které si ukážou.

    Taková holka prostě nemá a nemůže mít uvažování svobodné matky, rozvedené ženy s dětmi na krku, nebo skoro 40leté ženy, které po 12letém vztahu vybouchl svět poté, co se s ní ten člověk rozešel. Taková holka prostě řeší všechno tak, jak jí umožňuje to málo, co zatím ví: našel si jinou? – Rozchod! Podvedl mě? – Rozchod? Už si nerozumíme, protože teď na mě byl týden protivný? – Rozchod … eeehm, asi jsem blbá, ale proč se lidi vlastně vůbec podvádějí? … když už nechtějí jeden druhého, proč si prostě nenajdu někoho jiného? …. a tak dále a tak podobně, že…

    Co o tom víš? Nic. Napsat něco o sobě, tomu ses vyhnul. No asi jsi věděl proč …. no nic, myslím, že Rushwolf si na tebe vzpomněl dobře, všechno tomu nasvědčuje.

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 3:37 pm

    🙂 proc se nebavit kulturne ? co presne hlasal Jezis se nevi, pac tam jeho uceni primo popsao neni, krome par vet ktere treba pronesl. Souhlasil bych ze jeho , nezname, uceni bylo protisystemove v ramci zidovskeho nabozensko-socialniho kontexu. To co vnimame jako krestanstvi vzniklo kolem Pavla po jeho zazitku (drive Savel) a nabalovalo se dalsi stovky let – universalni nabozenstvi pro nezidovske obyvatelstvo rimske rise.

    To jesli Jezis zil a co rikal je vpodstate jedno, Jezis jako mythus, jezis jako agregor, jezis jako Buh zije svym vlastim zivotem. Je to docela zajimave, potoze nejak podobe IMHO se vydelovali i bohove etnickych pantheonu, z puvodnejsich Sil/drivejsich Bohu v interakci s temi kteri je uctivali.

    Pro technicke aspekty bych doporucoval najake dila o postmoderdni magii, technicky ( procesum kolem mysli(i) a jeji interakci se okolim) to maji dobre proanalyzovane (prosim neee flame, odkazuji na to jako dobry model pro analyzu umoznujici pohled z jineho uhlu).

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:40 pm

    a nakonec jeden citát o pravdě:

    „Až budu mít svou „nevěstu“, třeba mě a mé vlastnosti naopak ocení, kdo ví? Třeba mě pochválí za to, že nejsem jako většina chlapů, že nemám potřebu lhát a tahat někoho za nos, že dokáži být čestný a pravdivý za každé situace…“

    monsignor Mafomet 16.10.2014

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 3:50 pm

    bohove rushwolfe ty snad na to mas databazi ?8-)

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:55 pm

    Mám.. protože když bych to jednou vyprávěl, nikdo neuvěří 😀

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 4:12 pm

    navíc to jsou učiněé perly: „… je to můj životní styl, nesnáším faleš a lži. Stejně tak si uvědomuji, že jen hrstka lidí to dokáže ocenit, ale je to pro mě i způsob, kterak sloužit bohům. Když se někdo chová jako troll, mile rád mu to oznámím. Co na tom, že mě za to nebude mít rád? Proto se nemůžu s těmito lidmi setkat, i když jsem je o to původně žádal a oni mě ignorovali, jenomže ode mě by slyšeli jenom pravdu a to oni nechtějí. Kdybych se s nimi setkal, musel bych jim to všechno říct, a to by nedopadlo dobře, proto mě nikdy nikam nepozvali. “

    Chápu výrok buď tak, že jsme Mafometa nikam nepozvali proto, že se bojíme, že nám řekne pravdu, my to nevydržíme budem na něj sprostý a asi pak pudem sedět? Nebo se on promění na konci pravdivého proslovu v titána a rozemele nás na prášek? No moc logický to není, ale je to roztomilý 😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 6:07 pm

    Vladislave: Mě ale nezáleží na tom, kolik jsi v životě měl dohromady ženských a kolik jsi jich uspokojoval naráz, nebo kolik jsem jich měl já, protože nic z toho mě nezajímá, ani nevnímám jako podstatné. Pohanství je tu pro to, aby sloužilo lidem a ne apriori jednotlivci jako například tobě nebo mě. Tvá mylná představa je, že moje názory musí pramenit z mých zkušeností či zážitků, které se těm tvým údajně nemohou rovnat – tj. že „podle sebe soudíš mě“ a myslíš si, že já nad tvým zážitkem užasnu a dám ti za pravdu? Jenže to je chyba, naše mentalita je odlišná. Já do pohanství na rozdíl od tebe nemám potřebu promítat svoje touhy a přání. Co by to bylo za náboženství, kdybych svoje představy o životě stavěl nad duchovní ideály? Proč bych se tedy měl svěřovat o svém životě, když je to pro náboženství úplně nepodstatná informace, stejně jako je nepodstatná informace tvůj příběh o vztahu se třemi ženami? Jestliže má tvůj příběh o vztahu větší váhu než duchovní ideály, pak potom se nemůžeš divit, že pohanství je jen o skupinkách v počtu pěti lidí. Bez pevných pilířů a pevně stanovených hranic, o které by se dalo spolehlivě opřít, je takové náboženství nepoužitelné a nadbytečné.

    A teď mě za to můžete kamenovat. 😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 6:15 pm

    Rushwolfe: Já nějak nevím, co se těmi vytrženými citáty snažíš dokázat? Mám snad litovat svého výroku, že v Jižní Koreji je 46 % křesťanů? Nebo že učení Ježíše Krista je velmi praktické a užitečné? Vždyť to jsou všechno fakta, která by sis mohl najít v kterékoli encyklopedii. Nemám snad říkat pravdu jenom proto, že se ti nelíbí? 🙂

    Nebo nemám říkat názory, které ti jsou nepohodlné? Chceš lidem zakázat svobodně myslet a vyjadřovat svoje názory?

    Ať už ty příspěvky taháš odkudkoli z diskutníků nebo pohanstvi.net, tak bych kterýkoli z nich napsal klidně znovu a osobně se pod něj podepsal. Netvrdím nic, co by bylo zakázaného a také nikdy své názory neměním, tím si buď jist. Já si pod pojmem „nezaujatý názor“ nepředstavuju kopání a plivání do křesťanů jak si to třeba představuješ ty. Že se zajímám o křesťanství a buddhismus může být každému úplně fuk, to je moje věc, a pokud bych snad já s kterýmkoli z nich sympatizoval, tak to zvláště musí být každému fuk, protože je to chráněno zákonem. Já jsem totiž tolerantní. Dokonce toleruji i tvůj Vlčí kult, i když ho za „pohanství“ vůbec nepovažuji – to je můj názor a obecně názor není projevem netolerance, přestože bývá nepříznivý. Pamatuješ si naší první diskuzi ještě na Lide.cz, ve které jsem prohlásil, že Vlčí kult není pohanství? Ani tenhle názor jsem nezměnil a můžeš se z toho třeba posr… 😉

    Nebo mám být na prášky z toho, že se ti moje názory zdají být legrační a roztomilé? Já chápu, že se ti moje názory nelíbí, ale nemůžeš mi zabránit v tom, abych je svobodně vyjádřil, dokonce ani tvá evidentní snaha získat o mě nějaké informace včetně civilního jména hraničí už tak trochu se stalkingem. Já netvrdil nikdy nic nezákonného, takže můžu být v klidu, ale stalking nezákonný je. Do lidského soukromí ti nic není.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 6:16 pm

    Není za co tě kamenovat Mafomete, tenhle tvůj koment je totiž úplně prázdnej… jedniný co na něm stojí za povšimnutí, je tvá doměnka že pohanství (respektive pohanská víra) tu není pro jednotlivce… víra je v první řadě o duchovním prožitku jednotlivce tvářítvář posvátnu… slouží nám a to v prvé řadě a třeba i tak, že nás přivede donějakého společenství lidí za které budeme kopat. I víra která se dá chápat jakokolektivní je silně ovlivněna tím jak jí jednotlivec vnímá subjektivně.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 6:26 pm

    Mafomete nejde o čísla.. každýmu kdo si to přečte ten sloh, ty argumenty to zapálení… se jasně ukáže jakej je ten tvůj vztah ke křesťanství.. to není zájem… toje láska 😉 Křesťanstvíje ti vzorem, oporou…ježíš tvůj vzor… nejde o % jde o výroky typu: „křesťanství není postavené na nějaké instituci či celebritě, ale na učení Ježíše Krista, které je velmi praktické a užitečné“ sou tam ale i většíperly… když by se mě nezvedal kufr z toho že člověk conám tu cpe jakýje pohan je z křesťanů celej odvařenej, hodil bych sem toho víc. Jinakjá neříkám, že máme do křesťanů kopat… ale nevím, proč bych vůči nim měl být tak servilní jako ty a ještě se za ně bít a obhajovat je.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 6:28 pm

    jinak mě jakopohanovi ( a poser s ez toho že si tak říkám) učení Ježíše nepřipadá ani praktické ani rozumné… a nevím zda komukoli zde kromně tebe ano…

 11. Vladislav permalink
  Březen 5, 2015 12:06 pm

  Rushwolf, 11:59: takto vypadá vyspělý postoj, máš můj obdiv. Už začínám chápat i tu tvou na první pohled pasivitu v jiných věcech – a omlouvám se za některé unáhlené závěry.

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 12:26 pm

   Myslím, že je normální, že si v některých věcech najdem společnou řeč a v jiných se poštěkáme, to už je život ;-)Rozhodně bych nerad zatracoval i Mafometha.. vždycky se snažím s nímvyjít po dobrém a najít společnou řeč, ale pak to nějak poseru… 😀

  • Březen 5, 2015 3:02 pm

   🙂 Hele, neblokneme ho 🙂 Necháme ho tu 🙂 Se mnou se nebaví, tak aspoň s vámi 🙂

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:09 pm

    Asi by to byla škoda… stáledoufám v setkání.. asi budu muset s Konvičkou na nějakou after party 😀

 12. Renegát Thorbrand permalink
  Březen 5, 2015 11:00 am

  Vážení pohané, já za sebe mohu říct, že nesouhlasím s tímto sociálním experimentováním navržené Vladislavem. Vysvětllím následovně: Chápu Rushwolfa, že čas od času se najdou lidi, kteří to zkouší ve třech a experimentují, to je jejich věc, ale řekni mi Rushwolfe jediný důvod, proč by tohle měl stát posvětit nebo proč by to pohanství mělo podporovat? Pohanství je v prvé řadě náboženství a nemá žádný morální kodex, může své vzory hledat jenom v mytologii. Třeba Zeus je velký divoch a záletník, ale u své manželky Héry na to pokaždé narazí, není to tedy kvůli polygamii, to jen staří Řekové svému nejvyššímu bohu vnukli ty nejmužnější vlastnosti, tedy sílu i svůdnost, a není to přímo proto, že by Zeus byl polygamista, on nemá vícero zákonných manželek. Dokonce jsem toho názoru, že polygamie není ani v ostatních indoevropských mytologiích. Z toho tedy vyplývá, že Vladislavova „vize“ je „nepohanská“ a možná i dokonce „proti-pohanská“, vysvětlím následovně… Proč to tedy cpát do pohanství? Možná jsem příliš natvrdlý, konzervativní nebo nemoderní, možná jsem až moc zabředlý v těch „zastaralých křesťanských hodnotách“, což je právě to, co mě ke křesťanství vždy vyloženě táhlo, to přiznávám, a to jsem křesťanskému Bohu nikdy moc nerozuměl ani se po křesťansku nemodlil, ale za sebe můžu říct jasné ne, s tímhle já souhlasit nemůžu. Nesouhlasím s tímto „darwino-pohanstvím“, darwinismus naroubovaný na pohanství odmítám a to z jednoduchého důvodu – už dávno nejsme zvířata! Ano, bohové udělili lidským bytostem zvláštní výsadu a poslání být nad všemi tvory, zvířaty, kteří jednají pouze pudově, stačí se porozhlédnout kolem sebe, není potřeba číst Bibli. Myslíte, že ti silní polygamní muži s vícero manželkami a dětmi, o kterých tu básní Vladislav, budou mít čas na žádné ušlechtilé činnosti? Ne, budou jenom souložit a pracovat do úmoru pro svoje děcka a ženy, tudíž nebudou mít čas ani na duchovno. Časem se budou tito muži raději věnovat jen té jedné ženě, která bude krásnější, mladší nebo sympatičtější, budou jí upřednostňovat a dopřávat jí, zatím co tu druhou a třetí ženu budou přehlížet, jako tomu je v islámských zemích, kde ženy mají v rodině u svých mužů různá pořadí. Vladislav chce prostě udělat z lidí obyčejné mašiny a naopak slabší články společnosti odsunout jako nepotřebný odpad, čímž by jim znemožnil možnost na smysluplné žití a de facto tedy zničil život, na místo aby byli vedeni k ušlechtilejšímu způsobu života, a to je přímý zásah proti principům samotného lidství a humanismu, je to i proti jejich předkům, kteří je zplodili. Národ potřebuje každého zdravého jedince, aby mohl vytvářet smysluplné hodnoty pro společnost a bojoval za ni, nikoli „alfasamce“ a podřadné „podlidi“, mezi nimiž by vládlo trvalé napětí. Taková společnost nemůže přežít sebemenší krizi a lidé by vzali zákon do vlastních rukou, počet znásilnění by rapidně stoupl a nespokojenci by unášeli cizí ženy, svou „méněcennost“ by si něčím kompenzovali a uchylovali by se k extrémům, například různými politickými či náboženskými ideologiemi. Prostě tenhle nápad je zcela likvidační, sebedestruktivní, naprosto asociální a anticivilizační. Vladislav nechce sloužit bohům, kteří jsou svrchovaní, přesvatí a moudří, nýbrž démonům sociálního darwinismu, kteří upřednostňují vlastní chtíč před spravedlností a právem na slušný život pro všechny lidské bytosti. V tomhle se asi vážně neshodneme. Pohanství není a nemůže být jen primitivní přírodní kult imitující zvířecí říši – takové náboženství možná měli pravěcí lovci a sběrači, možná i neolitičtí zemědělci, ale nikoli naši prapředci Árjové (nikoli „Árijci“), jež jsou zakladateli velkých civilizací a stejně tak i tvůrci indoevropského duchovna, ti nikdy neimitovali nižší náboženství méně schopných domorodců, ale tvořili takové, které ctí světlo moudrosti, krásy, síly, tvořivosti, tedy tvůrčí schopnosti přírody i člověka a moc lidského ducha, což jsou skutečné dary od našich bohů a které nás také diametrálně odlišují od zvířat a dokonce i domorodců, kteří se starají jenom o obživu a přírodní cykly. Dokonce si troufám tvrdit, že dnešní křesťanství má v sobě daleko více pohanských prvků než Vladislavovo „darwino-pohanství“, a je tedy pro mě přijatelnější se stát křesťanem než-li „darwino-pohanem“, je to paradoxní, ale zároveň pravdivé. Vždyť Ježíš je jako Apollón a Panna Marie jako neposkvrněná Isis, ale naproti tomu Vladislavovy „vize“ mají s pohanstvím jen pramálo společného. 😉

  Jestli je v dnešní době mnoho žen, které jsou volné a nemohou najít toho správného partnera, tak je to spíše jejich chyba, že jsou tak vybíravé a dávají pokaždé přednost jen těm silnějším egoistickým mužům, kteří nejsou spolehliví. Myslím si, že v ČR je mnoho dobrých mužů, kteří jsou k dispozici, jako například já, jsou jich plné seznamky. 😉

  Ale ony si raději vyberou namakaného borce, jehož ego se přímo v lovu naivek vyžívá a který si s oblibou „dělá zářezy na pažbě“. To je ale jen jejich problém. Nemusím ani chodit daleko a jenom tak polemizovat, jeden příklad za všechny: jeden můj kámoš ze školy byl namachrovanej blbec, zbouchl hodnou holku a oženil se s ní, udělal jí dvě děcka, podle Vladislava asi ideální typ silného muže a vážný adept na polygamní životní styl, měli spolu „volné manželství“ a ona někdy domu přizvala i nějakou kamarádku, ale jemu to zřejmě nestačilo, poněvadž to různě táhl s různejma bokovkama a byl neustále v luftu, čili jako manžel neuspěl a ta holka zůstala s těma dvěma děckama sama. Je to tedy chyba toho namachrovanýho blba, který nebyl věčně doma a pígloval kdejakou, když mu nestačilo to, co má doma? Nebo je to chyba té holky, že chtěla mít pro sebe manžela a pro dítě tátu a ještě mu byla ochotná snést i modré z nebe? Takovýmto chlápkům bych nedopřával polygamii, ale rovnou bych jim ufikl ptáka a hodil ho smečce divokých psů. Jasně, proč dávat přednost hodnému klukovi, který hledá jen tu jednu jedinou, třeba i na celý život, když je tu jeden namachrovanej borec polygamista. Chudáci děcka teď musí vyrůstat bez otce s cizím chlapem. To není o zákonech přírody, to je jenom o nedostatku skromnosti, honba za pitomými ideály nastavené televizními seriály a módními magazíny, ale je to i o nevědomosti, co je cit zvaný láska, a o neúctě k lidem a k partnerům, prostě sobectví a egoismus, klidně zničí životy všem okolo. Když severští bohové zvítězili nad obry, znamená to, že lidský rozum zvítězil nad přírodou a primitivními pudy. Když Zeus svrhl Króna, znamená to totéž. Když Ásové dobojovali s Vany a dohodli se na příměří a výměně zajatce, byl to zároveň i konec vanovského incestu a Njörd a jeho sestra byli posledním icestním párem. Zkrátka takové je pohanské náboženství Árjů a jiné nebude, vede člověka k dokonalosti směrem k výšinám bohů, kam zbožně vzhlíží, nikoliv zpátky ke zvířatům do světa pudů a primitivismu, to by byl hodně velký skok zpátky. 😦

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 11:09 am

   Proč? Třeba už ekonomických a sociálních důvodů? (tak je to třeba v Tibetu… nebo to tam tak před Čínskou intervencí bylo..) Psal sem to už níže…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 12:16 pm

    Co je s tím Tibetem? Já nežiju v Tibetu, ale v Evropě. :-/

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 12:29 pm

    to neznamená že tu nemůžou být stejné důvody a že tu neplatí stejné mechanismy… rozhodně je efektivnější domácnost muž a dvě ženy než žena samoživitelka platící vlastní nájem a pár se stejnými snáklady… asi i státu by uvbylo výdajů na příspěvky na bydlení, životní minima atd. možná by to bylo i ekologičtější 🙂

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 11:13 am

   Jinak to že nejsme zvířata je iluze … člověk se rád má za něco víc.. ale není to tak…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 12:29 pm

    Iluze? Podívej se na to trochu z jiné stránky: pokud nás bohové chtějí mít jako zvířata, tak proč nás obdařili rozumem, řečí, tvořivostí, láskou, moudrostí, estetickým cítěním atp? Proč máme tyto vlastnosti, když si vystačíme jenom s pudy? Odkud se vlastně bere víra a proč máme potřebu v něco věřit, když máme pudy a zvířata v nic věřit nemusí? Proč jsme tedy lidmi a proč jsme tedy pohany? Chápeš, kdybychom byli zvířata, tak ani žádnou víru nepotřebujeme, tedy ani pohanství? Rushwolfe, ty jsi pohan, nebo se za něj považuješ, ale nechceš hájit lidství, bez kterého by nikdy žádná víra nevznikla, tedy ani pohanství. Necítíš ten protimluv, jenže takové pohanství nedává smysl.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 12:43 pm

    Je to o pohledech… o víru se zajímáš.. asi ti nebude neznámá skutečnost že v mnoha kulturách kde převládá animismus po duchovní stránce zase tak velký rozdíl mezi lidmi a zvířaty není… jasně, máme rozum a tím vynikáme… ale i blbej listonoh prováděl lety do stratosféry o tisícovky let dříve a je v mnoha směrech ůdokonalejší“ než my… 😀 Ono to, že my máme víru a zvířata ne ještě neznamená, že defacto všechny naše základní funkce které nás ovládají jsou se zvířaty shodné… a že nechci hájit lidství… není to pravda, moc dobře vím že jsem člověk, al eje děsně nebezpečný si myslet že nad nás není… bohové tu byli jistě od počátku světa… jak dlouho chodily po naší zemi Dinosauři a jak dlouho my? my třeba jednou nebudem a bohové ano… protože bohové nestojí na nás… a proto to jako protimluv nevnímám… víra je jen můj spůsob jak vnímat to co tu je… zvířata to třeba chápají jinak, třeba jsou bohům blíže a netápou jako my vezi stovkami bohů a výkladů víry… navíc to jak jde rozum stranou je krásně vydět v krizových situacích, kdy často kultivovaní lidé, jednají nekompromisně behaviorálně.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 12:45 pm

    oprava: Ono to, že my máme víru a zvířata ne ještě neznamená, že defacto všechny naše základní funkce které nás ovládají nejsou se zvířaty shodné…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 2:15 pm

    Animismus je primitivní náboženství domorodců, to není polyteistické náboženství Indoevropanů, o kterém běžně mluvím. Nezajímá mě animismus, ale středověké pohanství. Nezajímají mě zaostalé primitivní věci, ale to, co už někam pokročilo, tedy ani domorodci. Ano, máme se zvířaty společných pár věcí, například konzumaci potravy, trávení a vyměšování, ale s pohanstvím a duchovnem to nemá nic společného.

    A jak už jsem zmínil mnohokrát před tím, nezajímá mě ani moderní wicca.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 2:18 pm

    Ještě dodávám: bohové jsou postaveni nad zvířaty i lidmi. Jsou to bytosti duchovní, nejsou to běžní smrtelníci, a tím se zcela odlišují od lidí i zvířat a jejich funkcí. Člověk tedy nemá vzhlížet ke zvířatům, ale naopak k bohům, protože pouze oni jsou stvořiteli lidí a zvířat.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 2:55 pm

    Primitivní neznamená Mafomete horší 😉 A jen tak mimochodem, můžeš říct, kteří konkrétní bohové nás stvořili? Připadá mě že je bereš opravdu jako svébytné osobnosti… což o to, s tím problémnemám.. jen pak nechápu tu tvojí duchovní oscilaci, když máž tak „jasno“ 😉 nerad bych se dostal do situace kdy budeme řešit co sou bohové vlastně zač, kdo tu byldřív atd. Pakliže jsou bohové tvůrci, pak jistě jejich práce má určitý řád… a každý biolog i etolog ti bude schopen dát víc společných bodů, mezi člověkem a zvířetem… ať už jsou to vzorce sexuální chování, vzorce rodičovské, vzorce sociálního chování… a jinak myslím, že člověk může vzhlížet k čemu chce jsouli zvířata, hory, jezera atd. prací bohů pak nevidím nic špatného vzhlížet k nim skrze jejich dílo, inspirovat se jím a skrze ně je poznávat… protože i povahu umělce poznáš až po jeho díle.

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 3:01 pm

    tady jsou zajimave otazky:

    ktery z bohu te (skrze tve predky, predpokladam, stvoril) ? tazko nejaky z etnickych pantheonu ktere se objevili o dost pozde nez predkove. ja bych nemichatal mythy ( ktere jsou hm pravdive v jejich svetech v ramci paradigma pri cestach tam) s tim jak to funguje tady.

    „primitnivni“ animismus v sobe obsahuje vse co pozdeji bylo rozpracovano do sofistikovanych intelektulnich teorii. Metody se nemeni jen se rozsiruje intelektualni baze, ktera nema obecne pozitivni/ci negativni ( zalezi na kontextu) vazbu na spiritulani zazitky/duchovno ci jak to u pruna nazvat. Itelektualni, nevyvazeny/neuzemneny/neprozity, pristup vede k nepeknym domgatickym tezim ktere se pak ruzne cirkve snazni delat realnymi.

    stredovek pohanstvi (teda neni uplne jasne co je tim mineno ale rekneme predkrestanske) se od primitivniho animismu lisi mene nez nase pojeti od stredovekeho pohanstvi. Mira vyspelosti je hmm, obtizne resitelne bez dohode na paradigma z jehoz pozice budem hodnotit ( tady si nemuz pomoci ale tohle “ Nezajímají mě zaostalé primitivní věci, ale to, co už někam pokročilo, tedy ani domorodci.“ bych jeste promyslel..)

    Zvirata jsou nasi pribuzni, bratri, darci potravi, pratele i objeti. Spolecneho s nim mame tuhle Zemi. Krome toho maji zvirata i sve hm duchovni aspekty, lze komunikovat s Velkymi Duchy jednotlicych rodu, lze mit osobniho pritele v Bytosti ktera se projevuje treba jako Medved. Mnoho Bohu ma zvirata ve velke oblibe a doprovazi je. Pokud s takovym pristupem budes cestovat do Svetu muze si osklive nabehnout.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 3:05 pm

    Jinak skus si přečíst tohle: http://www.cts.cuni.cz/soubory/reporty/CTS-05-13.pdf souhlasit s tím nemusíš… ale je to zajimavá úvaha. Pravda bude asiněkde uprostřed… rozhodně by jsme ale neměli zapomenout, že stačí málo a my tu nebudem, kdežto i něco tak primitivního jako virus ano…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 5:06 pm

    Co je na tom divného, že jako pohan bych rád navázal na to, kde přesně pohanství před tisícovkou let skončilo? Proč musím jít ještě hlouběji do minulosti zkoumat animismus, který má s pohanstvím našich předků před tisíci lety jen pramálo společného? Můj zájem o pohanství se odvíjí od zájmu o naše předky, to mě prvotně k pohanství přivedlo, nic jiného. Jsem snad kvůli tomu špatný?

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 5:29 pm

    Nikdo neříká že to je divný… jen ti tu naznačujem že navázat na víru zrovna 1000 let starou není jediný legitimní způsob. Jinak divnáje tvá posedlost a pozitivní fascinace Ježíšem a křesťanstvím ty… „pohane“ 😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 5, 2015 8:31 pm

    Mě to připadá jako jediný smysluplný důvod, pokud jde o naší minulost a předky. Já nejsem potomkem indiánů, afričanů, laponců, tatarů a zřejmě ani Aboriginců, navíc čím více zacházím do minulosti, tím více míjím odkaz předků a zaručeně méně informací nacházím. Z toho se právě odvíjí i můj vztah ke křesťanství, které ty nazýváš „posedlostí a fascinací Ježíšem“. Totiž moji předkové nebyli jen pohané, ale ti relativně nedávní byli křesťané. Zhruba před těmi 1000 lety naši předci postupně přešli ze staré víry na novou a jsem si jist, že i ty máš rodokmen zaplněný křesťany, zřejmě celým zástupem křesťanů, pokud tvoji předkové nebyli přímo Židy nebo muslimy. Rozdíl mezi námi je jen ten, že já se za své křesťanské předky nestydím. Pojal jsem tedy pohanský kult předků velice doslovně. 😉

    A to, že na křesťanství oceňuji jeho funkčnost, přestože jeho reputace není zrovna dvakrát nejlepší, tak pohanství bych také rád viděl jako funkční náboženství, čili to musíš brát jen jako můj dobrý úmysl. Ani fenomén „křesťano-pohanství“ (anglicky „Christopaganism“) není u mě pojmem zavrhlým či zcela nemožným, právě před těmi 1000 lety znamenalo být „křesťanopohanem“ úplně normální. Takto vnímám i dnešního evropského člověka – čili jako svobodného křesťano-pohana, neboť naše kultura je nejen křesťano-pohanská, ale také svobodná, čili není potřeba nikomu vnucovat kteroukoli víru a člověk klidně může být „křesťano-pohan“ a nikdo proti tomu nemůže mít námitky, když je naše společnost svobodná a otevřená. Je mi jasné, že jsem asi jediný, kdo takový názor má, ale po tom „Christopaganism“ se můžeš poohlédnout klidně sám. Jako obvykle, na Západě jsou o několik kroků napřed. 😀

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 8:42 pm

    Mě zase připadá ten animismus, respektive kompelxní soubor těch archaických věrouk takový poobnější tomu Křesťanství v určitým schématu… ne už tak v morálních aspektech. Máš jednu ústřední tvůrčí sílu a její emanace (bohy, bytosti…) schválně řekni co soudíš o tomhle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamismus a nenech se zmást že tammluví oindiánech tohle je věc,která je u kořenů i Evropského pohanství… Zažitá představa že čím blíže naší součastnosti, tím dokonalejší věci jsou v náboženství ne vždy platí… někdy čím jednodužší, „primitivnější“ tím účelnější…

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 8:44 pm

    jinak bych ti rád doporučil hezkou knihu: http://www.databazeknih.cz/knihy/nabozenstvi-pravekych-evropanu-58239 a neber to teď jako mentorování.. jeopravdu moc dobrá a kvalitně zpracovaná od pravěku po ranný středověk

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 11:49 am

   Hele a můžu mít jeden osobní dotaz… jak dlouho už na těch seznamkách marně hledáš? Mám pocit, že si je brousil už před lety na seznamu… Ono je naopak dobře, že sou ženy vybíravé, i chlapy by měli být… proto je jak říkáš tolik chlapů na seznamkách (k poměru k ženám průměrněcca 1:3 aktivních uživatelů) a jen e mrkni kolik z těch chlapů tam hledá „vztah“ a kolik „kamarádství“ což je jen slušnější výraz pro to“hledám milenku“. Ono to asi nebude jen tím že dávají přednost egoistům… možná že se jim spíš vyhýbají… Jinak nejde slučovat polygamii a ochotu muže žít fér partnerský život s dvěma ženama, a tím, mít harém k ukájení sexu. Hranice s emůže zdát občas tenká, ale není to totéž… co ten příklad co uvádíš… chlap co si bral ženu z nutnosti, páč jí zbouchl a opustil jí není totéž, jako chlap, co se zavázal být ženě dobrým mužemrád by polygamii ale vzdá se jí pokud by tím měl ohrozit ten fungující vztah… jak píše Lomikel.. je to o dohodě lidí.. jenže to co popisuješ asi nebyla dohoda… byl to vztah namachrovanej blbec a zřejmě submisivní žena… osobně být doma namachrovanej vůči ženě a mít šovinistický keci…asi bych letěl…

   • Vladislav permalink
    Březen 5, 2015 11:58 am

    Znáš ten pocit? Jako když v horkém letním dnu někdo najednou otevře dveře do sklepa a tebe ovane zatuchlý chlad. Takový rozdíl oproti vedru a vůním, co jsou venku před domem!
    Takový mám pocit z toho posledního Renegátova příspěvku. Možná hodně mladý kluk, který si myslí, jak by to všechno mělo vypadat, a je mu jedno, že fakta mluví jinou řečí … nebo starý dědek, kterého nějaké ženské těžce odrovnaly … každopádně silně křesťanské – ty řeči o zvířecích pudech, o tom, jak jim nesmíme podléhat, i zmínka o tom, kolik pohanského zůstalo v křesťanství … jako bych slyšel kovaného křesťana.
    Uvidíme, jestli bude mít koule říct k tomu něco víc, nebo se zdekuje.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 12:10 pm

    tak z Mafometem, jak si dříve říkal se setkávám v diskuzích cca už 3-4 roky? počítám že je mu kolem 25 dosud na seznamkách, páč pravou lásku ještě nenašel… sám s eněkolikrát označil za eklektika co má blízko k budhismu a křesťanství. Na žádné pohanské akci nikdy nebyl, o existenci Eddy se dozvěděl cca před těma 3-4 rokama a vzápětí se stal odborníkem na Asatru… rád publikuje na wiccipedii kde se dostal několikrát do konfliktu s jinými tvůrci a taky rád anonimně pomlouvá na necyklopedii tolik k tomu co se dá zjistit z bahna internetu .-)

  • Vladislav permalink
   Březen 5, 2015 11:50 am

   Renegáte, jako bych z tvého příspěvku cítil křesťana, který se za pohana pouze vydává … zdá se mi to, namlouvám si to, nebo je to pravda?

   Opravdu mám pocit, jako bych mluvil s křesťanem. Ta hysterická reakce, to neustálé poukazování na zvířeckost polygamie, ty neustálé nápinky na jakési podléhání pudům … jako bych mluvil s farářem!

   Kdysi, před mnoha lety, jsem dva roky chodil s křesťankou (jinak moc dobrou ženou), která mě neustále přesvědčovala, že v křesťanství zůstalo tolik pohanské víry, že nás vlastně nic nerozděluje … jako bych ji teď slyšel.

   Znovu ti opakuju, že:
   – polygamie není o užívání si s více ženami! Pokud si budu chtít užívat s více ženami, tak se ožením s jednou, a ostatní budou pouze mé dočasné/občasné milenky, které vždy rád a rychle vyměním. A když půjde do tuhého, tak se jich zřeknu. Přesně takto to dělají křesťanští pokrytci
   – JAKÉ MÁŠ ŘEŠENÍ PRO MLADÉ VDOVY, SVOBODNÉ MATKY APOD. Co jim nabídneš? Doživotní celibát? Modlení v kostele? Roli milenky-čekatelky? Má pro ně tvá společnost založená na nezvířecích pohnutkách lepší úděl??

   Omyl všech omylů! Polygamie je nejen podporující lidský, osobnostní růst všech zúčastněných, ale na hony vzdálená nějakým „zvířecím pudům“. Pokud budeš mít čtyři manželky, tak to není totéž, jako mít manželku a tři milenky. Takto daleko ale zřejmě tvé scholastické úvahy ještě nedospěly.

   Začínám mít opravdu pocit, že jsi „tak trochu“ nastrčený. … kromě toho máš v tomto takové „nechlapské“ názory – buďto jako ještě hodně mladý kluk … nebo jako nějaký mentorující, neukojený dědek.

   Ale ať ti nekřivdím. Mohl bys o sobě napsat víc? Kolik let byls křesťanem? Kolik let je ti teď? Omlouvám se za osobní požadavek, samozřejmě, nemusíš ho přijmout.

   Víš, kdy jsem začal poprvé vážně řešit polygamii u prokazatelně pohanských předků? Když jsem se před lety dočetl, že v bitvě proti Dánům r. 1043 padl obodritský kníže Ratibor s OSMI syny, a uvědomil si, že tolik synů nemohl ještě relativně mladý muž zplodit s jedinou manželkou, ani postupně s více manželkami, pokud by ovdověl – a ti synové taky museli už mít všichni určitý věk, jinak by je otec na tažení s sebou nevzal…

   A pokud by byli někteří z nich zapíraní, neoficiální, těžko by se spolu snesli … v boji musíš mít vedle sebe skutečně ty nejbližší.

   No … pokud máš pádné důkazy o tom, že pohané „našeho typu“ byli monogamní, prosím, předlož je.

   Jinak by bylo fajn, kdyby ses svěřil, odkud přicházíš.

 13. Vladislav permalink
  Březen 5, 2015 10:24 am

  Lomikel: to nejsou experimenty. 90% ženatých mužů a 80% vdaných žen je přirozeně polygamních/polyandrických.

  Stačí jen, aby byly splněny tyto věci:

  – dostatečně zajímavý protějšek
  – dostatek času/prostoru
  – materiální zázemí a celková svoboda

  Experimentem je monogamie. Kdyby byla monogamie skutečně přirozená, tak by také přirozeně fungovala a převládala. Faktem však je, že se do ní většina lidí, kteří splňují výše uvedené podmínky, musí nutit.

  Funguje pouze u lidí:
  – se slabým sexuálním / erotickým pudem
  – nesvobodných (chtěl/a bych, ale nemám jak)
  – pro druhé nezajímavých (vynucená – ten/ta, s kým bych chtěl/a, mě stejně nechce)

  Takže posuzování monogamie ano či ne zůstává v rovině moralismu (je to správné? nehřeším? nejsem bezohledný? atd.

  A kdopak že nám, našemu uvažování, tuto rovinu plnou sebeobviňování, vynucovaných výčitek svědomí a sebemrskačství za jednání v souladu s naší přirozeností vnutil??

  Uvítal bych konstruktivní argumenty.

  • lomikel permalink
   Březen 5, 2015 10:43 am

   ja bych rozlisil mezi ti ze si nekdo s nekym zasoulozi a mezi tim ze bude kazdy chlap, ktery si bude chtit rikat Kvalitni Chlap (nechci byt osobni), mit alespon dve manzelky (uz vubec mimo uzemeni je vazat na to jakousi pravost pohanstvi). Zit v komunite s vice zenami je mozne, delat z toho pomalu povinnost je podivne.

   Btw. vetsina pozadavku na to ze parter nebude soluzit za kazdym rohem neprameni z katolicke vychovi ale z toho ze lide do partnera vkladaji urcitou duveru a ocevakaji reciprocitu. take jsou tu nemale hygienicko/venerologicke souvyslosti :).

   Kolik mas manzelek ?

   Nenapsal jsi mi jeslti si i za mnohomuzstvi ( tedy jako bokovku ale jako socialni insituci)?

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 11:00 am

    aha koukam do prispevku nize ze se tu celou dobu bavime o vasich snech o pohanskem versi haremu na kterem ideove pracujete.

    nezlobte se na me panove ale to je docela humorne, ne vase predstavi nebo nazory, ale to ze s toho chcete delat nejake obecne soudy a dokonce doporuceni pro ostatni 🙂

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 11:07 am

    A to si vzal kde? níže sem psal že s jinou ženou nemám dítě…ně ž enebyly pokusy o společnou domácnost… problémy jaké to sebou nese jsme níže popsali a osobně jsem psal i proč jsem od toho ustoupil… ne ale to že bych tu myšlenku zavrhl jako špatnou, nereálnou, nemravnou… atd.

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 11:51 am

    ja rozlisuju co pise ty a co vladislav, ocenuji ze pises o sobe velmi otevrene, lec s vladislavem jste si notovali takze moje generalizace neni az tak nespravedliva ( vuci tobe :).

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 11:59 am

    notuji si v pozitivním názoru na polygamii to ano… pakliže je tedy především v takovém vztahu vyhověno ženě.. osobně to nevnímám jako spůsob jak si něco dokázat.. jako že když budu mít bvě sem borec… bude to znít děsně trapně a sluníčkově.. ale zkrátka mám rád ženy, naplňuje mě se o ně starat (submisivní nejsem, to zas ne… 😀 ) být jim oporou když potřebují a mám v sobě holt lásku i pro víc než pro jednu… asi bych nedokázal mít někd emilenku jen na sex…

   • Vladislav permalink
    Březen 5, 2015 12:03 pm

    Nikdo z toho nedělá povinnost. Žij tak, jak chceš, jak to cítíš a na co se cítíš. A redukovat polygamii na užívání si je nesmysl. Pokud si chceš užít, pořídíš si jedinou ženu a k ní x bokovek. Pokud máš ale 4 ženy, tak budeš mít hlavně 4x větší zodpovědnost.
    Jak to dělám konkrétně já, to nebudu blíž na tomto fóru psát. Je to veřejné fórum a nehodlám být potahován kýmkoliv, kdo se akorát rád popase na životě někoho druhého a sám nedá za sebe „do placu“ nic.
    Možná bude příležitost a někdy se uvidíme – tam to můžeme probrat osobně.

 14. Vladislav permalink
  Březen 5, 2015 8:52 am

  Rushwolf: to je přesné. Vnucení monogamie bylo přesně v duchu křesťanského „nasytíme hladové“, „každému vstup do chrámu Páně“ a podobných „zásad“. U žen neúspěšní, frustrovaní muži často vyvolávali hádky, konflikty i války, na kterých měli jednak konečně získat ostruhy u žen, o které usilovali, a jednak odstranit nežádoucí protivníky. Šlo o proces, na jehož konci (za přirozených podmínek) stál muž-vítěz, který měl právo oplodňovat nejen jím vybojovanou ženu, ale často i několik dalších. Tímto způsobem probíhal „přirozený výběr“ a potomkům byly předávány geny otců-bojovníků a otců-vítězů.

  Samozřejmě, v přirozeně pohanské společnosti nejde jen o války. Kvalitní ženu či ženy dokázali stejně tak získat výborní řemeslníci, stavitelé, myslitelé, a samozřejmě žreci. Co měli všichni tito muži společného, bylo to, že byli Rodem uznávaní, ctění a cenění. Bylo žádoucí, aby se další pokolení Rodu skládalo především z jejich synů a dcer.

  Potom přišel křesťan s rovnostářstvím. Dal toto právo všem, a tím nad těmi lidmi posílil svou kontrolu, protože ti slabí muži mu pak byli samozřejmě zavázáni a prosazovali to, co po nich křesťan chtěl. Co je nejhorší, ti muži se tím zároveň naučili, že o ženu není třeba tolik bojovat – úplně stačí „připojit se k těm správným lidem“.

  Monogamie vyhovovala pouze slabým mužům, přesně, jak píše Uzel. Pohanství se přirozeně opírá o silné, o vůdce, kteří svým příkladem, autoritou a schopnostmi trhávají dav. Zatímco křesťanství operuje s masou oveček, kterým naslibuje hory doly, aby je pak mohlo použít tak, jak potřebuje.

  A ženy? I ty se dělí na slabé a silné. Vyspělé a méně vyspělé. Ve velmi mladém věku cokoliv na způsob polygamie odmítají téměř všechny. O pár let později si už ty vyspělejší uvědomují, jaká je realita, a určitě si tím muže ani jeho hodnot neváží o nic méně. Cesta od majetnické, egoistické lásky vnucené křesťany k lásce skutečné je dlouhá, ale stojí za to ji jít.

  Já taky „experimentuju“ a musím říct, že zatím jsem z „druhé strany“ nezaznamenal žádné protesty:-)

  Faktické nesmysly typu výlučné monogamie nebo vegetariánství tlačí především různé obskurní skupiny. Když jsem na vedy.sk napsal se slušnou žádostí o odpověď na několik naprosto logických otázek tohoto typu, nedočkal jsem se jich. Síla „pohanského“ typu, která tyto věci změní a přijde se skutečným, realistickým řešením, které zároveň bude mít koule, teprve čeká na svůj vznik.

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 9:12 am

   Navíc i vědci a sociologové znají pojem polyamorie… čili schopnost člověka milovat stejnou láskou více lidí. Spoustu žen které se mě zdáli potencionálně vhodné k přijetí do mé rodiny dávala argument, že nelze milovat dvě ženy stehjně.. a jak je možné, že otec i matka dokáží milovat třeba i pět dětí stejnou láskou? Navíc kde jsou ti muži na něž se nedostávají ženy když je tolik svobodných matek, Ani monogamie nedokázala všechny ženy přinutit vydržet s chlapem co prostě nemá na to aby se o rodinu postaral.. a ne vždy to tedy musí být pouze o majetku, nebo postavení,a le i o schopnosti ženu uspokojit a teď nemyslím sexuálně. Osobně nejsem typ striktního patriarchy, naopak ctím ženy, které jsou natolik dobré, že si muže mohou vybrat sami a tento se musí hodně snažit aby jim vyhovoval.. nevím jak u slovanů, ale žena u germánů měla velká práva, mohla muže zapudit, měla právo nad majetkem.. jak v protikladu je to s ultrapatriarchální společností starozákoní, kde jakákoli úcta k ženě jde v praxi stranou.. vždyť žid děkuje každý den bohu že se nenarodil ženou.. a byla to opět éra křesťanství, kdy se řešilo zda má žena vůbec duši… Tuhý patriarchální režim, kd ežena je jen o něco více než otrok, nevyžaduje celého muže… stačí, když takový muž vládne strache… naopak polygaie kde muž jak říká jeden můj známí vlastní pouze svůj oděv a zbraň, kterou dobývá slávu a obživu svým ženám a dětem, je ta skutečně pohanská.

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 9:23 am

    docel to vidim, na Rujane se sejdou pohansti vyselektovani/kvalitni (kriteria dopracuje Vladislav) muzi a zeny s poligamnim smyslenim a budou experimentovat ( uvodni nacvik – Ruswolf :))

    btw. v rusku po revouci se taky experimentovalo timto smerem.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 9:38 am

    jo, no.. a jak se liší důvody poválečného Ruska od těchn dnešních? Není rozdím mezi mui co nejsou, páč sou mrtví a mezi muži co si chtěj užívat , nechtěj děti a tak jakmile žena otehotní hoděj na ní bobek… Já osobně si nemyslím, že bych byl geneticky nějaká vyjímka, nebo nějakej veleúspěšnej nadsamec s milionovim kontem… o to smutnější ale dnešní doba je… když i já se o rodinu postarat dokážu a ne o malou a jiný ani ve 30 nedospěli k zodpovědnosti za jiné než za sebe…

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 9:48 am

    v pohode, ja vam to preju je to vec dohody mezi lidmi ( i kdyz vase implicitni deleni roli v rodine nesdilim) ja jsem rad za mam jednu manzelku, staci az az. asi nejsme dost kvalitnii.. no
    :o)

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 9:54 am

    Myslím, že dneska je dost kvalitní už i ten co si udrží tu jednu aniž by každej měsíc balili jeden druhýmu kufry… což je to co sem se snažil říct.. dnes nejde jen o kvality genetické, finanční, ale především o mentalitu, která je dostatečně nesobecká a empatická aby dokázala snést ve svém osobním životě i někoho jiného kromně sebe a byla ochotná něco pro to vydržet i obětovat.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 9:58 am

    a mimochodem… A čo si predstavujete pod takým pojmom implicitní… obsah pojmu znám, ale nějak sem to nedokázal zapojit do kontextu 😉

   • lomikel permalink
    Březen 5, 2015 10:03 am

    nejsme si jisty jestli tu volnost davate i vasi manzelce(kam), at uz so se strukturovaneho mnohomuzstvi tyce ci tvych bokovek ?

    jak pisu, pokud to lidem vyhovuje tak je to vec dohody. jen si nemyslim ze to je dostatecne nosny prvek pro vetsi pospolitost.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 10:09 am

    Jo takhle.. pak ano.. moje manželka má v tomto taky volnost… jen je tu taková potíž že jí moc ty jiný mužský nelákají… každopádně rozhodně by moje sebedůvěra neutrpěla, když bi si to občas pro radost někde dala taky, opravdu netrvám na striktní věrnosti těla a prudérnosti, navíc co se týčče případnejch kukaček… asi je furt lepší když vám bude cizí dítě nosit kytky na hrob, než aby vaše vlastní ani nevědělo kde ležíte… byť si sem teda svejma dětma jistej.

   • Vladislav permalink
    Březen 5, 2015 10:17 am

    Tak pod to bych se podepsal, slovo od slova. Ano, muž sloužící svým ženám. A žena, která má právo muže zapudit, zatímco muž má i nadále povinnost starat se o děti, které s ní má. Téměř stejně to měli i polabští Slované a nepochybuju o tom, že i Češi a Moravané před vnucením křesťanství.

    O děti, které jsou kvalitní, protože jen silný muž se dokáže postarat o více žen, slabý a neschopný často ani o jednu – nicméně oba dva by měli dle monogamistů mít právě tu jednu.
    Ano, toto je jeden z úhelných kamenů pravého pohanství.

  • Rushwolf permalink
   Březen 5, 2015 9:33 am

   Můžu mít praktický dotaz jak ženy s kterými jsi to zkoušel to mají s dětmi? Defakto jediný zásadní problém který jsem zaznamenal je nechuť dělit se s jinou ženou o výhody pro své potomky… což z biologického hlediska určitým spůsobem chápu… další velký problém, byla rodinná vazba.. ale to je právě ten problém křesťanských hodnot v naší společnosti.. můj vztah k rodičům a prarodičům je pevný a dobrý a myslím, že to tak má být, sem jejich krev… ale přecijen ten odpor k polygamii je značný i když své slovenské příbuzné sem šokoval dost tím že jsem pohan.. takže tohle už by asi dali taky. No… v součastnosti jsem svoje pokusy uložil k ledu i když sem měl úžasné štěstí na manželku… můžu si defacto lítat za ženskejma, jen s nima nesmím mít potomky… což ale pak trochu postrádá smysl… i když to chápu, alimenty by byly na úkor společných dětí.

   • Vladislav permalink
    Březen 5, 2015 10:41 am

    Tak to ses dostal daleko. Já mám děti zatím jen s jednou ženou. Ženy se samozřejmě přirozeně bojí především o to, že se budou muset o výdobytky muže dělit s jinými, to máš pravdu.

    A nejde jen o peníze. Jde o všechno, čeho si ta žena na tobě váží.
    Každá si může vybrat. Být jedinou ženou muže, který jí, jejím dětem a životu většinu z toho, po čem touží, nedá … nebo nebýt jedinou, ale zato o nic míň milovanou ženou muže, který jí toto splní.

    Je to, jak píšeš, o štěstí na ženy a taky o tom, jak si je – postupně – vychováš. Ony musí s dědictvím křesťanství zápasit ještě víc než my, a navíc to mají těžší – my jsme ti pašáci, co chodí od květinky ke květince, ale ony jsou prezentovány jako ženy pochybné pověsti.

    Mají stejnou volnost, jako já. Účastníme se akcí, kde jsme fyzicky i psychicky s více muži a ženami, a líbí se nám to. Jsme v kontaktu s těmito lidmi… Z psychického úhlu pohledu nikdy nevstupuju do toho, s kým komunikují, pouze trvám na tom, že se tím nesmí přerušit/zeslabit svazek, který je mezi námi.

    Pro někoho je toto třeba totální anarchie – ale nic není dál od pravdy! Klíč je v tom, že si musíme vybírat takové ženy, které tuto úroveň SKUTEČNÉ lásky, nesobeckosti mají. Žena, která tě miluje, nepůjde s kdekým, pokud si bude vědomá, že to může ohrozit vztah s tebou. Své možnost bude využívat o dost odlišným způsobem, než ty. A ty si můžeš být jistý, že tak dlouho, jak dlouho budeš v jejím srdci, budeš i milovaným partnerem této ženy.

    Ženy, ať už jsou jakéhokoliv založení, si totiž vybírají. Slabý muž potřebuje „jistoty“, takže volí monogamii. Silnější muž ale ví, že žádné jistoty „neexistují“ – proto volí makání na sobě. Žena si to uvědomí a je s ním – a zároveň si ho váží natolik, že není křesťansko-egoisticky majetnická slepice zaměňující lásku s postojem „tady je Krakonošovo“…

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 10:52 am

    to já taky jen s jednou, jen to blbě vyznělo…

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 10:53 am

    jinak souhlas.

 15. Vladislav permalink
  Březen 4, 2015 5:08 pm

  Thorbrand: s tou polygamií je to těžké, to nejde „odmítat“, ale ani paušálně „vítat“. Pokud definujeme pohanství jako dominanci přírodních zákonů (přírodní, tisíciletími vpečetěné „víry“) nad biblickými a podobnými zotročujícími koncepty, nemůžeme polygamii en bloc odmítnout.
  Nejde přitom o „užívání si“, ale o náročný systém, na muže i ženy kladoucí velmi vysoké nároky, který – především – PRODUKUJE KVALITNĚJŠÍ JEDINCE A TEDY I SILNĚJŠÍ SPOLEČENSTVÍ, než systém monogamní.

  V každé společnosti totiž platí dvě základní pravidla:
  – muži se snaží maximalizovat počet partnerek a tím i kvalitu a počet potomstva
  – ženy se snaží počít děti s těmi „nejkvalitnějšími“ muži, protože jedině takové budou: a) mít nejvyšší šance uspět v dalším životě, b) zajistí prestiž a spokojené stáří ženě samotné.

  Dalším, neméně podstatným faktem, je, že od určité věkové kategorie začnou v populaci ženy nad muži převládat, a to jednak z důvodu vyššího věku, kterého se dožívají, ale i mnohem dříve, z důvodu válek a dalších existenčních problémů (lov, fyzicky náročnější život mužů).

  Vynucená monogamie proto má (opakuji, v přirozené, ne v křesťanské či post-křesťanské společnosti) několik zásadních negativních dopadů – dopadů, které můžou tu společnost doslova zlikvidovat:

  – „kvalitním“ i „méně kvalitním“ mužům je dovolen zhruba stejný počet potomků – „méně kvalitních“ obyvatel tedy bude v populaci relativně více – populace jako celek bude tedy slabší
  – nižší tlak na „boj o ženy“ způsobí, že „slabší muži“ na sobě nebudou nuceni tolik „pracovat“, zatímco „silní“ budou demotivováni
  – ve společnosti bude z důvodu nedostatku mužů trvale narůstat počet relativně mladých vdov či „starých panen“. Tyto ženy budou mít tendenci hledat si muže jinde, což může vést k oslabení společenství, vynášení důležitých informací apod.

  Na toto téma byly napsány už snad tisíce knih, nicméně neoddiskutovatelná jsou tato fakta:
  – jakmile moc či svoboda, pocit síly a jistoty daného muže dosáhne určitého bodu, začne mít přirozenou tendenci k hromadění partnerek, tedy polygamii
  – jakmile žena ve svém rozvoji dosáhne určitého bodu (bodu, kdy u ní převládne zodpovědnost k rodu, tedy k dětem, nad dívčími představami o „věrné lásce až za hrob“ živenými šatnými knihami), začne preferovat být „druhou“ ženou „kvalitního“ muže nad jedinou ženou průměrného či „horšího“ muže.

  Co je podstatné: u obou, muže i ženy, v takovémto případě převládne NESOBECKOST, potlačení ega a ješitnosti ve prospěch rodu či společenství.
  A to i u muže. Pravá polygamie totiž není o „užívání si“. On s těmi ženami nejen spí, ale je především povinen se o ně STARAT. A věř, že ty starosti převládnou – ve vztahu s několika ženami, který trvá roky, už opravdu nejde a dávno ani nemůže jít o milenectví – tam je to spíš o tvrdé dřině a zodpovědnosti.

  Monogamie je tak především monoteistický konstrukt, zarovnávající do jedné linie jedince silné, průměrné a podprůměrné, a v konečném důsledku oslabující Rod či společenství. Koneckonců, proto byla i našim předkům vnucena – aby je síly, které tak učinily, mohly mnohem snáze kontrolovat.

  Napsal jsem to rozvláčně a zbytečně zdlouhavě, možná to stačilo napsat jednou krátkou větou: sorry, ale monogamie prostě nefunguje.

  • Rushwolf permalink
   Březen 4, 2015 7:42 pm

   Vykládej o polygamii Thorbaldovi, kterej ještě nezasunul… jasně že jí odmítá… protože povolíme-li mnohoženství někteří přijdou zkrátka… osobně jsme s manželkou v tomto tak trochu experimentovali a je to hlavně otázka psychiky a také toho zájmu žen… každá žena chce pro své dítě to nejlepší, čili jinou ženu, bere jako konkurenci, páč muž musí svůj majetek např. dělit mezi její dítě a dítě s ní geneticky nesouvysející. Není to tedy jen o mužích, ale i o ženách a je to přirozené, že některé dají přednost méně kvalitním jedincům, hlavně když je mohou mít pro sebe. Na tom náš pokus i ztroskotal. A je pravda že v dnešní době sem neměl ani moc chuti investovat do jiné ženy, která není nijak „zákonně“ svázána a může kdykoli odejít.. a ohrozit rodinu placením alimentů… teď při očekávání třetího potomka bych asi druhou ženu ani neutáhl, aniž bych mohl oběma dávat to co dávám té jedné a z toho slevit nechci, což klidně i přiznám. zkrátka polygamii uznávám, ale opravdu to klade velké nároky.. a v dnešní době není tak docela funkční z hlediska toho vzorce myšlení a ani ekonomiská situace mnohých samoživitelek není taková aby jí přemohla biologie…Jinak Islámská polygamie se s tou pohanskou nedá srovnávat… žena aspoň pro mě není kus masa do stáda a tak nejde jen o to dát jí nažrat a postavit jí chlívek kd ebude rodit děti jako v muslimských zemích.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 4, 2015 11:59 pm

   Tak s tímhle asi vážně u mě nepochodíš. Já definuji pohanství jen jako patriarchální polyteistické náboženství našich předků s důrazem na přírodu, etnicitu/národ, kulturu, odvahu, čest a podobně, ale nikoli jako jakousi „dominanci přírodních zákonů“ jak to prezentuješ ty v podobě jakéhosi sociálního experimentu uplatňující principy sociálního darwinismu a eugeniky, nebo co to jako má být.

   Tvá teorie nepočítá s tím, že té většině slabých mužů bez partnerek může dojít trpělivost a nakonec se proti alfasamcům vzbouřit, stejně tak jakože se můžou slabší muži poohlédnout po ženách jinde a to by mohlo způsobit přísun dalších nežádoucích genů. Ani jedno není zárukou větší prosperity či stability. Pokud se po světě pohybuje větší počet slabších jedinců, kteří produkují „méně kvalitní“ potomky, tak to rozhodně není proto, že by se špatně narodili – je to proto, že mají málo pohybu a ládují se svinstvem, který produkuje kapitalistický průmysl, je to pouze důsledek absence jakýchkoli hodnot, lhostejnosti a benevolence tohoto liberálního kapitalistického systému a není to nic, s čím by si neporadila tělovýchova či vojenská služba. 😉

   Pohanství beru jako náboženství, které má naše civilizační hodnoty bránit a podporovat, nikoliv vyvracet. Apeloval jsem, aby se pohané vyvarovali jakýchkoli extrémů, bohužel marně, a tohle s pohanstvím jako náboženstvím prostě nemá nic společného.

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 6:44 am

    To že s tím nesouhlasíš neznamená že to nemá s pohanstvím či spíše s našimi předky nic společného… ona se polygamie udrženla na našem území u elit i za prvních přemyslovců… a byla to právě ta trocha s pohanského odkazu co u nás přetrvával. V některých oblastech je dokonce určitá forma polygamie kde žena má dva muže… (Tibet) což je sice z důvodů ekonomických… ale takové důvody platí ui u nás… v Čr jsou mraky svobodných matek, co to každou chvíli s nějakým tím chlapem zkusí aby zjistili že to není partner pro život.. a je spousta bohatých a dobrých mužů, kteří by takové ženy uživili i tři.. z pohledu mužské přirozenosti by to bylo ok a myslím, že i z morálního a sociálního hlediska lepší, než současná situuace… jen to naráží na tu biologii ženskou, kdy často ženy chtějí všechno nebo nic… cožale protože i tak někoho potřebují stávají se milenkami… o co by bylo morálnější udělat s těhto žen členy rodiny, než aby byly milenkami ( a nevěra tu byla, je a bude) a rozvracečkami rodin? Osobně něco takového neumím odsoudit.. a už vůbec nevím, proč by to najednou nemělo být součástí Evropských hodnot, když polygamie tu existovala od pravěku do ranného středověku. A dokonce mám i pocit že i nějaký český obrozenecký dramatik žil v jedné domácnosti jak se svou ženou, tak s její sestrou s kterou měl i děti… a asi jim to i klapalo…

   • Rushwolf permalink
    Březen 5, 2015 8:22 am

    Tady je jeden zajimavý výcuc od sexuologa Uzla na téma proč je u nás polygamie trestná, případně neuznávaná:

    „Polygamie se obvykle uplatňuje tam, kde je bohatství samců distribuováno příliš nerovnoměrně. V primitivních společenstvích mají bohatí samozřejmě více dobytka i žen. Pokud potenciální nevěsty zvažují ekonomickou stránku věci, bývá jejich závěr jednoduchý: je lepší být druhou ženou boháče než první ženou chudáka.
    Na tomto místě si proto musíme položit otázku: kdo má vůbec zájem na tom, aby mnohoženství stálo mimo zákon? Na první pohled by se zdálo, že to jsou ženy, které odmítají žít v harému. Jenže některým z nich to může docela vyhovovat.
    Harvardský právník Robert Green, který se zabýval soužitím Mormonů, napsal už v roce 1993, že polygamie je atraktivní volba pro moderní zaměstnanou ženu. S ostatními manželkami se podělí o práci v domácnosti ke všeobecné spokojenosti.
    Ve společnosti je však bohužel zhruba stejný počet mužů a žen. Co tedy s těmi muži, kteří zůstanou na ocet? Kdyby se více žen rozhodlo stát se raději druhými ženami bohatých mužů než prvními ženami chudáků, musel by se určitý počet těchto chudáků smířit s celibátem.
    Z toho plyne jasný závěr: předpisy proti polygamii nechrání ani tak ženy, jako spíše poskytují ochranu chudým mužům. “

    Nejlepší by možná bylo nechat v tomto lidem možnost volby… když už se tu diskutují homosexuální sňatky což je asi téma závažnější, nechápu jak může někoho pobuřovat polygamie… pakliže za tím není strach o vlastní geny…

   • Vladislav permalink
    Březen 5, 2015 8:31 am

    Pokud polygamie vyvrací nějaké „civilizační hodnoty“, tak potom určitě ne ty pohanské.
    Těžko lze oddiskutovat fakt, že model, kdy jeden kvalitní muž oplodňuje několik žen, vede ke kvalitnějšímu genofondu, než když si „na své“ může a dokonce musí přijít každý. Ti slabší muži se jistě můžou vzepřít, ale i ta vzpoura je jejich pokusem být „lepšími“, silnějšími.

    Jinými slovy: tento model je spravedlivější i k nim, protože je nutí na sobě makat, aby se i oni stali silnými a kvalitními muži. Zatímco když mají „své jisté“, tak je prostě k tomu, aby se vydali na „cestu boje“, často nic nepřinutí …

    Nevím, kolik je ti let. Za sebe můžu říct, že když mi bylo 20-25, měl jsem na polygamii velice podobné názory. Důvodem, proč jsem je opustil, bylo to, že jsem si uvědomil, že monogamie je zkrátka umělý konstrukt a pro společnost jako celek je nezdravý.Pro muže i ženy, při jakémkoliv hlubším pohledu, který dokážeme oprostit od prvotních majetnicko/egoistických emocí.

    Je třeba si uvědomit mechanismus, jakým byla monogamie našim předkům vnucena.

    Je to totiž o tom, že:
    – síly, které zavedly křesťanství, potřebovaly především oslabit rodové společenství, atomizovat ho
    – proto rozbíjely původní rody, a snažily se je nahrazovat rodinami. Rodina je muž a jedna žena, plus děti, zatímco rod je několik mužů a žen, plus děti (zjednodušeně).Tento proces pokračuje dodnes (sňatky a adopce u homosexuálů, tažení už i proti rodině, kterou dnes často paradoxně obhajují i křesťané).
    – zákaz monogamie výrazně podvázal potenciál řady mužů, znekvalitnil populaci, zatímco mnoho „řadových“ mužů zarazil ve vývoji.

    Pokud je tvým společenstvím Rod, jednáš v zájmu Rodu. V zájmu Rodu není to, aby každý muž a každá žena našli svého partnera, pokud by to vedlo k oslabení Rodu. Proto existovaly ženy a zejména muži, kterým v rámci Rodu nebylo umožněno/podporováno zakládat rodiny, dokud neprokázali své kvality – platí zejména pro muže.

    Pokud však Rod rozbiješ na rodiny, dostaneš menší jednotky, které už ovládneš mnohem snáze. A v dnešní době pokračuje tento tlak tlakem na rozpad rodin na individualistické jedince, kteří jsou samozřejmě ještě snáze ovladatelní. Protože ta síla, která zatím stojí, je stále tatáž, i když dnes se už dávno nezaštiťuje křesťanstvím.

    Postoj člověka k monogamii/polygamii (pokud nejde o člověka velice mladého a tedy ještě s „nehotovými“ názory) je jedno z měřítek jeho skutečné „pohanskosti“. Dle mých zkušeností jedno z nejvíce vypovídajících měřítek.

    Zkus hledat souvislosti a důvody, protože věř, že ne všechno, co vypadá hezky, nesobecky a „spravedlivě“ na první pohled, je takové i ve skutečnosti.

 16. lomikel permalink
  Březen 4, 2015 3:41 pm

  se tu tak propleta

  1. nabozenstvi jako soci-kulturni aktivita tmelici skupinu a zvysujici jeji nadeje na preziti
  2. osobni praxe a gnose

  1. vzhledem k situaci je maximalni spolecna baze to formalni ustaveni pohanske nabozenske spolecnosti ( ano chapu slozitos vztahu mezi skupinami, ano seru na multikulti a politicku korektnost, no potencialni zisk neni mali).

  2. Treba ta Artio je pro me velmi zajimava protoze Medved je jeden z Bytosti kteri me uci. Tady vubec ale vubec nejde o bod 1., tady je pro me Zdroj a duvod praxe. Bez bodu 2. nedava bod 1. zadny smysl.

  • Březen 4, 2015 3:44 pm

   Co furt chceš sjednocovat? Koho? Jaké „My“? A hlavně: PROČ?….

   • lomikel permalink
    Březen 4, 2015 3:51 pm

    kdy pisu my ? jen ze sveho pohledu sumarizuji zabavnou diskusi pod timhle clankem.

    protoze uznanou nabozenskou spolecnost muze ze zakona pozadovat stejne zachazeni v systemu jako maji katolici nebo muslimove. Uz jsem to psal.

    link jsi sem dal ty, az do te doby jsme o nem nevedel 🙂
    dik

 17. lomikel permalink
  Březen 2, 2015 2:55 pm

  slo by se v diskusi soustredit na tu iniciativu
  http://pohanstvi.eu/podepsat-petici/

  zajimaji me vase nazory, je mozne ze mi neco unika a ze je duvod proc to nepodporit a nevstoupit v ramci svych ( 10 clenych ) spolecenstvi do Pohanske nabozenske spolecnosti s tim ze by byla pravne na roven ( teoreticky ) katolickym ci muslimskym obcim ?

  Problme personalniho bsazeni se vyresi, v ramci navrzenych stanov, pokud bude jednotlivych spolecenstvi aspon co prstu na obou rukou.

  Panove a damy, tohle je to nabozenstvi o kterem se zde casto pise, to osobni nebo v privatnich zajmovych krouzcich to neni.

  • Březen 2, 2015 3:06 pm

   Hm… a proč by se etničtí pohané měli dávat do kupy s těmi, co jim nadávají? Podepisuj si co chceš, ale jen za sebe.

  • Rushwolf permalink
   Březen 2, 2015 3:17 pm

   mě osobně to nic nedá… nemám žádnej reálnej důvod… svátky si slavím kdy potřebuju… všechny moje rituální praktiky sou více či méně v souladu se zákonem… kvůli runám mě nikdy nikdo nepopichoval… ani ve škole ani v zaměstnání… nejsem v zásadě proti…ale osobně to nepotřebuju…

 18. Vladislav permalink
  Březen 2, 2015 12:29 pm

  Děkuji za všechny ohlasy k mému návrhu na uspořádání akce typu oslavy letního slunovratu na Arkoně.

  Na krátkou chvíli jsem doufal, že se ujme, že ho podpoří víc našich lidí, než pouze jeden či dva. Bohům žel, nestalo se.

  Nevím, nakolik to někteří nechápou, ale tady opravdu NEJDE O SLÁVU. Nejde o záři kamer, rozhovory pro televize nebo noviny.

  Tady jde o to, vystoupit z lesů, z anonymity různých hloučků s nejvýše několika desítkami členů, a vytvořit sílu, která udělá to klíčové, co se od sil našeho typu očekává (nebo aspoň by se očekávat mělo):

  – VYSTOUPIT JAKO REÁLNÁ ALTERNATIVA SYSTÉMU.

  Protože teď žádnou alternativou nejsme. Někdo si doma leští bůžky, někdo chodí na posvátná i „posvátná“ místa, někdo pořádá s kamarády různé obřady.
  Stejně jako někdo chodí běhat, někdo zase cvičit nebo do hospody, někdo na kuželky a někdo lozit na stěnu nebo jezdí na kole stokilometrové štreky.

  A protože to tak je, tak nikdo pořádně o pohanství neví, a pohanství má v naší zemi možná několik set, možná tisíc takových či onakých vyznavačů, včetně sluníčkových. Stejně jako se nikdo nikdy kromě pár kamarádů nedozví, jestli benčuju 50 nebo 120 kg.

  Pokud by se uskutečnila taková akce, řekla by světu tři klíčová slova: JSME ZASE TADY. A mohla by to být lavina, která „něco“ spustí. Polsko, Německo, Slovensko …

  Jistě. Je to moře práce, navíc s nejistým výsledkem. Každý muž, každý válečník si ale sám určí, na co se cítí. Kdy je čas bojovat a kdy raději utéct nebo se někam zašít.

  Toto by byla vpravdě historická šance, jak „něco“ dokázat. Dobře, Neudělá to PK, udělají to jiní. Stačí se podívat, kolik kolem těch míst brousí Rusů, Poláků, Litevců, ale i Němců … je jen otázka času, až se tam „něco“ přihodí.

  Jistě, dostaneme se „do seznamů“. Já osobně mám 2 děti a dobrou práci, takže mám co ztratit. Jen je otázka, kdy riskujeme víc a kdy můžeme víc ztratit.

  Já osobně si ale nejen rád někde přečtu, ale taky si MYSLÍM, že bohové přeji odvážným a statečným. Rozvahy zisků a ztrát rád přenechám našim křesťanským kamarádům.

  • Rushwolf permalink
   Březen 2, 2015 2:18 pm

   Asi o to tolik lidí nestojí… já osobně třeba nechápu proč bych měl vystoupit ze systému, který mě nijak neutiskuje, nijak zásadněji neomezuje, mám v něm jisté záruky, které třeba moji rodiče ve stínu cccp neměli atd. tenhle systém není dokonalej, ale pochybuju, že máš lepš ívšeobecně přijatelnou alternativu… asi ani systém existující tu za předkřesťanských slovanů nebyl ideální a pro dnešní dobu myslím, že není absolutně funkční… tenhle systém co tu máme, je ve většině rovinách asi to nejlepší co tu zatím bylo… i když se v ríámci EU už zase pomalu posouváme někam jinam… Založit si rod, koupit si pozemky, věřit ve své bohy… to ti nikdo nezakatuje i pohřbít se můžeš nechat podle svýho.. sice zaplatíš pokutu, ale rozhodně nebude větší, než cena důstojnýho pohřbu v pohřebce… A proč Arkona zrovna? To asi můžeme stejně tak dobře jezdit do Athén nebo do Ŕíma… vztah ke směsici pohanů co v čr působí to bude mít cca stejnej, je tu otázka, zda vlastně pohanství má být alternativou systému, který ale není jen o náboženství (čili může vůbec být pohanství alternativa?.. může jím být křesťanství? či jakákoli jiná víra?)…. který je defacto sekulární a jak může být vůbec alternativou když se většina pohanů neshodne téměř na ničem… byla by tvá alternativa otevřená i jiným pohanským proudům včetně třeba wicci? Jak sem psal.. společnosti můžu být prospěšný a můžu jí měnit i ovlivňovat bez ohledu na víru. Neříkám, že bych se na Arkonu někdy nezajel podívat… ale z hlediska víry pro mě žádný význam nemá.

   • lomikel permalink
    Březen 2, 2015 2:47 pm

    muzu of topic dotaz jake zaruky pro starsi rocniky tento system ma a predchozi nemel ? Teda krome zarucene jistoty exekutora pokud se dostanou do financnich obtizi 🙂

   • Rushwolf permalink
    Březen 2, 2015 2:56 pm

    no nevím, moje babička dělala celý život jako dělnice, zmohla se v důchodu na koupi bytu do vlastního vlastnictví a na nás jako vnoučatech nešetřila… a exekutor… je spousta případů podvedení důchodců… našich rodičů, prarodičů.. ale není tohle taky tak nějak o funkci rodiny? a myslím, že tu by asi neměl suplovat žádnej systém… nadruhou stranu znám spousta lidí (denně nám sem na obec chodí exekuční příkazy) a jde často o půjčky na dovolenou, na vánoce na narozeniny… u takovejch lidí mě al efakt nepřekvapuje a ani netejrá jak budou žít na starý kolena… protože život se na dluh dá žít opravdu jen v utopii. Možná tedy není naše situace růžová… a taky znám hodně lidí co by měnilo za to co tu bylo před lety… ale řekl bych že v mnoha jiných směrech se máme opravdu líp. nelze asi hodnotit jen na základě např. důchodců, stejně jako nelze na základě pár pohanů chtít změnit společnost tak aby odpovídala jejich představám…

  • Rushwolf permalink
   Březen 2, 2015 2:34 pm

   myslím, že pohanství se do povědomí lidí dostává, (někdo to holt vidět nechce) a takovéhle akce nepotřebuje. pohanů není málo kvůli propagaci, nebo nedostatku akcí… pohanů jemálo protože je zkrátka obecně malý zájem o náboženství.. už jako dítě na základce má obvykle člověk dost vědomostí aby se mohl, máli víru obrátit na cestu pohanství a hledat další podobné… Pakliže ti schází davy lidí při obřadech, jaké je vidět např. na fotkách z Ruska atd.. bylo by dobrý si upřímně říct, kolik z těch lidí tam je proto, že opravdu věří, kolik je tam kvůli pocitu sounáležitosti, kolik ze zvědavosti, kolik kvůli atmosféře a kolik kvůli nacionalismu a protestu? myslím, ež každá víra se zkurví, pakliže jí budeme používat jako nástroj politikaření, jako šablonu kterou vnutíme lidem aby přijalinaší představu systému… určitě najdeš dost lidí, co tvojí myšlenku budou sdílet.. ale myslím, že ta menšina budeš vždycky ty… ne těch deset pohanů v lesíku, co svojí víru praktikují pro sebe a svoje blízké a ne pro nějakou vyší myšlenku celonárodního pohanského obrození a sociálních změn…

 19. Tyrfing permalink
  Únor 27, 2015 2:56 pm

  Co se tyce velkych akci, jsem dost pesimista. Zijeme udajne v jedne z nejateistictejsich zemi, ubyva tady vliv i mainstreamove krestanstvi, ktere melo skoro 2000 let neprerusene tradice moznost prizpusobovat se realite, tak premyslim, jak v takove zemi, jejiz predkrestanska tradice prakticky skoncila bez pramenu nejakych 1300neco let zpet, udelat srazy, ktere budou na vysi kvantitou i kvalitou. Myslim, ze lidi k tomu nelze privest tim, ze jim to nacpeme do chrtanu pres televizi, jelikoz evropsti polyteiste nemisionari, lide musi prijit sami.

  Ostatne i v zemich, kde byly tradice preruseny pozdeji a navic se zachovaly prameny na dost slusne urovni, tyto akce nenavstevuji davy, i kdyz aspon na Islandu dost slusne funguje Asatrufelagid a je uznan statem uz 40+ let.

  Pak pridejte ideove/religiozni a jine rozpory mezi temi, kteri se na nejakou verzi predkrestanske dali, a z toho vyjdou ty akce o max. desitkach lidi. Zejmena u nas s prolinajicimi vlivy vsehomozneho je to pestre. 🙂

  To neberte jako kverulovani, jen takovy povzdech ze smireni s faktem, ze kolem nasich oltaru nebude nikdy tolik lidi jako kolem Ka’aby.

  • Rushwolf permalink
   Únor 27, 2015 4:32 pm

   Tady je problém ještě i někde jinde… podívejme se do zemí, kde původní duchovní představy přečkaly až do dnešních dnů… např Vietnam, od kud mě psala jednamoje spolužačka.. lidé vyznávají vesměs konfucianismus ovšem prodchnutý lidovou magií, vírou a mystikou… mají doma oltáře pro předky, chodí do svatyní a chrámů…občas se účastní nějakých kulturních akcí… ale nikdo an ně z tv neřve že musejí svou víru praktikovat tak a nebo jinak… fungue to tam přirozeně, sekulárně (ja by ne když sou u vlády komunisté…) a rozhodně tam nevyvádějí žádné takovéhle krkolomnosti, jako např. hromadnéobřady v rodišti Konfucia… ta víra tam lidem není nijak organizovaná, nijak jednocena, tui lidé jí neprovozuí pro nějaké vyčí cíle, nelákají do svých řad… defacto je to záležitost jednotlivých rodin či vesnic… tak jako to bylo kdysi u nás a funguje to… a tak by to mělo být i u nás… to co se tu navrhuje, mě připadá přehnaně umělé, napjaté zkrátka nepřirozené…

   • Rushwolf permalink
    Únor 27, 2015 7:21 pm

    teda… nejen konfucianismus, přirozeně…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 4, 2015 1:51 pm

    Jo, třeba kaodaismus.

 20. Vladislav permalink
  Únor 26, 2015 3:33 pm

  Wolfe a Mysliči, nic proti Živoucí historii – je to nádherná akce a rád na ni se synem zase přijedu, bude-li to jenom trochu možné, ale …

  Arkona je místo úplně jiného významu. Je to takříkajíc – neslovansky o několik „levelů“ výš … tomu se BEZ DISKUZÍ nevyrovná u nás žádné místo … a že je to v Německu … jistě, DNES je to Německo, ale KDYSI to Německo nebylo … a v tom, PROČ to kdysi Německo nebylo, leží právě ten klíč, ten rozdíl mezi čímkoliv u nás a Arkonou !!!

  Podívejme se na to (sebe)kriticky. Je fajn se někde v pár lidech scházet, ale takto to trvá už moře let, a je to pořád stejné. Nic radikálního, o čem jsme se bavili před těmi x lety, nenastalo a pokud se budeme takto „držet zpátky“, tak ani nenastane. Neříkám, čí je to chyba a nehodlám za to nikoho kritizovat – to mi nepřísluší.

  Jenom bych chtěl říct jednu zásadní věc ze života: představme si to na balení ženské:-) Jistě, můžeme kolem ní roky obcházet a slušně si s ní povídat o jejích koníčcích. Takto to ovšem bude dělat x chlápků, a ona si z nich nikoho nevybere – pokud bude mít úroveň a nebude hledat někoho za každou cenu.

  A potom přijde nějaký chlápek s „koulema“, který uhodí hřebk na hlavičku – a ruka v rukávě bude do hodiny. A my budeme jenom hledět – proč on jo a proč já ne?? Vždyť to není spravedlivé.

  Můj názor, za kterým si pevně stojím, je, že buďto má smysl dělat věci, které mají koule, nebo si dejme pivo a poklábosme o politice. Stav věcí se nezmění tím, že se bude dělat to, co teď, jenom „víc“ nebo „trochu jinak“.

  Pohanství by nemělo být žádnou haškovskou Stranou mírného pokroku v mezích zákona.

  Fíba nebo kdo chtěl můj návrh, tak tady byl, pánové. Nabídl jsem ho, i konkrétní věci, které bych dokázal udělat. Víc v tomto směru nemůžu, omlouvám se.

  • Únor 26, 2015 3:46 pm

   Vladislave, ale my se opravdu nescházíme v pár lidech… Těch akcí PK je do roka více… Za sebe můžu říci, že na víc přednášek do roka nemám ani čas, ani energii. Když si mne přijde poslechnout „sotva“ třicet lidí, mám z toho celkem dobrý pocit a když je mezi nimi i Žiarislav (se kterým nemám vždy uplně shodné názory), Jiří Starý (fajn chlápek, co překládá severské ságy) nebo borec, co rekonstruovaĺ Ötziho obuv, nemám rozhodně pocit, že by to zajímalo nějaké nýmandy… Každý dělá něco, Fíba třeba tesá do kamenů, atd… Ta činnost tu je… A zájem projevila i televize.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 4, 2015 10:48 am

    Nezlobte se na mě, ale přednášky samotné nic nevyřeší, přednášky jsou o ničem. Ať se každý vzdělává sám nebo z nějakého vzdělávacího materiálu, například letáků. Zkuste vydávat nějaké tiskoviny a letáky na místo přednášek. O čem ty přednášky jako jsou a jakou mají úroveň? Ukazovat v sálu na promítačce nějaký sesmolený text s ještě sesmolenějšími fantasy-malůvkami bohů na místo pravých fotografií reálných věcí, tak to se nezlobte, ale to je opravdu k prdu.

   • Rushwolf permalink
    Březen 4, 2015 11:01 am

    Přednáška je asi o něčem jiném než o promítání textu Mafomete… sám stím mám zkušenost v reálném prostředí rekonstruovaných slovanských obydlí a tam si fakt ani ten noťas nezapneš.. .je to lepší, páč s letákem není možná diskuze, nikdo tě neopraví když se spleteš a napíšeš blbost, nikdo se neoptáletáku zda obsah zprávně pochopil… podle mě není nad osobní kontakt nad přednášky… ať už se to týká historie nebo pohanství…

   • Březen 4, 2015 1:27 pm

    Renegáte: „. O čem ty přednášky jako jsou a jakou mají úroveň?“ Je to možný, že jsi taková bluma? Kdybys na nějakou někdy přišel, tak bys to věděl… Je vidět, že zase meleš o něčem, co jsi nikdy neviděl… A pokud zase hodláš psát o tom, jak to „má PFI nebo ČPS“, tak s nima nás fakt nesrovnávej… Už to skoro vypadalo, že s tebou bude i normální diskuse…

   • Březen 4, 2015 2:09 pm

    Takže Renegáte: Teď buď tak laskav a napiš nám, kolika přednášek a obřadů Pohanského kruhu jsi se zúčastnil, Ať to můžeme porovnat s těma, co dělají ti, co jsem jmenoval výše…

  • Únor 26, 2015 4:09 pm

   Rozumím a chápu i ten obřad na Arkoně, Vladislave, i když už právě kvůli tomu duchu místa bych zrovna tam upřednostnil něco niternějšího než veřejný obřad. Pokud by se tedy nějaký takový měl konat, aby měl pro příchozí nějaký smysl, měla by mu ta veřejnost přece rozumět, což u německé veřejnosti apriori nelze předpokládat, a celá idea veřejného obřadu se tak míjí účinkem, zase to celé děláš primárně sám pro sebe. Proto říkám, že je třeba si ujasnit cíle takové veřejné akce a naše očekávání.
   Musím se však přiznat, že z mého hlediska mi připadá přínosnější Tomasův obřad před 20 lidmi, kteří rozumí obsahu a ztotožňují se s ním, jako loni na Sluneční zátoce, než něco velkolepého pro nic nechápající turisty, zvědavce a čumily na Arkoně.
   Při našem prvním setkání u Shamana jsme se bavili spíše než o kvantitě o kvalitě – nebýt té, tak taky žádný PK už roky není 🙂
   Ano, pojďme udělat něco nového, co ty „koule“ bude mít, ale nevykastrujme takovou akci hned na začátku možná nevhodně zvoleným místem či celkově problematickou realizací.

 21. Vladislav permalink
  Únor 26, 2015 1:31 pm

  Frostík a všichni, kdo mají zájem: ano, vezmu si to na starost. Poté, co se dohodneme, v jakém rozsahu bychom tu akci (PK) uspořádali (koho zkontaktujeme – Německo, Slovensko, možná Polsko), udělám toto:
  – spojím se s těmi lidmi, představím jim tuto myšlenku a zeptám se jich, jestli do toho půjdou s námi (anglicky umím celkem dobře)
  – požádám radnici v Puttgartenu (slovansky Podhradí, tedy obec stojící pod „hradem“, pevností na Arkoně) o podmínky, za jakých nám tuto akci povolí. POKUD NEPOVOLÍ, NAVRHUJU UDĚLAT JI I TAK – rizika nějaká musíme nést:-)
  Navrhuju svolat na toto téma sněm PK a domluvit konkrétní kroky – kdo, co, dokdy, jak…

  • Únor 26, 2015 2:05 pm

   Od 12.6. se letos koná Živoucí historie, podebatovat všichni můžeme třeba zase tam, stejně jako loni. Řekl bych, že PK se docela dobře zviditelňuje každý rok na Živoucí historii a ve dnech tohoto festivalu je to mj. poznat i na vyšší návštěvnosti těchto stránek. Tím nechci říct, že PK stojí a padá na webu, ale je vidět, že lidi zajímá, čím se zabýváme.
   Asi by bylo dobré si stanovit, co má být cílem takového veřejného obřadu a co od něho očekáváme. Spíš než jistě lákavá Arkona by pro tuto akci mohlo být vhodnější jiné nějak silné místo v ČR. Pokud dám stranou všechny ty úřední formality a cestování 1000km tam a zase zpět spojené s Arkonou, tak se přece chceme obracet k lidem u nás, ne k Němcům, kteří stejně nebudou rozumět ani zbla, o čem se při obřadu mluví, ne? Aby to totiž nebyl veřejný obřad, kterému bychom rozuměli zase jen my, to nemusíme jezdit do Německa… Před řešením konkrétního místa, by asi taky bylo vhodné domluvit se na podobě samotného obřadu, který by se tam měl odehrávat 🙂
   Osobně spíš preferuju obřady s lidmi, o nichž je dopředu známo, že souzní s myšlenkami, které tam zazní, bez ohledu na jejich počet. Veřejný obřad má spíše funkci ceremoniálu, který má přilákat zvědavce či vzbudit pozornost médií (což jsou oba elementy pro obřad spíše rušivé).

   • Únor 26, 2015 2:29 pm

    Ano, naprostý souhlas… pro veřejnou ukázku toho, co dělá PK jsou tu ony záležitosti na Živoucí historii… A co se týká rituálů a oslav, od toho jsou tu jiné akce PK. Kam jezdí samozřejmě i nečlenové. Na pozvání.

 22. Vladislav permalink
  Únor 26, 2015 9:31 am

  Frostík: VÁŽNÝ NÁVRH. Nevolám po žádném „guruovi“ v „pohanském“ hávu. To tady už bylo a je, a dopadlo to vždycky tak, že nějaký člověk XY se pokoušel vytvořit „občinu“, sehnal 3-4 lidi a když zjistil, že zdaleka ne všichni a zdaleka ne vždy ti lidi žerou jeho výklad pohanství, to šlo postupně samovolně do háje.

  Jde mi ale o to, že nám chybí TMELÍCÍ PRVEK. A to je prostě fakt. Poučme se z dějin. Obodrité a Lutici, Čechům pokrevně blízcí asi jako Moravané nebo Slováci a bližší než Poláci, jako jeden muž přestali válčit, když v divoké řece ztratili idol Matky. Jindy zapomněli na to, že se většinu času kočkují až vyvražďují, a ubránili se několikanásobné křižácké přesile. Křesťané chtěli často jednat s nějakým jejich „králem“ nebo „náčelníkem“, ale zjišťovali, že nemají s kým – někdo takový byl volen jen pro konkrétní události, a už vůbec neměl jeho rod nárok na dědictví tohoto titulu moci.

  Takto žili praví pohané – to většina z nás dobře ví, jen se tím důsledně neřídíme. Neumíme říct: sejděme se NĚKDE na sněmu – všichni, i ten Český pohanský svaz, i ta Pohanská federace (můj názor na ně je stejný, jako u 90% členů PK). Řekněme si: toto chceme dělat všichni, v tomto se rozcházíme, toto si dělejte sami, když chcete.

  Ale hledejme průnik, i když ho nalezneme třeba jen ve 20% věcí. Zkusme si představit, že jsme skutečně ohrožení a i když jako Črezpěňané smrtelně nenávidíme Gliňany, protože před 150 lety jeden úchyl z jejich rodu povraždil několik našich žen, tak TENTOKRÁT jde o něco jiného – jde o naše přežití, jde o konec našeho přežívání!!!

  Vystupme s JASNÝMI a NEKOMPROMISNÍMI požadavky. Slavnost letního slunovratu na Vyšehradě. Slavnost příchodu boha Jarily-Jarovíta, mladého, neklidného ale silného, na Radhošti. Uctění vrcholu léta na Radhošti spojené s dary přejasnému Radegastovi-Svarožicovi.

  Ale pozor: ne stylem „tadyhle pět lidí, támhle deset lidí“. To ne, to už tady bylo a je a jak všichni víme, vede to v lepším případě ke stagnaci pozice pohanství v této „zemi“, v horším k potvrzení úpadku.

  Kdepak. Televizní kamery. Rozhovory. Články. A jasné poselství: my jsme SKUTEČNÁ ALTERNATIVA, ne móda. A tímto okamžikem vylézáme z děr.

  Vznášejme nároky. Provokujme. Nasírejme. Vyhrožujme. Vymezujme se k problémům dneška: multikulturalismus, Ukrajina, Transatlantická aliance, homosexualismus. Buďme silou, která je přítomná ve VŠEM – protože jedině za takovou silou lidi půjdou.

  Mysleme na to že naši předkové na nás spoléhají. Oni už (nebo ještě zase) nemůžou, ale my ano.

  Dlužíme jim to !!!! To si uvědomme!

  • Vladislav permalink
   Únor 26, 2015 10:12 am

   Anebo ještě lepší místo – val na Rujaně, na místě bývalého kapiště Svantovíta. Domluvit se třeba s Němci, nebo to udělat i bez nich.
   Několik set lidí.
   Letní slunovrat.
   Toto by bylo skutečně „něco“ podle mě. Toto už prostě patří k akcím, které začínají mít koule.
   Víc raději po e-mailu.

   • Frostík permalink
    Únor 26, 2015 12:58 pm

    Souhlas.

   • Frostík permalink
    Únor 26, 2015 1:11 pm

    …a zorganizuješ to?
    Na akcích PK se sejde nanejvíš několik desítek lidí. Už jsem tuhle myšlenku sondoval na FB. Jedna společná akce napříč všemi spektry pohanství. Nedomluvili jsme se.

   • Rushwolf permalink
    Únor 26, 2015 1:35 pm

    A to já nesouhlasím… právě proto co sem psal níže… nechápu proč by jakákoli náboženská vlna, subkultura, frakce, komunita, společnost…. měla být vůdčí silou státu… diktovat a určovat… Vladislave… já si dokážu přesně představit naší republiku jak by vypadala v imaginárním světě kde by se ti splnil sen.. pogromy na homosexuály, jejich léčení klistýrama a elektrošokama, protže je to vlastně jen vyléčitelná nemoc…, azbuka a ruština jako úřední jazyk, na rusko orientovaná politika, ignorace veškerých dějin našeho území před příchodem praotce Čecha… pronásledování jiných náboženství než slovanského pohanství.. respektive nějakého novoslovanského konstruktu… židi by tuším museli opustit naše území, synagogy by se slavně přestavěly na slovanské motlitebny… Do prdele s těma co si svůj život nedokáží představit bez vedoucí úlohy jedné strany 😉

   • lomikel permalink
    Únor 26, 2015 1:48 pm

    dobry napad, prijedu :). Par poznamek , neberte je jako rejpave lec jako imho potrebne k vyjasneni.

    Obrad bude ve Slovanskem ritu nebo i napr. Severskem a Keltskem ? Podle rozsahu zameru spise smisenem ?

    Jadrova idea akce, ucteni Bohu a Bohyn, obnoveni drevnich svatku – napojeni na energie behu Roku, presentace (ano jsme tady!) + souvysi to s predchozim, take to velmi sovyssi s pripadnymi nekompromisimi pozadavky 😉 ( me treba pripada vhodne protlacit starou viru/pohanstvi(vsech ritu) jako uznanou nabozenskou organizaci (pak je mozne uvazovat o snemu dle vnitrniho radu, jinak to jaksi neni smeroplatne).

    Pro garantovani ucasti rozdilnych organizaci, kde existuji jiste rozdili ve snetonazorech ( ktery ani tak neosuvysi s pohanstvim/nabozenstvim) je treba aby osobna ktere akci ideove organizuje/stresi byla spojujici ( nechci psat akceptovatelna 🙂 pro co nejvetsi skupinu ( nechci psat pro svechny :). Kdo ?

    Pak je treba jesta najit organizatora pro zajisteni formalit jako povoleni, zachodky atd. Rekneme technicky koordinator, se zkusenostmi.

    Financovani, budou naklady ktere je vhodne odhadnou pred nevratnymi kroky, navrhuji formou dobrovolne sbirky s doporucenou velikosti prispevku. Pro to by bylo vhodne zalozit neziskovku. Pokud to nekoho leka, ta upozornuji ze diskutujeme siroce zalozenou (opakujici se) akci a dobre pratele delaji mimo jine dobre ucty. Stejne tak dobre ucty snizuji sanci na spatne PR.

   • Pustevnik permalink
    Únor 26, 2015 1:54 pm

    K jakékoli akci na Valašsku či v Beskydech se s chutí přidám.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 26, 2015 2:52 pm

    Fandím a držím palce, připadá mi tato akce jako velice zajímavá a zpestřující, možná pro někoho i významná po duchovní či symbolické stránce, snad i tak trochu jako dobrodružství, ale jinak nevím. Mnohem přednější mi připadá budování základů pohanství v naší vlastní zemičce.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Únor 26, 2015 10:15 am

   Jen prosím jménem respektu k naší historii a nejméně deseti staletím křesťanských předků, sekulární společnosti a občanské svobodě… bych velice uvítal vyvarování se od jakýchkoli nežádoucích projevů extrémismu, fanatismu, náboženské nenávisti a různých výstřelků (například odstup od nacistických symbolů považuji za naprostou samozřejmost!) a naopak zdůrazňování tolerance a náboženské svobody, to je třeba připomínat. Pokud je potřeba se proti něčemu vymezovat a něco kritizovat, tak jen objektivně, jako třeba církevní restituce a duchovní krize. Pro mě zájem o náboženství je takovým osobním koníčkem a ani ke křesťanství necítím zášť, nevím proč bych měl. Naopak jsem toho názoru, že duchovní obnova naší země se neobejde bez spolupráce.

   • Rushwolf permalink
    Únor 26, 2015 10:58 am

    v tomhle bych s tebou souhlasil… až na pár detailů…

  • Únor 26, 2015 8:29 pm

   Mě to připadá celý šílený. Vždycky jsem byl rád, že jsme v PK realisty a nesnažíme se ukrajovat si větší krajíc, než dokážeme sníst. A teď máme jako zorganizovat obřad s účastí stovek lidí a aby nás bylo co nejvíc domluvíme se i s PFI a ČPS a vlastně s kýmkoli, kdo s námi souhlasí aspoň z 20%? A proč, pro bohy, aby nás natočila televize a psalo se o nás v novinách? A kdo za nás bude mluvit? Třeba Cody? Nezlobte se na mě, ale tohle je pitomost. Tu jednotu a stovky stoupenců si nemůžeme vynutit, nebo jí sehrát jako divadýlko pro média, ta tady prostě musí nejdříve být. Až se nás jednou sejde aspoň sto třeba na normálním letním slunovratu, pak můžeme začít plánovat něco většího, ale i to je prozatím docela utopie, takže pořádání megalo-akce typu Rujana se mi jeví, jako naprostý nesmysl.

   • Březen 1, 2015 3:23 pm

    Tak „šéf všech šéfů“, který by to rád „řídil“, by se jistě našel 😀 http://pohanstvi.eu/podepsat-petici/

   • lomikel permalink
    Březen 1, 2015 4:19 pm

    no i pres nejake neshody ktere se tu diskutovali, mi to nepripade blbe. je to realna cesta jak se priblizit k te politicke a (mozna) i obrodne 🙂 rovine drevnich nabozenskych kultu, ktere se tu take dost doskutovali.

    lide prichazeji a odchazeji a snimi i osobni vasne. Jeste si to poradne proctu ale zatim se klonim k tomu svuj podpis pripojit, protoze na te spolecenske rovine ( i kdyz je pro me sekundarni) to ma potencial prines dost zasadnich veci.

   • Březen 1, 2015 4:29 pm

    Kecy v kleci… tím, že se „oficiálně“ zaregistruješ, podpoříš to prase zbabělé, které za tím stojí. A Systém bude mít pěkně seznam všech „oficiálně schválených pohanů“….

   • lomikel permalink
    Březen 1, 2015 4:37 pm

    to prvni nekomentuji :), to druhe je pravda (i kdyz uz ted neni tezke spojit virtual s fyzickou osobou, u tech co jen nectou), je to dan za to ze jsi v ramci systemu akceptovany ( tedy pohanska spolecenstvi jako soubor spolecenstvi).

    Co se tyce toho zda to nekomu propujci zdani dulezitosti a moci, tak bych rekl ze ne, protoze pokud se pripoji vice pohanskych spolecenstvi(majiicih alespon 10 clenu) tak se vaha hlasuu dostatecne naredi. Pokud se nepripoji a tech registrovanych bude 300 a budou schvaleny stanovi, tak ano pak je mozne ze par lidi bude mluvit za pohany. Tomu bych rekl ta dialectikca ( to neni nic sprosteho od Marxe, lec od starych reku :).

    Poltika ja holt politika 🙂 🙂

 23. Renegát Thorbrand permalink
  Únor 26, 2015 8:37 am

  Vážení, to není o tom, že se v nějakém lesíku sejde jen pět lidí a mě jako údajnému megalomanovi je to málo, protože mě nějaký Rushwolf za megalomana považuje a přisuzuje mi představou politického hnutí či co. Rushwolf mi tohle pořád předhazuje a přitom skutečnost je úplně jiná. Mě neirituje ten malý počet pěti lidí v lesíku, ale ta příčina proč tomu tak je. Je to vizitka a důsledek něčí práce a tom to je. To co mě na tom irituje není absence lidí, ale absence jakékoli snahy na pozitivní změnu, rovněž i absence selského rozumu. Tak například:
  1) Proč organizovat sešlost pěti lidí v lesíku v nějaké Dolní Lhotě, když naše krásná země je plná posvátných míst? Asi proto, že pro eklektické wicca-cosi nejsou tato místa dost posvátná? Lesík v Dolní Lhotě, kam bych nezabloudil ani omylem při hledání hub, je lepší varianta? Zkuste uspořádat slovanský rituál třeba na Vyšehradě, to by byl poprask. 😉
  2) Proč neinvestovat a nevrazit do toho nějaké peníze, třeba za účelem pokusu o nějakou liturgii, když je daleko lepší vydržovat pět webových stránek najednou?
  Jo, obdivuju vaší skromnost, když jde o přátelskou atmosféru s pěti lidmi v lesíku… ale na druhou stranu mi připadají hloupé ty výmluvy, že si vystačíte jen s tímto. Nechcete oslovit obyčejné lidi, nemáte čím, tak je alespoň okouzlíte blouznivými řečmi o víře, přírodě a předcích? Myslíte si, že když máte pět nebo deset webových stránek, které jsou všechny na jedno brdo, tak jste víc vidět nebo slyšet? Já ale nepatřím k těm, co se snadno dají opít rohlíkem. Mám-li do něčeho investovat svůj čas a peníze (a čas jsou peníze) a svou energii (která znamená čas), tak ať to alespoň stojí za to, nebo ne? A pokud to za moc nestojí, tak ať se to alespoň snaží. Když se ale bavím s pohany, tak pokaždé dojdu spíše k závěru, že to za to nestojí. Proč? Proč se tedy znovu vracím a znovu se vyjadřuju k tématu pohanství? Asi proto, že jsem vážně snílek, a ne proto, že bych měl zálibu ve šťouchání do vosího hnízda.
  Máš pravdu Froste, že o vás nic nevím. Já můžu jen komentovat to, co vidím, a myslím si, že ani nepotřebuju o vás vědět víc. To co vím, mi úplně stačí. Až budete organizovat skupinu, třeba Ásatrú, a rozhodnete se to dělat pořádně, tak možná zapřemýšlím nad svou účastí. Dobrou zprávou je, že Edda se stále prodává v knihkupectvích. 😉
  Jen prosím zapněte mozkové závity a nebuďte jako McNallen, nebo ten islandský „pohanský kněz“, který na dotaz ohledně severského chrámu odpověděl, že v pohanské bohy ani nevěří a že chrám bude pěknou koncertní síní. Modleme se k bohům. Zkuste třeba něco vyrábět. Když jsem chtěl si pořídit sošku Ódina, Thóra nebo Peruna, tak jsem žádnou nenašel a Česká pošta dvakrát rozbila Perunovu modlu od sochaře Vladimíra Čížka, a na Rogaru u Neveklova byly jen předražené nahrubo otesaná polena. Nakonec jsem si koupil sošku Buddhy dovezenou přes půl planety až odkudsi z Nepálu nebo Indonésie a ještě jsem na tom ušetřil! Tohle říkám jen tak pro odlehčení, ale už možná teď tušíte, na co se tím snažím poukázat. Díky za pozornost. 🙂

  • Rushwolf permalink
   Únor 26, 2015 10:56 am

   asi se tu nechápeme oboustraně… řekni mě proč by pohani měli dělazt obřad na Vyšehradě? proto aby upoutali pozornost? Proto mají pohani dělat rituál? Mě teda místo prolezlé turisty a návštěvníky na rituál vhodné nepřijde… tady je problém, že ty v obřadu v lesíku vydíš neschopnost, nebo nevyužitý potenciál.. jenže to je ten problém.. to není neschopnost… ale proč by to mělo být jinak? každá pohanská domáscnost, každá vesnice, každý kmen si dělal své domácí rituály i oslavy tam kde žil, v místech, která po něj měla význam, byla spojena s jeho předky atd. pokud skupina pěti pohanů žije kilometr od lesíka ve Lhotě a 100 km od Vyšehradu… asi tu je jasná volba, ne? A máš pravdu… nikdo tu nechce oslovovat obyčejné lidi… protože naše víra není telefoní tarif, kdterý nabízíš na ulici kolemjdoucím se slovy o výhodách…. pleteš si pohany s jehovisty a misionáři a nejsi schpný pochopit, že ne každá víra je nutně agresivní a vyžaduje stále nové ověčky aby měla smysl… To že sis koupil sošku budhy od někad z nepálu je tvoje soutěž… holt ne každý má potřebu nechat se přemouvat a vybrat si tu víru, která mupřijde obchodně nejúspěšnější… myslím, že většina pohanů by si ani nepřála aby se sošky jejich bůžků vozili přez půl světa jako suvenýry… sníš si svoje vlhké sny o nějaké masové obrodě pohanství, které nastoupí na scénu a po vzoru katolíků, začně stavět chrámy na všech kopcích, lákat ovečky, distribuovat eddu do každý domácnosti..no… to by byl fakt nářez… 😀 Když pominu skutečnost že střední Evropě je Edda asi tolik blízká jako ten tvůj budha…a ne proto že jí napsal křesťan.. ale proto, že bhohové v ní zoobrazení dýchají už úplně jinou krajinou i mentalitou. Myslíš si že tu š´toucháš do vosího hnízda a slibuješ si od toho co? nějaké naše zázračné prozření a přijmutí tvých myšlenek? nenech se vysmát… seš obyčejnej trolll, kterýho tu asi moc lidí vážně nebere… a už si tak s některýma říkám, že najít ti konečně ženskou… možná by to celý tvůj problém tady vyřešilo 😉

   • Vladislav permalink
    Únor 26, 2015 11:16 am

    Asi chtěl říct, že pokud máme něco změnit, tak musíme vylézt z lesů a začít být vidět, aby si nás lidi všimli. Kdo ale chce, může v těch lesích zůstat, to už je věcí každého z nás. Já osobně nežiju jen proto, abych to, co si myslím a čím žiju, dělal jenom někde v ústraní. Až umřu, chci, aby to tady bylo „někde jinde“ než když jsem sem přišel. A toho v lesním ústraní nedosáhnu.

   • Rushwolf permalink
    Únor 26, 2015 12:06 pm

    Vladislave, už sem to psal.. považujemeli se za slušné lidi co chtějí pro své spoluobčany dobře, není nutný jim zároveň nutit naše náboženství… pokud je člověk slušnej, tolerantní a ochotnej budovat zdravou společnost, je mě jedno jestli za jeden provatz bude táhnout žid, muslim, pohan, inuita, šintoista… myslím že primárně o víře to není i když tedy některá náboženství mají na jinověrce negativní pohled už v sobě… Čili je nesmysl se domnívat, že člověk co svou víru praktikuje v samotě lesního ticha, je asociál co není jinak veřejně činný… co pro společnost nic nedělá co se o nic nezajímá a nic nechce změnit… jenež máli naše země jak psal Thorbald být země sekulární, respektující svobodu vyznání… asi není žádocí nějakou víru začít prosazovat a cpát druhým… já si vážím i ateistů a vůbec nepotřebuju aby začali věřit v to co já a když si nějakej takovej ateista nechá poslat sošku z Tibetu, a bude to slušnej člověk, taky ho nezatratím… pokud mě nebude cpát, že mám taky dělat a prodávat sošky abych byl atraktivní pro veřejnost 😉

   • Rushwolf permalink
    Únor 26, 2015 1:06 pm

    Jen bych chtěl ještě upřesnit, ež opravdu nejsem příznivec multikulturní společnosti… říkal sem že když pude o tolerantního, slušného a přínosného člověka, může to být třeba hotntot… otázka je kolik takových s ek nám stěhuje… psal sem to ale i jinde… ať si mě kdekdo nazývá prznitelem rasy a krve předků… kdžy na to přijde, zdravá, hezká a plodná černoška by mě pro syna přišla jako lepší partnerka, než tlustá, zpomalená česká Madla s astmatem…i když tohle asi nikd ynebudu muset řešit, páš těch krásných, zdravých a chytrých holek tu máme zatím stále ještě dost… jen tím chci říc… že mě nezáleží v první řadě až tak na rase, pohlaví, vyznání… ale na tom, zda člověk dokáže být přínosem pro společnost, je schopen brát ohled na charakter a tradice místa kde žije atd. svět se mění.. a tak jak zanikla kultura se šňůrovou keramikou, zanikne nebo se vyvyne jednou i ta naše… co je ale zásadní.. pro mě… je aby takový vývoj probíhal kontinuálně a pokud možno všeobecně příznivě jak pro prostředí, společnost, přírodu etc. (aby byl rozvoj pokud možno udržitelný) a neprobýhal formou propadů kdy se jakž takž „dobrá“ civilizace zhroutí pod přílivem např. nevzdělaných uprchlíků a bude se muset začít s plundrováním zdrojů od píky aby se zase společnost dostala na nějakou důstojnou úroveň. tím neříkám, že bych neuznával životní styl např. křováků… jenže oni si našli svojícestu svéoptimum a už víc nepotřebují… což není případ naší oblasti… kde už byl jednou pokrok poznán, tam se po něm bude prahnout byť by byl pro současnou generaci jen pověstí… Takže snad sem to řekl dostatečně dobře… je mě Vladislave jedno v co ty nebo Thorbrand věříte.. když budete dělat něco (viz tvé sázení lesa) celkove prospěšného… rád vás i přez rozdílnou víru a názory podpořím… jen to chce fakt nadhled a ne přesvědčení ež co je dobrépro mě je dobré objektivně…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 26, 2015 1:30 pm

    Rushwolfe, ty jsi vůbec nic nepochopil, VŮBEC NIC z toho, co jsem napsal! Já nechci po nikom, aby vyšel do ulic a prodával svoje tělo, dělal agitaci, rozdával letáčky a brožurky po vzoru jehovistů. Kdyby totiž ano, tak to řeknu bez obalu rovnou. Já nevím, kam chodíš na takovéhle bludy, jenom překrucuješ moje příspěvky. Já jenom chci, aby pohané začali dělat něco pro sebe, něco vytvářet ať už fyzicky hmotného či nehmotného, a lidé pak budou přicházet sami od sebe, protože budou zvědaví a budou se chtít o to podělit. Nebo můžeš být jenom v tom lese, sedět na kameni a škrábat se na hýždích, ale ničemu tím pohanství nepomůžeš. Když nic nemáš, nemůžeš ani nic dát. Můžeš mít zajímavé myšlenky, když jsi v tom lese, možná tlučeš do šamanskýho bubnu a vymýšlíš pohanské písničky, ale odneseš si to do hrobu, fajn, snad jsi sám se sebou spokojený.
    Na výrobě a prodeji suvenýrů nevidím nic špatného, pro pohanství by to jistě užitek byl, i když to není nic výjimečného, může to dělat kterýkoli člověk a nemusí to být nutně pohan. Ta otázka se spíše týká toho, zda by to lidé opravdu chtěli. Já třeba ano, ale musím se spokojit s Buddhou. Ty se ale daleko víc než je zdrávo zaobíráš tím, co si o tom pomyslí „ti ostatní“. Někdo mi kdysi řekl, že jsem už dospělý a proto se nemusím zaobírat tím, co si o mě myslí „ostatní“, protože se také může stát, že přestanu být sám sebou, ale stanu tím, jakým mě chtějí mít „ostatní“. Ti „ostatní“ jsou většinou jenom průměrní a nezajímaví lidé, kteří nevybočují z davu, chtěli zapadnout a zapadli. Proto moderní pohané nemohou přemýšlet nad tím, co si o nich myslí „ostatní“ a chtít mezi ně zapadnout do davu, ale musí si prosadit svou vlastní cestu a kráčet po ní sami. Je to těžké, to každopádně, ale s vícero lidmi se to lépe táhne. Takže Rushwolfe, vůbec se nestyď za svoje pohanství, pokud jej děláš poctivě, není se za co stydět, nebo za living history pokud je poctivé, tak nemáš důvod. 😉
    Eddu nech na pokoji, ať už jí napsal kdokoli, ať dýchá jinou krajinou nebo mentalitou… i tak pro pohanství udělala mnohem víc, než kdy ty stačíš udělat, i kdyby ses pětkrát reinkarnoval a vrátil se na tento svět, tak ta Edda toho výrazně vykonala daleko víc. 😀
    Všechny ságy by měly být přeloženy do češtiny a dohromady s Eddama narvány do jedné velké bichle. To by také bylo velké dobro vykonané pro pohanství, i když si plně uvědomuji, že to není zrovna moc „pohanské“ mít jednu velkou knihu, jenomže jsme ve 21. století a už se nemůžeme spoléhat na lidové vypravěče, kteří by z generace na generaci předávali své příběhy, všichni vymřeli v 9. a 10. století, stejně tak se nemůžeme spoléhat ani na to, že v době televize a internetu budou kolem nás procházet noví lidoví vypravěči. Je zapotřebí si uvědomit realitu a nespoléhat se jenom na pěkné ideály, které fungovaly kdysi tenkrát. Prostě jenom musíš otevřít oči Rushwolfe a smýt ty zaschlé ospalky.

    Obřad na Vyšehradě byl jen příklad a nadsázka, zase sis to vyložil podle sebe, jak jinak než negativně, i když na druhou stranu po symbolické stránce by to nebylo špatné místo pro nějaký významnější svátek… ale nevadí, klidně to mohl být Velíz, Veleslavín, Peruc a mnohé další, mám celou knihu jenom o posvátných místech v ČR a je tam spousty lesíků, tak proč slavit svátek a provádět obřad v nějakém obyčejnému lesíku v Horní Dolní, který je pro pohanství úplně bezvýznamný? Pro pár místních domorodců je to možná nejlepší způsob, ale není to dobrý způsob pro ostatní. Ať jsou tedy postupně zřizovány různé pobočky na různých místech země a které budou slavit samostatně.

   • Rushwolf permalink
    Únor 26, 2015 1:47 pm

    Možná tě nechápu proto že pohané pro sebe dělají už docela dost… vpodstatě o nic méně než křesťané, jen jinak, ztak jak je to přirozené pro takový duchovní směr, který nemá ambice na nějaké duchovní velikášství, a překračování teritorií… možná v tom to je… a moje zaobírání s eco tomu lidi řeknou, Tak tady si asi zase nepochopil ty mě.. protože s tebou souhlasím, je to tak… člověk by měl zůstat sám sebou… i za cenu toho ež si svou víru vezme do hrobu a jeho děti si najdou jinou… myslíš že by mě sralo, když by můj syn byl třeba budhista? Nesralo… pokud z mejch dětíé budou slušný lidi ať si věřej třeba na špagetový monstrum… hlavně ať svou vírou neubližujou sobě a ni druhejm… Eddu neurážím, já tu knihu mám doma a to mám doma jen ty knihy, které považuju za tak nějak na úrovni.. jen říkám, že to není věc, na které bych stavěl svou víru, páč mě nepřijd etak blízká, nevnímám jí jako víru tohoto kraje… beru jí jako inspiraci, jako odkaz předků, ukázku lidové moudrosti… ale ne jako svojí svatou knihu. a proč Slavit v lesíku? Protože je důležité co je posvátné pro nás a dnes… mám rád třeba Horu úhošť nad Kadaní,a le narodil jsem se a žiju v „Dolní Lhotě“ tady se narodili moje děti, tady je můj domácí krb, mé kořeny… proto budu své obřady dělat tady.. stejně tak jako vikingové ve vinlandu jistě nepluli do skandinávie aby si mohli oslavit svátek… navíc každý máme různá místa ke kterým máme svůj vztah… nevidím na tom vážně nic divnýho a pro slavení svátků na místech jako je třeba Radhošť nevidím žádný důvod.. je to hezký,nezatracuju to… ale myslím, že nezbytný to není.

  • Únor 26, 2015 1:37 pm

   „Máš pravdu Froste, že o vás nic nevím. Já můžu jen komentovat to, co vidím, a myslím si, že ani nepotřebuju o vás vědět víc. To co vím, mi úplně stačí. Až budete organizovat skupinu, třeba Ásatrú, a rozhodnete se to dělat pořádně, tak možná zapřemýšlím nad svou účastí“ Buď si jist, že o „tvé ´účasti“ na spolupráci na čemkoliv bych ani neuvažoval 😀 Ale pojednat s tebou na „živo“, to je můj sen 😀

 24. Únor 25, 2015 1:38 pm

  Když jsme u těch návrhů, co říkáte na tuto čerstvou Žiarislavovu aktivitu na obrodu společnosti? http://ved.sk/RC.ohne.htm

  • Rushwolf permalink
   Únor 25, 2015 1:50 pm

   Trošičku , ale opravdu jen trochu mě to připomělo tzv. dílny respektive „shromáždění všech bytostí“ takové hlubině ekologické sedánky především v USA přibližně kolem 70. let(?) Co na to řeknou jistí jedinci si dovedu představit, mě to nijak nepohoršuje… naopak podobná idea malých skupinek, lokálně působících, které ale spojuje dohromady určitá myšlenka je mě sympatická a sám sem něco podobnýho promýšlel. Žiarislav mě přijde stále o 100% lepší jak Védisti a navíc beru podobný popisy rituálů a akcí dost s rezervou.. mám zkušenost, že můžete prožít úžasnej rituál, jakmile to hodíte na papír aby jste to někomu přiblížili působí to tak nějak hůř… takže hodnotit to takhle na základě popisu by asi bylo škoda.

  • lomikel permalink
   Únor 25, 2015 2:41 pm

   preji mu at se dari, z jeho knih cerpam a dekuji za ne. perspektivu socialne-kulturniho hnuti vidim slozite.

   obecne obroda spolecnosti musi podchytit dostatecny pocet jedincu v te spolecnosti, primet je zmeni pohled na zivot vesmir a vubec a nechat je aby v tom smeru konali.

   dostatecny pocet jedincu bude podchycen pokud bude vyhmatnuto a uvedeno do diskursu tema ktere spojuje, je jimi vnimano jako uhlelne a urcujici spise vice nez mene behu zivota tech jedincu.

   moznost realizvat obrodu pak zavysi na politicke sile zasazenych jedincu(coz neni prosty soucet lidi) a takle na aktuali situaci ve spolecnosti. Take je mozne ze hnuti bude presmerovano vnejso moci do nejakeho derivatu NWO.

   srovnejte: husitstvi, narodni obrozeni, Chartu 77, OF, New age/multikulty jako derivat NWO, nebo deni na Ukrajine dnes.

   —-

   Ma drevni nabozenstvi a kultura v soucasne dobe potencial k vytvoreni hnuti za obrodu spolecnosti ?

   Jak zkloubit tradice a realitu dneska. Zde davam za pravdu Vladislavovi ze rubaska a vesnicky zivotni styl nevytvari potencial pro politickou vahu takoveho hnuti, i kdyz ucastniky naplnuje.

   Nabozenske otazka neni v cechach v soucasne dobe uhelna, s vyjimkou islamu neni uhelna v cele evrope ( coz se prave projevuje nizkou imunitni reakci na unitarni islam), Ukrajiny kde probiha i nabozenska valka a v Rusku kde jsou pravoslavi i novodrenni proudy (ne jen ale o tom se ted bavime) integrovany do boje za zacharanu Ruska pred rozdelenim na „knizectvi“ a vydrancovanim.

   To co pro urcitou malou skupinu uhelne je neznamena v prurezu spolecnosti mnoho. Muj zaver je ze bude hezke pokud se podari ustavit dlouhodobe prezivajici komunity, at uz pevne organizovane nebo se schazejici jen obcas. To nezavysi jen na lidech v komunitach ale i na celkove situaci ve spolecnosti a na stupni volnosti ktery bude ponechan ( temi skupinami ktere maji, na rozdil od drevnich, politickou silu).

  • Vladislav permalink
   Únor 25, 2015 3:28 pm

   Byl jsem na Žiarislavem pořádaném letním slunovratu, znám řadu jeho písní a i když nesdílím to jeho oblečkaření, tak ten přístup se mi líbí. Tato akce by nemusela být špatná, ani ten nápad dostávat se k „vědomectví“ přes základní pocity při poznávání přírody.
   Co se mi líbí už trochu míň, je ten jeho přístup „pro všechny“. Když vidím některé vegan týpky s propadlými hrudníčky a vlasy po pás, nevím příliš, co s nimi sdílet. Snad se to ale vykrystalizuje.
   „Vědomectví“ (to je karpatsky, v Čechách se používá spíš „jasnozřivost“, i když to není 100% totéž) je ale přesně v tom „iniciačním“ duchu, o jakém jsi kdysi mluvil, Wolfe. Pohanství je především o tom, že do čela se dostávají ti, kdo nejvíc „ví“ (ne ti nutně nejvzdělanější, ale svými poznatky nejcennější pro společenství – lidé věštící, intuitivně cítící, schopní přenesení mysli, předpovídající budoucnost). Taková společnost usiluje přirozeně o poznání, cenné znalosti a moudrost, ať už létá raketama nebo jezdí na koních. Toto je jeden z nejvýraznějších protikladů ke křesťanství, které na první místo klade „víru“ – tj. uvěř mně a mému učení, hezky poslouchej a o nic dalšího se už nestarej.
   S Žiarislavem je podle mě dobré minimálně začít spolupracovat. Co bude dál, těžko říct, tolik ho neznám. Ale na tom letním slunovratu u Látek na Slovensku skutečně „něco“ bylo.

   • Frostík permalink
    Únor 26, 2015 3:14 am

    Ale cesta poznání a nepodléhání obecnému dogmatu je přece i naší cestou. V tom nevidím nic nového. Tvoje: „Pohanství je především o tom, že do čela se dostávají ti, kdo nejvíc „ví“. “ je naivní, neboť nepočítá s určitými rysy povahy lidí. A jak poznáš, že “ lidé věštící, intuitivně cítící, schopní přenesení mysli, předpovídající budoucnost.“ to jen nehrají, aby byli zajímavější a mohli někoho ovládat? Nemůže to směřovat k “ uvěř mně a mému učení, hezky poslouchej a o nic dalšího se už nestarej.“ ?

    Na začátku byl vždycky dobrý záměr…

 25. Fíba permalink
  Únor 25, 2015 11:56 am

  Lidi co nejsou schopní sjednotit ani sami sebe budou nadávat druhým za to, že se přirozeně organizují (sjednocují) se svými blízkými v počtech támhle pět lidí, támhle deset lidí, támhle dvacet… Pane jo….. Pokud jde o autora článku McNallena, neznám ho osobně, ale člověk co si desítky let dokázal žít po svém i v té multikulti Americe jistě zaslouží jistou míru uznání, byť není sjednotitelem tisíců.. Taky bývalý vojenský letec, pokud se nepletu, takže to asi nebude žádný kytičkový panáček….. A ještě něco podle mě podstatného: Přirozená autorita, která je výš než všichni kritizovaní, se dokáže vypracovat i bez toho, aby nadávala svým podřízeným – pokud tedy budeme i v rámci pohanství uvažovat o nějaké hierarchii. To co zde předvádí anonymní pozorovatelé a kritici je jen ubohost žvanilů. Nic pro mně a to myslím dokážu uznat, že někdo ví a nebo umí víc než já.

  • Vladislav permalink
   Únor 25, 2015 12:07 pm

   Víš kulové, Fíbo, co ti „anonymní“ kritici nebo žvanilové jinak dělají nebo nedělají. Podívej se na „pohanství“ před nějakými 20 lety a dnes. Hnutí s takovým potenciálem má „támhle pět lidí“, „támhle deset“. Pro tebe je to asi OK, ale pokud máme někdy být skutečnou alternativou systému, který tady vnutili křesťané, tak je to prostě NULA.

   • Fíba permalink
    Únor 25, 2015 12:38 pm

    Samozřejmě, že vím kulové. Od tebe a podobných jinou odpověď nečekám. Zatímco ty tady budeš léta plánovat, kádrovat druhým jejich osobní víru a mezitím občas uraženě odcházet, tak já žiju jak nejlépe umím a něco dělám a mnozí jiní to mají podobné. A ačkoliv nejsem úplně spokojený s kolektivním stavem pohanství, nemám potřebu zpochybňovat druhým stav jejich víry – protože prostě do jejich osobní víry nevidím a nebo jí dokážu respektovat.
    Měl jsem chvilkovou potřebu se trochu zastat autora článku, takže to byla jednorázová reakce, tímto považuj naši debatu za uzavřenou. Nebudu tu dělat publikum ani tobě a ani tobě podobným….. 🙂

   • Frostík permalink
    Únor 25, 2015 1:21 pm

    Vladislave, tohle už jsme s tebou probírali mockrát. Kdy od tebe přijde nějaký realizovatelný návrh?

 26. Vladislav permalink
  Únor 25, 2015 11:24 am

  Problém „pohanství“ (píšu to v úvozovkách proto, že mezi Cicerem a algonkinským válečníkem ze 16. století opravdu jsou velké rozdíly) je ULPĚLOST V MINULOSTI.

  Čím dřív si to přiznáme, tím líp.

  Už mě doslova vytáčí všechny ty akce, kam musíš přijít v předepsaném úboru, jíst nebo nejíst maso, mít nebo nemít s sebou zvíře, pít nebo nepít alkohol. Všichni ti týpci s historickými zbraněmi, kteří se jakože při nějaké „bitvě“ mydlí tupou stranou a část jich přitom polehá. Chlapi neznající deodorant, štítící se posilovny jako vlk mrkve, s vousy, v nichž je objevení se endoparazitů už jenom otázkou času, zoufale hledající ženskou.
  Všechny ty anorgastické slečny s mastnými vlasy v pytlovinových šatech, týden nemyté vegetariánky, s vedlejšákem ve fanklubu Honzy Nedvěda.

  TÍMTO chce někdo navazovat na odkaz předků? TOTO má být síla, která něco změní??

  Tvrdošíjné odmítání faktu, že od roku 1000 podle křesťanského kalendáře uběhlo 1000 let. Že i „pohanská“ společnost se vyvíjela. Že i bez christianizace bychom dnes žili a oblékali se jinak, než tehdy.

  Vystupujeme jako maškary a divíme se, že je nás pět a půl. Že nás nikdo nerozliší od hobbystů typu bitvy u Slavkova.

  Křesťané o nás prohlašovali a prohlašují, že nebýt jich, tak žijeme pořád na stromech. No a my jim to svou ulpělostí v době, kdy (téměř) na stromech žili i oni, rádi potvrzujeme.

  Chlápci, kteří kdysi se Svantovítem na rtech čelili křižákům, reinkarnovali a dnes bojují s kalašnikovy. Jejich vůdci vypadají jako někteří politici. Mají rádi to, co měli rádi už tehdy – pravdu, principy, čest, rod, ale taky dobré zajištění, sex a zábavu. Nejsou to žádní hmyzem prolezlí poustevníci odnikud.

  Pohanské hnutí buďto na toto naváže, nebo nevybředne ze stínu bitev u Slavkova. A co hůř: naši potomci si začnou na základě své ZKUŠENOSTI myslet, že právě o těch rekonstrukcích bitev u Slavkova bylo pohanství vždycky.

  • Rushwolf permalink
   Únor 25, 2015 11:46 am

   Nechápu Vladislave proč v tomhle pšíspěvku motáš dvě různé věci dohromady… Historické akce kde se lidé mydlej tupejma zbraněma (divný co?) sou vesměs akce bez jakéhokoli nábožeského obsahu, mající za cíl vzdělat a zabavit diváky… vytáhnout je třeba od televize atd. To že to někoho přitáhne k víře je podle mě lepší než když někoho k víře přitáhne víra v chemtrails a teorie o duté zemi… což si v jedné z dávných diskuzí obhajoval, jako něco co lidi aspoň nutí nějak duchovně myslet… už jen to slovo myslet v takovémhle pčípadě asi nemá co dělat… to je ale jedno… mám spíš pocit, ež jestli tu někdo tyhle věci motá dohromady, pak ti kritici z venčí.. osobně sem aktivním účastníkem historických akcí, chodím tam ve vlně a lnu, mlátím s etupejma zbraněma… do práce chodím v kočili a normálních kalhotách, pracuju s počítačem a ne abakusem, jezdím autem atd. a takhle to mají vesměs všichni tihle lidé… a není opravdu náš problém, že tvoje vyhodnocovací a rozlišovací schopnosti tyto zřetelné rozdíly a od sebe oddělené světy nedokáží pojmout…Ano máš pravdu.. dnes by tu opravdu chlapíci z minulosti lítali s kalachama… a vlastně lítjť to my jsme jejich stále živý duch… i ty umaštěné vegetariánky ať se ti to líbí nebo ne… ale já sem si koncept víry založený na genech, krvi a tak nevymyslel ani v ně zas tak moc nejedu 😀 Takže.. je to tvoje soutěž.. a přístě skus trochu víc nadhledu aby ti některý věci nedělali v hlavě nepořádek…

   • Vladislav permalink
    Únor 25, 2015 12:03 pm

    To jsme si už probrali, Rushwolfe. Pokud o „pohanech“ bude většinová společnost vědět jen tak, jak ví dodnes, tedy že jsou to skupinky lidí v historických oblečcích, co se mydlí tupými meči a nemydlí tam, kde mají, bude to stejné jako dnes. Nijaké.

    Až se bude o těchto věcech mluvit ve veřejnoprávních televizích, až je budou říkat normálně vypadající, vzdělaní a úspěšní lidé, až se na ně bude vyptávat nějaká pseudo-Drtinová nebo pseudo-Železný, potom se věci skutečně pohnou dopředu.

    Vím, je to ještě zatraceně dlouhá cesta! Ale pokud si mám vybrat za sebe, tak tu energii budu raději věnovat tomu, abych jednou mohl takto působit, než tomu, abych někde řádil s mečem (i když t mám taky rád).

    Protože se to musí POSUNOUT. Jinak je fajn, dělat si „ty věci“ doma a pro „své blízké“. Ale je to prostě strašně, strašně málo!

   • Rushwolf permalink
    Únor 25, 2015 12:59 pm

    Ladislave.. jenže lidi co dělají Historický šerm a z 90% jsou bez vyznání… nemůžou za to, že je společnost takto vnímá… a osobně neznám moc lidí úpohanů co by dělali obřady v historickém oblečení… když se podíváš na obřady z ruska atd. pohanů, tak tam naopak kostými historizující vídám dost často… jako osobně nemám nic proti rituálnímu oblečení… rozhodně bych asi velkej rituál nenutil nikohoo dělat v zahnojenejch montérkách ono odění na občřad to je téma samo o sobě.. protože rituál aby byl dobrej musí být svým spůsobem i koukatelnej, musí účastníky vtáhnout, uvést je do nějakýho jinýho stavu, a tam třeba nějaký jednotný oblečení, nebo oblečení co nebude působyt rušivě může mít význam… jako souhlasím, ež by se pohané měli vyvarovat excesů, které je budou v očích veřejnosti škatulkovat někam k mezi nevybouřený puberťáky.. jenže to asi není primárně o oblečení… osobně v zaměstníní svou víru netajím, snažím s ebýt seriózní, zodpovědnej… oblíkám se normálně… ale popravdě co si dělám ve volným čase je i tak každýmu putna.. a tak s etřeba koupu v zimě nahej na horách v potoce a gfakt si nemyslím, že by to někdo z mejch kolegů řešil ve vztahu s vírou… krom toho tu je stále otázka zda má vůbec smysl chtít něco měnit prostřednictvím víry… když to vezmu kolem a kolem… člověk nemusí být „autorita“ a zkrátka solidní člověk a zároveň pohan.. prostě rozhodně jsem dalek toho abych chtěl měnit naší společnost skrze víru.. naopak sem pro co nejjdůslednější sekularizaci…

  • Renegát Thorbrand permalink
   Březen 4, 2015 11:07 am

   Já problém nevidím v šermířích a vegetariánkách s mastnými vlasy. Já vidím hlavní problém ve smysl pořádaných akcí, které dělá pohanská společnost: Může mi někdo vysvětlit, k čemu jsou např. „mužská mystéria“ a posezení v „dobré společnosti“, tj. vysedávání v hospodě, kavárně nebo orientální čajovně. Děje se u toho něco náboženského? Je tam vůbec něco pohanského? K čemu jsou akce typu „přednáška s uctěním medvědí bohyně Artio při zimním slunovratu“? Co je to za svátek a co je to za bohyni? Proč při tak zajímavé příležitosti, jakou je zimní slunovrat, uctívat tak absolutně nevýznamnou bohyni, která byla po celé Evropě uctívána jen na jednom jediném místě kdesi ve Švýcarsku? Já vidím problém právě v tomhle: že čeští pohané odmítají držet určité tradice a tvořit pro ně posvátné liturgie podle původních vzorů, že mnohem raději jsou jako „pohanští exoti“, kteří mají ve všem volnou ruku. K čemu jsou jednotlivé tradice, když si to slovo eklektičtí pohané vyložili podle sebe a překroutili jeho význam, jenže faktem je, že kromě Rodné víry žádné tradice nedrží. Proč tedy následovat pohanství, když to přitažlivé a atraktivní, co by pohanství mělo mít, zcela postrádá?

   • Vladislav permalink
    Březen 4, 2015 12:44 pm

    Tak to máš pravdu. Už jsem psal, jak moc mi osobně vadí, že se tady, ve slovanské zemi, pořád skloňují germánští bohové, což ve většině případů nemá jiný důvod, než ten, že je někdo podstatně líp než slovanské bohy zmapoval a dokázal jim dát líbivější háv. To ovšem nemá s autenticitou pranic společného – prostě jsme si jen „koupili“ marketinkově vymakanější výrobek, nic víc. A navíc výrobek méně kontroverzní – ty důvody, proč vadili jedni a méně vadili jiní bohové, jsem už taky rozebíral.

    Je to dále dané typickou nízkou vlastností, charakteristickou pro západní Slovany obecně: „cizí“ je lepší. To, jak se takoví lidé shlížejí v Keltech, Germánech a nevím kom ještě, o mnohých hodně vypovídá – třeba to, že tytéž typy lidí i kdysi také jako první hledali „mimo“ svou víru, něco cizího a „lepšího“ – a tak se jako jedni z prvních třeba stali křesťany…

    Jinak – hodně lidí to hraje na „pohodu“ za každou cenu, to je vidět i tady na diskusi. Kdysi tu byly milióny přesvědčených „pohanů“, které často nešlo převrátit na křesťanství jinak, než nejhrubším násilím – tak měli ty hodnoty zažrané pod kůží. Dnes máme hloučky „pohanů“, kteří nijak zvlášť neřeší, že např. ani po 20 letech existence to nedokázali vytáhnout z „malých hloučků“ na aspoň „střední hloučky“. Hledají se zástupné důvody, proč to prý nemůže být možné, a vůbec se neřeší ten asi nejhlavnější – totiž, že tomu zřejmě NĚCO PODSTATNÉHO chybí. Podle těchto lidí tomu nechybí téměř nic, vše je v naprostém pořádku, vše dělají tak, jak dělat mají…a jinak to ani dělat nejde!

    Hlavním důvody jsou ale podle mě dva:

    – bytostná zastydlost v minulých časech (tedy časech před cca 1000+ lety). Většina úsilí takových pohanů se tak zaměřuje na pořízení si patřičných dobových rekvizit, navštěvování příslušných dobových revival akcí, neustálé oprašování starých příběhů, bez hledání propojení se současnými reáliemi.

    – neochota nebo neschopnost „našít“ tradiční „pohanské“ zásady na dnešní dobu tak, abychom byli schopní žít normální život a stali se pokud možno úspěšnými členy společnosti (tedy ne nějakými guruy z lesů, šéfujícími „hnutí“ o dvou lidech, a za marginalizace společností zvolna čekajícími, až nás sežere hmyz a plíseň).

    „Pohanství“ tohoto typu z převážné části nereflektuje původní smysl pohanství a redukuje se tak většinou projevů pouze na koníčka hrstky lidí. Jeho hlavní projevy jsou potom takové, že hrstku jedněch deseti lidí nahradí za pár let hrstka jiných osmi lidí, a tu pak zase jiná hrstka … s fajn programem, který sice neurazí, ale ani nic nezmění.

    Ale abych jen nekritizoval – pravé pohanství dnešní doby má podle mě mj. tyto zásady:

    – aktivní vystupování proti tzv. mainstreamu (protože takový člověk rychle pozná, že je diktován velmi podobnými silami, jako byly ty, co kdysi vnutily křesťanství – jde tytéž „univerzální“ hodnoty)

    – důraz na poznání v různých podobách (vědecké, „alternativní“, mimoplanetární, alternativní výklady dějin…)

    – rodovost, rodová, jazyková a především genetická spřízněnost

    – důsledné odvíjení svého jednání od přírodních zákonů (tedy: intuitivnost v jednání, snaha o spravedlnost a vyrovnání křivd (zákon rovnováhy), polygamie (kopírování přírodního vzorce sledujícího prosperitu Rodu, nikoliv uspokojení všech jednotlivců).

    V dílčích věcech to takto cítí většina členů a sympatizantů PK, ale jako celek prostě k prosazování podobných věcí „chybí koule“.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 4, 2015 12:50 pm

    Ještě k tomu dodávám: Koho se snaží tímhle oslovit, zaujmout nebo nalákat? Zase tím osloví, zaujmou nebo nalákají jen další exoty nebo nějaké zoufalce, kteří nestojí nohama pevně na zemi, promiňte mi, že jsem tak hrubý, ale naštěstí takových lidí není nikdy mnoho a tak se pohané početně nerozrůstají, čili navenek působí jako uzavřená skupina exotů a nikoli jako seriózní náboženské společnost. Proč dělat pohanství seriózně, když to jde dělat seriózně a fušerky ve stylu „Pojďme uctít bohyni Artio, nejprve si vyrobíme runové kameny bez run s obrázky medvědů a pentagramů, pak si poslechneme tuto úžasnou přednášku s děsně pozitivními dětskými kresbičkami bohyně, poté se odebereme do jednoho lesíka v Dolní Lhotě…“, tak to teda vážně nebrat. Proč bych se měl stát členem takové společnosti, která nenabízí to, co slibuje? Která mi nemůže dát to, co hledám a potřebuji? K tomu ještě lze připočíst bídná organizace a mizerná domluva(?) mezi jejími členy nenabízí žádnou jistotu nebo spolehlivé zázemí. :-/

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 4, 2015 1:06 pm

    Vladislave, mě nevadí, když si někdo vybere Kelty nebo Germány, o tom to není. Připadá mi dokonce přirozené, když někdo dá přednost Germánům před Slovany nebo rovnou Seveřanům, protože u nich je dochováno více informací a je o co se opřít, Slované tohle nabídnout nedokážou a jsou odkázáni se spoléhat na archeologii. Mě spíše vadí, že dotyčná Společnost si mohla vybrat kterýkoli jiný svátek kterékoli tradice a kteroukoli jinou bohyni – třeba Friggu nebo jako Češi naší bójskou bohyni Kotýz, ale ne, oni si raději vybrali nespecifickou „oslavu“ slunovratu s neznámou galo-románskou medvědí bohyní Artio, to zřejmě proto, že medvídci jsou přece tak roztomilí, ňu ňu ňu… a také asi z toho důvodu, že Artio jako bohyně je zcela určitě manifestací té jedné jediné Velké Bohyně, kterou lidstvo uctívá třitísíce let. Čili k tomu říct: Ne, děkuji, já pohanství chápu jako patriarchální polyteismus nebo henoteismus či případně panteismus, ale nikdy ne jako matriarchální monoteismus. Wicca není a nikdy nebyla mou vírou, ale naopak, do našeho pohanství se drze vkradla bez pozvání a vmísila se do něj.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 4, 2015 1:43 pm

    Vladislave ještě k tvému k tvým důvodům a zásadám: zhruba z 90 % s nimi souhlasím. Jako zastánce důstojného ceremoniálu nevidím „zastydlost v minulých časech“ přímo jako hlavní problém, dle mého názoru by minimálně kněz či kněžka si měl(a) obstarat alespoň trochu dobový bílý hábit či roucho – říkám schválně bílý po vzoru původních pohanských kněží keltských, germánských, slovanských, řeckých a římských… a nikoli barevný, černý či fialový, jak to třeba preferuje Wicca. Stejně tak to vidím i v ostatních záležitostech, nejen v rekvizitách, že vycházet by se mělo přímo z evropské tradice a nikoli na základě fantazie. Dále nepovažuji genetickou spřízněnost za podmínku, i když v otázce tradice a folklóru preferuji slovanství, tak nevylučuju ani, že je možné zároveň uctívat germánské, keltské, řecko-římské, egyptské nebo kterékoli jiné ekvivalenty, to je věc volby. S čím však opravdu nesouhlasím je polygamie, neboť nežijeme v pravěku ani v muslimském středověku a domnívám se, že nebyla obvyklá ani u středověkých pohanů snad jen kromě několika mála významných prominentů, kterým zcela jistě o nějaké blaho Rodu určitě nešlo. 😉

    Odmítám polygamii a je to i jeden z vážných důvodů, proč se účastním demonstrací „Islám v České republice nechceme“.

 27. Vladislav permalink
  Únor 24, 2015 8:24 am

  S článkem nejde nesouhlasit, nicméně obsahem, rozsahem i hloubkou sdělení jde o krásný doklad narůstající myšlenkové impotence Západu.
  Odtamtud už nikdy nic nepřijde. Budoucnost Západu už byla.

  • Renegát Thorbrand permalink
   Únor 24, 2015 10:37 am

   Dobrý názor, pod který bych se mohl podepsat, naprostý souhlas. 🙂

 28. Renegát Thorbrand permalink
  Únor 23, 2015 9:48 pm

  Oujéé, není nad jednu jednoduchou meditaci hned po ránu. Dnešní novopohané jsou už asi vážně zoufalí, když už musí pro svou „duchovní pohanskou praxi“ vykrádat i konkurenční buddhismus. Akorát jen, že buddhističtí mistři jsou v tom přeci jenom stále důvěryhodnější než nějaký texaský stařík McNallen, který se jaksi omylem stal duchovní hlavou nejen texaských vikingů. Sorry kámo, ale tohle vážně není tvůj obor. Starej se raději o pohanské oběti, bohoslužby a invokace, na které ses vykašlal a které jsou u pohanství to jediné, co činí pohanství atraktivním. Tohle se vážně bohům nemůže líbit.

  • Frostík permalink
   Únor 24, 2015 5:49 am

   Slovo „meditace“ je zavádějící. Jak nazvat „čumění do blba“ kdy necháš odplout myšlenky, nebo si je srovnáš a nebo jen hledíš do kraje a vnímáš krásu země?
   Já na to po ránu nemám čas. Hajdy do práce. 😀

  • Rushwolf permalink
   Únor 24, 2015 8:51 am

   Není větší tragédie, než si myslet, že víra nemá smysl pokud není pro okolí dostatečně cool a atraktivní… McNallena moc neznám, osobně na podobný hluboký zamyšlení čas nemám a moje praxe je taky spíš o těch míň fylosofickejch věcech, Ale je mě to jedno.. je to moje víra, mám z ní prospěch a co si o ní myslí okolí je mě putna… nebudu jí dělat atraktivní proto abych se zavděčil např. Thorbaldovi, nevyměním jí za slovanskou abych se zavděčil Vladislavovi… nebo Wolosovi… protože to by asi má víra přišla o svůj základní princip… díky kterýmu svou víru nezradili křesťani v amfiteátru… díky kterýmu se i navzdory kulturní revoluci v číně udržel jak budhismus, tak taoismus i konfiucianismus, díky němuž se navzdory perzekucím a gulagům udržela ruská mystika a spiritualita i za éry sovětského svazu… zkráta princip, věrnosti a hlubokého náboženského prožitku, který nám nedovolí svojí víru opustit jen proto, že se nelíbí zbytku společnosti… lidi by si měli ponechat svojí víru takovou jak k ní přišlia ne jí křivit a ohýbat v závyslosti na ideologii a požadavkům společnosti, nebo proto, aby se přesně shodovala s historickými a religionistickými studiemi…

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 24, 2015 10:15 am

    Promiň, že jsem se tě po ránu hned tak dotkl, ale nemusíš hned převracet poselství mého příspěvku a dávat mu jiný význam, než jaký má. To že dnešní pohané mají mizerný marketing a nedovedou využít svých předností je jednoduše fakt. To není můj problém, že nedovedou dát pohanství nějaký hlubší smysl a ještě k tomu ho dělají způsobem nezajímavým a nezáživným a bez pohanské atmosféry atp. Sice se můžou bít v prsa, že nedělají living history, ale rozhodně si nemůžou vystavit za rámeček skutečnost, že to pohanství je prostě nudné, a že jako pohané žádné trvalé hodnoty nevytvářejí a žádné po nich nezůstávají. Moderní pohané prostě vymřou, to je zákon jimi zbožňované přírody, je to přirozený výběr, úděl každého neúspěšného druhu… pohané by se měli o přírodě dozvědět víc, pár podstatných věcí jím totiž uniklo. Nemusíš tedy ze sebe hned dělat mučedníka jen proto, že jsem na tuto skutečnost poukázal. Na druhou stranu bys byl možná prvním moderním pohanem v historii, který by se jím stal. Trpět nebo umírat za tzv. pohanství bych tedy rozhodně nechtěl, když ani není co zachraňovat a o co stát, jen pro to velké NIC, co pohanství tvoří, takže srovnání s čínskými buddhisty, taoisty a dalšími mi připadá jako nepatřičné, ti totiž měli NĚCO, za co se dalo obětovat – byla to samotná podstata čínské kultury, duch Číny potlačovaný kulturní revolucí, naproti tomu moderní pohané jen tak akorát ducha vypouštějí. Alespoň mě dojal ten tvůj heroismus. 😉

   • Rushwolf permalink
    Únor 24, 2015 1:08 pm

    Zo je ale asi proto Thorbalde… že pro nás víra není marketing… aspoň pro mě ne… nevidím tedy důvod proč by kdokoli měl svou víru dělat atraktivní, zajimavou, pěknou a pro ostatní smysluplnou… možná že je pohanství nuda mě osobně to tak ale nepřijde i díky víře mám osobně docela pestrej život i když je pravda, že ať už můj záem o historii, LH, přírodu… moc lidí nezajimá… mě zas nezajímá hip hop a discotéky.. a že pohané vymřou…, nevymřou… dokud budou lidé, bude i víra a bude i pohanství… (tedy záleží na tom co tím pohanstvím myslíš…ale obecně to platí) Jinak já ze sebe nedělám mučedníka… jen jsem tu konstatoval, že moje duchovní zkušenost pro mě je víc než tvoje potřeby nebo názory.. to že pohanství nemá mučedníky je jen nedostatek znalostí… Defacto i ti lužičtí srbové o nihž tu psal několikrát i Vladislav byly svým spůsobem mučedníci… ale to je jedno… stejně tak není pravda že pohanství nemá to ŇECO za co s eobětovat dá… to něco ma nejspíš každý jedinec a je jedno zda je to jeho morální stanovisko, nebo jeho víra… opět tu nezáleží na tom, zda to něco je obecně přijímáno… což bys pochopil, kdyby tvá víra byla živá a skutečná… Jinak… předpokládám, k osobnímu setkání stále málo heroismu? stále málo? 😀

   • Rushwolf permalink
    Únor 24, 2015 1:42 pm

    Teda abych byl férovej… psal si vlastně že nejsou žádní moderní pohanští mučedníci… ok… ale i ti jsou.. Já jako pohanství vnímám původní, náboženství a víru, která vznikla a je praktikována na určitém území, nebo určitým národem, není monoteistická a nepatří mezi tzv. „Hlavní světová nábořenství“… já jako etnické pohanství.. vnímám např i původní víru australských, jihoamerických, asijských a jiných domorodců, v rámci Austrálie je takový domorodec etnickým pohanem.. možná něteří souhlasit nebudou, z hlediska terminologie.. v širším pojetí slova pohan to tak ale vnímám a myslím, že nejsem jediný… a všechna tato malá náboženství dnes čelí jak tlaku civilizace, tak tlaku multikulturalizace a progresivnímu tlaku některých dravějších náboženství.. nejčastěji různých křesťanských a pseudokřesťanských sekt sekt. Lidé tam kvůli víře umírají, jsou diskriminováni atd. a je jedno že se tak děje tisíce kilometrů od nás…Pravda že tady v Evropě zatím moderní náboženské mučedníky nemáme.. nebo o nich zatím nevím.. ale je to právě možná i tím… že tady už si moc lidí nenechá hučet do hlavy nesmysly o tom jak má svou víru dělat a zvláště ne od lidí, kteří o pohanství ještě před několika málo lety nevěděli ani to podstatný a tupě spoléhali že jim to někdo řekne na škole, nebo ho obešle s pozvánkou aby mu pak všechno vysvětlil 😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Březen 4, 2015 2:32 pm

    Ale kdepak, Rushwolfe, já vůbec neřeším mučedníky, ani minulé ani ty současné, ani jsem nechtěl mučedníky řešit. Já mluvil o tobě, že se ze sebe mučedníka děláš. Nemůžeš chtít po nikom, aby se stal mučedníkem pro pohanství.

  • lomikel permalink
   Únor 24, 2015 9:22 am

   🙂 vazne ?

   • lomikel permalink
    Únor 24, 2015 9:25 am

    to bylo pro Thorbranda, pobavil po ranu, to je kolikrat lepsi nez meditace :)))

   • Rushwolf permalink
    Únor 24, 2015 9:27 am

    došlo mě to 🙂

   • Rushwolf permalink
    Únor 24, 2015 9:28 am

    navíc to není tak dlouho co tu Mc Nallena pro jeho názory chválil…

   • lomikel permalink
    Únor 24, 2015 9:32 am

    meditace je proces nepatrici zadne tradici, setting muze byt ruzny.

    http://www.northernshamanism.org/shamanic-techniques/altered-state/the-eightfold-path-to-altered-states-of-consciousness.html

    The first path – and it is first because most people start with it – is the Path of Meditation. This is also sometimes called the Path of Breath, because altering consciousness through specific forms of breathing is one of the classic techniques of meditation. However, not all parts of this path require breathing techniques; it can include any technique where one goes into an altered state while sitting or lying quietly, using only the tools of one’s mind. This path includes techniques of trancework such as utiseta, „faring forth“, and so on.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 24, 2015 10:34 am

    Jistě, není to poprvé, co jsem v českém moderním pohanství objevil výpůjčku z buddhismu. Nedávno to byl zaručeně echt pohanský kalendář s obrázky ročních období kola roku, uvnitř byl i jeden obrázek s meditujícím Buddhou. 🙂

   • Medvidek permalink
    Únor 24, 2015 11:05 am

    Hlupec zůstane hlupcem. To jsem před několika lety měl rozepři s člověkem (silně věřícím katolíkem), který říkal: „To pohanství bych mohl brát v potaz, ale když jsem zadal do vyhledávače Pohanství, tak na mě vyskočila, jako první, stránka, jenž se zabývala sloučením všech pohanů, včetně čarodějnictví. Tudíž je pro mě nepochopitelné a nepřijatelné“ Tak ano, pokud chceš soudit všechny podle nějakého výplodu. V tom případě bych ti doporučil sionismus. Je dost populární, všude se o něm mluví, a hlavně se o něm nesmí mluvit špatně. Já se osobně řídím svými vlastními pocity, vycházím z nějakého základu a mám vybudováno něco, o co se můžu opřít v těžkých chvílích, těšit se v lepších dobách. Mám udaný směr a cítím pokoru. A tvé tvrzení, že to není IN na tom nic nezmění. Já to nedělám pro slávu ani pro peníze.

  • lomikel permalink
   Únor 24, 2015 10:45 am

   Renegát Thorbrand – jsme chtel byt mily a odkazat na zdroj, byla to chyba.

   takze cesky: jsi vul co pinda o vecech kterym nerozumi, je to ted lepsi ?:)

   • Frostík permalink
    Únor 25, 2015 5:23 am

    Ber to tak Lomikeli, že se třeba nesetkal s pohany co opravdu věří a žijí podle toho. Neví ani, že se další mladí vydávají na pohanskou cestu poznání. 😉

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 25, 2015 10:31 am

    Frostík: Sorry, ale to si asi moc dobře nerozumíme. Já nestojím o moderní „pohany“, kteří „věří“ v kruh roku a zázračnou moc přírody a podobné bláboloviny. Stejně tak nestojím o mladé „pohany“ s pentagramy na krku a pomalovanými ksichty barvičkami. Ukaž mi konkrétní skupinu, která vzkřísila pradávné tradice, uvedla je znovu v život a její členové je dodržují pravidelně. Vsadím se, že jediné co tě možná napadne je Rodná víra. 😛

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 25, 2015 10:46 am

    Frostík: Ber to tak, že se zajímám a sleduji vaše aktivity, a nedokážu přijmout, když vrcholovou aktivitou „pohanů“ v podání České pohanské společnosti je například vysedávání v „dobré společnosti“ v putyce či oslava slunovratu v počtu pěti lidí ve formě noční návštěvy lesíku kdesi v Dolní Lhotě, kde se všichni zúčastnění z toho veleposvátného okamžiku mohou samým dojetím počůrat. To já čůrám také, ale smíchy, když tohle sleduji, a nechápavě kroutím hlavou nad zoufalostí těch lidí. Tohle mě neuspokojuje ani trochu, já chci víc, víc, víc. To je nějaká sranda? Může mi někdo říct, za co se utrácejí peníze z členských příspěvků těchto společností?

   • Rushwolf permalink
    Únor 25, 2015 11:16 am

    Holt to budeš muset vzít do vlastních rukou.. my degeneráti dáme dohromady holt tak maximálně 5 lidí s pentagramem na krku.. naštěstí.. nikdo z nás ti nebrání udělat to lépe 😉 Budu se těšit… a klidně ti to i pochválím… pokud nic takového dělat nehodláš.. neraď druhejm co maj dělat… nevím totiž co je špatnýho na pěti lidech v lesíku.. nedělaj to pro tebe, nedělaj to pro vlast, dělaj to pro sebe… což asi ty nejsi schopnej pochopit, že víra není politické hnutí.. pohanství může být klidně jen a pouze o rodině o pár lidech… co je na tom špatnýho? ne každej aspiruje na to aby měnil společnost skrze nábořženství… myslím, že anonimní nula a joutsider ako ty má sotva důvod se nad něčím nebo někomu smát…

   • Frostík permalink
    Únor 25, 2015 1:16 pm

    Respektuji jiný náhled, ale jak píše Rushwolf, lidé tvého typu ani neshromáždí těch 5 lidí v lesíku a mimo honění ega na internetu, nedělají nic. My se snažíme něco dělat. Budoucnost ukáže jak se to zdařilo. Samy hledáme formu, aby vyhovovala dědictví předků a mohla obstát v dnešním světě. Známe se a spolupracujeme s různými pohanskými skupinami. Ač v něčem s nimi nesouhlasíme, víme, že jsou všechno, jen ne zoufalci.

   • Únor 25, 2015 2:44 pm

    „….já chci víc, víc, víc. To je nějaká sranda? Může mi někdo říct, za co se utrácejí peníze z členských příspěvků těchto společností?“. Jo Thorbrande Thorolfe, t se musíš zeptat členů těch organizací, které ty příspěvky vybírají… NEchceš nám vysvětlit, co má společného ČPS s PK? Už nějaký pátek marně hledáme nějaký styčný bod 😀

   • Frostík permalink
    Únor 26, 2015 2:57 am

    Mysliči, ten člověk o nás vůbec nic neví. Ani jak dovedeme být zlobivý, jak je nám to předhazováno.

   • Renegát Thorbrand permalink
    Únor 26, 2015 8:40 am

    K vašim příspěvkům jsem napsal odpověď, ale vlákno se buď přerušilo, nebo jsem ho zapomněl nastavit. Příspěvek je tedy umístěn nahoře. Upřímné sorry všem. :-/

Komentáře nejsou povoleny.

%d bloggers like this: