Skip to content

Jakub Ibl – Cesta bojovníka

Únor 19, 2015
tags:

ibl 10961950_384965921684901_1198542754_nKdyž jsem sbíral materiály na rozhovory se zajímavými pohany a lidmi okolo LH, případně sportovci, kteří mají k tomuto blízko, narazil jsem na jméno Jakub Ibl. Jakub je jedním z nejlepších českých thaiboxerů. Jeho jméno už jsem znal, ale netušil jsem, že je pohan a že pracuje s runami 🙂 . Když jsem to zjistil, rozhodl jsem se ho kontaktovat. A udělal jsem moc dobře, Jakub totiž nechtěl dělat žádný rozhovor na dálku, ale rozhodl se přijet přímo za mnou. Nakonec z našeho povídání není ani tak rozhovor, jako spíše takový „výcuc“ o tom, jak se tenhle člověk dostal ke své víře a jak si dokázal splnit svůj sen 🙂 .

Jakub přijel do našeho městečka a pokecali jsme v mé oblíbené hospodě. No, U Studničků už jsou zvyklí na leccos, ale když se tam objevil dvoumetrový potetovaný pořízek, u místních štamgastů to projevilo jistý zájem 🙂 . Jakub na mne hned z kraje zapůsobil velice skromně – žádné machrování, žádné silácké řeči, prostě fajn mladý muž. Velice brzy jsem se zbavil naprosto nesmyslného dojmu, že je to jen „další Daniel Landa“, který se rozhodl svézt na momentálním zájmu o runy u mládeže.

Ibl 10984807_384965325018294_1011745909_nJakub mi začal vyprávět o tom, jak cca asi před čtyřmi lety procházel určitou životní krizí a tehdy objevil runy. Nakoupil snad všechnu u nás vyšlou literaturu o této problematice, a protože brzy zjistil, že ve spoustě těchto knih jde o ezoterické bláboly, začal s tzv. Starším futharkem o dvaceti čtyřech runách pracovat sám. Začal runy využívat například při dechových cvičeních a meditacích. S dechovým cvičením se poprvé seznámil u jiného mistra bojových sportů Pavla „Hakima“ Majera, se kterým se účastnil i populární Noci válečníků (http://www.nocvalecniku.cz/). Jakub postupem času vypracoval vlastní systém runových cviků a meditací, které propojil s thaiboxem. Runovým konzervativcům to možná bude připadat jako rouhání, ale vzhledem k tomu, jaké s tím má výsledky, neměli by to ani oni brát na lehkou váhu. Jde například o to, že trénující v určitých postaveních vyslovuje názvy různých run, které přiřazuje ibl 10961996_384966871684806_99115748_nk různým úderům. Jakub si, ale nehodlal nechat tento zajímavý systém pro sebe a založil vlastní klub bojových sportů Mystery gym (https://www.facebook.com/pages/Mystery-gym-Kladno-sro/1424557694479042?fref=ts).

Pro údery Jakub používá takzvané „bojové“ runy, například Tiwaz. Pro uklidnění mysli je tu zase třeba runa Lagu. Postupně kolem sebe shromáždil skupinku stejně smýšlejících lidí z různých sociálních skupin: Od profesionálního vojáka až po kuchaře. S nimi trénuje a pracuje. Sám říká: „Dnešní doba je hektická. Lidé mají stále méně času, protože práce je pro ně na prvním místě. Lidem chybí nějaká náplň, něco, co je uklidní, něco, v čem lze nalézt nějaký hlubší smysl. Mnoho lidí projeví zájem o naše tréninky, ale zdaleka ne každý u toho vydrží a je ochoten obětovat třeba jen tři hodiny svého času týdně. Upřesdnostňuju raději menší okruh spřízněných a skutečně aktivních zájemců před nějakým masivním náborem, který nakonec stejně nemá smysl.“ Podle Jakuba (a tento názor naprosto sdílím) dnešní společnost mladé lidi tlačí směrem k drogám, pouliční kriminalitě, vykořeněnosti a konečnou stanicí je nakonec bohůmžel často vězení. Sám se snaží pro mladé zájemce něco udělat a cesta, kterou zvolil, rozhodně není jednoduchá: „Když chceš něco získat, musíš taky něco obětovat.“ Svůj klub nechal vyzdobit motivy ze severské mytologie a pochopitelně i runami. Tady opět asi runovým konzervativcům zatrne, ale jak už jsem psal výše: Důležité jsou výsledky – a ty Jakub rozhodně má 🙂 .

ibl 10966892_384966311684862_186830559_nPtal jsem se Jakuba, jestli je skutečným věřícím, jestli se považuje za pohana. A odpověď mne opravdu potěšila: „Věřím v severské bohy, věřím v moc run a rituálů. Věřím také, že my Evropané máme svou víru v krvi. Je složité o vlastní gnózi mluvit, protože je prostě nepřenosná, ale našel jsem skupinu lidí, kteří to cítí podobně a je radost s nimi pracovat“. Ano, tohle cítím velice podobně, protože tohle je podle mne to, co je etnické pohanství: Spřízněnost krví s vlastními předky. Lidmi, jejichž krev koluje i v našich žilách. Říkal jsem si, že je velice zajímavé, že se najdou lidé, kteří odlišnými cestami dojdou ke společnému cíli.

Samozřejmě jsme se bavili i o tetování. Jakub podobně jako já hledá vzory na starých runových kamenech, ale vyloženě je nekopíruje, přizpůsobí je své potřebě. Jiná jeho tetování jsou složené runy, které tvoří zvláštní obrazce. Jakub k tomu říká: „Tetování o svém nositeli něco vypovídá, je to vzkaz na venek: Tohle jsem já.“ Také jsme se bavili o tom, jak medituje: „Velice důležitá je ranní meditace, s kterou začínám den. Ta by měla člověka naladit a připravit ho, protože pokud se vzbudíte s pocitem, že ten den bude stát za nic a s touhle náladou půjdete do práce, tak ten den podle toho taky bude vypadat.“

ibl IMG_3310Došlo i na to, že jsme se bavili o energeticky silných místech v přírodě. Jakub zná několik takových míst a na jednom z nich dokonce tesá runy do kamenů. Tady jsem si vzpomněl na kamaráda Fíbu a jeho nádherný kamenný kruh na Gabrétě 🙂 (https://pohanskykruh.wordpress.com/2014/06/22/letni-slunovrat-na-gabrete/). Jakub na těchto místech čerpá sílu. To opět vnímám velice podobně. Síla a energie Matky Země se dá opravdu na určitých místech doslova nasát.

Bavili jsme se ještě o všem možném, včetně toho, jak Jakub skládá runové zářiče, které mu „dobíjejí baterky“. Já jsem mu zase vyprávěl o svých runových návazech a před odjezdem jsem ho vzal do svého kamenného kruhu v Ullově háji (https://pohanskykruh.wordpress.com/2014/12/21/zamysleni-k-zimnimu-slunovratu/). No, snad se mu tam líbilo 🙂 . Každopádně jsme si měli co říci a určitě jsme se neviděli naposled. Rozhodně jsem moc rád, že jsem poznal dalšího takto zajímavého souvěrce, který si svou vůlí dokázal splnit sny. Protože vůle dokáže zázraky 🙂 .

Fotofrafie: Archiv Jakuba Ibla.

Reklamy
komentářů 11 leave one →
 1. Vladislav permalink
  Únor 24, 2015 8:38 am

  Myslič: ano, o hypotéze o založení Kyjevské Rusi Chazary jsem taky slyšel, ale je podle mě ještě méně pravděpodobná než ta vikingská. Podle mě tam státní útvar existoval mnohem déle a v tom 9. století se teprve dostal do povědomí dějepisců.

  Rozhovor s Věkošem jsem četl, ale toto je prostě zase rekonstrukcionalismus. Vím, že nic jiného tady prostě není, proto to neodsuzuju a jsem rád, že se děje aspoň „něco“. Ale toto prostě není cesta. Ti lidé, jejichž oblečky si dnes navlékáme, by dnes chodili v riflích a jezdili normálními auty, a dělali by to tak stejně i tehdy, jen ty auta a rifle ještě neznali. Toto je upřednostňování formy před obsahem, které, bohům žel, pak často vede k vyprázdnění obsahu.
  Dokud se toto nezmění, tak se v tom budeme potácet pořád. Zase vznikne nějaká Rodná víra se 20 členy, zase si bude nějaký pseudoslovanský guru vytvářet své skupinky a izolovat se s nimi někde v ústraní. Zase bude x lidí marnit čas hádkami o tom, jestli je správný střih jeho nebo kamarádovy rubášky, nebo jestli má správnou délku jeho nebo kamarádův „vikingský“ meč. A vedle takových nás budou jiní koníčkáři leštit napoleonské bajonety a ještě jiní přešívat vypelichané „indiánské“ kožešiny.
  Je fajn, když si kluci umí hrát, jen je dobré, pokud to není základem všeho i v mužném věku. Řešení? Zachytit a napojit se na to, co se děje o několik úrovní výš, viz např. Západ vs. Rusko, protože PRÁVĚ TOTO je pokračováním boje našich lidí proti křesťanství před nějakými 1000 lety.
  A když uspějeme, tak si ty oblečky pak můžeme taky nakonec v klidu ušít.

  • Únor 24, 2015 1:45 pm

   Tak myslím, jak už jsem v článečku naznačil, že cest ke společnému cíli je více… Pokud někdo dělá LH, může být i dost úspěšným – byznysmenem- skoro bych řekl, což Věkoš prostě je… Více lidí, co jsou hrdí na svou víru a nebojí se jí veřejně ukázat. Samozřejmě, pořád se okolo pohanství budou motat Ungrblábolové, Renegáti Thorbrandi – kteří budou všude hledat mouchy a sami budou h…o dělat, ale oni se za etnické pohany ani nepočítají. Pro ně to ani Kruh, ani Věkoš nedělá… Už jsme si ověřili, co dokáže semknutá skupinka hmatatelného vytvořit 🙂

 2. Vladislav permalink
  Únor 23, 2015 9:55 am

  Pěkné. Cvičit, cvičit, cvičit. Nemůžeš? Tak si přidej, nebo si pro dnešek dej jiný trénink. To jsou věci, na kterých vyrostla síla těch nejlepších bojovníků, ne kvůli síle fyzické, ne kvůli nějakému konkrétnímu typu tréninku (resp. to pouze do určité míry), ale kvůli tomu, co to přineslo jako vedlejší produkt: VŮLI.
  Protože právě Vůle je ten klíčový rozdíl mezi „maňana“ chlápkem někde z džungle a válečníkem nebo hospodářem Evropy.
  Jediný šrám na tom všem je pořád ta místy už trapná česká adorace Severu. Vždyť Češi sice nejsou v podstatě Keltové, jak tvrdí páter Halík, ale to neznamená, že nemůžou být v podstatě Germáni. Vikingové recyklovaní na sto první způsob. Jeden z mých prapradědečků byl z jedné šestnáctiny Němec, takže já jsem teď v sobě objevil starogermánské kořeny!
  Proč? Protože jsem o tom na internetu sehnal nejvíc článků. Protože přece nejsem Slovan, nějaký trapný Rusák. Protože můj praděda se snaživě učil německy a poněmčoval si jméno, aby mohl dělat víc než kočího, protože můj děda byl celý život hrdý na to, že nedostal nějaké trpné slovanské jméno, protože mí rodiče, kdykoliv mohli, si nekoupili nic, co nebylo z toho obdivovaného Západu?
  Na rozdíl od většiny českých „Vikingů“ jsem v té jejich krajině dlouhou dobu pobýval. Je to krajina nejen Vargů, ale také Breiviků. Nejen ryšavých Eriků, ale také zlodějů dětí, v čemž vynikají dodnes, že? Nejen válečníků s vysokou etikou, ale taky obyčejných, sprostých námořních lupičů. Nejen urostlých valkýr, ale taky tlustých pihatých babochlapů, o jejichž ženství se lze přesvědčit teprve po důkladné gynekologické prohlídce.
  Navzdory všem studiím, zoufale se nás snažícím udělat z Čechů a Moravanů to, čím nikdy nebyli, tj. „součást Západu“, stále platí, co musí být zřejmé každému, sotva na Ruzyni vyleze z letadla: ocitl se ve slovanské zemi.
  A toto bude brzo zřejmé víc a víc. „Vikingismus“ pomine jako každá móda. Protože móda není a nikdy nebude tolik, jako Podstata.

  • lomikel permalink
   Únor 23, 2015 12:20 pm

   aby z toho nebyl osklivy flame, zkusim nejaky kompromis :). rozlisuji

   – duchovnim puzeni k nejake soustave/pantheonu, z vlastni zkusenosti vim ze je vcelku mene dulezita ta geneticka linie. Z obou stran, pokud jsme jednou politeista, tak uznamvam ze existuji(nechtel bych resit co si pod tim kdo pres predstavuje pls 🙂 ruznni Bohove a Bohyne a ke na nich a na me (nekddy) zda dojde k navazani vztahu ci ne.

   – prakticke uziti ziskane gnose ve smem zivote, to je taky zcel individualni a bez predem danych vazeb k nejake tradici.

   Tady me docela bavi pokud me nekdo sepsuje za vykradani cizi tradice – treba Indianske, a na druhou stranu mi bude tvrdit ze pro me je Germanska tradice domaci. Neni, ja to vim o sobe lepe nez purifikatori tradic ;).

   – politicko – socialni dopady prejimani nedomacich kulturnich vzoru. Tady sice stale plati ze je to osobni vec kazdeho cemu rika domaci, ale je faktem ze v politicke rovine muze a je vyuzivano cokoli. Nevidim to jako problem u tech kdo maji vlasnti praxy, protoze prez ni nejede vlak viz vise., ale u lidi kteri pasivne prijamaji strukturu a vzory podle nalad a modu, ci podle mnozstvi materialu ktere je k dispozici.

   Ja sam praktikuji jak v Severske tak i Slovanske tradici, nenam zadne zabrany prevzit jakoukoli gnosy ktere se ke me dostane formou predani (od fyzicke osoby, od Bytosti, ci prez knihu autora o jehoz predani neni sporu) a se kterou nemaji probem Bytosti ktere me primarne uci.

   Le dobre rozlisovat politku a spiritualitu, je dobre rozlisovat Bohy a Bohyne od narodu ktere je uctivali, je dobre chapat ze vetsina spolecnosti nezije v nabozenske/animistickem/politeistickem paradigma ale v politicko-kulturnim.

   Tazke i kdyz jsem pevny Panslav a Rusofill :), tak svuj prvni kontakt s Bytosti bozskych kvalit jsem mel s Odinem a teprve nasledne se dostal do stiku s Bohy a Bohynemi slovanu. To co lze nazvat technikou komunikace je stejne, rozdily jsou v kontextu a predevsim v osobnosti Bytosti.

   —–

   Tazke, zpucovat nekoho ze duchovne zije skrze runy (ako pan Ibl) je IMHO kravina. Pokud mylsis ze Myslic obcas trochu tlaci na pilu (v te politicko/historicke rovine) co se Keltu nebo Slovovanu tyce tak ano, no ale pise vetsinou velmi dobre a zajimave clanky :).

   • Vladislav permalink
    Únor 23, 2015 2:04 pm

    Ne, nikoho nepucuju za to, že žije duchovně skrze runy. Jen si myslím, že už začíná být tak trochu „přerunováno“. A „převikingováno“. Severská mytologie se nám zachovala podstatně více, než slovanská, což vede řadu lidí k tomu, že ji považují za jaksi vyspělejší, rozvinutější. Přitom skutečné důvody jsou úplně jiné:
    – Skandinávci prostě tolik nepřekáželi. Jediný, kdo při přijímání Ježíše trochu zlobil, byli Sasové. Nikdo z Germánů ale nevydržel až do 12. století, jako Lutiči, ani do století 14., jako původní Prusové. Proč?
    – právě proto, že Germáni, jako ostatně vždy, „nedělali problémy“, se toho tolik dochovalo. Existovaly důvody, proč trpět sepsané informace o předkřesťanských bozích u Germánů, ale beze slitování likvidovat totéž u Slovanů. Opět – proč?
    Odměnou za severskou kolaboraci s novým světovým pořádkem bylo jejich ponechání v dějinách, a nejen to. Oficiální věda nabízí i takové perličky, jako že v 10. století švédští vikingové založili v Rusku státnost – jen se přitom jaksi zapomíná, že ji zároveň zřejmě i vynalezli, protože v soudobém Švédsku žádný pevný státní útvar neexistoval;-)

    Sleduju CELEK. Jakmile znám aspoň trochu odpovědí na otázky Co?, zaměřím se na otázky Proč? Připadá mi, že řada „pohanů“ háže do jednoho pytle všechno od předkřesťanského Říma až po Čerokíje, jen proto, že nikdo z těchto lidí nevyznával Ježíše. A to je prostě špatně, protože:
    – někdo se nechal pokřtít rychle a rád, načež pak moc rád spolupracoval s novou mocí – PROČ?
    – někdo naopak velice dlouho vzdoroval, často až do opravdu hořkého konce – a opět: PROČ?

    Jako pro mě není totéž polský katolík jako uralský pop (kdyby byli tímtéž, tak by spolu zřejmě kámošili), tak pro mě není totéž kníže Niklot jako Julius Apostata (čest oběma!)

    A pokud jde o „Vikingy“: vždy se skloním před germánskou spolehlivostí, precizností, pořádkumilovností, držením slova … ale před vírou, která musela být tak konformní, že její likvidace dala křesťanům jen minimum práce, už mnohem méně.
    Protože každá mince má dvě strany. Pořádkumilovnost a disciplína třeba masové poddání se a kapitulaci – jednou křesťanství, podruhé Hitlerovi, potřetí multikulturalismu. Přijmout bez boje nové – a dotáhnout to k technické dokonalosti. V pořádku, ale co to má společnéh se silou duchovního učení?
    A právě odmítání vidět tyto souvislosti, propojit úsečku, kterou vytyčují, z dávného středověku do současnosti, jsou důvodem, proč si typický český pohan dává legrační, tisíc let stará jména, opásává se povříslem, maluje runy, a tím jeho projevy, jimiž by měl měnit svět kolem sebe, na okraji zájmu nejen hlavního proudu, prostě končí.

   • lomikel permalink
    Únor 23, 2015 2:20 pm

    je to slozite tema, sve jsem k tomu napsal.

    btw. rusky dokument odkud prisel a kdo byl Rurik (v puvodnim zneni bez titulku)

   • Únor 23, 2015 3:38 pm

    Tak není nic jednoduššího, než sednout a udělat rozhovor s někým, kdo uctívá slovanské bohy. Nedávno tu byl Věkoš: https://pohanskykruh.wordpress.com/2015/02/15/vekos-myslenka-panslavismu-je-krasne-romanticka-ale-neverim-ji/. Dáváme prostor všem, kteří mohou (a chtějí) být přínosem pro to, co Kruh dělá… K Rurikovi: Je ještě jedna hypotéza o tom, kdo založil Rus: Chazaři… A nedivím se, že to odmítají i védysté… Rozhovory se zajímavými lidmi budou rozhodně pokračovat.

 3. lomikel permalink
  Únor 20, 2015 11:56 am

  moc pekne to spojeni, dik za clanek

 4. Únor 20, 2015 11:18 am

  Na podobných článcích oceňuju, že si můžeme uvědomit, že nejen nejsme se svým světonázorem sami, ale že jej sdílíme třeba i s lidmi, které možná známe ze sdělovacích prostředků a kteří ve svém oboru něco dokázali. Jsou známí a uznávání, mohli by mít přebujelé ego a nos nahoru – pokud to tedy konkrétně v případě boxerů je vůbec fyziologicky možné 🙂 – ale oni takoví nejsou a naopak v sobě nachází dostatek senzitivity, která je, dle mého názoru, pro uvědomění si principu pohanství nezbytná. Tím, že náš světonázor ještě ukotvili přímo ve své práci, dělají strašně moc pro jeho přiblížení veřejnosti!

  • Únor 20, 2015 4:44 pm

   Jakubovi se podařilo něco, co někteří neodpouští: Je dobrý v tom, co dělá. 🙂

 5. Frostík permalink
  Únor 19, 2015 7:06 pm

  Potkat ho před 20lety, nepřestal bych cvičit. Tahle duchovní stránka mi v českém karate chyběla. Přestalo mě naplňovat a stal jsem se pohanem.
  Bojový sport vás naučí do života, že bez dřiny, ničeho nedosáhnete. Bohům se snaha a náš vnitřní boj líbí.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: