Přejít k obsahu webu

Loki – iniciátor a podvodník

31 července, 2013
tags:

Kdo by kdy neslyšel o Lokim? Loki podvodník, svůdce a pokušitel, lhář a falešník, ničitel Midgardu atd. To je jen malý výčet jeho přízvisek. Ano, Lokiho zná každý, ovšem ne každý je sto plně pochopit jeho roli, která často může být chápána mylně.

Loki je synem obryně Laufey a obra Fárbautiho. Jakožto pokrevní bratr Odina, je Loki občas řazen mezi Ásy, navzdory své jotunské krvi. Na druhou stranu Ásové sami z obrů vzešli. Bývá popisován jako rudovlasý, vysoký a štíhlý. S uhrančivým pohledem a potměšilým úsměvem. Jako dokonalý prototyp svůdníka. Pokud by si jej někdo náhodou představoval na základě shlédnutí filmu Thor, tak tuhle představu raděj rychle pusťte z hlavy. V tomto „veledíle“ totiž soudruzi z USA udělali nejednu chybu a poněkud míchali švestky s ananasem, ne-li něco horšího.

Loki sám o sobě, je ztělesněním „soumraku bohů“, a to i prostřednictvím svých potomků. Je hybatelem a iniciátorem děje, který spěje k neodvratnému a osudovému konci, po němž nastává nový počátek. Těžko lze věřit tomu, že by staří Seveřané kvůli tomu Lokiho považovali za ztělesnění ďábla či zla. Tyto pojmy jim navíc nebyly vlastní. Koloběh života a smrti, počátku a konce, tehdy vnímali jako něco naprosto přirozeného. Ragnarök, pro ně tedy nepředstavoval souboj dobra a zla, jak je dnes občas prezentován. Spíše jej vnímali jako souboj sil chaosu a řádu, jako věčný koloběh přírody, jako očištění a zničení starého a zrození nového. Jotuni představují prastaré přírodní síly, zuřivé, nespoutané a mnohdy ničivé. Síly stojící na počátku světa i na jeho konci.

Takže pokud by Loki ztělesňoval pro staré seveřany něco zlého a špatného, těžko by se stal tak oblíbenou postavou skandinávského folklóru. Loki je pokušitelem bohů, dostává je do nesnází, ale také jim pomáhá. Loki je ten, který nastavuje bohům zrcadlo a zná všechny jejich poklesky. Poklesky, které bohy tolik přibližují našemu lidskému světu. Kvůli tomu také bývá Loki občas nazýván „hanbou všech bohů a lidí“ či „ásský nactiutrhač“.

Loki je ztělesněním změn. Změn často velmi dramatických až destruktivních. Jakožto otec tří „monster“ je podílníkem na vytvoření prostředků vedoucích ke zničení Ásů, a zajištění nevyhnutelnosti osudu. On je také tím, který naplní věštbu o Balderově smrti. A právě smrt Baldera je tou pomyslnou kapkou, která ukončuje trpělivost bohů a Loki je chycen a spoután ve své jeskyni. Jsou přivedeni jeho synové Nárvi a Váli. Váli, byl Odinem proměněn ve vlka a v zuřivosti rozsápal svého bratra. Loki je připoután Nárviho střevy ke skále. Nad jeho hlavou dští jed had, kterého přinesla Skadi. Sigyn, Lokiho druhá žena u něj věrně sedí a do misky zachytává kapky jedu. Říká se, že když musí misku vyprázdnit a jed dopadá na Lokiho tvář, jeho bolestivé zmítání způsobuje zemětřesení. Tak je dokončena pomsta Ásů za smrt Baldera. A zároveň Ásové tímto aktem završují svoji snahu vzdorovat osudu. Všechny čtyři hlavní bytosti, které se mají přímo podílet na ragnaröku, jsou nyní odklizeny. Iormundgandr je vhozen do světového oceánu, Hel dostala ke spravování podsvětní říši, a Fenris byl stejně jako jeho otec připoután ke skále. Vlákna osudu však již byla jednou upředena…

Lokiánský archetyp můžeme naleznout takřka ve všech světových kulturách. Jen namátkou zmíním Kojota severoamerických indiánů, řeckého Prométhea, hebrejského Azazela či Lucifera. Vždy jde o bytost, která je charakterizována určitým stupněm vzpoury vůči bohům a řádu. Určitou potměšilostí, šibalstvím ale i nepochopenou moudrostí. Bytost, která přináší lidem světlo poznání a je schopna v nich zažehnout jiskru božství. Je to jiskra, která vede vzpouru vůči řádu a tím také zajišťuje, že řád nepřejde ve stagnaci a ustrnutí.

Loki má svým charakterem velmi blízko k lidem. Nejsme také často potměšilí, nemíváme také občas radost z cizího neštěstí, netřeseme se smíchy z dobře vydařeného kanadského žertíku či nelžeme často druhým za účelem vlastního prospěchu? Netoužíme se také občas dotknout hvězd? Loki nastavuje zrcadlo bohům, a tím je přibližuje našemu světu. Protože ani my, ani naši bohové, nejsme dokonalí.

Stejně jako Lokiho vlčí syn, který nám může pomoci s pochopením a přijmutím našich temných stránek duše, může nám Loki pomoci se naučit být upřímní hlavně sami k sobě. Není důležité, zda občas lžete okolí, protože čas od času lžeme všichni. Někdo víc, někdo míň. A ten kdo tvrdí, že nikdy nelhal? Ten je lhář, sedmilhář. Je důležité nelhat sám sobě. Být k sobě naprosto upřímný. A také nebrat sám sebe přespříliš vážně. Tak jako Loki nastavuje zrcadlo bohům, může jej nastavit i nám. Ten pohled nemusí každý unést a člověk může začít sám sebe nenávidět a hledat stále nové a nové cesty k osvícení a „spasení“. I když je Loki podvodník a šejdíř, je to právě on, který přináší čistou a odhalenou pravdu. On je ten, který se vždy první zvedne z davu pochlebovačů a zvolá „ vždyť císař je nahý!“ Přičemž předtím sám mohl figurovat v roli podvodného krejčího, což by plně odpovídalo jeho šibalství 🙂

Loki je tedy velmi důležitou postavou severské mytologie, neboť bez něj by i naši bohové byli pouhé statické a nudné figury a vedli by možná docela nudnou existenci.

Loki je prostě Loki…

On je ten, který přichází v určený čas,

aby na konci věku zničil starý svět.

A mohl povstat svět nový a nevinný.

On je tím plamenem změn,

který přináší poznání i zkázu.

Je plamenem stvoření i ničení.

V čas určený, až pouta povolí,

a vlk vyrazí vstříc osudu,

pak možná pochopíš hrůzu i krásu,

věčného koloběhu života a smrti.

Heil Loki! A nechť tvůj plamen změn plane věčně…

One Comment leave one →
  1. 1 srpna, 2013 5:39 am

    Moc pěkný článek. Já mám za to, že Ódinův lišácký pokrevní bratr se v severské mytologii prosadil ve chvíli, kdy mu Ódin přenechal svoji roli a sám nastoupil do čela panteonu. Ačkoli i na Ódinovi stále zůstává ta skvrna nevypočítatelnosti, role lumpa a šaška se už pro prvního z Ásů příliš nehodí. Jihogermánský Wódan si oproti své severské verzi tu prohnanou a nebezpečnou povahu zachoval mnohem lépe.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: