Skip to content

Runy v Brně podruhé

Březen 17, 2014

Jak jsme vás v předstihu informovali, dne 28.2. se konala první část přednášky o runách, kterou vedla Šárka Catalessi Sedláková, jedna z mála českých členů prestižní organizace Runová gilda. V pátek 14.3. se konala druhá část přednášky, věnovaná využívání run v praxi.

Úvod patřil představení dávné severské tradice o mnohočetné duši a na ní vybudované runové praxi. Byla zmíněna runová zaklínadla nacházející se na kamenech či jiných archeologických nálezech. Pokud to bylo nutné pro pochopení významu, Šárka pohotově převyprávěla celou příslušnou ságu. Druhá polovina přednášky patřila novodobému využívání run, jak je ve 20. století formulovali S. A. Kummer, F. B. Marby či K. Spiesberger, a rozdělení praxe do tří hlavních technik: runového pozismu, runových muder a runovému zpěvu. Na závěr Šárka přítomné seznámila se severským konceptem světového stromu Yggdrasilu, devíti světů a ročním cyklem severských svátků.

I tentokrát přednášku samozřejmě doprovázelo množství promítaných obrázků. Potěšující bylo, že se opět dostavilo početné publikum, čítající kolem 25 přítomných. Akci pořádalo Moravské pohanstvo a lze mu jen popřát, aby jeho další v budoucnu  byly stejně úspěšné jako tato.

Vážnější zájemce o runy z okolí Brna jistě potěší, že se mohou přihlásit do právě vznikající studijní skupiny RSG (Rune Study Group), kterou Šárka zakládá. Jedná se jistě o vzácnou příležitost, jak se vzdělávat v runách pod vedením ženy, která se runovou praxí zabývá přes 20 let. Ohledně termínu a místa první schůzky této skupiny možno Šárku kontaktovat na jejím e-mailu:  Catalessi@seznam.cz

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: