Přejít k obsahu webu

Božské stromy

20 února, 2014

Obecně vládne mínění, že staré lesy v Evropě byly všechny rozlehlé, hluboké a temné, a že je tvořily staré stromy. Toto samozřejmě není ten případ. Na mnoha místech Evropy není dostatek půdy, aby se stromy rozrostly, bez ohledu na to, jak jsou stromy staré, a stejně jako dnes lesní požáry způsobené bleskem každou chvíli spálily pár lesů. Po každé době ledové musely lesy, tak říkajíc,  začít odznovu,  a znovu se pomalu plížit na sever, přes otevřenou krajinu, kterou opustily  stahující se ledovce. Pláně časem na většině míst nahradily lesy, ale vše bylo živé, takže nic nezůstalo dlouho statické. Některé druhy stromů převládly – „zvítězily“ – nad lesy a po nějaké době vznikl nový druh lesa, asi a pravděpodobně s jinou faunou.

Dnes tvoří většinu (79%) stromů v Norsku jehličnany, ale ještě v době Vikingů tomu bylo jinak; pokud si dobře pamatuji, dubové lesy převládaly na celém pobřeží. Pak přišlo 15. století a dubové lesy Norska, a vlastně celé Evropy, velmi utrpěly a mnoho míst zcela zmizelo, protože požidovštěné národy Evropy se chamtivě vydaly kolonizovat a pokřesťanštit (požidovštit) zbytek světa – na dřevěných lodích. Jehličnany ve Skandinávii převládly.

Ačkoliv většina stromů ve starověkém světě nebyla tak stará, jak bychom byli rádi, existovalo stále mnoho velmi starých stromů stromů – a rovněž několik velmi starých lesů – a není divu, že se na ně pohlíželo jako na posvátné a jako na projevy božstev.

Dnes stále můžeme narazit na některé takto staré stromy, když se pohybujeme v divočině, a na některých místech jsou běžnější než na jiných, a když na ně narazíme, stále na nás činí dojem, těší nás a působí na nás duchovním dojmem. Jaksi božsky!

Někteří možná vnímají světlo, lásku a naději, když klečí před hrubým zobrazením jakéhosi ukřižovaného židovského zločince, krvácejícího a pomalu umírajícího na římském popravčím nástroji, ale já musím říci, že upřednostňuji pohled na posvátné objekty starověké Evropy. Na dnešním výletě jsem narazil na několik takových starých stromů a pár jich vyfotil:

clip_image000

clip_image001

Člověk je schopen vytvořit v našem světě velkolepou krásu, ale právě taková je příroda samotná. HailaR WîdanaR!

P.S. V mé hře MYFAROG  jsem také zahrnul informaci o 13 božstvech roku a 4 božstvech ročních dob, i to, s jakými stromy mají spojitost. Ačkoliv jde o hru na hrdiny, doporučuji ji všem, kdo shledává tato témata zajímavými.

Varg Vikernes

14.4. 2013

Přeloženo z: www.ancestralcult.com

komentáře 2 leave one →
 1. Rushwolf permalink
  21 února, 2014 12:25 pm

  Souhlasím se základní myšlenkou, ale zrovna s tím úbytkem stromů na pobřeží Skandinávie je Varg trochu vedle… respektive chápu že důvod který si pro to našel vychází z nějakého jeho vnitřního přesvědčení, ale realita byla taková (v celé Evropě), že jako je dnes hlavním zdrojem energie uhlí a jádro, bylo to tehdy tvrdé bukové a dubové dřevo… sklářské a metalurgické pece toho něco spotřebovaly…. jako rodák z podkrušnohoří zasaženého těžbou uhlí můžu potvrdit, že i tady byly hory původně ve většině porostlé buky, Tyto porosty ale začali mizet v závislosti na rozvoji výroby a průmyslu a paradoxně až těžba uhlí pomohla zachránit „genofond“ původních dřevin na mnoha lokalitách a i když smrky a jedle sou stále hospodřsky převládající dřevinou, bukových a dubových lesů tu není málo a jejich plocha troufám si říci roste, což je skvělé. Další věc byl fakt že bukové a dubové porosty jsou přecijen trochu teplomilnější a v 15. století nastalo v Evropě relativní ochlazení… tzv. malá doba ledová… což mělo na vegetaci a její vývoj, možná ještě zásadnější vliv nežli ranné formy „průmyslu“. Čili tu změnu bych ani tak nepřikládal zrovna víře obyvatel, ale prostě hlavně té přírodě. Pokud chceme být objektivní a stát jako pohané na straně pravdy…

 2. morgarath permalink
  21 února, 2014 11:43 am

  Chyba v překladu: „Po každé době kamenné…“ určitě tam bude doba ledová.
  Jinak samozřejmě skvělý článek, staré stromy mají své kouzlo, jejich mohutné koruny dokáží vytvořit jakousi klenbu, takže si člověk připadá jako v chrámu a když se větve ohýbají ve větru, je to krásná hudba… Je škoda, že lesy dnes ustupují moderní zástavbě a i jednotlivé stromy jsou káceny, aleje kolem cest, v parku…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: