Přejít k obsahu webu

Osvobození

3 prosince, 2013

Starověký evropský koncept svobody spočívá v páru božstev; jsou jimi skandinávský Freyr a Freyja. Jejich jména se odvozují od indoevropského kořene *pri- , které znamená “milovat”, “osvobodit”, “ušetřit” a “uvolnit”. Jsou dvojčaty a dětmi Njörðra a Skaði; moře a řeky proudí do moře, připojujíce se k němu. Tato božstva jsou nám známa z řecké mytologie jako Dionýsos/Bakchus (“dvakrát zrozený ”) a Afroditu (“zrozena z pěny”), případně z římské mytologie jako Liber (=Bakchus) a Libera (=Venuše).

“Bacchantka”, autor John Reinhard Weguelin

“Bacchantka”, autor John Reinhard Weguelin

Freyr je rovněž znám jako Vêi [česky] a v této roli se o něm říká, že očišťuje, posvěcuje, odděluje dobré od zlého – tak říkajíc, rozděluje zrno od plev. Je bohem mladistvé síly, svobody a dobrého zdraví. Jeho domov se nazývá Alfheimr (“bílý svět ”, “svět álfů ”) a on sám má spojitost s runou InguR (“luční přítel”), která zobrazuje dvojici milující se na louce. Freyja je bohyní lásky, svobody a mladistvé krásy a zdraví. Její domov se nazývá Folkvangr (“lidská louka”) a ona sama má spojitost s runou Jera (“rok”, “dobrý rok”), která zobrazuje dvojici ležící vedle sebe (v pohřební mohyle). O Freyrovi a Freyji se říká, že jsou rodiči světlých álfů; vznešených duchů mrtvých [česky].

“Tanz der Mänaden”, autor Lens Cornelis

“Tanz der Mänaden”, autor Lens Cornelis

Z tohoto všeho můžeme vidět, že jejich koncept svobody se pojí k cyklické existenci vody. Svoboda se rodí z moře; toto moře se vypařuje, tvoří oblaka na obloze a znovu padá v podobě deště. Déšť se pak vrací skrze zem zpátky do moře, do moře často v podobě řek – a tak to pokračuje po celou věčnost.

Polární záře, známá ve Skandinávii jako “Cesta včel ” a  “Álfí tanec”

Polární záře, známá ve Skandinávii jako “Cesta včel ” a “Álfí tanec”

Spojitost Freyji s runou Jera naznačuje totéž; runa představuje bohyni čekající uvnitř pohřební mohyly, až zasvěcovaného osvobodí od smrti; ten se znovu rodí, když vystupuje z jejího lůna, pohřební mohyly, a od této chvíle se stává věčným – spojeným se svou hamingja [česky]. Freyrova spojitost s runou InguR to rovněž naznačuje; luční přátelé jsou včely, o nichž již víme, že se na něš pohlíželo jako na duchy mrtvých, álfy – kteří žijí ve Freyrově “álfím světě”.

“Luční álfové ”, autor Nils Blommer

“Luční álfové ”, autor Nils Blommer

V evropském náboženství neexistuje úplné osvobození z těla, z materiálního světa, ale osvobození mysli a ducha od omezení materiálního světa. Hamingja nejen zajistí další existenci poté, co hmotné tělo zchřadne a zmizí ve smrti, ale rovněž spojuje osvobozeného člověka s čímsi větším; čarodějnou říší, říší se schopnostmi, o nichž si smrtelný (tj. nezasvěcený) člověk může jen nechat zdát. Osvobozený člověk se stává samotným nesmrtelným bohem či bohyní! Stává se osvobozeným od smrti, ale navíc ještě od strachu z umírání! Ano; Hel (tj. smrt)  je jediným božstvem, které odpovídá, než je tázáno, a nejčastěji, když není tázáno, ale Freyr a Freyja vás osvobodí z jejího sevření a zajistí vám věčnou mladistvou sílu, rozum, krásu a zdraví, protože se narodíte znovu, kdykoliv vaše tělo obejme smrt. Osvobození od všech špatností tohoto světa a vašeho strachu z nich nemůže spočívat ve světě ,v němž žijete, ale ve vás; v božstvech Freyrovi a Freyji! HailaR FraujaR! HailaR Fraujon! HailaR WôðanaR!

Freyr a Freyja!

Freyr a Freyja!

Varg Vikernes

10.3. 2013

Přeloženo z: www.ancestralcult.com

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: