Skip to content

Veselení a popíjení

Leden 3, 2015
tags:

Angus vikingové pitíTak jste letos slavili Zimní slunovrat? A jak jste, vy pracující, prožili zaslouženou dovolenou? Napadl (letos výjimečně) sníh a hospody měly jistě narváno. Ti z vás, kteří si užívali na horách i ti, kteří slavili Slunovrat a konec starého roku doma, jste jistě popili něco lahodných a opojných moků 🙂 . Dělali to tak i naši pohanští předkové. I oni v zimě zužitkovávali plody své celoroční práce. Rádi se veselili a právě za dlouhých zimních večerů, kdy venku ležela bílá sněhová peřina, kvílela meluzína, mrzlo až praštělo, v lesích bylo slyšet vlčí volání a bohyně Skadi vládla krajině – tehdy byl čas vyprávění pověstí, dávných legend a příběhů o hrdinech. Lidé se scházeli u domácích ohnišť a popíjeli domácí pivo a medovinu.

Na Severu se vyprávěly v tomto čase ságy. A i v nich se často zdatně potrunčilo. Tehdejší posluchač byl často obyčejný rolník, který měl k dispozici jen omezené zdroje pitiva, a tak pochopitelně rád poslouchal, jak si slavní hrdinové dávají do nosu a cpou břicha při velkých dvorských oslavách. V anglosaské eposu Béowulf se například praví:

„Tak našli Géaté       jak jeden mužwalter skenování0012

své místo tam,       kde medovina tekla;

kráčeli ke stolům       ti smělí hosté,

kypíce silou.       Služby si hleděl

šenk, jenž roznášel       poháry ryté,

průzračný mok.       Pěvec prozpěvoval

jasným hlasem,       Heorot hlaholil

bujarým veselím       Wederů a Dánů.“

 

Obyčejný pohan těch dob a končin popíjel nakyslé domácí pivo a medovinu (k vínu se dostal opravdu jen náhodou) z hrubě vyřezávaných dřevěných pohárků, kožených korbelů, případně z dobytčích rohů. Zlaté poháry byly vyhrazeny jen nobilitě, o drahém skle dováženém z jihu nemluvě. Ne vždy se však v lahodném moku při oslavách této nobility skrývala jen radost. Jak se praví v eddické Druhé neboli staré písni u Gudrúně:

edda skenování0006

 „Grímhild přinesla

pohár plný,

chladný a hořký,

já zapila zášť:

nápoj byl zmnožen

silou země,

ledovým mořem

a smírnou krví.

 

V rohu byly vryty

všeliké rúny,

rudé byly,

těžké čísti:

dlouhý had

z Haddingjů země,

celý klas

a střeva zvířat.

 

Mnoho zlého

bylo v pivě,

lesní listy,

žaludy pražené,

vnitřnosti žertvy,

saze z krbu,

játra z vepře

k ztišení smutku.“

 

To však snad nebude případ vašich oslav Zimního slunovratu a letošního zimního veselení vůbec. Hrdinové starého severu se rádi napili, i když věděli, že se blíží jejich smrt. Vždyť život je tak krátký, proč se tedy nenapít. Jak se praví v Druhé písni o Helgovi Hundingobijci:

 „Pojď a popijme

z pohárů drahých,

třeba jsem zbaven

lásky i země!

Nikdo ať nade mnou

nelítostní,

byť na má prsa

zraněná zíral!

Teď se má nevěsta

v mohyle skryla,

dísy hrdinů

mrtvým jsou hosty!

Sigrún ustlala v mohyle lůžko.“

 

Gustav Krum víno skenování0001I na jihu, ve Středomoří, se staří pohané dovedli bavit. Darů boha vína Dionýsa si dokázali užívat i za válečné vřavy. Božský Homéros nám vypráví ve svém legendárním eposu Íliás o tom, jak Achájové obléhali nepřátelské město Tróju na pobřeží Malé Ásie. Samozřejmě, že to bylá velice krutá válka. I v tomto díle, které má 24 zpěvů a přes 15 tisíc veršů najdeme pasáže, kde se bojovníci obou znesvářených stran dokáží bavit a veselit i v čase, kdy by měly Múzy mlčet:

 „Kvasil po celou noc lid danajský kadeří dlouhých, kvasili Trójané také, i spojenci, po celém městě, po celou noc však všemoudrý Zeus jim pohromu chystal, hřímaje strašně, a hrůzou tváře jim bledly, každý z poháru svého lil po zemi, aniž si troufal dříve se napíti sám, než mocnému Diu by ulil…“

 

Ale abychom se vrátili k onomu zimnímu veselení, kterého jsme si snad už užili do sytosti: Nedávno jsem při domácím úklidu našel ve starých papírových krabicích pár zapomenutých literárních skvostů. Jsou to staré sešitové romány, které v osmdesátých a devadesátých letech minulého století vycházely v edici Karavana. Už jsem na ně skoro zapomněl 🙂 . A v jedné takové krabici jsem našel pravý skvost a poklad: Román Jaroslava Velinského Přídí k severu. Příběh mladého dobrodruha Ívara Einarssona se odehrává v polovině 14. století na Islandu, v Grónsku a v Severní Americe. Je to čtení velice napínavé, o tom žádná. Ale co se týče veselého popíjení dnešní zimy, rád bych se na závěr podělil o citát z této knížky, který to zimní veselení vystihuje asi nejlépe. Otevřete staré rozvrzané dveře přístavní hospody v Rejkjavíku a vstupte do časů, kdy pivo bylo řízné, skopové řádně propečené a příběhy vyprávěné u ohně byly plné dobrodružství:

velinský 1 „Když jsme se postarali o koně a náklad, setřásli jsme sníh z oděvů i bot a vešli do velké jizby, kde na ohništi doutnala rašelina a kolem stolů halasili lodníci. Stoly byly plné mastné skopoviny a rozmanité nádoby nakysle voněly horkým pivem, štědře doplňovaným z kotle nad ohništěm. Nože okrajovaly maso z kostí, lžíce vyškrabovaly stydnoucí tuk z kuthanů a pěsti zatloukaly do dřeva pravdu pravdoucí, zatímco chechtot námořnických hrdel nevěřil ničemu. Bylo vidět i kostky; seděl tu také slepý stařík, kdysi plavec, který při požáru lodi přišel o zrak. Prozpěvoval nekonečné rýmy a někteří z mužů k jeho zpěvu podupávali při lodnickém tanci. Starcův korbel byl stále plný a píseň co chvíli umlčelo tučné sousto, podané na špičce nože. Světlo kahanců se prodíralo štiplavým dýmem z rašeliny a těžké trámce stropu mizely v temnotě.“


Ilustrace: Angus Mc Bride, Antonín Strnadel, Gustav Krum a Přemysl Kubela.

 Zdroje:

Béowulf. Přeložil Jan Čermák. Torst, 2003.

Edda, bohatýrské písně. Přeložil Emil Walter. Elk, 1942.

Íliás. Přeložil Otmar Vaňorný. Nakladatelství Petr Rezek, 2007.

Jaroslav Velinský Přídí k severu. Albatros, 1991.

Reklamy
komentáře 4 leave one →
  1. Adonis permalink
    Leden 5, 2015 8:15 am

    Já se znám s jeho synem, heč! 🙂

  2. Leden 4, 2015 8:56 pm

    Jo, Velinskýho alias Kapitána Kida mám rád. Mám od něj několik detektivek a jednu LP desku.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: