Přejít k obsahu webu

Druhý ročník pohanského setkání ve Sluneční zátoce

14 května, 2013
tags:

09 Sluneční Zátoka 2013 056O víkendu od pátku 10.5. do neděle 12.5. proběhl druhý ročník mezi-pohanského setkání ve Sluneční zátoce, pořádaného Pohanským kruhem. Patřil jsem k té části osazenstva, která na místo dorazila již v pátek. Stejně jako loni jsem využil šoférských služeb Frostíka, ale letos nám dělal společnost v autě i náš kamarád, legendární pohanský umělec a vševěd, Fíba. Všichni tři se moc rádi touláme krajinou a navštěvujeme místa spjatá s pohanskou historii, nebo přírodní místa, která mají silného ducha, a tak jsme se rozhodli ještě před dojezdem do Zátoky navštívit Čertův kámen na jižním svahu vrchu Rohule. Dojeli jsme autem tak blízko, jak to jen šlo a pak jsme vybaveni deštníky a pláštěnkami, vyrazili do místních hvozdů. Zprvu jsme byli dost optimističtí, ale po půlhodině pátrání po lesích a promočených loukách to začínalo vypadat bledě. 01 Sluneční Zátoka 2013 011Procházeli jsme okolí křížem krážem, ale kámen, jakoby se před námi schovával. Po další půlhodině, když už jsme pátrání takřka vzdali, se před námi skalka konečně vynořila ze zákrytu stromů. Čertův kámen byl super, ale kamenné misky viděl na vlastní oči nakonec pouze Frostík. Jemu jedinému totiž na mokré skále neklouzaly boty a za miskami bylo třeba vyšplhat až do výšky cca. 3,5 – 4 m. Díky vytrvalému dešti jsem měl dost problém i z focením. Objektiv fotoaparátu se rosil a displej se zamlžoval.
Po úspěšném pátrání po kameni jsme nasedli do 02 Sluneční Zátoka 2013 007auta vyrazili ke Sluneční zátoce. Nebylo to už daleko. Vzhledem k předpovědi počasí jsem stanování zavrhl už doma, a tak jsem se po příjezdu do areálu ubytoval s Frostíkem a Fíbou na trojlůžáku. 03 Sluneční Zátoka 2013 015Na místě už bylo docela dost lidí a další měli ještě přijet v sobotu. Dlouho jsme se s ostatními neviděli, a proto jsme si měli u piva co vyprávět asi až do čtyř do rána. Sobotní ráno vypadalo nadějně. Zdálo se, že se počasí umoudřilo, protože nepršelo a obloha působila, jakoby se chtěla protrhat. Přidal jsem se proto ke skupině, která měla v plánu výlet na horu 04 Sluneční Zátoka 2013 022Melechov. Jiní se rozhodli navštívit záchranou stanici pro hendikepované živočichy v Pavlově, kde jsme byli už loni a zbytek lidí si zvolil svůj individuální program. 18 Sluneční Zátoka 2013 068Sotva jsme vyrazili na cestu, začalo trochu kapat. Když jsme se přiblížili ke svahům Melechova spustil se už zcela regulérní déšť. Vytáhli jsme z batohů pláštěnky a začali jsme žertem diskutovat o tom, ke kterým bohům by bylo nejlepší se modlit, aby liják přestal. Wolos tvrdil, že déšť je v pohodě a měli bychom ho nechat v klidu vypršet a bohové s ním nejspíš souhlasili, protože až do konce našeho výletu už to 05 Sluneční Zátoka 2013 027lepší nebylo. Když jsme vyrazili do svahu Tomas, který výpravu vedl a ti co s ním drželi krok nám opět brzy zmizeli z dohledu. Nutno přiznat, že naše jižanská trojka byla od začátku až do konce cesty stále pozadu. Tomas, který šel celou trasu už po sté, šel velmi svižně, zatímco my jsme se prostě kochali krajinou, jako pan doktor z filmu Vesničko má, středisková. 06 Sluneční Zátoka 2013 028Než jsme vylezli na vrchol, stihli jsme ve svahu dokonce postavit jeden menhir. Až ho tam někdo najde může si být jist tím, že je zaručeně keltský, protože ho stavěl Kelt tělem i duší Frostík. 😉 Když jsme dorazili na vrchol k rozhledně, kde na nás čekali ostatní, vytáhl Frostík dvoulitrovku piva a zapili jsme vítězství. Kousek pod vrcholem jsme ještě 07 Sluneční Zátoka 2013 033společně prozkoumali Hubertovu studánku a smírčí kříž a to bylo poslední místo, kde jsme ještě viděli Tomase a jeho tlupu.08 Sluneční Zátoka 2013 036 Na další cestě jsme je totiž už zcela beznadějně ztratili a do Zátoky jsme se vrátili samy. Cestou jsme se ale ještě zastavili v kempu na Stvořidlech na pivo a výbornou bramborovou polévku.
11 Sluneční Zátoka 2013 091Původně plánovaný odpolední program, který zahrnoval např. vrhání germánskými sekerkami franciskami na cíl, díky počasí odpadl. Byli jsme rádi, že jsme nakonec alespoň zapálili oheň. 10 Sluneční Zátoka 2013 092Uprostřed něj hořela i dřevěná runa Algiz, jako symbol životní síly a ochrany, která se rozprostírá nad těmi, kteří se kol ohně shromažďují. Ve skutečnosti jsme runu ke konci vnímali už spíše jako hrozbu a s napětím jsme sledovali, kdy přehoří nosný trám a tipovali komu spadne na hlavu. Všechno ale dopadlo dobře a lidská oběť se nekonala. Rád bych býval u ohně pobyl, ale cítil jsem v nohách únavu z celodenního 13 Sluneční Zátoka 2013 074výletu a z ponocování předchozího dne a tak jsem si šel raději sednout do hospody. 14 Sluneční Zátoka 2013 098Tuhle variantu nakonec zvolila asi většina účastníků. Sedl jsem si ke skupině pohanů, kteří s napětím z povzdálí sledovali Chemika a Skolla, kteří v koutě vyráběli ohňostroj. Z velkého kufru vytahovali klubka drátů, plastové trubky a spousty různých lahviček. Zkoumali přísady, nahlíželi do nějakých papírů a tvářili se tak vědecky, že jsme se při jejich pozorování, co chvíli váleli smíchy. Když ale asi po hodině všechno nastrkali zpátky  do kufru a žádný ohňostroj se nekonal, všem se výrazně ulevilo. Pro mě tím celý večer skončil. Měl jsem toho už vážně dost a šel jsem si lehnout.
15 Sluneční Zátoka 2013 103Ráno se ve Sluneční zátoce konečně ukázalo slunce. Líně jsme si zabalili věci a šli jsme se před odjezdem ještě nasnídat a prohodit pár slov s lidmi, se kterými se zase dlouho neuvidíme. 16 Sluneční Zátoka 2013 104O tom je setkávání ve Sluneční zátoce totiž především. 12 Sluneční Zátoka 2013 060Vidět se s lidmi, kteří smýšlejí podobně jako vy, pobavit se s nimi a probrat všechno možné i nemožné. Vedou se tu hovory vážné i nevážné, každý si tu najde své lidi i svá témata ,ale také třeba pozná lidi úplně nové a dozví se něco, co dosud nevěděl. Kdyby nebyl ten pojem zprofanován křesťany, nazval bych setkání ekumenickým. 17 Sluneční Zátoka 2013 110Ve Sluneční zátoce se totiž setkávají pohané různých proudů. Letos tu byli lidé z Dávného Obyčeje, z Bratrstva Vlků, z Pohanského Kruhu, ale také nikam nezařazení pohané a možná i lidé, kteří se ani pohany tak úplně necítí. Chybí zde možná trochu jistý řád a větší organizovanost. Z mého pohledu by mohl být alespoň ten oheň zapálen více obřadně. Na druhou stranu je ta skutečnost, že vás tu nikdo nijak neorganizuje a do ničeho netlačí, osvobozující a například já se cítím po psychické stránce z toho víkendu nádherně zrekreovaný a odpočatý. Doufám, že se tato akce stane skutečnou tradicí a že její další ročníky budou jen lepší a lepší.

komentáře 3 leave one →
 1. Pavel permalink
  18 května, 2013 5:23 pm

  Miky asi špatně psát neumí – takže i toto je jako vždy napsáno moc dobře – i pro mě jako neúčastníka

 2. 15 května, 2013 6:30 am

  Pěkně napsané.
  Jenom pro zajímavost. Zde je něco z akce na Slovensku, která byla o týden dřív. Rovněž s runou algiz 🙂
  http://jokull.eu/20130511/ii-medzinarodne-asatru-stretnutie-3-5-maj-2013/

 3. Myslič permalink
  14 května, 2013 10:29 pm

  Moc pěkně to Miky napsal 🙂 Počasí má Kruh na všech akcích deštivé, Hromovládce nám tak dává najevo, že je přítomen 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: