Skip to content

Božské světlo

Duben 18, 2013

Stromy a rostliny se rovněž vnímali jako vlastníci božského; byly také domovem duchů/bohů. Þôrr pobýval v dubu. Ôðinn v jasanu. Sunna (Slunce) v jabloni atd. Dále se věřilo, že obývají několik různých stromů; např. Sunna (v mém RPG MYFAROG nazývána jejím starším a mužským jménem Sowilus [=Helios, = Sol, =Khors/Porevit, =Brigandu]):

tem30d5seg301_original

Z RPG MYFAROG;

“Chrám [Sowilův] je postaven  kolem či poblíž stromu , zasvěceného Sowilovi, jako je akát (acacia), pomerančovník (citrus sinesis), bříza (betula), buk (fagus sylvatica), dub (quercus), jabloň (malus sylvestris), líska (corylus avellana), the vavřín (laurus nobilis), borovice (pinus pinea), topol (populus), jeřáb (sorbus aucuparia) či citrovník (citrus limon). “

3829348_f260

Duchové/bohové byli pro vlastnosti těchto rostlin natolik důležití, že když je starověcí čarodějové sbírali pro přípravu nápojů, používali pro tento účel jen zvláštní posvátné nože či srpy, známé nejlépe jako zlaté srpy druidů a ve Skandinávii svým vyrytým runovým slovem linalaukaz (“bílým lnem oděná květinová louka”), což naznačuje, že byliny byly sbírány (jak víme rovněž druidy) z luk v bílém lněném oděvu – aby se zajistilo, že nebudou “zbaveny”  své čarovné moci kontaktem s půdou či něčím jinak nečistým.

Někteří duchové jsou slabí, jiní jsou silní, ale všichni pocházejí ze Slunce; všechen život na Zemi je “zapříčiněn” a udržován Sluncem! Tudíž vše, co zaručuje život prostřednictvím slunce, zaručuje ducha určitého druhu, jiskru ze lsunce. Něco málo Slunce na Zemi. Teplo. Světlo. Ano; světlo

Může to znít fantasticky, ale toto se vlastně děje ve skutečném životě; hřejivé světlo Slunce je přímou příčinou veškerého života na Zemi, ať už o něm uvažujeme jako o duchu nebo ne. Toto světlo se pak časem mění, jak je pravidelně zásobováno dalším světlem ze Slunce. Dokonce i když pálíte dřevo ve svém krbu, v úplné tmě uvnitř svého kamenného domu, jedná se stále o světlo pocházející ze Slunce, protože stromy mají rovněž své světlo ze Slunce. Jako všechno na této planetě!

Dobře, možná ne všechno, protože jsme vlastně v této souvislosti ovlivňováni nejen naším Sluncem, ale rovněž hvězdami  (jinými slunci) a odrazem slunečního světla/svitu hvězd od nebeských těles – jako je Merkur (Loki), Venuše (Freyr), Měsíc (Mâni), Mars (Tyr), Jupiter (Þôrr), Saturn (Heimdallr), Uran (Ôðinn), Neptun (Njörðr) , ba i Pluto (Hel). A samozřejmě světlem, odraženým naší vlastní planetou Zemí (Jörð).

Stromy a další rostliny rovněž formovalo toto světlo. Možná se vědělo či jen věřilo, že některé stromy a rostliny dokážou lépe než jiné přijímat a hromadit světlo (a teplo) z jednoho či více nebeských zdrojů světla. Např. dubová síla Þôrra (a Baldra, a Sunna…). Z tohoto důvodu se staly formou těchto božstev či duchů. Jejich atributy.

Nejdůležitějšími božstvy našich předků nebyli, jak dnes mnozí věří, Ôðinn nebo Þôrr, ale Slunce a Měsíc. I během vikinského období zůstalo Slunce a Měsíc nejdůležitějšími božstvy – ačkoliv často v pozadí; jako Král a Královna dohlížející na svůj dvůr. Patřili k nejdůležitějším zdrojům světla. Slunce za dne a Měsíc za noci. Uctívání Slunce mělo spojitost s horami a uctívání Měsíce s posvátnými prameny – odrážejícími měsíční světlo. Toto podporují i dosud nejpoužívanější jména  v Norsku a ta se vždy objevují ve dvojicích; s polohou na Slunci či Měsíci. Jako Solberg (“Sluneční hora”) a Skadvin (“Louka Skaði) či Skadvatn (“Jezero Skaði”), vždy se nacházející velmi blízko od sebe. Dokonce celý skandinávský poloostrov se jmenuje po měsíční bohyni lovu Skaði (původně bohu jménem Skanþe); Skanþinawio (“Skaðina země u moře” či “Ostrovy Skaði”).

Světlo neovlivňuje jen naše hmotné tělo, ale i naši mysl. Evropský pantheon by tedy mohl velice dobře sloužit jako pečlivě vyzkoumaný a kategorizovaný seznam božských (světelných) vlivů na lidskou mysl. Naše chování a naše krev (=genetický charakter) nám umožňuje přijímat více či méně světla od různých božstev, posilovat v nás více či méně to či ono božstvo.

Tudíž tvrdím, že dnes trpíme světelným znečištěním měst a skutečností, že vidíme méně božského světla zevnitř našich domů než naši předkové kolem ohňů, pod hvězdami osvětlenou oblohou v minulosti (ano, spávali  ve stanech, ale většinu času strávili venku). Posilovat božstva v nás jednoduše proto, že bydlíme ve městech a domech. Možná by byl člověk lepší, božštější, kdyby žil jako naši předkové. Našeho ducha neživí bohové, ale elektrické osvětlení, neonová světla a elektrické trouby. Uměle vytvořené náhražky slunečního světla. Nebo pokud trváte na tom, že většina elektrické energie také pochází alespoň částečně ze slunečního svitu, tak přinejmenším velmi odlišných zdrojů světla a tepla, s neznámými účinky na našeho ducha a mysl. Pokud se sluneční svit odražený planetou mění dostatečně na to, aby se stal samostatným božstvem, jaké by pak bylo božstvo elektrického světla neónů? A jak na nás působí, jak nás mění?

Bude to znamenat naši záhubu, pokud to nezměníme, protože jsme přírodní, ale naše životy ne. Hail Sowilus! Hail Mano! 

imagesstarlit_sky

Varg Vikernes

4. 2. 2013

Přeloženo z: www.ancestralcult.com

Reklamy
One Comment leave one →
  1. Wolos permalink
    Duben 19, 2013 5:08 am

    Rád bych znal názor nějakého Seveřana – znalce, zda je podle něj Vargovo přiřazení bohů k planetám adekvátní.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: