Skip to content

Živoucí historie II

Červen 10, 2013
tags:

Živoucí historie IIZa oficiální podpory Pohanského kruhu hostil o uplynulém víkendu areál Amfíku Bukovina v Popovicích druhý ročník akce Živoucí historie. I letos zde vystoupilo množství skupin předvádějících umění boje z různých období dějin –  od Římanů, Slovanů až po novověké mušketýry. O kulturní složku se postarali např. pravé afgánské tanečnice z Moravy či bard Laeg Mortemir, hrající na kytaru a dudy.  K nezbytné součástí festivalu opět patřily ukázky tradičních řemesel z oborů kovářského, nožířského, košíkářského a dalších. Ze stánků se naší pozornosti těšil zvláště spřátelený pagan shop Arkona.sk, pasíř p. Jurča a antikvariát Bílé vrány, v jejichž nabídce jsme i letos nalezli přímo skvostné kousky.

Areál festivalu

Areál festivalu

Rovněž nechyběly ani přednášky. Myslič z Pohanského kruhu ve své přednášce „Etnické pohanství – víra a filozofie pro 21. století“ představil jednotlivé tradice etnického pohanství, současnou praxi a význam této ideje pro současného člověka. Následná dískuse s posluchači se dotkla rovněž kontroverzních témat, s touto otázkou občas spojovanými.

Mysličova přednáška

Mysličova přednáška

Zvláštní zmínku si pak zasluhuje přednáška  doc. Ing. Petr Hlaváčka, CSc. z Baťovy univerzity ve Zlíně, věnovaná rekonstrukci obuvi Ötziho, muže z ledovce. Přítomné mj. seznámil se zajímavým zjištěním, že se jednalo o obuv velice pohodlnou, a rekonstruovanou botu nechal kolovat. Doc. Hlaváček se svým kolegou ukázali, že akademici jsou nejen erudovaní, ale rovněž velmi příjemní a vtipní pánové, kteří při své práci často přikračují k poněkud nestandardním metodám. Oficiální sobotní program završily tance s ohněm. Ani poté se však lidé nerozcházeli a setrvávali v hovoru ještě po půlnoci.

Přednáška o Ötzim

Přednáška o Ötzim

Po oba dny přálo přímo luxusní počasí, v posledních týdnech přímo nevídané. Pozitivem celé akce, svým rozsahem oproti loňsku o něco menší, zůstává, že nejen účinkující, ale i návštěvníci se na Živoucí historii rádi vrací. Hlavní dík za to patří hlavně Milanovi z Pohanského kruhu Východní Morava, jenž má na opět úspěšné realizaci tohoto festivalu největší podíl.

areal

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. Červen 13, 2013 4:42 pm

  Díky za akci Vám všem! Jen díky lidem, kteří měli vůli a odhodlání akci podpořit a pomoci dle svých možností a schopností byl letošní ročník tak příjemný. Když bohové dají sejdeme se na třetím ročníku.

  • Myslič permalink
   Červen 13, 2013 4:58 pm

   To doufáme 😀 Protože i toto je druh aktivity, kdy o sobě můžeme dát vědět lidem, kteří mají zájem 🙂

 2. Červen 11, 2013 1:21 pm

  Byla to velmi povedená akce. Ověřili jsme si, že se dokážeme podílet na něčem, co přitáhne lidi. Lidi mají zájem o pohanství i historii a to je moc dobře.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: