Skip to content

Wolf Dieter Storl – “šaman rostlin“

Březen 25, 2013
tags:

storlKulturní antropolog, etnobotanik, bylinkář, spisovatel a velký znalec šamanismu. Záměrně píši „znalec šamanismu“,  protože on sám se šamanem nenazývá. I když by vzhledem ke svým znalostem a zkušenostem bezesporu mohl.  Také netouží po tom, aby byl považován za nějakého zázračného doktora a léčitele či vyhledáván jako duchovní guru. A už vůbec nenabízí nějaké kursy „instantního a rychlého osvícení“. Jak sám říká, jeho životní úlohou je psát knihy, které mohou přinášet poznání. A myslím, že tak činí velmi zdatně.
Narodil se roku 1942 v Sasku a jeho babička pocházela z oblasti Krušných hor. V jejich rodině mělo sbírání léčivých bylinek velmi dlouhou tradici,a tak jeho zájmy byly už v útlém věku dané. Když mu bylo jedenáct let, rodina se přestěhovala do USA, konkrétně do státu Ohio. Mladý Dieter trávil většinu volného času v přírodě, a to pozorováním rostlin a živých organismů. Po absolvování státní univerzity Ohio strávil mnoho času na cestách, ať již pracovně na různých univerzitách a školách či soukromým studiem spirituality a rostlinstva té země, kde zrovna pobýval. V roce 1984 se vrátil zpět do USA, kde učil na Sheridan College ve Wyomingu. Hodně času v té době trávil s tradičními šamany kmene Čejenů, kde došel k poznání, že není třeba hledat spirituální cestu v exotických destinacích, když se skrývá i v rodné hroudě.  Medicinman George Elkshoulder mu na otázku, co mají dělat Evropané, když ztratili své rituály a posvátno, odpovídá: “Nic jste neztratili. Máte všechno, co potřebujete, máte hory a stromy, skály a řeky, ptáky a ostatní zvěř. Zeptejte se jich, oni vás ty rituály naučí.“  Po čase se však nakonec vrátil do rodného Německa, sice ne do Saska, nýbrž do jižní části země, k úpatí Alp, kde žije s rodinou i v současnosti. Je to člověk velmi vzdělaný, který se ovšem dobrovolně zřekl univerzitní kariéry a sám říká, „že je občas dobré, zříci se všech naučených postupů a pouček, odhodit tuto kazajku a vnímat věci a svět spíše svými smysly a instinkty“.
Wolf je autorem mnoha publikací a knih. Z této nepřeberné řady jich vyšlo v českém jazyce pět. Osobně jsem četl „Šamanské techniky a rituály“ a „Zahrada jako mikrokosmos“. A zejména „Zahrada jako mikrokosmos“ mě velmi zaujala. I přes zavádějící název není totiž pouze o zahradničení. A všem, kteří s tímto autorem zatím neměli tu čest, můžu pouze doporučit, aby si některé z jeho děl sehnali. Nebudete totiž vůbec zklamáni. V jeho knihách si totiž každý může nalézt to své „poznání“.

Reklamy
komentářů 6 leave one →
 1. Dadula permalink
  Duben 7, 2013 8:05 am

  Wolf Dieter Storl je také spoluautorem knihy Čarodějná medicína, která je skvělá, ale k mému smutku rozebraná. O dotisku vydavatel v dohledné době neuvažuje, alespoň si ji tedy zapůjčte ve veřejné knihovně.
  (Catalessi: děkuji za upozornění na Magické rostliny keltů.)

 2. Catalessi permalink
  Březen 26, 2013 8:32 am

  Díky moc za článek!
  Jinak Magické rostliny keltů teď vyšly v dotisku a jsou na dnešní cenu knih poměrně levné – na vázanou knihu za 350,- už narazíme čím dál řidčeji, proto bych neváhala s koupí, kdo tak ještě neučinil. 🙂

 3. Elen permalink
  Březen 26, 2013 5:44 am

  Mám moc ráda knihu Magické rostliny Keltů, ve které jsou popisovány nejen rostliny, které u nás rostou, jejich působení, ale také zvyky a rituály při kterých byly používány, kteří bohové jimi byli uctíváni, jak zapadaly do svátků kola roku. A mnoho pověstí jak se to všechno stalo 🙂

 4. Ještěrka permalink
  Březen 25, 2013 8:12 pm

  Jeho knihy jsou mimořádně výživná četba, takřka povinná pro kohokoli, kdo se zabývá rostlinami.

 5. Březen 25, 2013 5:42 pm

  Knihy Wolfa Dietera Storla jsou perfektní. Nejradši mám Čarovnou moc rostlin. Zahradu jako mikrokosmos jsem ještě nečetl. Ten chlap má úžasný přehled o botanice, kultuře a náboženství a často upozorní na souvislosti, které by mě jinak unikly. Není to ale jenom vzdělanec, je to také praktik, který má všechno tak říkajíc vyzkoušené, ošahané a ochutnané. Má za sebou minulost hippíka, který cestoval po Indii a poznával její kulturu, ale nakonec se přimknul ke své domácí keltsko-germánské tradici a stal se jejím opravdovým znalcem. Přitom působí skromě a nehraje si na nějakého velkého guru. Je mi sympatický.

 6. Rushwolf permalink
  Březen 25, 2013 5:36 pm

  pěkný článek, s kterým naplno souhlasím 🙂 hlavně věta “Nic jste neztratili. Máte všechno, co potřebujete, máte hory a stromy, skály a řeky, ptáky a ostatní zvěř. Zeptejte se jich, oni vás ty rituály naučí.“ by se mohla tesat do kamene… to sou hodnoty, na které bude možno navázat vždy, ať už zaniknou kultury, národy i kmeny, dokud bude toto a lidské bytosti, bude i víra 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: