Skip to content

Velký Mehelník

Duben 17, 2014

Dlouho plánovaný výlet jihočeské části Pohanského kruhu se uskutečnil v sobotu 22.3. za plné účasti (tří členů) a jejich přátel. Co nás potěšilo, bylo, že se k nám přidal další pohanský vyznavač Jiří Krei Crkva z nejjižnější lokality našeho kraje.

Po ránu jsme s naší psicí nabrali Jirku v Budějicích a vyrazili na sever k Shamanovi, který bydlí na straně Píseckých hor. Nevím, jestli si zaslouží pojmenování hory, je to jen zalesněný shluk kopců, táhnoucí se od SSZ k JJV o délce asi 16km a v nejširším místě má asi 5km, z niž je právě nejvyšší Mehelník s 633m n./m. Na tom se nachází velký plochý kámen, zvaný Loupežnický stůl, kde údajně z jeho přírodních misek jedli loupežníci. To romantici z 19. stol. ho pasovali, jak jinak, na obětní kámen a jeho misky, byly v jejich představách plné krve.

A jaká jsou fakta? Použiju citaci Jřího Fröhlicha – Písecko v zrcadle archeologie. „Přímo u kamene našel v r. 1948 Bedřich Dubský několik střepů ze starší doby železné/halštatské/. Nález považoval za doklad využívání kamene ke kultovním účelům. Roztroušené halštatské, ale i starší střepy byly v šedesátých letech nalezeny rovněž na dalších místech vrcholu. Je pravděpodobné, že se jedná o výšinné sídliště. Zůstává ale otázkou, co lidi přinutilo osídlit klimaticky nepříznivou polohu. Nejhezčí nález je z roku 1872, kdy při trhání malin nalezl 6tiletý Josef Soukup, pozdější autor Soupisu památek historických a uměleckých v okrese Píseckém, bronzový halštatský náramek.“

Blízké okolí Shamanova bydliště má plno stop o činnosti „našich předků“, a tak jsme hodlali využít akčnost založenou na dopravě auty.

Ač jsme přejeli, dorazili jsme k Shamanovi na čas. Jeho psice sice cenila preventivně zuby na naší Ajdu (je 4x menší), ale brzo spolu vyváděly na zahradě.

Uvnitř domu nás čekalo královské pohoštění, a tak mi bylo líto, že dorazil početný zbytek z Tábora. Miky s jeho dvěma kamarády, Radkem a Dlouhánem, který vzal svého 12letého syna.

1Ač pohan, či ateista, sešli se tu lidi, co mají plno společných zájmů a nad baštou se dobře povídá. Díky Ti Shamane a tvé ženě za skvělý začátek.

Zvedání od stolu nás stálo dost sil, ale zvítězili jsme díky silné vůli a vyrazili auty na průzkum první lokality. Šlo o skupinu více než 30 mohyl u Údraže – „U Honzíčka“, kde se pohřbívalo ve střední době bronzové a v době halštatské.

2Tyhle jsou mezi dalšími mohylníky, které jsou slovanské, nebo starší s druhotně vloženými slovanskými pohřby, nejstarší. Kopečky mohyl jsou vidět od cesty, a tak jsme se přiblížili ke kraji, kde jsme vyčkávali na souhlas místních. Já osobně, se zastavím na dohled a čekám, co se bude dít. Pokud se nic neděje, beru to jako souhlas. Teď proběhl Mikyho obřad žádosti o vstup a já místním zapěl svou novou zpívanou motlitbu.

3Nikdo neprotestoval a ani nenastala žádná nepříznivá znamení.

Nikdo nám nedal najevo, že nás tu nechce, aproto jsme vstoupili mezi mohyly.   Ze všech mohyl zbyly jen kráterové minisopky. Vědecké úsilí postihlo všechny mohyly.

4Tady ukazuju na obvodový příkop okolo mohyly.

5 Některé musely být impozantní a jejich zbytky stále mají co říci.

678Tady jakoby stromy naznačovaly rodinný pohřeb.

9Můj esoterický průzkum kyvadlem nezjistil žádnou energii, která by byla vázána na mě. Při návratu usoudila moje psice, že skrze ní, se obětované dobroty dostanou snáze k místním duchům a u provizorního oltáře na pařezu spořádala, co se spořádat dalo. Nezahřmělo, nepropadla se do země a z toho jsme usoudili, že to tak má být. Toto je moment před nájezdem nenažrance. Já jí ráno opravdu krmil.

10Uklidili jsme a trousili se k autům.

Napojili jsme psy…

1112…a přesunuli se k „Hromové jedli“. Já s Shamanem uctíváme Hromovládce, a tak jsme to brali jako znamení zdaru našeho průzkumu. Jedle tu už není, ale místní název zůstal. Šli jsme jak turisti po značkách a obdivovali ty panoramata. Občas jsme oblezli nějaký kámen, kterých tu vystupuje plno. Náš kamarád kamenolog Pavel by se tu vyřádil. Z boku tohoto kamenu byly praskliny, že se při použití trochu fantazie, daly vidět runy.

13Luštitelé

14Obří kámen pod studánkou přímo vyzíval k provedení rituálu. Kámen s bezem a s rovným placákem tvoří přírodní svatyni.

151617Mezi studánkou a kamenem je v prameništi kaliště divokých prasat, což využila blonďákova fenka a zařadila se (ač je šelma psovitá) mezi ně.

Po strmějším stoupání jsme dosáhli cíle naší cesty.

18Mehelník má několik spoluvrcholů spojených mírnějším terénem, posetým balvany. Vévodí mu Pimoňova sluj. Jako sluj to tak nepřipadá.

19Na VSV leží pak „záhadný“ loupežnický stůl. Žádné pocity z minulých krvavých obětí tu neucítíte, kyvadlo bylo neutrální a mi jsme rozvíjeli teorii o kamenném přírodním piknikovém stolku. Dc. Mráz se tím dost bavil.

20Na počest těch co se tu asi uchlastali, jsou tu vyryté lebky nevalné umělecké kvality. Fíba by zaplakal.

22 21Kousek k jihu na vyvýšenině jsem objevil kamenný kruh. Musel být starší než dvě století, stál v něm pahýl buku a kořeny se svazoval s krajem kruhu.

22Vše jsme důkladně prozkoumali a lezli po tomto místě jak mravenci.

2324Když pominulo objevitelské nadšení, Miky poděkoval místním za příjemné chvilky na tomto místě a Ajda jako posel boží vše transformovala. Stačil jsem jí vyfotit při činu.

25Na blízkém buku jsme umístili informační tabulku s popisem a logem našeho sdružení. Chtěl jsem zamachrovat, a proto jsem vytáhnul akumulátorový šroubovák.

26Dlouhý vrut se zatáčel do houževnatého dřeva a v polovině délky závitu se začalo ze šroubováku kouřit. Příroda zvítězila nad technikou. Stěží jsem ho vytočil ven a nastala otázka, jak jí přiděláme. Shaman šáhl do kapsy a vyčaroval hřebíky. Nosím po kapsách kde co, ale hřebíky to nejsou. Kouzlo? Nebo štěstí přeje připraveným. Dlouhán se obětoval a posloužil jako koza.

27Pírsing do těla buku pomocí kamenu se vydařil a až to místo příště navštívíme, snad tam tabulka bude. Tímto chceme poděkovat tomuto stromu za poskytnutí svého těla pro náš pomíjivý čin.

28Kdo chtěl, piknikoval anebo se kochal skvělým místem. Společné foto ukazuje mohutnost výpravy.

29Nevím, kdo přišel na nápad ještě dojít na rozhlednu na Jarníku, který byl od nás cca 5km. Přesto se všichni odhodlali (kdo nechtěl, musel) tam vyrazit a to i Shaman se svým malým synkem. Podle mapy jsme si to zamířili k nejbližší stezce.

30Když jsme narazili na značenou trasu a zorientovali se, zase jsme postrádali Dlouhánovu fenku, která si šla zaběhat se srnkami. Šikulka nás našla, dostala vyplaceno za nedovolené opuštění výpravy a my mohli zahájit další postup.

31Průzkumná skupina se roztáhla po lese. Když mě moje nohy donesli k Novému rybníku, už tam seděl, milé děti, vodník.

Kecám, byl to Miky a hověl si na stavidle.

32Pak už cesta jen stoupala. V polovině svahu byl starý opuštěný živcový lom. Jirka se obětoval a prolez ho za nás.

33Jestli tam našel nějaký poklad, tak to neřekl, batoh se mu nezvětšil a dál šlapal svým tempem. Tak tam asi bylo prd. Prostě díra v zemi.

Postupně jsme se prošlapávali k vrcholu a i nejmenší člen výpravy stanul na vrcholu. Taťka na něj může být hrdý.

34Výstup po schodech některé jedince dorazil. Výhled stál za to.

353637Velký Mehelník

 38 Město Písek

39Kus pod vrcholem jsme se občerstvili a vyrazili jsme k autům.

40Cesta stmívajícím se lesem, kde nic neprosvítalo, se zdařila. My, ač bez toho, že bychom chtěli, jsme vyšli na louce, kterou se dalo dojít až k hromové jedli.

Akce se vydařila, bohové nám s počasím přáli a výprava měla skvělé složení. Dokonce padl plán, projít tyhle kopce s báglem na zádech bez té automobilové přítěže. Tak uvidíme. Pro mě bylo skvělé poznat Shamana, Jirku, Radka a Vítka. Se všema bylo o čem si povídat a to jsem se třeba dozvěděl, že se dají chovat kapři, co stojí několik desítek tisíc za kus. Doufám, že všichni účastníci to cítí jako já.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Duben 18, 2014 4:29 am

  Točenej Březnák je vynikající.

 2. morgarath permalink
  Duben 17, 2014 4:24 pm

  Haha, vždycky jsem si myslel, že Březňák je pivo pro psy, bo mi z toho plastového dvou litru nechutná, ale nedávno jsem ochutnal točené, a to bylo teda mnohem lepší ;-):-D:-D
  Jinak ale dobrý článek, určitě to byla dobrá akce.

  • Frostík permalink
   Duben 18, 2014 12:56 pm

   Byla v tom vodááááá! Jinak, když jsem na severu, tak piju jedině Březňák.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: