Přejít k obsahu webu

Povídání o runách

20 listopadu, 2013
tags:

???????????????????????????????V sobotu dne 16.11. tohoto roku pořádala ČPS přednášku Šárky Sedlákové (Catalessi) v pražské čajovně Šamanka. Protože Šárku dobře znám a vím, že se studiu run a jejich historii věnuje už dvě desítky let, neváhal jsem a velice záhy si na její povídání udělal čas. Sám se runami zabývám asi osmnáct let, ale vzhledem k tomu, že Šárka je členkou jedné mezinárodní runologické organizace, což dlouho tajila před námi „nehodnými“ 🙂 a já se za žádného runového mistra rozhodně nepovažuji,čekal jsem od ní zajímavé informace a skutečně jsem je i dostal.

Přednáška začínala v sedmnáct hodin a já na místo určení dorazil s kamarádkou Corou těsně před začátkem. Nejsem žádný čajový odborník, a tak jsem k pití zvolil podle názvu to, co mi bylo nejsympatičtější, protože rozdíl v chutích opravdu nepoznám. V přednáškové místnosti bylo už dost lidí a i náš soukmenovec z Pohanského kruhu Miky. Jeho report si můžete přečíst zde: http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1311/na-prednasce-o-runach . Nestačili jsme ani pořádně pokecat a už to začalo. Celé povídání bylo rozděleno na dvě části, přerušené přestávkou.

???????????????????????????????Šárka to měla opravdu zmáknuté, promítala se i obrazová dokumentace a bylo se rozhodně na co dívat a co poslouchat. Povídání začalo u samotného původu run, kdy nám dala Šárka na výběr, zda si k uvěření vybereme verzi, kdy vědci tvrdí, že se runy vyvinuly z alfabety (prostřednictvím Etrusků) nebo je daroval lidem Odin. Tady jsem učinil první hlasitou připomínku, čímž jsem spustil lavinu. Jsem totiž známý tím, že „konkurenční“ přednášky se buď zmocním, nebo ji zničím 🙂 . Šárka mne však dobře zná a na mé poznámky reagovala velice vtipně a s noblesou. Moje technické vložky se nesetkaly s pochopením pouze u jisté dredaté osoby v zeleném, u které jsem po celý večer nezjistil, zda jde o muže či ženu. Během poloviny první půlky přednášky dorazil obávaný propagátor proletarizace ???????????????????????????????pohanství Šroub, člen Vlčího kultu. Nezklamal a přišel oblečen do maskáčových kalhot a pruhovaného trika ruských zvláštních jednotek SPECNAZ. Čímž mě posluchači rázem přestali považovat za největšího exota v sále. Venku zaparkoval svého neméně obávaného tranďáka se svojí psí smečkou, zvanou „Krvavá parta“, včetně svého nového minima, jehož jméno jsem pro jistotu zapomněl. Smečka po celou přednášku dávala najevo, že hodlá „přednášet“ především ona, a to kvílením a štěkotem.

Ale zpět k Šárčinu povídání: Posluchači se dozvěděli spoustu zajímavého o jednotlivých verzích runových futharků, o začátcích runového bádání, runových nápisech a kamenech, ale i o využití run v nacistickém Německu. A IMG_1823Tady jsem obzvlášť zpozorněl (a asi nejen já), protože spousta neinformovaných lidí si stále ještě myslí, že co runista, to nacista. Šárka to však podala velice pěkně a zmínila i nenacistické runology a jejich neslavný konec v Říši. Dále poukázala i na modernější, poválečné rinology, jako Edred Thorsson, Freya Aswynnová nebo Nigel Pennick. Sám jsem poněkud skeptický k paní Aswynnové a jejímu výkladu run, protože je to ukrutná čarodějnice, ale každý může mít svůj názor. Její zpěv (i ten nám Šárka pustila) je prostě hárdkór i na starého skinheada.

První blok skončil cca patnácti minutovou přestávkou, kterou můj močový měchýř už opravdu potřeboval, neboť čaj, který jsem pil, byl patrně urologický. Což jsem jednu chvilku považoval za pomstu ČPS 🙂 . Během pauzy dorazil i soukmenovec Tomas. Šroub konečně mohl zkontrolovat svou smečku a jelo se dále. Tady už se mluvilo dokonce i o runové józe, kterou vynalezl Friedrich Marby, kterého za to Heinrich Himmler „odměnil“ pobytem v koncentračním táboře v Dachau. K runové józe mám osobně velmi záporný vztah, protože mi přijde úplně mimo, ale to je můj názor a někdo to prý dokonce praktikuje. Co se mi z celé přednášky líbilo nejvíc, bylo povídání o Severském pojetí mnohočetné duše a příběhy ze ság o zmrtvýchvstání některých nebožtíků. Ještě přišlo na řadu na přetřes skládání run (tzv. „bind runy“) a výklad různých symbolů, které najdeme v lidové architektuře po celé Evropě. Tady jsem si neodpustil opět poznámku, že když otočíme srdíčko vzhůru nohama, dostaneme zadnici. To už bylo na kamarádku Coru moc a začala mi vyhrožovat roubíkem 🙂 .

Přednášející byla nakonec odměněna zaslouženým potleskem a rozproudila se volná diskuse. Velice záhy jsem se zapojil do debaty se skupinkou čtyř mladých „čarodějnic“, které mne znaly akorát z internetu.  A já je vlastně taky. Kadence jejich slovních dávek na mne byla moc rychlá a já si z toho zapamatoval akorát cosi o jeskyních a nacistických výzkumech tajemných míst. Slečny dostaly propagační materiály Pohanského kruhu, tak snad mne neproklejí 🙂 .

No a pak už byl konec velmi povedené přednášky a já měl domluvenou kalbu se Šroubem kdesi na Koněvovce. Cora šla domů věnovat se rodině a vypadalo to na pití do rána. Jenže já měl za lubem ještě posezení s jinou kamarádkou, a tak jsem Šroubovi nalhal (k čemuž se tímto kajícně přiznávám), že má jet napřed a já za ním do oné hospody za půl hodinky dorazím. Jsem to ale bezcharakterní bastard. Půl hodinka se změnila v bezmála čtyři, protože konverzace s kamarádkou se u dobré sklenky trochu protáhla (čehož vůbec nelituji) a mě frnklo poslední metro. Souvěrce Šrouba jsem nalezl již ve značně zajímavé náladě a naše diskuse se omezila  vlastně na klasické hospodské chytračení. Poseděli jsme u černého piva asi do půl čtvrté do rána. Šroub zalezl do svého tranyho ke psům spát (je zodpovědný řidič, nejezdí nalitý) a já vyrazil na Hlavní nádraží, odkud mi jel po čtvrté hodině vlak. No, samozřejmě, že mne bohové potrestali za moje ukrutné lhaní: Ve vlaku jsem pochopitelně usnul, projel Čerčany, a vystoupil zmaten až v Mrači. Čekal jsem, že mi pojede hned vlak do Čerčan, jenže byl státní svátek a spoj mi jel až za dvě hodiny (!!!!!!!!!!!!!!!!). Než bych tedy ???????????????????????????????čučel na zastávce, radši jsem vyrazil zpět nočním mlžným lesem pěšky. A stálo to za to, mlha každou chvilku zrodila tvora s pomíjivým životem, stromy bez listů vypadaly jako obří runy a nádherně se mi dýchalo. Domů jsem tak dorazil až v devět ráno, ale celý tenhle víkend stál za to 🙂 .

Pokud tedy budete mít šanci si někdy Šárku poslechnout, určitě to udělejte. Mám sice stále ještě výhrady k celé ČPS, ale tohle zvládli velmi pěkně! Díky.

Foto: Autor.

komentářů 7 leave one →
 1. morgarath permalink
  29 listopadu, 2013 9:50 pm

  Určitě dobrá akce, škoda, že sem o ní nevěděl dříve s předstihem. Bude se zase někdy něco konat? Rád bych se na to přišel podívat a dozvědět se něco víc…
  A třeba i blíže k Ostravě 😉

  • Myslič permalink
   30 listopadu, 2013 12:34 am

   Stačí sledovat internet.

   • morgarath permalink
    30 listopadu, 2013 9:04 am

    :-D:-D a nějaké konkrétní stránky?

 2. Harog permalink
  23 listopadu, 2013 9:35 pm

  Přijde mi to jako kdybych se zbláznil což se nevylučuje, ale i když jsem o té přednášce neslyšel ani nevěděl ,kde je tak se mi o ní před půl rokem zdálo , hlavně ta místnost a některé obličeje.
  Jinak k článku,velice povedné a hezky sem se u některých pasáží zasmál (zejména noční cesta vlakem 😀 ) nad pohárem dobré domácí medoviny 🙂

 3. Catalessi permalink
  21 listopadu, 2013 2:10 pm

  Děkuji i zde za pozitivní reakci a sugestivní popis. Jako bych tam byla! 😉 Ale vážně dík, je to hezky psáno a hlavně že vím, kam jste se pak rozprchli, když jsem chtěla ještě pokecat.

  Pokud to čte ten člověk, který chtěl vědět, co je napsané na tom kamenu s hadem z Gotlandu, který jsem měla jako dekoraci na snímku s Mladším futhorkem, tak že to nechal vystavět jistý Jarlabande ze stockholmského venkova, aby si získal cestu do nebe. Už tak trochu křesťan… no… 😉

 4. 21 listopadu, 2013 6:22 am

  Napsal jsi to skvěle, jako vždy! 😀 Jdu si hned hodit odkaz na tvůj článek k sobě na blog.
  Zpěv Freyi Aswynnové byl opravdu drsnější než Sarumanovo zaklínání. 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: