Skip to content

Draugr Ulfhednar: „Pohan by se měl umět ubránit.“

Leden 22, 2015
tags:

draugr 1Dnes přinášíme rozhovor s naším soukmenovcem z Pohanského kruhu. Tento člověk mnoha zájmů je nejen platným členem PK, ale i organizátorem festivalu Živoucí historie v Popovicích u Uherského Hradiště, na kterém se snažíme všichni podílet. Draugr Ulfhednar – jak si říká, má však také zajímavého koníčka nebo ještě lépe: Životní cestu a filosofii. A tím je ruské bojové umění Systema. A tak dnešní rozhovor nebude jen o pohanství. Snad se Vám bude líbit 🙂 .

Začneme tradičně: Jak jsi se vlastně dostal k pohanství?

Na střední škole. Náboženství obecně mě vždy zajímalo, a v našem silně křesťanském regionu jsem se nechtěl spokojit s místním monopolem.

draugr 2Takže šlo o jakýsi protisystémový vzdor?

Bylo to klasické pubescentní hledání sebe sama. Ale nic z nalezeného mne neuspokojovalo. Svým způsobem šlo o jakýsi vzdor či odpor. To už od mala. Jako nemanželské dítě jsem okusil „lásku k bližnímu“ na vlastní kůži. A taky se seznámil s pojmy jako „bastard“, „parchant“ a pod. Obecně mě odpuzovala morálka a cesta řady praktikujících křesťanů, nevedla k nim – ale od nich.

A vyzkoušel jsi na své cestě i jiná náboženství, případně spirituální směry?

Můj první krok nebyl přímo k pohanství, ale k jasnému křesťanskému protiproudu, jak jsem ho tehdy vnímal, tedy k satanismu. Nicméně i zde existovaly směry, které mě nenaplňovaly a se kterými jsem nechtěl nic mít. Jako například uctívání ďábla, to je pak jen křesťanství naruby: Věříš v to co oni, jen s opačnou polaritou. Pro mne to bylo spíš „hnutí odporu“ proti falešné morálce. Taky mne neminul zájem o východní nauky, ale vždy zůstalo jen u studia teorie.

draugr 3Tomu docela dobře rozumím. Pro mne bylo touto „vzpourou“ hnutí skinheads. I dnes mám někdy pocit, že někteří „liberálnější“ pohané jsou tou křesťanskou morálkou hodně zasaženi. A jak si se tedy dostal k pohanství?

K pohanství jsem se dostal přes zájem o okultismus a dějiny, od každého něco. V okultismu to byly odkazy na staré bohy, duchy a démony. Zajímal mě jejich původ – a proč je o nich psáno tak, jak je psáno. Najednou tam něco nesedělo. Proč je v židokřesťanském okultismu určitá bytost popisována jako zlá, když při letmém hledání jsem našel víc textů o tom, že se jedná o božstvo úrody, plodnosti a pod. V dějinách to bylo taky tak. U nás se slaví příchod Cyrdy a Metůda, jako by vnesli světlo do tmy, ale při bližším pohledu přišli na misii, nabízet spásu a zachraňovat duše těm, co to nepotřebují a ani o to nežádali. Pak už to byl skutečně malý krůček, kdy jsem si řekl, sakra, na co hledat jinde, snažit se vžít do nějakých cizích nauk, směrů a kultur, když se dá čerpat z vlastní minulosti a tradice.

To opět plně chápu. Takže jakou větev etnického pohanství jsi nakonec zvolil?

Nejvíce bych sám sebe nalezl ve slovním spojení „germánsko-slovanská tradice“. Není to o tom, že bych si snad nemohl vybrat, ale vidím zde jasné paralely a spojitosti. Ať už se jedná o víru nebo dědictví krve. Na našem území se navíc prolínají obě dvě.

draugr 4A tím už se dostáváme k Tvé práci. V Popovicích u Uherského Hradiště už poněkolikáté organizuješ akci s názvem Živoucí historie, kde se objevují i přednášky (teda třeba moje 🙂 ) na téma etnické pohanství a vystupují tam i LH skupiny zaměřené na Germány a Slovany. (https://pohanskykruh.wordpress.com/2013/06/10/zivouci-historie-ii/ ) Co můžeš čtenářům o těchto akcích říci?

Touto akcí chceme návštěvníkům ukázat bohatost našich dějin, ale také to,že historií není jen dějepis ze školních lavic, ale že historie je živá a přináší nám mnoho poznání. Proto se i tento festival jmenuje Živoucí historie, a je akcí milovníků dějin. Na této akci se nezaměřujeme na jednu dobu, nebo jeden způsob jejího uchopení, jako je třeba LH. Jsou zde lidé, kteří si vybrali právě to, co je na dějinách nejvíce zaujalo a chtějí to presentovat, jak nejlépe umí. Proto zde naleznete i scénický šerm, tance, hudbu, boj v různých podobách, řemesla, ale i „modernu“ čerpající z minulosti, jako například věci vhodné na pobyt v přírodě…

Ano, právě k té „moderně“ bych se chtěl blíže dostat. Děláš ruské bojové umění Systema, které právě na Živoucí historii i názorně předvádíš. Jak jsi se k Systemě dostal a jaká je její historie?

K Systemě mne před lety přivedl kamarád, který žil a opět žije v Rusku. Bojová umění mne vždy zajímala a byla mým koníčkem od dětství. A jak už to tak bývá, člověk kráčí a poznává, až nalezne to, co jej nejvíce vystihuje a naplňuje. U mne to byla Systema, která již dávno překročila hranice koníčku, ale stala součástí mého života. Systema není česky nic jiného než „systém“, tedy způsob jak bojovat. Tento bojový styl má své kořeny ve vojenských dějinách Ruska, kdy bylo impérium napadáno z různých stran, rozličnými národy, které používaly rozličné styly boje. Staří Rusové je absorbovali a učili se, jak proti nim obstát. Tak se postupně vzniká Systema – jako styl schopný obstát proti rozličným taktikám boje i zbraním. Za éry SSSR se jednalo o bojový styl určený především pro speciální jednotky ministerstva vnitra a obrany. V populární, vojenské literatuře, Systemu „proslavili“ třeba SPECNAZ.

draugr 5Jsi členem nějakého klubu?

To první seznámení bylo právě přes zmíněného kamaráda žijícího v Rusku. A byla to láska na první pohled. K Systemě – ne tomu kamarádovi 🙂 . Ten ale po nějaké době seznal, že tady (ČR) ho to nebaví a tak jel zpět do Ruska. Já jsem potom hledal klub, kde bych mohl pokračovat, a novým domovem v bojovém smyslu toho slova se stala škola Ruská Systema o. s. (http://ruskasystema.cz/).

Jak se Systema liší od jiných bojových sportů (dá-li se to tak nazvat)?

Systema především není sport, nemá sportovní disciplíny, ani soutěže. Jedná se o bojové umění, které nemá žádná omezení a pravidla, krom vlastní morálky. Je určena pro reálnou sebeobranu a řada technik by byla pro soutěže nevhodná. Nemá také postupové žebříčky, jako jsou pásky. To jestli jsi nebo nejsi dobrý, ti stejně žádný stupeň nepotvrdí. Potvrdí ti to jen reálný boj, pokud přežiješ ve zdraví, je to v pořádku 🙂 .

To zní zajímavě. Jsou tam i váhové kategorie?

Ne. Je to o tom, že se učíš bojovat proti různým protivníkům. Každý máme v něčem nějakou výhodu a nějakou nevýhodu. Ať jsi vysoký nebo malý.

Tak to je ještě zajímavější. Sám trochu boxuju a zajímá mne pankration. Ten mi ostatně Systemu hodně připomíná.

Taky zajímavý bojový styl, ačkoli rozdíly by se našly. Tuším, že je to gladiátorská, ale i olympijská disciplína.

Byla to olympijská disciplína už v antickém Řecku. Výjimka platila pro Sparťany, ti se pro přílišnou vzteklost a nezvladatelnost nesměli účastnit.

Sparťany (ty starověké) obdivuji. Pankration mi trochu připomíná MMA.

draugr 10937801_990727030955306_1319657686_nI pankration byl původně vynalezen pro zabíjení. Jedna z teorií o původu asijských bojových umění je ta, že se do Indie dostal pankration s Řeky v Alexandrově vojsku a místní si to už nějak přizpůsobili, podobně jako z řeckého meče kopis vznikl kukri Gurkhů. Ale zpět k Systemě 🙂 : Jsou i zde nějaká dechová cvičení?

Dechová cvičení jsou základem. Dech je pro boj velmi důležitý. Kromě dechu jsou zde ještě tři principy, a to uvolnění, pohyb a přirozené postavení těla.

Už si se někdy dostal do situace, kdy jsi to, co ses naučil, musel použít v reálu?

Ano. A ne jednou. Podotýkám, že nikoliv jako primární agresor. Myslím, že pohan by se měl umět ubránit.

Doporučil bys tedy dnešním pohanům, aby se věnovali bojovým uměním?

Rozhodně ano, kultivuje to tělo i duši. Nejde o to, jestli děláš to či ono bojové umění, ale jestli ho děláš srdcem. Systema bývá obecně spojována s pravoslavím, ale to je věcí jednotlivých škol zdali to propojují. Pro mne zde není náboženské vyznání důležité.

Pomalu se blížíme k závěru. Proč jsi vlastně vstoupil do Pohanského kruhu, proč ne jinam?

Pohanství dle mého gusta. Bez iluzí, bez pozlátek, bez havlistických, vykupitelských a esoterických keců.

A chtěl bys něco na závěr vzkázat čtenářům PK nebo i pohanské komunitě v Čechách obecně?

Nestyďte se za své předky, tradice, dějiny, národ a etnickou příslušnost. Stůjte na vlastních nohou a budujte svou osobní hrdost a čest. Nejste-li hrdí na minulost Vašich předků, napravte to tak, aby Vaši potomci byli hrdí na Vás. Nehledejte víru v popkultuře esoterických nauk, které matlají dohromady olej s vodou, a nabízejí spásu Vaší duše. Přemýšlejte.

Děkuji moc za rozhovor a těším se na letošní, již čtvrtý ročník Živoucí historie. 🙂

Fotografie z archivu Draugra Ulfhednara.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. puritas2015 permalink
    Leden 23, 2015 9:01 am

    Reblogged this on Evropská bojová umění.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: