Skip to content

Věda ve skandinávské mytologii: magnetické pole, ozónová vrstva, ultrafialové záření a gravitace

Duben 1, 2013

Evropa byla kdysi velmi osvíceným světadílem, s pohanským světonázorem založeným na vědě.  Ne na zpolitizované kvazivědě, ale na skutečné vědě. Důkazy o tom nalézáme v celé naší mytologii.

V Grîmnismâl [Písni o Grímnim], sloce 38 slyšíme rozhovor o štítu mezi Sluncem a Zemí, který chrání zemi a moře před spálením. Štít se nazývá Svalinn («Chladič»);

38. Svalinn heitier, hann stendr sôlu fyrir,

Skjöldr skînanda goþi:

björg og brim veitek at brinna skulu

ef hann fellr î frâ.

(38. «Svalin stojí, před horkým sluncem,

štít ten kryje štědrý zdroj:

Háje i hory by hořely beze zbytku

kdyby přímým žhlo žárem.»)

Z Wikipedie:

„Zemi z velké části chrání před slunečním větrem a  proudem energií nabitých částic, vyzařovaných Sluncem, její magnetické pole, které odklání většinu nabitých částic. Tyto částice by obnažily ozónovou vrstvu, která chrání Zemi před ultrafialovými paprsky. Výpočty ztráty oxidu uhličitého z atmosféry Marsu v důsledku zamoření ionty ze slunečního větru odpovídají téměř úplné ztrátě jeho atmosféry, protože magnetické pole Marsu je nečinné.“

546px-geodynamo_between_reversals

Věděli tedy, že tento «Chladič» chrání život na naší planetě? Že kdyby «spadl», země a moře by se «spálily»? O ultrafialových paprscích se můžeme dozvědět toto:

„Nicméně celé spektrum ultrafialového záření vykazuje jisté biologické rysy ionizujícího záření, které poškozuje mnoho molekul v biologických systémech daleko více než účinky prostého zahřívání (jako např. spálení sluncem). Tyto vlastnosti se odvíjí od schopnosti ultrafialových protonů pozměňovat chemické vazby v molekulách, aniž by měly dostatek energie na ionizování atomů.“

Pokud «Svalinn» spadne, budeme spáleni (Sluncem), a naši předkové to možná již věděli – nejméně před tisíci lety.

V naší sluneční soustavě se nachází zvláště jedna planeta, která umožňuje přežití života, jak jej známe na naší Zemi, a tou je samozřejmě Jupiter. Kdyby tato obří planeta neměla takové gravitační pole, naši Zemi by bombardovaly objekty z kosmického prostoru.

Ne náhodou se planeta nazývá Jupiter a jméno božstva Jupitera je ve skandinávštině Þôrr, jenž je dobře znám jako bůh hromu, méně už jako bůh zemědělství a ještě méně jako bůh deště. Hrom doprovází déšť a déšť je, jak víme (pokud je pod kontrolou…), dobrý pro zemědělce.

Þôrr se ve Skandinávii běžně nazývá  «Þôrr s Kladivem », protože je znám pro své zvláštní kladivo, jež mu vyrobili temní álfové (=skřítci) v podzemí. Kladivo bylo původně kámen, jak lze vidět z etymologie slova kladivo, které původně znamená jednoduše «kámen». Vždy se k němu vrátí, když jej vyhodí do vzduchu, a dokáže se zmenšit natolik, že se vejde do malé kapsy či měšce, pokud potřebuje. Je také vybaven  opaskem Meginnjörð («síla Země »), který jej činí dvakrát tak silným.

Jak víte, je to gravitace, co zapříčiňuje, že déšť padá na zem,  že se vám kámen vrátí do ruky, když jej hodíte do vzduchu, a víme, že gravitace není vázána na velikost předmětu, ale jeho hustotu. Tudíž jeho kladivo může být malé tak, ja chce, aniž by to ovlivnilo jeho sílu.  Jeho opasek se přirozeně nazývá «síla Země », protože jde v podstatě o jiný název pro gravitaci; sílu hmoty.

V naší mytologii má přirozeně také za úkol chránit svět před kamennými obry a ledovými obry, tak jako planeta Jupiter chrání – svou gravitací – planetu Zemi před kamennými obry a ledovými obry z kosmického prostoru. Místo aby kamenní a ledoví obři narazili do naší planety a zničili veškerý život, jsou Jupiterovou gravitací vsáti do něj.

Dámy a pánové, spíše než bohem hromu, deště a zemědělství je náš drahý Þôrr skutečně především bohem gravitace. To by také vysvětlovalo, proč má Þôrr, jako jediný bůh skandinávské mytologie, rezavě rudé vlasy a vousy; planeta Jupiter je rezavě rudá.

Co ještě znali a židé křesťanství zničili, než jsme se o tom mohli něco dozvědět? Co bylo kvůli nim ztraceno?

270px-statue_of_zeus

Římský; Jupiter

Řecký; Zevs

Skandinávský; Þôrr

Slovanský; Perun

Keltský; Taranis

Baltský; Perkunas

Finský; Perkele

 

220pxVarg Vikernes

30. 1. 2013

Přeloženo z: www.ancestralcult.com

Reklamy
komentářů 13 leave one →
 1. Duben 2, 2013 4:40 pm

  Dovolím si zde ještě zprostředkovat Vargovu reakci na podobné výtky, které se ohledně tohoto články objevily na jeho blogu:
  „Existují silné důkazy o tom, že evropští pohané znali mnoho věcí, o nichž si myslíme, že je neznali, např. jakým způsobem funguje gravitace a jak magnetické pole chrání život na této planetě, a já učinil to, že jsem vám o tom podal důkaz ze skandinávské mytologie. Nemyslím si, že vím, co dělali. Jen věřím, co dělali, protože o tom svědčí důkazy.
  Technologicky více či méně pokročilé civilizace existovaly už před tou naší.
  Oni znali polární zář, pozorovali hvězdy a nejméně sedm planet, Slunce i Měsíc. Věděli, že Země je kulatá. Byli velice inteligentní, více než moderní člověk. Znali mnoho věcí, o nichž dnes nic nevíme (Dokážete dnes připravit „řecký oheň? Víte, jak stavěli pyramidy? Víte, jaké byliny používali k léčbě té či oné nemoci?)
  Neměli byste podceňovat sílu intuice. Nejen to, co víte a ovládáte, je skutečné.“
  Jinak nebojte, u hudby zůstal, co nevidět vydá nové ambient album „East of the Sun, West of the Moon“ 🙂

  • berešit bara elohim permalink
   Duben 2, 2013 5:21 pm

   Evropští pohané vybudovali pyramidy?

   • Duben 2, 2013 6:03 pm

    Po větě: „Technologicky více či méně…“ se už mluví obecně o lidech starých civilizací, kapišto?

   • ToM permalink
    Duben 2, 2013 6:29 pm

    Pyramidy sa stavali nielen v Egypte, ale aj v Európe.
    Starý Egypťania boli geneticky príbuzný dnešným európanom, takže môžme hovoriť, že sú to skôr naše pamiatky a naša história nie nejakých semitských arabov, ktorý ledva vedia ako sa používa koleso nieto ako sa stavajú pyramídy.

 2. lomikel permalink
  Duben 2, 2013 2:23 pm

  coz to rozdelit ?

  Varga komentovat nebudu…

  Vyklad Svalinu mi pripade ok (myslim ze uz jsme to cetl i jinde) mam za to ze je mozne ziskat pouzitelne poznatky i nevedeckymi metodami – ma snad nekdo tady jiny nazor ?:), stejne tak jako chapu znik sveta z ohne a chladu a ragnarok jako vyjadreni pocatku a konce a znovupocvatku vesmiru.

  Co je na tom pro me nejzajimavesi je Mythus, jak na nej koukame.
  Mythus je pro nas neco co se nemohlo stat tak jak je to vypraveno, v tomto svete, ale je to pro nas dulezite jakou soucast kontextu/tradice ve ktere si hnizdime.

  Ja to beru tak ze kazdy Mythus je poskladany z platnych vizi, neplatnych vizi, pohadek a politicke objednavky, to cele zasumneno staletimi ustnoho predani a zapsano krestany.

  Pak se Mythu chopila veda a zacala ho skatulkovat a tridit, pitvat a srovanavat, ale v stale jako na zacatku, kdy se vlasne mythu zacalo rikat mythus ?, ma Mythus cenu JEN POKUD JE MOZNE HO ZNOVU PROZIT, VSTOUPIT DO NEJ, POUZIT HO, S DOPADEM NA TENTO SVET – at jiz jen z pohledu psychicheo wellnesss nebo s vetsim dopadem na realitu.

 3. Duben 2, 2013 1:49 pm

  Často se můžeme setkat s tím, že se mytologie používá k tomu, aby se lidé starověku označili za hlupáky, modláře apod. Osobně mne vždy potěší, když někdo mýty vysvětlí takto racionálně.
  To srovnání Varga s Dänikenem mi nepřipadá příliš trefné. Däniken z historických památek vyvozuje fantastické teorie, Varg z mýtů odvozuje popis reality 🙂
  Pokud ale někdo přijde s lepším výkladem např. toho, co tehdy bylo oním štítem Svalin myšleno, taky si to velice rád přečtu.

  • Dorian permalink
   Duben 2, 2013 2:28 pm

   Varg také vyvozuje z památek fantastické teorie, tvrdí že předkřesťanští Seveřané věděli o existenci atmosféry a vlivu Jupiteru na odklon asteroidů.
   Kromě toho si nejsem zcela jist zda byl ztotožňován Thór a planeta Jupiter.

 4. Duben 2, 2013 11:41 am

  Jenom bych doplnil, že o tom štítu a Jupiterovi píše tuším i Nigel Pennick v knížce Runová astrologie a nebo Tajná znamení, symboly a znaky. Už přesně nevím. Sotva lze tvrdit, že to všechno věděli už tehdy, je ale zajímavé, že se občas i ty staré mýty dají použít pro nové objevy 🙂 Je to ale otázka fantazie a představivosti, což si myslím není vůbec na škodu při doplňování mýtů. Koneckonců ty mýty i tehdy nějak vznikaly a procházely proměnou. Problém tedy nevidím v tom, že někdo srovná mýtus s vědou, ale v tom, že bude případně tvrdit, že některé věci z moderní vědy věděli pohané nebo vlastně i křesťané už před stovkami a tisíci lety. To je prostě neprůkazné 🙂

 5. ToM permalink
  Duben 2, 2013 10:43 am

  Miky – presne tak, ked vedci na niečo prídu, tak kresťania povedia „my sme to hovorili už pred 2000 rokmi“
  Varg sa niekedy nacháva ovplyvnit mytológiou a svojou fantáziou, kde vysvetluje vedecké objavy nejakymi nadprirodzenými schopnosťami tak isto ako kresťania

 6. Duben 2, 2013 7:31 am

  Mě to hodně připomíná takové ty křesťanské kreacionisty, kteří se snaží každou biblickou událost (stvoření, potopu světa, atd.) vykládat vědecky, aby potvrdili jak je ta Bible přesná a pravdivá. 😉

 7. Rushwolf permalink
  Duben 2, 2013 6:08 am

  myslím, že z Vikernese se pomalu stává druhej Daniken… taky si myslím, že měl raději zůstat u hudby… neříkám, že mezi jeho výplodama se občas něco neblejskne, ale jinak je to podle mě balast scifi, stihomanu a przněného folklóru… takovej severskej védista trochu…

 8. Dorian permalink
  Duben 1, 2013 9:27 pm

  Black metal mě nebaví, ale myslím že měl stejně zůstat u muziky

  • berešit bara elohim permalink
   Duben 2, 2013 4:01 pm

   Ty jeho 7 minutové songy s občasným uširvoucím vřískáním jsou na mě taky trochu moc :).

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: