Skip to content

Sluneční zátoka dotřetice

Květen 12, 2014
tags:

areálUpozornění: Pro správné pochopení následujícího textu je nezbytné číst i vysvětlení v závorkách, aby nedošlo k případným mylným interpretacím. Fotografie pořídil Myslič.

O uplynulém víkendu se již potřetí konalo každoroční setkání členů a přátel Pohanského kruhu v již osvědčené destinaci Sluneční zátoka, nedaleko Ledče nad Sázavou. Část účastníků dorazila již v pátek, tudíž večer a noc patřila především společenským aktivitám. Vzhledem k poloze Sluneční zátoky uprostřed republiky je toto místo často jediné, kde se během roku potkají soukmenovci z Čech i Moravy, takže si bylo skutečně o čem povídat až do rána.

Sobotní sluneční paprsky předznamenávaly již od rána krásný den. Tiskový mluvčí PK Myslič tedy naplánoval výlet (tato i všechny následující funkce v rámci PK zde uváděné jsou zcela fiktivní a vyskytují se pouze pro účely tohoto článku, v PK žádný hierarchický systém neexistuje). Bylo pozitivní, že oproti loňsku, kdy se pospolitost rozdrobila na několik skupinek, které se vydaly na různá místa, jsme se tentokrát výletu zúčastnili prakticky všichni společně. Cesta vlakem do Smrčné trvala jen pár minut, i tak však Myslič stihl ve své improvizované roli mentálně retardovaného cestujícího uvést průvodčí do jiného stavu (míněn stav silnější rozčilenosti). Z jeho role ho dostala až pod pohrůžkou pokuty, pokud zřetelně nesdělí, do jaké zastávky a v jakém počtu jedeme.

Ze Smrčné se naše skupinka vydala malebným údolím řeky Sázavy pěšky zpět do Zátoky. Jedná se skutečně o pěknou procházku s mnoha zajímavými panorámaty, což dokládají fotografie níže. Protože se náš vzácný host a snad nejvšestrannější pohanský umělec v republice, Fíba, uvolil k vytesání kamene pro PK, byly po cestě vytypovávány některé k tomu vhodné objekty. Rozměry každého z nich svědčily o váze v řádu tun, nemluvě o potenciálních rozměrech ukrytých v zemi. Vize přenášení nějakého kamene se tedy změnila ve střízlivý scénář, že se využije materiálu v Zátoce se již nacházejícího.

výlet 1

výlet

panoráma

Během cesty si výprava udělala po poledni zastávku na Stvořidlech. Na zahrádce tamního pohostinského podniku se slova opět ujal Myslič a vytrvale otřásal bránicemi přítomných líčením svých životních příhod, které, jak sám sdělil, nemusí být vždycky pravda. Pohledy hostů kempu svědčily minimálně o tom, že skupinka jako my toto místo zpravidla nenavštěvuje a že někteří turisté měli evidentně problém si ji správně zařadit někam mezi běžně se tam vyskytující cyklisty, vodáky a trampy.

Po návratu do Zátoky probíhala příprava dřeva pro večerní oheň. Fíba si zatím vybral jeden z volně ležících kamenů pro vytvoření svého díla a na slovo vzatá runová odbornice Catalessi doporučila vhodný nápis. Fíba se dal do tesání a vznikl obrázek, který je možno leckde často vidět, kdy jeden pracuje a ostatní kolem se jen dívají (onen obrázek se naskytl kolem tesajícího Fíby, ne přímo v kameni…). Byla radost pohledět, jak mu šla práce od ruky a jak si dokáže poradit i s materiálem ne zrovna ideální kvality. Po více než hodině měl hotovo a na řadu přišly ruce do té doby okounějících, aby mohl být kámen přenesen a usazen kousek od cesty kolem Sázavy. Výsledek můžete posoudit  sami.

runový kámen

Pro některé šťouraly či neználky, s nimiž často bývá kříž (zvláště hákový), pokud se někde objeví runy či dokonce svastika, uvádím níže překlad z knihy, kterou se Catalessi při svém návrhu inspirovala a který nápis ozřejmuje:

„…zdá se, že jiný runový nápis, který obsahuje takové jméno s předponou Al- a také má adresnou formu, odkazuje na božstvo. Byl nalezen ve Værløse, rovněž v Dánsku, na broži se závlačkou, která se datuje kolem roku 200. Jsou na ní zřetelně vyřezány tyto runy:

runový nápisProtože byl předmět nalezen v hrobě ženy, jež zemřela ve věku kolem dvaceti či na prahu třiceti let, Alugod, navzdory adresné (vokativní) formě, se často interpretoval jako ženské jméno. Tento krátký text zakončený svastikou, božským symbolem, který, jak se zdá, v germánské tradici činil objekt, jenž ji nosil, posvátnější či šťastnější – např. amulet ze Skodbordu měl jednu ve vnitřní části. Forma Alugod, doslova ‚veliký bůh‘, nenasvědčuje, že by se mělo jednat o ženské jméno a může spíše odkazovat na Ódina, avšak lze to těžko tvrdit s jistotou. Adresováním ‚velikému bohu‘ by se brož nepochybně jevila požehnanou či přinášející štěstí, i když se tento poněkud přímočarejší postoj zdá málo prozaický ve srovnání s  texty na amuletech z Nordendorfu či Pforzenu. Přesto je Alugod pravděpodobně božské přízvisko, jemuž se v severštině říká heiti, což je  poetický způsob odkazování na boha či bohyni – tj. funkcí, spíše než vlastním jménem. Nakonec, Odin je ve staroseverských Eddách znám pod svými přízvisky jako Alfoður ‚Otec Všehomíra‘, Sigfoður ‚Otec Vítězství‘, Fimbultýr ‚Mocný Bůh‘ a Sigtýr ‚Vítězný Bůh‘.  Zdá se, že se tu opět setkáváme s nepřímým dovoláváním se božské pomoci.“

Mindy MacLeod, Bernard Meese: Runic Amulets and Magic Objects (The Boydell Press, Woodbridge, 2006), str 21-22.

Nebyla by to snad ani akce PK, kdyby o sobě nedal vědět Hromovládce, který i tentokrát na nás shlédl z výšin a svou přítomnost dotvrdil kapkami deště, snášejícími se k večeru v areálu. Se zažehnutím ohně se tedy večer příliš neotálelo. Program dne měl vyvrcholit ceremoniálem nejvyššího žrece PK, Tomase. Tomu zdatně asistoval hlavní zástupce nejvyššího žrece, Frostík, a zástupce hlavního zástupce nejvyššího žrece, Jirka. Atmosféru vhodně dotvářelo monotónní bubnování, které obstarávala Marta. Jednokolový sumbel s přípitky pak udělal tečku za touto stále působivější ceremonií. Obřadu se zúčastnilo asi 20 lidí, včetně několika bývalých členů dnes již, bohůmžel, nefungujícího Dávného Obyčeje.

před rituálem

Během obřadu klasicky přestalo pršet a průtrž mračen vypukla o to silněji až v noci, kdy se už zúčastnění opět pod střechou věnovali hovoru, znovu se hrálo na kytaru a zpívalo. Frostík představil svou skladbu Volání, která by mohla klidně aspirovat na jakousi hymnu tohoto společenství. Akce tedy končila, jak začala, v družné společnosti. Kruh se uzavřel. Alespoň pro tento rok v Zátoce.

Letošní setkání se opravdu vydařilo. Zrealizovalo se vše, co bylo plánováno. Opět se utužily vztahy mezi námi, i zde vznikla přátelství nová a seznámili další lidé. Prostřednictvím Fíbova runového kamene se PK navíc může zapsat do dějin tohoto místa přinejmenším stejně nesmazatelně jako zde kdysi působící Foglar se svými Hochy od Bobří řeky. Určitě už jen proto, že to, co je vytesáno do kamene, se přece jen maže těžko.

W.

zapisovatel a nástěnkář PK

kámen v Zátoce

Reklamy
komentářů 9 leave one →
 1. Květen 13, 2014 12:39 pm

  ehm… Je zajisté zajímavé, že ctihodný soukmenovec Wolf zapomněl zmínit onu událost u Nemocnice v Háji (kterýžto ústav slouží též jako protialkoholická odmašťovna), kdy byl obklíčen skupinkou žíznivých pacientů a požádán o „nějaký drobný“ 😀

  • Květen 13, 2014 1:01 pm

   Uvedený incident jsem ani nebral za hodný zmínky 🙂 Kdo ví, co dotyčný vůbec chtěl. Nerozuměl jsem mu ani zbla, proto jsem odpověděl větou, kterou v těchto případech říkám:
   „I am sorry, I do not speak Czech.“
   Zatím se mi nestalo, že by se mi na ni někdy dostalo reakce…

   • Květen 13, 2014 1:37 pm

    Myslím, že kucí tam stojí explicitně konsternovaní ještě dnes 😀 Ostatně, i Catalessi tam měla, tuším, že před loni, podobný zážitek 😀

   • Catalessi permalink
    Květen 15, 2014 4:06 am

    Předloni. Místo, kde číhají… 😉

 2. Catalessi permalink
  Květen 12, 2014 9:27 pm

  Popravdě, ten nápis už měl Fíba v hlavě, já ho jen malounko ujistila, že ano… 😉 Ale ta pasáž s tím jedním pracantem mě dostala i po čtvrtém čtení… 😉

 3. Květen 12, 2014 8:53 pm

  K motivu na kameni, tento nápis a fotka pod názvem „Værløse Fibula“:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Alu_%28runic%29

 4. whitegolfer permalink
  Květen 12, 2014 6:37 pm

  Tuhle akci považuju zatím za nezdařilejší….

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: